Fear87

Mi Band 4 - bieganie

Recommended Posts

Witam, 

jest wątek o pływaniu i jak słabo opaska się w tym spisuje. Z racji tego, że ja nie pływam, a biegam to postanowiłem sprawdzić ją w tym sporcie. Biegam dość dużo, od 10km po ultramaratony 80km+, więc chciałem ją porównać z Garminem 935. Jeśli ktoś biega to niech też zamieszcza w tym temacie swoje opinie.

Więc dziś ją przetestowałem, a konkurencją był wspomniany Garmin 935. Zegarek miałem na lewej ręce (dodatkowo czujnik tętna na klatce piersiowej HRM4-RUN, dzięki któremu mamy więcej danych do analizy), na prawej ręce był Xiaomi Mi Band 4 (w Mi Fit z ustawioną dobrą ręką). 

Przebiegłem dziś według Garmina 11,30km i zrobiłem 10674 kroków. 

IMG_20190910_165237.thumb.jpg.f19817ace462bde990e3c53f330872c4.jpg IMG_20190910_154433.thumb.jpg.9ec1326f3dd85567c16898d478c62ebb.jpg

Xiaomi Mi band 4 pokazał mi takie wartości, przed treningiem:

IMG_20190910_144106.thumb.jpg.4b69b8dfde6914b329f4ab642fc0a6c1.jpg

Po treningu:

IMG_20190910_154502.thumb.jpg.51b6b3478fec9eba3d7e17fab59d7b92.jpg

Kilometraż: 17,40km odjąć zrobione wcześniej 6,29km daje nam: 11,11km.

Kroki: 19640 - 9108 = 10532.

Podsumowując, opaska naliczyła 190 metrów mniej co i tak jest rewelacyjnym wynikiem jak na brak GPS, a różnica w krokach to tylko 142. Na pewno zadanie ułatwił fakt, że biegłem po równej drodze, płaskiej ze stałą kadencją i prędkością. Więc patrząc się pod takim kątem wyniki są rewelacyjne. Większe rozbieżności powinny się pojawić po bieganiu w terenie, na zróżnicowanym podłożu, ale sprawdzę to. Dodatkowo podczas przyszłych treningów sprawdzę też jak działa pulsometr w opasce względem czujnika tętna w Garminie.

Edited by Fear87
  • Like 3
  • Thanks 2

Tylko czy przypadkiem nie miałeś aktywnego gps w telefonie. Wtedy mi band daje radę (a raczej gps telefonu). Ja nie lubię biegać, ale chodzę na spacery 5 do 10 km, czasem więcej, czasem jakiś rower i tu testowałem mi banda GTRa i bipa, parę razy startowa. Różnice były symboliczne. Jedynie problemem mogło być tętnica, ale nie miałem możliwości weryfikacji z pasem.

Jedynie wydaje mi się, że wy iki czasem są mało wiarygodne... idę szybko, ale oddech spokojny, i zegarek pokazuje 140 bym... a jak sprawdzam nadgarstek to tak na oko może mam jakieś 90 może 100, ale może się mylę.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Postanowiłem zmierzyć błąd w liczeniu kroków na opasce, którą posiadam.

Wykonałem 15 serii po 100 kroków w trybie spaceru, tempo szybkie, bez połączenia z telefonem trening uruchomiony z opaski.

Kroki liczyłem idąc, by po 100 krokach odczytać wynik z opaski.

Na każdą serię 100 kroków błąd opaski wynosił 4 kroki, błąd w 100% powtarzalny.

Z przebytego dystansu i ilości kroków wykonanych w trakcie testu wychodzi, że opaska liczy jeden krok o długości około 0,8 metra.

Zatem na 1000 kroków czyli 800 metrów błąd pomiarowy wynosi +32 metry, co daje na 1 kilometr błąd rzędu +40 metrów.

7 godzin temu, mszczepa napisał:

Tylko czy przypadkiem nie miałeś aktywnego gps w telefonie

Nie, moja opaska jest połączona z telefonem tylko i wyłącznie przy zsynchronizacji, nie mam jej połączonej ciągle bo nie używam powiadomień.

Dziś wpadł kolejny trening, bardziej kombinowany, ale dalej w wolnych prędkościach bo jestem na etapie roztrenowania. Wpadło dziś: 5km + 10x200/200 + ponad 1km. Dodam, że trening był robiony na lekko pagórkowatym terenie o nierównym podłożu.

O ile kroki opaska na 100% mierzy dobrze bo wartości z Garminem były porównywalne ( zdjęcie robione w domu bo nie brałem telefonu ze sobą, ale na dworze zaraz po treningu Garmin pokazywał 10656 kroków więc rozbieżność na poziomie 128 kroków - podobnie jak ostatnio!), to w kilometrażu już się rozjechała o ponad 1,12km czyli trochę sporo. 

