Skocz do zawartości

Mi 5 - pytania ogólne - watek zbiorczy


ZduneX25

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, galakty napisał:

Tak... Daj potwierdzenie, a nie puste słowa.

Sprawdziłem właśnie i jestem w ciężkim szoku: https://pasteboard.co/GGvxgYl.jpg

Jest 30 fps w 4K! Jest też wyższy bitrate dźwięku. Bitrate video bez zmian, co nie znaczy, że nie może być poprawy w ilości artefaktów – ale to spróbuję na spokojnie ocenić potem.

Natomiast co do OIS to u mnie bez zmian - nadal marność totalna. Ewidentnie zachowanie OIS zależy od egzemplarza.

 

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie pobrałem miui 9, aby przetestować ten "naprawiony" OIS - nic się nie zmieniło, nadal działa tylko w dwóch kierunkach. 

PS. Ale ten telefon jest wolny w połączeniu z MIUI w porównaniu z czystym androidem :-o Nie zainstalowałem nawet żadnej aplikacji i nie skonfigurowałem konta google...

Edytowane przez Kios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kios napisał:

Specjalnie pobrałem miui 9, aby przetestować ten "naprawiony" OIS - nic się nie zmieniło, nadal działa tylko w dwóch kierunkach. 

PS. Ale ten telefon jest wolny w połączeniu z MIUI w porównaniu z czystym androidem :-o Nie zainstalowałem nawet żadnej aplikacji i nie skonfigurowałem konta google...

Jak wyżej pisałem - OIS bez zmian. Jednym działa lepiej, innym gorzej, choć mam pewne podejrzenia, że tym, co piszą, że im działa OK, to się tylko tak wydaje.

Napisz proszę, w jakim miejscu czy raczej w jakiej sytuacji odczuwasz, że MI5 z MIUI się ślimaczy? Jak dla mnie to wszystko śmiga jak munja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest całkiem płynnie, ale przełączanie pomiędzy aplikacjami trwa wieki przez nieistniejący multitasking. Samo uruchamianie aplikacji też trwa dłużej, a poprzedni system miałem już znacznie zasyfiony. Za długo używam LOS i innych.

No i automatyczna jasność na miui nadal działa jak chce i wypala oczy.

Edytowane przez Kios
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przełączanie między apkami, czy ich uruchamianie zajmuje mgnienie oka. Chyba ciut szybciej niż na miui8 (i tu i tam animacje mam wyłączone).

Automatyczna jasność działa bardzo dobrze. Użytkownik ma decydujący głos jak ma być jasno. Jeśli komuś "wypala oczy" to niech przesunie suwaczek w lewo. I tak już zostanie....

 

Mi nic w tle nie ubija... to wieczny problem żółtodziobów którzy wolą coś zwalić na system niż sobie go po prostu porządnie ustawić pod kątem multitaskingu...

Edytowane przez bergmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kios napisał:

Ciągle coś w tle jest ubijane, mimo dużej ilości wolnego RAMu. Aplikacje się przeładowują, a nie pozostają takie jak je zminimalizowałem. Wieczny problem miui. 

Czytam tu o tym problemie czasami, ale nigdy go u siebie nie doświadczyłem (za wyjątkiem okresu, gdy testowałem funkcję automatycznego ubijania apek w tle). Wydaje mi się, że można system tak skonfigurować, aby tego zjawiska nie było. Być może też jest to wina danych apek? Podaj jakieś przykłady, zainstaluję (jeśli nie mam) i sprawdzę, czy u mnie też będą ubijane.

Od razu wyjaśnię, że rzadko stosuję "kłódkę", bo i bez niej żadnego ubijania nie obserwowałem. Kłódkę mam tylko na wszelki wypadek na Yanosiku, bo nie mam go na pierwszym planie, gdy jadę autem, a lubię mieć 100% pewności, że on działa :)

3 minuty temu, bergmen napisał:

Mi nic w tle nie ubija... to wieczny problem żółtodziobów którzy wolą coś zwalić na system niż sobie go po prostu porządnie ustawić pod kątem multitaskingu...

Też tak sądzę. Chodzi głównie o wyłączenie wszelkich funkcji oszczędzania baterii (a jest ich w MIUI sporo), bo one i tak g. dają. No i, co oczywiste, wyłączenie automatycznego ubijania apek w tle, bo to też nic nie daje. Pewnie jeszcze coś można zrobić, ale teraz nie pamiętam już co, bo problemu nigdy u siebie nie miałem.

