Skocz do zawartości

MIUI 20.3.12


Kacper Skrzypek

Rekomendowane odpowiedzi

200312.png

  • Ciemny motyw w aplikacji Pliki
  • Opcja „Pasek z narzędziami wideo” w ustawieniach (Specjalne funkcje)
  • Poprawki tłumaczenia i pewnych bugów
  • Redmi Note 7 brak OTA – informacja niżej
  • Pełna lista PL, pełna lista EN

Redmi Note 7 – brak OTA

Ze względu na brak możliwości „normalnego” wgrania aktualizacji 20.3.12 (problemy z deszyfrowaniem danych w TWRP) informujemy, że aktualizacja nie zostanie udostępniona Wam poprzez OTA.

Aby wgrać tą aktualizację, należy postąpić wedle jednego z trzech sposobów:

 
  1. w TWRP: zignorować informację o haśle (nacisnąć przycisk Cancel), następnie przejść do opcji Advanced > ADB Sideload > przesunąć suwak. ROM xiaomi.eu oraz inne pliki, jeśli je wgrywacie, muszą być na komputerze w katalogu, gdzie posiadacie pliki adb (np. Minimal ADB and Fastboot). Telefon podłączyć kablem do komputera, a następnie uruchomić Minimal ADB and Fastboot i wpisać komendę: adb sideload xiaomi.eu_multi_HMNote7_20.3.12_v11-10.zip. Po potwierdzeniu enterem aktualizacja rozpocznie się automatycznie – może ona potrwać dłużej niż zwyczajowo w TWRP. Opcja nie wymaga formatu partycji /data, po wgraniu można normalnie uruchomić system (mimo zaszyfrowanych danych w TWRP).
  2. w TWRP: dokonać formatu partycji /data i zainstalować ROM z poziomu TWRP zwyczajowo (utrata danych)
  3. oczekiwać na działające TWRP (jeśli takie będzie, poinformujemy) i nie wgrywać aktualizacji w ogóle.

Za utrudnienia przepraszamy – mamy nadzieję, że uda się je rozwiązać tak szybko, jak to możliwe.

Problemy z SafetyNet

Ostatnio Google zabrało się za łatanie stanu SafetyNet na odblokowanych bootloaderach. Wygląda na to, że tym razem problem ze statusem na naszym ROM-ie może być permanentny. Zdecydowano się bowiem na użycie do weryfikacji stanu SafetyNet pewnych kluczy zawartych głęboko w firmware urządzenia (wchodzących w skład tzw. TEE – trusted execution environment), których obejście jest niemożliwe bez odkrycia jakiejś krytycznej podatności w tymże firmware – a taka podatność i tak zostanie bardzo szybko wykryta i załatana. Nawet Magisk sobie z tym nie poradzi – więcej szczegółów można odnaleźć na XDA. Jeśli więc korzystacie z aplikacji, które weryfikują SafetyNet i przez to nie działają to niestety w przypadku posiadania wariantu chińskiego telefonu nie można nic na to poradzić. Bootloadera w tym przypadku nie wolno blokować.
W przypadku wariantów Global można powrócić na Global rom i zablokować bootloader. Jest jeszcze jedna opcja – wgranie persista z China/Globala w TWRP. Niestety, w tym przypadku tracicie Widevine L1 na zawsze – nie ma możliwości jego odzyskania. Dlatego… coś za coś. Nie wiadomo, czy w przyszłości Google i tego nie naprawi.

Jak zainstalować MIUIPolska/xiaomi.eu po raz pierwszy?

Pełna instrukcja oczywiście w dziale Pobierz MIUI tutaj.

