Jump to content

Amazfit BIP - nie zapisuje treningu, bo "za mały dystans"

bembenek
 Share

Recommended Posts

Chciałem sprawdzić jak działa to zapisywanie treningów, czy to w ogóle do czegoś przydatne. Poszedłem na rowerki stacjonarne, włączyłem w zegarku program "Cycling", wydawał mi się najbardziej zbliżony, chociaż może to bez sensu, przy łapaniu GPSa nacisnąłem "Skip", bo przecież i tak nie złapie, no i kręcił się ten program przez godzinę, a jak zakończyłem, to napisał, że za krótki dystans i nie zapisuje tego treningu. Wiadomo, że bez GPSa nie zmierzył żadnego dystansu, ale dlaczego nie zapisał niczego i po co ta opcja "Skip" na początku? Czy kompletny idiota projektował ten zegarek, czy to ja czegoś nie ogarniam?

Jeszcze napiszę, że w MiFit jest tętno z tej godziny treningu, na wykresie ogólnym tętna, ale oczywiście złe wartości, w zegarku kilka razy widziałem 135, 140, a w MiFit nie ma nic powyżej 120. Trochę to żałosne, że nic w tym zegarku nie działa jak należy.

Edited by bembenek

Bardzo możliwe, ale czego konkretnie? Jaki trening powinienem wybrać w zegarku, pedałując na rowerze stacjonarnym? Albo ćwicząc na sali, gdzie wiadomo, że GPS nie zmierzy żadnej odległości? Dużego wyboru to nie ma, bo są tylko 4, może "bieżnia" nie potrzebuje GPSa, z ciekawości sprawdzę następnym razem.

35 minut temu, bembenek napisał:

może "bieżnia" nie potrzebuje GPSa

Tak, tylko bieżnia nie potrzebuje. Cycling, to jazda na  prawdziwym rowerze i bez przemieszczania się niczego nie zapisze. W MiFit jest podobnie.

Przetestowałem jeszcze raz, rower stacjonarny, program "bieżnia". Tym razem się zapisało, bo nie potrzebuje dystansu z GPSa, ale wyniki to kompletne bzdury. Puls oczywiście zapisany nieprawidłowo, nie ma tych wartości, które widziałem w zegarku, MiFit zwyczajnie "zmyśla" jakieś liczby (pokazał mi średni puls 84, jak cały czas na zegarku było ponad 100), kalorie policzyło chyba na podstawie zliczonych kroków, a tych było parę (przypadkowe ruchy ręką), to i kalorii jest 16, przez godzinę intensywnego pedałowania :)

Ten zegarek to jest szit totalny, dawno nie trafił mi się tak nieudany zakup. Tylko czas pokazuje dobrze, ale pewnie dlatego, że synchronizuje go z telefonem.

Mniejsza o to bzdurne liczenie kalorii, do niczego to nie jest przydatne, ale źle zapisuje puls, chociaż mierzy dobrze (porównywałem z porządnym ciśnieniomierzem). To nie jest kwestia wyboru takiego czy innego treningu, tylko wadliwego oprogramowania.

Poza tym to do wyboru są tylko 4 rodzaje treningu, trochę ograniczony ten wybór, sprowadza się do biegania/roweru na zewnątrz i tej bieżni, ale musi być naprawdę bieżnia, żeby liczył kroki. Kicha, panie, nijak się nie da wytłumaczyć tych wszystkich skuch, tylko debilnym konceptem "projektantów", oraz fuszerką "programistów".

Posmaruj smalcem i rzuć psu. Tak poważnie to chyba chcesz używać go akurat do czegoś do czego nie został zaprojektowany. Trening bieżnia opiera sie o ilość i częstotliwość kroków. Algorytm BIPa wykrył że nic nie robisz i odczyty tętna uznał za błędne.

Nawet nie wiem w jaki sposób urządzenie na ręce miało by wykryć prędkość czy raczej kadencję. 

Edited by Pan Arek
  • Like 2

No dobrze, zadam możliwie najprostsze pytanie: jakiej funkcji użyć do zapisu treningu na rowerze stacjonarnym? A jakiej do treningu na sali gimnastycznej? A może żadnej, bo zegarek obsługuje tylko te cztery, przypadkowo wybrane rodzaje sportów (chodzenie, bieganie, rower i bieżnię)? Bardzo wąska specjalizacja..

Bo że ogólnie działa źle, w żadnej sytuacji nie zapisuje prawidłowo tętna, to już ustaliliśmy i to inna sprawa, wada typu bug/niedoróbka (w ciagu całego dnia przy normalnych czynnościach też odczyty tętna "uznaje za błędne"? Bo wielu brakuje, przynajmniej w Mi Home).

ps, widzę, że u niektórych wywołuje nerwowość to, że ktoś sprawdził, czy "kultowy" gadżet naprawdę działa, czy tylko wyświetla jakieś cyferki od czapy. Oprogramowanie generuje fejki, udające pomiary. Przepraszam za to przykre zderzenie z rzeczywistością :)

