Skocz do zawartości

Prędkość połączenia WiFi w telefonach Xiaomi


MariamMaciag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Widzę, że sporo ludzi zadaje na forum pytania dotyczące słabej prędkości internetu. Niestety na wiele tych pytań ciężko udzielić odpowiedzi, ponieważ ludzie wklejają jedynie zrzut ekranu z programu mierzącego prędkość pobierania i wysyłania danych w internecie, a to za mało aby określić gdzie tkwi problem. Zakładam więc bardziej ogólny temat, który może być samouczkiem dla wszystkich mających problemy z połączeniem WiFi w telefonie Xiaomi.

 

Sprawa 1. Jednostki miary

1MB (megabajt) = 8Mb (megabit)

Przykład: Jeśli masz łącze 120Mb/s, to będziesz w stanie przesyłać pliki z maksymalną prędkością 15MB/s, czyli w ciągu jednej sekundy będziesz w stanie przesłać do kogoś dwa niezłej jakości zdjęcia.

 

Sprawa 2. Dostawca usług internetowych

To pierwsze i najważniejsze ograniczenie. Nie jesteś w stanie uzyskać wyższej prędkości internetu niż realna prędkość zapewniana przez dostawcę. Zanim więc zaczniesz się zastanawiać dlaczego WiFi działa wolniej niż LTE, sprawdź warunki swojej umowy z dostawcą internetu.

 

Sprawa 3. Standard WiFi (802.11)

Urządzenia wykorzystujące sieć WiFi komunikują się ze sobą korzystając ze standardu 802.11. Rzecz w tym, że standard ten posiada wiele wariantów (a, b, g, n, ac) i każdy z tych wariantów odpowiada innym prędkościom przesyłu danych.

802.11 a,b,g - Tych standardów nie będę opisywał, bo to technologie rodem ze średniowiecza i mało kto z nich dziś korzysta

802.11n - Teoretyczna max. prędkość to 600Mb/s, ale żeby taką prędkość uzyskać trzeba spełnić kilka warunków:

  • Po pierwsze Twoje urządzenia muszą posiadać wiele anten - im więcej anten, tym lepiej. Być może Twój ruter ma te anteny, ale żeby w pełni wykorzystać ich potencjał Twój komputer lub telefon również musi posiadać wiele anten. Niestety w smartfonach najczęściej montowana jest pojedyncza antena, co powoduje, że max. prędkość WiFi 802.11n spada z 600Mb/s do 150Mb/s
  • Po drugie sieć WiFi 802.11n może działać w dwóch pasmach - 2,4GHz lub 5GHz. Jeśli korzystasz z pasma 2.4GHz, to wyciągniesz max. 144Mb/s na jednej antenie, ale za to sygnał WiFi ma większy zasięg i lepiej "przechodzi" przez ściany. Jeśli korzystasz z 5GHz, to max. prędkość na jednej antenie wzrośnie do 150Mb/s, ale kosztem siły sygnału. Na korzyść 5GHz przemawia jednak to, że jest to pasmo mniej podatne na zakłócenia emitowane przez inne urządzenia (np. routery Twoich sąsiadów).
  • Po trzecie korzystając z częstocliwości 2,4GHz musisz zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz - pasmo przenoszenia. Może ono wynosić 20MHz lub 40MHz. Jeśli korzystasz z 40MHz i pojedynczej anteny, wówczas max. prędkość wyniesie 144Mb/s. Jeśli jednak wykorzystujesz pasmo 20MHz, wówczas prędkość max. spadnie do 72Mb/s.

802.11ac - Teoretyczna max. prędkość to ponad 1Gb/s, czyli bardzo szybko. Żeby ją uzyskać oba Twoje urządzenia muszą dysponować wieloma antenami, podobnie jak w przypadku standardu N. Częstotliwość pracy jest tylko jedna (5GHz), a pasmo przenoszenia (40MHz, 80MHz, 160MHz) jest najczęściej przydzielane automatycznie, więc możemy te wartości potraktować po macoszemu i skupić się na jednym - ilości anten. Mając pojedynczą antenę możesz połączyć się do sieci z prędkością max. 433Mb/s, przy dwóch antenach prędkość wzrasta do 867Mb/s, przy trzech do 1300Mb/s itd.

 

Sprawa 4. Połączenie routera z telefonem lub komputerem

To pewnie oczywiste, ale napiszę to raz jeszcze. Jeśli Twój ruter obsługuje standardy N i AC, a Twój telefon jedynie standard N, wówczas prędkość połączenia będzie ograniczona do standardu N, czyli standardu w słabszym urządzeniu.