Często wręcz jestem zaskoczony otwierając (po wielu dniach nieużywania) jakąś apkę, że zamiast "startować na czysto", to zastaję tam stan/ekran w jakim z niej wyszedłem i już o tym zapomniałem. Czasem bym nawet chciał, aby pewne apki były ubijane (jeśli o tym pamiętam, to robię to poprzez wychodzenie z nich dluższym przytrzymaniem strzałki "back" - funkcją, którą MIUI od początku zyskało moją sympatię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, mam pytanie odnośnie instalacji xiaomi.eu. Obecnie posiadam Globala 8.2.2.0 na mojej Mi5tce ale jako że zbliża się aktualizacja do miui9(bądż już jest nawet :D) to chciałem zainstalować xiaomi.eu. Mam jeden dylemat i chciałbym żeby ktoś mi wytłumaczył jaka jest różnica między globalem a developer rom? Przy poradnikach czytałem że dev jest zalecany ale nie obowiązkowy. I czy na tym developer romie z en.miui.com mogę potem swobodnie instalować xiaomi.eu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie zainstalowałem, system jest czysty. W ustawieniach programistycznych wyłączona optymalizacja pamięci jak i inne metody ubijania. Uruchamiając standardowe aplikacje pamięć zapchałem do ~900MB, potem nawet lekkie aplikacje potrafią się przeładować, tj. na sekundę jest białe tło. 

Automatyczna jasność nie działa tak jak na większości androidów - ustawić można tylko minimalną wartość, a nie obniżyć jasność w pełnym zakresie. Dodatkowo suwak sam zmienia wartość ustawioną. 

Czasami warto przetestować inne systemy, żeby dostrzec ułomność miui. 

Edytowane przez Kios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kios napisał:

Jeszcze nic nie zainstalowałem, system jest czysty. W ustawieniach programistycznych wyłączona optymalizacja pamięci. Uruchamiając standardowe aplikacje pamięć zapchałem do ~900MB, potem nawet lekkie aplikacje potrafią się przeładować, tj. na sekundę jest białe tło. 

A ustawiałeś coś związanego z oszczędzaniem baterii?

o białym tle nigdy nie słyszałem. Może powinieneś telefon miflashem potraktaktować z funkcją "flash all"

7 minut temu, Kios napisał:

Automatyczna jasność nie działa tak jak na większości androidów - ustawić można tylko minimalną wartość, a nie obniżyć jasność w pełnym zakresie. Dodatkowo suwak sam zmienia wartość ustawioną. 

ustawić można wartość jasności ekranu w danych warunkach oświetlenia. Dlatego suwak się przesuwa - w zależności od ilości światła w danej chwili....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie metody oszczędzania wyłączone, jak pisałem. System skonfigurować potrafię. Pisząc o białym tle miałem na myśli brak wyświetlanej treści aplikacji w momencie jej uruchamiania. System zainstalowany po pełnym wipe, działa poprawnie jak zawsze. 

Nie pisze tu o jakiejś tragedii i całkowitym braku funkcji wielozadaniowości, jednak ten telefon stać na wiele więcej i jest zabijany jego potencjał. 

 

9 minut temu, bergmen napisał:

ustawić można wartość jasności ekranu w danych warunkach oświetlenia. Dlatego suwak się przesuwa - w zależności od ilości światła w danej chwili....

Nie zmienia to faktu, że standardowe rozwiązanie androida jest dokładniejsze i wygodniejsze. Np. przy używaniu telefonu nocą mimo wszystko powinna być utrzymywana jasność minimalna, a nie na podstawie suwaka. 

Edytowane przez Kios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kios napisał:

przy używaniu telefonu nocą mimo wszystko powinna być utrzymywana jasność minimalna, a nie na podstawie suwaka. 

to źle, że użytkownik może (ale nie musi) sobie ustawić taką jasność ekranu w nocy jaka mu się podoba?

to ustawienie jest zapamiętywane....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergmen napisał:

to źle, że użytkownik może (ale nie musi) sobie ustawić taką jasność ekranu w nocy jaka mu się podoba?

to ustawienie jest zapamiętywane....

 

No jakby nie bardzo jest. Przerabiam to codziennie - gaszę światło, sięgam po telefon, a ekran bardzo ciemny, suwak do końca w lewo. Przesuwam go - jest lepiej. Za parę godzin sytuacja się powtarza. Następnego wieczoru - to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, latet napisał:

No jakby nie bardzo jest. Przerabiam to codziennie - gaszę światło, sięgam po telefon, a ekran bardzo ciemny, suwak do końca w lewo. Przesuwam go - jest lepiej. Za parę godzin sytuacja się powtarza. Następnego wieczoru - to samo.

Bo widocznie w międzyczasie ruszałeś suwak :) np w ciągu dnia.