Edited by bembenek

10 godzin temu, bembenek napisał:

ps, widzę, że u niektórych wywołuje nerwowość to, że ktoś sprawdził, czy "kultowy" gadżet naprawdę działa, czy tylko wyświetla jakieś cyferki od czapy. Oprogramowanie generuje fejki, udające pomiary. Przepraszam za to przykre zderzenie z rzeczywistością :)

Poprostu inni użytkownicy przeczytali specyfikację i wiedzieli co kupują, do czego on służy i do czego będą go używać. Poza tym chyba nikt kto kupił ten zegarek nie spodziewał się, że za niecałe 300 złoty dostaną zegarek z działaniem i funkcjami jak w tych za co najmniej 1000

Edited by Fonsz

@bembenek Zapewne algorytmy uznały takie skoki pulsu jako błąd pomiaru lub inną anomalię. Ewentualnie może to być spowodowane "zagęszczeniem" pomiaru podczas wykrycia ruchu. Zegarek wtedy wykonuję nawet kilka pomiarów w ciągu minuty a MiFit być może bierze pod uwagę tylko jeden z nich lub średnią z tego okresu czasu. Podobnie jest z wykresem pulsu. Dla prostego przykładu załóżmy, że w ciągu minuty zegarek zrobił 3 pomiary:

1-100

2-110

3-120

W MiFicie będzie widoczny tylko jeden z nich. Z moich obserwacji wynika, że jest to średnia pomiarów która w tym przypadku będzie wynosić 110

Mi się wydaję, że chyba nikt się nie spodziewał, że pomiar tętna przez ten zegarek może być bardzo dokładny. "Mały" sensor, brak idealnego dopasowania zegarka do obwodu nadgarstka, wstrząsy, wilgoć itp. Pomiar pulsu w zegarku należy traktować jako gadżet a nie miarodajny pulsomierz.

Jeśli zależy ci na najdokładniejszym pomiarze tętna podczas uprawiania sportu to polecam pasy telemetryczne na klatkę piersiową. W tym miejscu pomiar jest ułatwiony w przeciwieństwie do nadgarstka a sensory w lepszych modelach są "mocne" i pot lub inna wilgoć nie powoduje błędnego pomiaru

No dobrze, już mi nie tłumacz, że jest źle, bo tak ma być, czyli jest dobrze, bo za 300zł to tak właśnie powinno być!

Nie zależy mi na "najdokładniejszym pomiarze", tylko, żebym mógł odczytać takie pomiary, jakie zostały zrobione, a nie przypadkowe liczby, wyssane z palca. Dobrze, że chociaż tendencja z grubsza się zgadza, tzn. jak było więcej, to na wykresie widać więcej, a nie mniej.

Na tym forum jest chyba całkiem mocna reprezentacja "mecenasów marki", a osób zainteresowanych technicznymi sprawami trochę mniej. Drugi dzień walczę z kamerą Xiaomi, no i muszę powiedzieć, że ten festyniarski, niedorobiony zegarek to jednak klasa i jakość, w porównaniu z kamerą :) Czyli zawsze może być gorzej, tak się pocieszmy.

• 3 weeks later...
Dnia 27.10.2018 o 20:37, bembenek napisał:

No dobrze, już mi nie tłumacz, że jest źle, bo tak ma być, czyli jest dobrze, bo za 300zł to tak właśnie powinno być!

Nie zależy mi na "najdokładniejszym pomiarze", tylko, żebym mógł odczytać takie pomiary, jakie zostały zrobione, a nie przypadkowe liczby, wyssane z palca. Dobrze, że chociaż tendencja z grubsza się zgadza, tzn. jak było więcej, to na wykresie widać więcej, a nie mniej.

Na tym forum jest chyba całkiem mocna reprezentacja "mecenasów marki", a osób zainteresowanych technicznymi sprawami trochę mniej. Drugi dzień walczę z kamerą Xiaomi, no i muszę powiedzieć, że ten festyniarski, niedorobiony zegarek to jednak klasa i jakość, w porównaniu z kamerą :) Czyli zawsze może być gorzej, tak się pocieszmy.

Mi aplikacja dobrze zczytuje pus z zegarka, aplikacja na IOS. Jeśli chodzi o aktywności i tylko 4 formy daj spokojnie firmie rozwijąc aplikacje. W chwili obecnej są 4 i ciągle dochodzą nowe łatki. Nikt nie powiedział że za niedługo nie będzie więcej. Mi Fit mi nie pasuje bo nie mogę eksportować plików aktywności, dlatego jesli chcę mieć wszystkie pomiary na zewnątrz uzywam Runtastica. Podsumowując za tą cenę nie możemy wszystkiego dostać od razu, poza tym bembenek zauważ, że w aplikacji Mi Fit masz jaką opcję jak  ETYKIETA ZACHOWANIA. To w niej użytkownicy i tylko oni robiąc czynności pokazują schematy działania danego sportu i ruchów ciała. Dlatego np. jest możliwośc zapisania jazdy za kierownicą i jako pasażer. Ma to na celu dostarczenie firmie danych na podstawie, których mogą tworzyć nowe aktywności. Chyba nie myślałeś, że oni te algorytmy napiszą ze wzoru??? Tylko od użytkowników zalezy jak szybko aplikacja się rozwinie, więc nie narzekaj i pomóż ją rozwijać :)

• Like 1