 

Informacje dodatkowe:

  • Jak sprawdzić prędkość połączenia telefonu z siecią WiFi? - Wyświetl listę sieci WiFi. Znajdź na liście sieć, do której jesteś podłączony i kliknij ikonę ">". Wyświetlona zostanie strona ze szczegółami połączenia, a tam opcja "Szybkość łącza" - to właśnie jest maksymalna prędkość z jaką jesteś podłączony do routera.
  • Jak sprawdzić prędkość internetu w telefonie?link
  • Jak zwiększyć prędkość WiFi w telefonie z 72Mb/s do 144Mb/s? - link

 

Na koniec mam prośbę do wszystkich użytkowników forum i posiadaczy telefonów Xiaomi. Napiszcie z jaką maksymalną prędkością Wasz telefon łączy się do routera w zależności od posiadanej sieci. Niestety tej informacji nie sposób łatwo odnaleźć w sieci, a myślę, że może okazać się pomocna podczas wyboru telefonu czy rozwiązywania ewentualnego problemu z siecią. 

 

Ja zacznę:

  • Telefon: Xiaomi Redmi Note 4 Global
  • Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz 20MHz) - 72Mbit/s
  • Prędkość WiFi 802.11n (5GHz) - 150Mb/s
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

Telefon: Xiaomi Redmi Note 4 Global, zainstalowany custom ROM AOSP Extended 4.6, android 7

Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz 20MHz) - 150Mbit/s , router obsługuje 300Mbit/s bo tak potrafi się zlinkować laptop

Na speedtest po modyfikacji z informacji dodatkowych osiągam raptem wartości ~50-53Mbit/s

Przed modyfikacjami było ~40-45Mbit/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi przypiął/eła ten temat

Patrzcie od strony routera wifi.
Np. będzie 300/150 w 2.4 GHz - wtedy download skoczy powyżej 150M, ale tego w telefonach i tabletach w 2,4GHz raczej nie uraczysz.Max do mcs 7, czyli 150 i taką mam w moim RN3P - realnie potrafi przeskoczyć 100M.

Chyba taka 'promocja' lte, bo routery wifi z ac/5GHz są wyraźnie droższe.

p.s. żona ma honora 8, który łączy sie na 72MHz !


Pozdrawiam
Z.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 8.12.2017 o 18:58, piskor napisał:

U mnie jest tak:

Telefon: Xiaomi Redmi Note 4 Global, zainstalowany custom ROM AOSP Extended 4.6, android 7

Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz 20MHz) - 150Mbit/s , router obsługuje 300Mbit/s bo tak potrafi się zlinkować laptop

Na speedtest po modyfikacji z informacji dodatkowych osiągam raptem wartości ~50-53Mbit/s

Przed modyfikacjami było ~40-45Mbit/s

Czy mógłbyś opisać krok po kroku jak to zrobiłeś w redmi note 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ludwiks18 Ja osobiście wreszcie zrobiłem to przez ręczną modyfikację pliku

/system/etc/wifi/WCNSS_qcom_cfg.ini

Autor wątku pisał o modyfikacji tu:

Dnia 8.12.2017 o 18:41, MariamMaciag napisał:

Jak zwiększyć prędkość WiFi w telefonie z 72Mb/s do 144Mb/s? - link

Przypuszczam, że teraz najszybciej będzie skorzystać z modułu magisk. Jego opis w repozytorium https://github.com/Magisk-Modules-Repo/magisk-wifi-bonding

Są też .zipy do flashowania z poziomu TWRP

W tym miejscu o tym pisałem https://miuipolska.pl/forum/topic/25867-alternatywne-systemy-firmware-kernel-dla-redmi-note-44x/?page=9&tab=comments#comment-384397

/edit/ na wifi 2,4GHz mam takie osiągi po modyfikacji

 

 

Spoiler

Screenshot_20180202-111538.png

 

Edytowane przez piskor
Obrazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość po WiFi faktycznie zależy od mnóstwa czynników, jak ISP o czym piszesz, ilość innych sieci w okolicy, ilość podłączonych w danej chwili urządzeń do tego samego WiFI

U mnie zdecydowanie widać poprawę po modyfikacji

40-45Mbps przy linku WiFI 72Mbps

60-68MBps przy linku WiFi 150Mbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ludwiks18 napisał:

Czy trzeba mieć roota , czy jest jakaś inna możliwość?

Niestety musisz mieć roota. Jeśli nie chcesz się bawić w rootowanie telefonu, polecam zakup nowego routera, który będzie działał w paśmie 5GHz. Dodatkowa korzyść będzie taka, że Twoje pozostałe urządzenia w domu również przyspieszą (o ile oczywiście obsługują sieć 5GHz).

Edytowane przez MariamMaciag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

WiFi

  1. Telefon: Redmi 4A
  2. Router: TP-Link WR841N WiFi 802.11n (2,4GHz Szerokość kanału ustawiona na auto)
  • 150Mbps - Xiaomi.eu
  • 72Mbps - MIUI Global

Skąd ta różnica?