  • Wybierz odpowiednie TWRP recovery lub z TWRP.me lub z naszej strony pod swój model wg tej tabelki
  • Podłącz telefon w trybie fastboot do PC:
    fastboot flash recovery twrp.img
    fastboot boot twrp.img
  • Na telefonach z wgranym domyślnie Androidem Pie i wyżej (nie dotyczy modeli, które aktualizację dostały po pewnym czasie) po wgraniu recovery komendą fastboot flash recovery twrp.img trzeba wpisać fastboot reboot, po czym należy przytrzymać kombinację przycisków Głośność+ i Zasilanie, gdy telefon się uruchamia. Komenda fastboot boot tu nie działa.
  • W TWRP wybierz wipe > format data
  • Pobierz rom xiaomi.eu pod swój model z działu Pobierz MIUI, przenieś do telefonu i zainstaluj z TWRP (menu Install). Uwaga na modele z obecnym w firmware Antirollback (ARB) np. Redmi Note 5 Pro czy MI6X – TWRP należy wgrać najpierw komendą boot twrp.img, a potem zainstalować je w TWRP z menu Install > Install image, uruchomić ponownie recovery i wykonać wipe data z TWRP.
  • Dalsze aktualizacje odbywają się przez OTA lub ręcznie z TWRP

Jak wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe)?

W przypadku niepowodzenia w aktualizacji warto wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe) z recovery, aby telefon mógł się uruchomić. W tym celu należy powrócić do TWRP (volume+ i power) i w sekcji Wipe przesunąć suwak factory reset (tylko i WYŁĄCZNIE to). Czyszczenie innych partycji systemowych w (Advanced wipe) jest niepolecane i niepotrzebne.

ROOT

ROOT dla MIUI z Magisk 20.3 do instalacji z TWRP. Po instalacji, jeśli występują lagi, wykonać dodatkowy restart telefonu. Uwaga: dla modeli z fabrycznym Androidem 10 (Redmi K30, K30 5G, MI 10/Pro) konieczna jest instalacja Magiska z poziomu TWRP „chińskiego” (LR Team) – znajduje się on w menu Advanced. Oficjalny Magisk z linka powyżej nie wspiera dynamicznych partycji (przynajmniej na ten moment) i będzie powodować uruchamianie się telefonu w trybie Fastboot!

Blokada reklam w MIUIPolska

Aby zablokować reklamy (lub ich większość) w aplikacjach Google Play i podczas przeglądania internetu sugerujemy instalację poniższej paczki przygotowanej przez @fredek.

Polecane aplikacje MIUI

Jak zgłosić błąd systemu?

Prosimy o zgłaszanie błędów systemowych wg. tego poradnika

Jeśli chcecie pomóc nam w ciągłym rozwoju i utrzymaniu MIUIPolska możecie nas wesprzeć tutaj:

Dotacja

Motyw OMNI Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
[mention=60341]mnichul[/mention] nie powinno zmieniać, dopóki deweloper aplikacji bankowej nie weźmie sobie poprawek na poprawki. Wtedy będziemy wszyscy z utęsknieniem patrzeć na Globala...
jak przestanie działać płatność zbliżeniowa w iPKO no to trzeba będzie wrócić na ten syf globalny i najpewniej za niedługo zmienić telefon, pewnie na 1+ bo jedyne co mnie trzymało na Xiaomi to ten rom :)

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, acocieto napisał:

Jeżeli wrzucę na RN7 20.2.13 na 20.1.16 (bez z hasła na DATA) problemu nie będzie?

Z 20.1.16 nie będzie problemu, jedynie po aktualizacji twrp zacznie się o hasło pytać. Te instrukcje są głównie dla osób aktualizujących z 20.3.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mnichul może być i tak, chyba że znowu magicy z XDA coś wyczarują. Wiele już razy miało "nie być możliwości" a jednak... zobaczymy.

Mnie ogólnie już od jakiegoś czasu lęgną się myśli o odejściu od Xiaomi, bo to co było mocną stroną długo zaczyna być utrapieniem, czyli ROM. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że tacy jak My nie są już dawno targetem dla Xiaomi. Wygrywa statystyczna Grażyna i urządzenia że średniej półki cenowej, które ma działać i robić przyjemne wrażenie w trakcie uwieczniania chwil z bombelkami czy wnukami - to robi sprzedaż. Nie hejtuję.