Ja nie przypominam sobie kiedy go w ogóle używałem (przynajmniej odkąd moim pierwszym wyborem jest mi5s)... a telefonem się bawię gdy jestem na papierosie na zewnątrz w pełnym słońcu, w pomieszczeniach i w zupełnych ciemnościach. I dla mnie jest git. Choć czasami coś chińczyk namota w którymś dev o czym się dowiaduję gdy żona mówi (ona teraz ma mi5) że coś jasność ostatnio skacze itd...

Jest jakaś kalibracja tego w diagnostyce chyba.

Edytowane przez bergmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, galakty napisał:

Szkoda, że nadal Variable...

Szkoda, ale nie bądźmy pazerni ;)

Zwłaszcza, że, jak się właśnie dowiedziałem i sprawdziłem na swoim modelu – kalibracja (ręczna) OIS znów działa, tzn. wyraźnie pomaga. Wydaje się, że wszystkie osie teraz działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, latet napisał:

Szkoda, ale nie bądźmy pazerni ;)

Zwłaszcza, że, jak się właśnie dowiedziałem i sprawdziłem na swoim modelu – kalibracja (ręczna) OIS znów działa, tzn. wyraźnie pomaga. Wydaje się, że wszystkie osie teraz działają.

A jak autofocus? Jest poprawa jak na Mi6? Wczoraj nagrałem krótko na mi4c i mogę podesłać jak chcesz, tylko uprzedzam że zbiera się na wymioty :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ale nie bądźmy pazerni
Zwłaszcza, że, jak się właśnie dowiedziałem i sprawdziłem na swoim modelu – kalibracja (ręczna) OIS znów działa, tzn. wyraźnie pomaga. Wydaje się, że wszystkie osie teraz działają.

Jak sprawdzić działanie OIS?


Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, galakty napisał:

A jak autofocus? Jest poprawa jak na Mi6? Wczoraj nagrałem krótko na mi4c i mogę podesłać jak chcesz, tylko uprzedzam że zbiera się na wymioty :D 

Trudno mi powiedzieć, bo nigdy nie używam "ciągłego AF" w filmach, a rozumiem, że pytasz właśnie o ciągły.
Teraz zrobiłem krótki test w pokoju (niezbyt jasno)... wydaje się, że jest jak było. Jest trochę "pompowania", raczej nie ma tu żadnej zmiany ani na lepsze ani na gorsze.

 

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, latet napisał:

Trudno mi powiedzieć, bo nigdy nie używam "ciągłego AF" w filmach, a rozumiem, że pytasz właśnie o ciągły.
Teraz zrobiłem krótki test w pokoju (niezbyt jasno)... wydaje się, że jest jak było. Jest trochę "pompowania", raczej nie ma tu żadnej zmiany ani na lepsze ani na gorsze.

 

Ciągły AF to niestety tylko w sensorach z Dual Pixel :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co mają już MIUI 9.

Jak zmienić domyślny pulpit? Nie chcę pierwszego z lewej jako domyślny

Nie da się. Domyślny jest ten pierwszy z lewej. Tak to sobie wymyślili.

 

A poza tym. Po co Wam milion pulpitow? Aha chyba że widgety macie.... No to trudno. Trzeba się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JacekBB napisał:

A poza tym. Po co Wam milion pulpitow? Aha chyba że widgety macie.... No to trudno. Trzeba się przyzwyczaić.

To się wydaje strasznie uciążliwe, ale mi wystarczyły 2 dni, aby się przyzwyczaić. Po prostu zamieniłem zawartość pulpitów i nadal osiągam to samo naciskając klawisz "home", tyle że teraz jest to na pierwszym od lewej, a nie na trzecim, jak wcześniej...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na przemeblowanie :/

 

Co do moich odczuć na temat MIUI9 po pierwszym dniu zabawy, to są one bardzo pozytywne pod względem szybkości działania. Fakt - jest szybki, ale to w dużej części złudzenie optyczne przez to że przyspieszyli chyba z trzykrotnie szybkość animacji. Trzeba też przyznać że są one bardzo płynne. No i ogromny plus za dzielenie ekranu, bajka! Mam wrażenie, że aparat też został polepszony, szczególnie zdjęcia nocą na duży plus.

O baterii się na razie nie wypowiadam, poczekam aż się "ułoży".

Na minus - niewielkie zmiany w wyglądzie. Kosmetyka, czyli 5 ikon w pasku przełączników i ten nowy motyw, do którego muszę sie przyzwyczaić bo bardzo odstaje od dotychczasowej stylistyki. 

Czekam na kolejne aktualizacje i wersje Stable, choć myślę że szybko pojawi się v9.1 jeśli trochę ponarzekamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...