SpeedTest

Play LTE

  • Pobieranie: 29.85Mbps
  • Wysyłanie: 15.36Mbs

Lokalny dostawca 80Mbps

  • Pobieranie: 27.43Mbps
  • Wysyłanie: 9.23Mbps
Edytowane przez majoballs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2018 o 11:37, MariamMaciag napisał:

Niestety musisz mieć roota. Jeśli nie chcesz się bawić w rootowanie telefonu, polecam zakup nowego routera, który będzie działał w paśmie 5GHz. Dodatkowa korzyść będzie taka, że Twoje pozostałe urządzenia w domu również przyspieszą (o ile oczywiście obsługują sieć 5GHz).

Może ktoś polecić jakiś router z 5GHZ , w rozsądnej cenie , najlepiej gdyby miał 2 anteny chodzi mi o zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam trzy kolejne telefony do zestawienia:

 

  • Telefon: Xiaomi Redmi Note 5 Global
  • Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz 20MHz oraz 40MHz) - 86Mbit/s
  • Prędkość WiFi 802.11n (5GHz) - 433Mb/s

 

  • Telefon: Xiaomi Mi Note 3
  • Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz 20MHz oraz 40MHz) - 86Mbit/s
  • Prędkość WiFi 802.11ac (5GHz) - 866Mb/s

 

  • Telefon: Xiaomi Redmi Note 3
  • Prędkość WiFi 802.11n (2,4GHz, pasmo automatyczne 20/40MHz) - 72Mb/s
  • Prędkość WiFi 802.11ac (5GHz) - 433Mb/s
Edytowane przez MariamMaciag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mi6 na routerze TOTOLINK

5GHz 866mb/s (transfer ciężko stwierdzić ile przeciśnie, gdyż mi jedna polaryzacja w dosyle padła i mam max 60mb chwilowo w domu)

2GHz 72mb/s (gówniane sterowniki xiaomi i mamy 1x 20MHz mimo, że router ma ustawione automat i obsługuje 2x40MHz czyli 300mb/s. W tym samym czasie laptop ma 150mb/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałam się dowiedzieć odnośnie mojego wyniku, nie znam się za bardzo na tych liczbach itd.
Powiedzcie mi, słaby jest to wynik?
Czasami mam wrażenie że powiedzmy jak włączę yt bądź coś innego to większą mam liczbe co zaznaczyłam a jak np samą przeglądarkę to słaba jest liczba i czasem ledwo się strona załaduje. A jak dodatkowo włączę yt to przesył danych jest większy to i szybciej strona mi się załaduje. Nie rozumiem dlaczego tak jest. Ktoś wytłumaczy?Screenshot_2019-12-31-16-38-19-770_com.nperf.tester.jpgIMG_20191231_164338.jpg

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo niską prędkość dostępu do internetu, takie rzeczy to raczej kumulacja paru rzeczy. Niski pakiet operatora, duże zaszumienie w eterze, słaby router, dużo osób podpięte pod jedno łąćze..

Internet w Orange, pakiet love po kablu, nieograniczony internet. Średnio 3-4 osoby korzystają w domu.

Można to jakoś poprawić? Router zwykły jakiś z Orange co dali.

 

 

 

P.s a tu podaje zdjęcie jaka szybkość jest przez internet mobilny w małej mieścinie. O wiele lepiej aniżeli w domu przez wifi.

Jak można poprawić zasięg czy bądź szybkość wifi? Czy zmiana routera na inni coś da? Teraz mam jakiś w Orange co dawali w pakiecie Orange love.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

