Jump to content

Instalacja Xiaomi.eu - poradnik + małe FAQ (dla telefonów 2016-2020 i nowszych)


Recommended Posts

______________________
Poprawki/lista zmian:

Spoiler

20.09.2017, 14:33 - dodano informację o bootloaderze dla urzadzeń z androidem 7. Drobne poprawki w niektórych miejscach.
20.09.2017, 15:08 - dodano trochę pytań i odpowiedzi w FAQ.
ten sam dzień, 16:15 - dodano linki do romów miflash pod fastboot i trochę informacji o edl i miflash
23.09.2017, 18:15 - zmieniono komendę do bootu TWRP - fastboot reboot recovery nie działa. Dodano info o trybie serwisowym.
27.09.2017, 19:45, 21:06 - dodano instrukcję pierwszej aktualizacji do Androida 7 dla mi4c/s/notepro - serdeczne dzięki dla @slimdick!
10.10.2017, 19:09 - poprawki w FAQ.
20.10.2017, 21:57 - dodanie sposobu sprawdzenia swojej nazwy kodowej
1.11.2017, 11:15-11:41 - dodano info o spflashtool, rozdzielenie instalacji Globala na snapa i mtk
12.03.2018 - poprawka linka, dzięki @225rgnusmas!
17 maja 2018 - poprawki.
1.07.2018 - dodanie instrukcji instalacji eu na zablokowany bootloader dla mi4c autorstwa @SLiM
31.08.2018 - instrukcja dla telefonów z antirollbackiem
13.12.2018 - aktualizacja, uproszczenie treści
26.12.2018 - poprawka instalacji dla telefonów z Androidem Pie
8.02.2019 - instalacja dla MI 8 SE
8.03.2019 - poprawki - specyficzny przypadek dla Redmi 5

13.07.2019 info o fastboot reboot dla Androida Pie

28.12.2019 info o zbiorze z miuipolska
19.05.2020 doprecyzowanie pewnych rzeczy

Czytając poradnik Acida z strony MIUIPolska miałem przy swojej pierwszej instalacji naszego ROMu wiele pytań i wątpliwości w stylu "czy to coś jest potrzebne do tego czegoś?", czy "czy format data serio jest konieczny do dalszej instalacji systemu?", "czy trzeba robić wipe po format data?" itd. Zakładam, że sporo osób, które napotka się właśnie na ten poradnik, może nie kojarzyć, jak coś konkretnie zrobić, i również zada takie pytania. Sam również na początku miałem takie wahania, gdyż mój Redmi 4A jest pierwszym telefonem, na którym w ogóle z różnymi systemami kombinowałem. Dlatego, by ułatwić innym robotę, zrobiłem poniższy poradnik, który - mam nadzieję - choć trochę ułatwi życie innym instalującym Xiaomi.eu ;) Serdeczne podziękowania dla @majdan12 za pomoc przy tworzeniu tego tutoriala!

PODSTAWOWA ZASADA:
Zrób kopię zapasową swoich danych oraz aplikacji przed instalacją jakiegokolwiek systemu i najlepiej wgraj ją na komputer. Jak zrobić taką kopię - więcej w FAQ na dole.

Nie odpowiadam za uszkodzenia telefonów powstałe w wyniku tego poradnika. Robisz na własną odpowiedzialność!

Uwaga! Instalując TWRP oraz Xiaomi.eu, mając odblokowany bootloader, musisz być świadomy/a zarówno korzyści, jak i ryzyka, jakie się z tym wiąże. Odblokowany bootloader i TWRP, nawet w przypadku ustawienia hasła blokady na naszym telefonie, pozwoli złodziejowi (jeśli będzie wiedział, jak to zrobić) usunąć tą blokadę i uzyskać dostęp do wszystkich naszych danych w telefonie. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie Twoich danych - pozostań przy wersji Global (Stable albo Developer (beta), jeśli oczywiście Global jest dostępny) i zablokowanym bootloaderze. Jeśli chcesz wgrać Xiaomi.eu - licz się z tym, o czym wspomniałem wcześniej. W przypadku kradzieży warto mieć włączoną funkcję Find Device w naszym telefonie. Po wejściu na stronę i.mi.com i zalogowaniu się na nasze konto Xiaomi można zablokować nasz telefon tak, aby osoba, która go ukradnie, nie miała możliwości skorzystania z niego (nie zmienia tego nawet wgranie innej wersji MIUI, ale jeśli mamy odblokowany bootloader - zmienia to wgranie custom ROMu niebędącego MIUI).