Co do wydania, na Mi9 widoczne delikatne spowolnienie animacji, nowy pasek wideo daje możliwość korzystania z YouTube na wygaszonym ekranie (można słuchać muzyki) - choć kto spróbował YT Vanced już raczej do zwykłego YT nie wróci ;-) 

W moim odczuciu kolejny w zasadzie zbędny ficzer. Zastanawiam się jak na tak niewielkiej przestrzeni można chcieć jednocześnie oglądać filmy i serfować po necie/pisać wiadomości... ale może multitasking nie jest moją domeną. 

Generalnie widzę, że duplikowanie funkcjonalności jest obsesją programistów; można z kilku poziomów dokonać "przesyłania ekranu" i te same ustawienia znajdywać w kilku zakładkach. Po co to dodawać do paska narzędzi w wideo skoro można to włączyć po prostu z belki, tak samo jak nagrywanie ekranu...(?) Pewnie po to by kod firmware był wprost proporcjonalnie długi do długości Chińskiego Muru... 

P.S. tutaj też kamyczek do ogródka Xiaomi.eu, które trochę ślepo portuje wszystko z China Dev na xiaomi.eu, podczas gdy możnaby się skupić na ulepszaniu tego co już jest zamiast na wrzucaniu wszystkich nowości jak leci. Czekam na nowe Stable i się zwijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko u mnie ikony na dolnej belce na pulpicie czasami znikają (pusty pasek) i np przeciągnięcie palcem w górę (otwarcie szuflady z aplikacjami) przywraca te ikony? Problem jest już trochę stary i zdarza się rzadko, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja która na mi9t pro kompletnie niszczy aplikacje narzucając im ciemny motyw, przez co stają się często kompletnie nie czytelne przez zmienione błędnie kolory. Czy xiaomi zwariowało? Na 20.2.20 wszystko działało elegancko, na ciemnym motywie to co trzeba miało ciemny motyw, na kolejnych fb czy inne apkiScreenshot_2020-03-13-17-32-50-683_com.xiaomi_hm.health.thumb.jpg.bbd305f961716580615a3c471e469da4.jpg np mi fit są kompletnie skaszanione i są ciemne mimo iż takie być nie powinny Myślałem że to naprawią.... Nie zamierzam korzystać z jasnego motywu... 

Edit, widzę iż to forum także jest kompletnie skaszanione przy dodawaniu obrazka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbuje zainstalować przez sideload ale coś nie teges, mam info że "cannot read 'xiaomi.eu_multi_HMNote7_20.3.12_v11-10.zip".  Nigdy tego nie robiłem i mam zagwozdke, może ktoś życzliwy objaśni o co chodzi. Plik jest dobry, MD5 zgodne, nie jest uszkodzony więc.....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Se8a

Wyłącz w ustawieniach "Globalny ciemny motyw dla aplikacji firm trzecich"

 

Czyli to koniec root'a z bezproblemowym działaniem GPay i innych aplikacji które korzystają z tego SafetyNet?

No cóż póki co zostaje przy ostatniej aktualizacji i nie będę aktualizował dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego ustawienia, była w jakiejś wersji ze stycznia w ustawieniach programisty, od wznowienia aktualizacji po koronawirusie tej opcji już nie mam, a szukałem.

EDIT. Wpisując w wyszukiwarce ustawień globalny ciemny motyw dotarłem do menu które normalnie nigdzie nie jest dostępne  szukając manualnie. Dzięki za poradę!
Xiaomi musi ogarnąć aby to było widoczne bez wyszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, BocianJD napisał:

Mi 9 SE - SafetyNet na zielono bez żadnego kombinowania.
Na Netflixie pojawił się obraz którego poprzednio nie było na L1.
Na razie nie zauważyłem też błędu pustego pulpitu po odblokowaniu.

Także na razie same plusy :D

To jak to z tym jest w końcu bo nie wiem już czy aktualizować czy nie.

GPay też działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...