Co warto zaznaczyć, widać, że wartości opaski są stałe bo dane krokowe i kilometrażowe są podobne jak ostatnio. Mimo, że teraz opaska wypadła gorzej to i tak według mnie jej algorytm liczenia nie jest taki zły i jak na sprzęt za 90zł do rekreacyjnego biegania według mnie się nadaje bo nieraz tanie zegarki z GPS mają rozbieżności na poziomie 400/700m.

IMG_20190912_150449.thumb.jpg.451b3c5b7b19a575f6047c1e94dfbd42.jpg IMG_20190912_150421.thumb.jpg.cb6491d31256ffb6b02bd74d8138a764.jpg

MB4:

Screenshot_20190912-150521__01.thumb.jpg.752a38b02ee3e4842bdacc2eb3bf51fb.jpg

Edited by Fear87

Kroki jakoś  tam mierzy, za to z pulsem to bardzo często istne szaleństwo Banda 4.

Trening kolarski 65 km - opaska na klatę vs Band 4. 

Nie wiem co mierzył Band 4,  opaska dobrze przylegała do ręki,  jazda po dobrych asfaltach czyli nic nie trzęsło - warunki idealne na dobry pomiar. 

M...

Screenshot_2019-09-14-20-21-00.png

Screenshot_2019-09-14-20-17-29.png

Edited by mediana

Jesteś w stanie zestawić to na wspólnym wykresie?

Ja teraz używam GTRa i on czasem potrafił się jakby zawiesić, do tego momentu mierzy dobrze.

Być może chodzi o pot, chociaż ostatnio wydaje się, że działa dobrze. Dodam, że mi band 4 miewał podobne problemy.

Cześć, 

Podczas treningu na orbitreku opaska bardzo zaniża przebiegnięty dystans (ustawiona w opcji bieganie na bieżni). Przykładowo po 15 minutach ćwiczeń orbitrek pokazuje zrobionych ok. 5 km, natomiast na opasce i w aplikacji mi fit tylko jakieś marne 600 metrów. Czy ktoś miał podobny problem i wie jak sobie z tym poradzić, aby wynik był bardziej wiarygodny?

Jak dla mnie bieg na bieżni i orbitrek to dwa różne sposoby poruszania ręką, więc nic dziwnego, że opaska nie liczy dokładnie (lub podobnie).

Inny trening kolarski,  w zasadzie stabilnie plus w okolicach 135,  kilka krótkich interwałów i poniżej screeny opaska na klatkę vs band 4.

To co pokazuje Band 4 to dane z kosmosu,  Band 4 aktywowany aplikacją Mi. Posiadam dwa Bandy 4 i tak samo mierzą puls.  Czasami mają przebłyski, że w miarę dobrze zmierzą , ale generalnie nie nadają się do pomiaru pulsu. Ja swoje Bandy 4 używam do cichego budzenia.  :)

Screenshot_2019-09-15-16-48-41.png

Screenshot_2019-09-15-16-47-28.png

Zrobiłem podobne zestawienia dla GTRa... umieszczone w odpowiednim wątku... mam wrażenie, że podczas treningu te opaski nic nie mierzą, a czasem tylko uda im się trafić ...

GTR przy chodzie znacznie zaniża, ale na orbitreku, przy interwale potrafił zaniżyć tętno o 80-90... gdyby ktoś chciał z tego naprawdę korzystać, to mógłby wyzionąć ducha .

Mibanda 4 wcześniej testowałem lepiej raczej nie było, ale nie miałem porównania do pasa kardio.

• Thanks 1

Wykonałem 15 serii po 100 kroków w trybie spaceru, tempo szybkie, bez połączenia z telefonem trening uruchomiony z opaski.
Z przebytego dystansu i ilości kroków wykonanych w trakcie testu wychodzi, że opaska liczy jeden krok o długości około 0,8 metra.
Zatem na 1000 kroków czyli 800 metrów błąd pomiarowy wynosi +32 metry, co daje na 1 kilometr błąd rzędu +40 metrów.

A moja opaska mierzy jakoś inaczej i na pewno robi to źle. Zrobiłem sobie intensywny spacer kilka km, ale ilość kroków wydawała mi się zdecydowanie za mała. Wczoraj na spacerze zmierzylem ca. 300 metrowy odcinek i liczba kroków to 240... Musiałbym więc, w trakcie marszu, robić kroki o długości co najmniej 1,2 m. Nierealne. W ustawieniach nie można samemu ustawić długości kroku. Dodam, że zegarek nie był w trybie ćwiczeń, więc nie korzystał, gpsa.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

W N&Fit można ustawić długość kroku

a6011170a8158a80202128540b532920.jpg

@Hubi75 W Europie przyjmuje się długość kroku między 0,8 a 1,2 metra, zatem to możliwe. Jak jesteś wysoki to może być nawet więcej niż 1,2m. Ponadto przy szybszym poruszaniu się opaska liczy dystans właśnie dla większych kroków, też to sprawdzałem.

@sondejmarek Chciałem użyć MiFit by sprawdzić jakie są domyślne ustawienia opaski.

• Like 1