___________________________________________________________________________

Rzeczy niezbędne do instalacji Xiaomi.eu

 1. zainstalowany alternatywny program do przywracania systemu (tzw. recovery), w przypadku większości telefonów Xiaomi jest to TWRP, ale istnieją też inne jego edycje, takie jak np. ZCX bądź OrangeFox - obsługujące OTA w MIUI Global/China (domyślnie w telefonie jest preinstalowane MiRecovery, bardzo okrojone pod względem funkcji),
 2. ROM Xiaomi.eu,
 3. odblokowany program rozruchowy (tzw. bootloader) - najlepiej poprzez oficjalny formularz na stronie Xiaomi (tutaj).
 4. program Minimal ADB and Fastboot - zainstaluj go najpierw. Program przy okazji zainstaluje sterowniki ADB, jak i Fastboot, co nam się przyda :)
  Najnowsze Minimal ADB and Fastboot jest (pierwsze od góry) w tym miejscu.

___________________________________________________________________________

Instalujemy nowy system - dobieranie, pobieranie i proces instalacyjny
RECOVERY - DOBIERANIE

 1. Recovery dobieramy po tzw. nazwie kodowej urządzenia. Zwróć na nią uwagę najlepiej tryliard razy, pod nią musisz dobierać i TWRP, i ROM! Wybranie złego systemu albo recovery może spowodować uceglenie telefonu! Aktualne nazwy kodowe urządzeń Xiaomi można odnaleźć w wątkach aktualizacyjnych Xiaomi.eu - w tym miejscu. Odszukujemy najnowszy wątek aktualizacji, a potem, w tabelce w pierwszym poście - nasz telefon i jego nazwę kodową.
  Ewentualnie sprawdzamy ją następująco:
  Uruchamiamy telefon w fastboot, podpinamy do komputera. Wpisujemy komendę:
  fastboot devices

  a następnie

  fastboot getvar product

  w wyniku czego wyskoczy nam mniej więcej coś takiego (nie sugerować się komendami które wpisałem, sudo potrzebne jest na Linuxie):
  59ea54e293a9a_Przechwycenieobrazuekranu_2017-10-20_21-55-53.thumb.png.8f68e670b366d7398fb4b2c347005c0b.png
  Ewentualnie ściągnij aplikację Device Details ze sklepu play i sprawdź co masz w zakładce device albo product. Komenda fastbootowa nie zawsze podaje nazwę modelu (czasem trzeba przekopiować to co wyrzuci do Google'a, tam znajdzie się odpowiedź). 

 2. Kiedy już to uczynimy, musimy odnaleźć odpowiednie recovery pod nasz model - nie możemy się pomylić (no chyba że TWRP jest zgodny z kilkoma telefonami - czasem zdarzają się takie przypadki, jak np. w Mi4s i Mi4c)! Możemy to uczynić na trzy sposoby: albo odszukać w Google recovery po frazie "recovery/twrp (nazwa kodowa albo model telefonu)", albo wejść do zbioru recovery od Xiaomi.eu, który jest tutaj (lub tutaj) albo wchodząc na stronę TWRP i odszukując swoje urządzenie. Pobieramy paczkę (albo plik obrazu .img) z naszą nazwą kodową. Warto ściągać recovery jak najnowsze - dlatego w części przypadków zbiór recovery z drugiej opcji może być nieprzydatny, bo zawiera starsze wersje recovery (dla nowszych urządzeń oczywiście recovery jest nowsze, ale wersje mogą być starsze, więc ostrzegam).
 3. Kiedy TWRP się ściągnie, rozpakuj paczkę (no chyba że jej nie ma, to nie trzeba). Będzie w niej plik img, który należy przekopiować do katalogu, w którym zainstalowany jest program Minimal ADB and Fastboot.

SYSTEM - DOBÓR

 1. System Xiaomi.eu można odnaleźć na stronie MIUIPolska.pl w zakładce Pobierz MIUI. Odnajdujemy ROM pod nasz telefon i go ściągamy na komputer. Lokalizacja nie jest istotna, ważne jest to, by go nie wypakowywać
 2. Sprawdź, czy system ściągnął się prawidłowo. Wykorzystamy w tym celu program IgorWare Hasher.
 3. Rozpakuj paczkę i uruchom plik .exe. Pojawi się menu programu. Wskaż plik (np. poprzez jego przeciągnięcie na okno programu), a nastęþnie, w zakładce Hash Result, zaznacz MD5 i kliknij Enter.
 4. Porównaj sumę kontrolną MD5 programu z początkiem sumy, która jest dostępna na stronie Pobierz MIUI dla Twojego telefonu. Jeśli obydwie są takie same - plik ściągnął się właściwie. Jeśli nie są - ściągnij plik ponownie, jest uszkodzony.

Instalacja softu - zakładam, że mamy już odblokowany bootloader. Na forum jest poradnik odnośnie odblokowania bootloadera, więc w tym poradniku go pominę.