Screenshot_2020-01-09-17-16-34-221_com.nperf.tester.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pytanie. Masz internet typu neostrada po kablu telefonicznym ? Czy jest to światłowód ? Tak słaby wynik nie jest w twoim przypadku winą WIFI tylko dostawcy bo przy jednej kresce zasięgu nawet w standardzie B (11Mb/s) wyciągniesz 5Mb/s. Obstawiam, że masz neostrade po kablu telefonicznym. Najprościej to podłącz coś po kablu do routera np laptopa i puść tam sprawdzenie prędkości. Moi rodzice mieszkają daleko od centrali na wsi i po kablu z neostrady max 6Mb/s leciało a kilka domów dalej ludzie już mają tak jak ty i zrywa czasem połączenie. Kolejna sprawa to żeby test był wiarygodny to wszystko inne musi być w tym momencie wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Masz internet typu neostrada po kablu telefonicznym ? Czy jest to światłowód ? Tak słaby wynik nie jest w twoim przypadku winą WIFI tylko dostawcy bo przy jednej kresce zasięgu nawet w standardzie B (11Mb/s) wyciągniesz 5Mb/s. Obstawiam, że masz neostrade po kablu telefonicznym. Najprościej to podłącz coś po kablu do routera np laptopa i puść tam sprawdzenie prędkości. Moi rodzice mieszkają daleko od centrali na wsi i po kablu z neostrady max 6Mb/s leciało a kilka domów dalej ludzie już mają tak jak ty i zrywa czasem połączenie. Kolejna sprawa to żeby test był wiarygodny to wszystko inne musi być w tym momencie wyłączone.
Tak, jest to neostrada , po kablu. Póki co jedyne wyjście jeśli chodzi o internet. Mieszkam na wsi. Inny internet nie wchodzi w grę, z braku zasięgu dobrego. Powoli gmina wprowadza światłowód, ale zanim to w życie wejdzie trochę zejdzie jeszcze. Czy jest sposób poprawić szybkość internetu wifi? Czy te wzmacniacze wifi zdają egzamin? W sumie router jest 2 pomieszczenia dalej, oddzielają 1 ściana oraz kolejna z drzwiami . Raptem jest 300metrow do rutera. Dom parterowy.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 metrów to duży dom masz :) Sprawdź przy routerze jaki jest transfer a później u siebie. Sprawdź laptopem/komputerem wpiętym kablem do routera bezpośrednio. Ja obstawiam,że masz gó...ana neostrade i jesteś daleko od serwera. To norma w neostradach. Raz pokaże 10Mb/s a raz ledwo jednego dojdzie. Moim zdaniem musisz czekać na światłowód i póki co męczyć się z tym co masz lub przejść na LTE. Akurat pracuję w tej branży i znam neostrady/światłowody i radiówki od podszewki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 metrów to duży dom masz  Sprawdź przy routerze jaki jest transfer a później u siebie. Sprawdź laptopem/komputerem wpiętym kablem do routera bezpośrednio. Ja obstawiam,że masz gó...ana neostrade i jesteś daleko od serwera. To norma w neostradach. Raz pokaże 10Mb/s a raz ledwo jednego dojdzie. Moim zdaniem musisz czekać na światłowód i póki co męczyć się z tym co masz lub przejść na LTE. Akurat pracuję w tej branży i znam neostrady/światłowody i radiówki od podszewki. 
Przepraszam...3m.
A nawet 2,5m.
LTE odpada...na telefonie przeważnie 1 kreska góra 2 są. Więc internet w domu mobilny to mi się nawet nie załącza. Na dwór muszę wyjść.
No nic trzeba męczyć się na Neostradzie.
A czy taki wzmacniacz coś pomoże?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic. Jeżeli dostawca do routera nie dośle więcej to nie wzmocnisz tego. Wzmacniacz jest w miejsca gdzie gubi się zasięg w domu, ale to też nie jest tak kolorowo, bo wzmacniacz musi być w pół drogi gdzie sygnał jeszcze jest w miarę. Np gdy w pokoju numer 1 masz router, w pokoju numer 2 masz połowę zasięgu a w pokoju numer 3 nie masz zasięgu to wzmacniacz dajesz do pokoju numer 2 i w pokoju numer 3 masz połowę zasięgu. Oczywiście transfer dzielisz na około 3 z max przepustowości sprzętowej. Jak dasz wzmacniacz do ostatniego pokoju to będzie pełny zasięg ale zero transferu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Czy da się jakoś w MIUI (oryginalny, nie modyfikowany) ustawić ograniczenie prędkości wysyłania przez sieć Wifi?
Mam na tyle słaby Upload, że jak mi telefon zacznie przesyłać backupy zdjęć / filmów na Zdjęciu Google, to cała sieć Wifi w domu zwalnia do tego stopnia, że ledwo internet można przeglądać.

 

Na komputerze, mam program NetLimiter, którym łatwo ograniczam Upload, ale czy w Android jest wewnętrznie wbudowana taka opcja?

Albo może znacie jakieś freeware aplikacje na telefon, które by mi ustaliły limit wysyłania? Oczywiście mam na myśli limit prędkości a nie ilość wysyłanych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
7 godzin temu, WD40 napisał:

Na Redmi Note 9 Pro mój pomiar speedtest:

https://www.speedtest.net/my-result/a/7309348385

To WiFi z rutera Funbox 6 z Orange.

Chciałbym mieć taki download , moja łącze 600/60 , router DUAL band , a ja po wifi mam max 305 Mbps , moja karta w telefonie linkuje się ma 433 Mbps , i nie wiem dlaczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, WD40 napisał:

@blejdzik Mam starszy model Redmi Note 9 Pro i działa z AX. Sądzisz, że Twój nie obsłuży?

Mam redmi Note 10 PRO ;-) ciekawe czy jak zmienię ruter , obecnie standard a/c/an ;-) tylko że znowu XBOX SX nie wiem czy będzie kompatybilny z tym ale jewsli wrzucę go w mixed mode to ogarnie szybko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...