RECOVERY - instalacja

 1. Wyłączamy nasze urządzenie, a następnie przytrzymujemy przyciski: POWER i GŁOŚNOŚĆ-, aż do momentu pojawienia się ikonki Mitu i napisu FASTBOOT:
  maxresdefault.thumb.jpg.31878284572458997c2a35b94d9ea1c2.jpg
 2. Podłączamy w tym trybie nasze urządzenie do kabla USB, a kabel - do komputera. System Windows zainstaluje odpowiednie sterowniki (zresztą, jeśli odblokowaliśmy bootloader, powinny być one w systemie).
 3. Przechodzimy do katalogu, w którym znajdują się pliki programu Minimal ADB and Fastboot. Upewnij się, przed rozpoczęciem procesu instalacyjnego, że do tego katalogu masz skopiowany plik img z paczki zawierającej recovery.
  Wskazówka: Jeśli mamy już MiFlashTool na komputerze, to możemy uruchomić ADB z jego folderu. Nie zapomnij wtedy przekopiować tam recovery.
  Dla starszych MiFlash, ADB znajduje się w C:\Program Files\Xiaomi\MiPhone\Google\Android
  Dla nowych wersji MiFlash, ADB znajduje się w C:\XiaoMi\XiaoMiFlash\Source\ThirdParty\Google\Android
 4. W folderze Minimal ADB and Fastboot znajdziemy plik cmd-here.exe - przeniesie on nas prosto do wiersza polecenia. Uruchom ten program.
 5. W wierszu polecenia wpisujemy komendy:
  fastboot devices

  Pojawi się lista urządzeń uruchomionych w tym trybie, powinno być tam - jeśli nie podpinamy innych telefonów - tylko nasze urządzenie.
   

  fastboot flash recovery nazwa_naszego_pliku.img

  TWRP zostanie wgrane na nasz telefon.

 6. Teraz, w zależności od tego, jak chcemy uruchomić recovery, możemy wpisać albo trzecie polecenie:

  fastboot boot nazwa_pliku.img

  Na Androidzie Pie i wyżej komenda fastboot boot nazwa_pliku.img nie działa!! Instalacja TWRP odbywa się poprzez zainstalowanie TWRP z komendy fastboot flash recovery nazwa_pliku.img, potem wpisaniu fastboot reboot i szybkim uruchomieniu telefonu ręcznie z przycisków (przytrzymać vol+, aż wejdzie do recovery).
  albo przytrzymać:
  W telefonach Redmi - wszystkie trzy przyciski (na wersjach Androida do 6) bądź vol+ i power (od Androida 7 wzwyż)
  W telefonach Mi - vol+ i power.
   Pojawi się interfejs nowego recovery - uwaga!!! nie zawsze! Czasem konieczne jest uruchomienie poprzez komendę napisaną wyżej!
  DLA MI 8 SE INSTRUKCJA INSTALACJI TUTAJ!!! -> LINK, GOOGLE DRIVE z TWRP (z wersji Stable China musicie wpierw wgrać TWRP 1102 JEŚLI JEST TO ANDROID OREO, potem miuipolska i dopiero TWRP 1217/1227)! (dzięki dla @wind i @BLIHER)

 7. Uwaga: W telefonach z serii Redmi kombinacja vol+ i power uruchamia tryb serwisowy (tylko Android 6), prezentujący się następująco:
  maxresdefault.jpg

  I dopiero z niego wybrać można recovery. Sprawdź, jak jest u Ciebie :)

 8. W przypadku urządzeń z antirollbackiem (anti 4 - Redmi Note 5 od wersji Global Stable 9.5.19.0, Mi Max 3, Mi 6X, Redmi 6 Pro) trzeba najpierw:

  1.  uruchomić TWRP (fastboot boot twojplik.img), 

  2. następnie zainstalować obraz recovery z poziomu uruchomionego TWRP (Install > Install Image, obraz wpierw przenieś na telefon),

  3. a dopiero później wykonywać instrukcje poniżej :)

  4. jest też druga opcja wgrywania recovery na tychże telefonach, podobna do normalnej opisanej na początku ale trzeba wpierw wgrać obraz umożliwiający wpisywanie fastbootowych komend (antirbpass) - szczegóły dla poszczególnych fonów trzeba już sobie znaleźć...

XIaomi.eu - instalacja

 1. OK, mamy uruchomiony TWRP bądź jakiś inny recovery. W 99% przypadków w TWRP natkniemy się na jeden z poniższych ekranów, co może powodować małą panikę:
  C80mWeA.png twrp.thumb.png.4b1056ff41d289e1136814ab512a6ece.png
 2. Nie denerwujemy się :)
  Na dole są dwa szare paski. Klikamy w prawy pasek i wybieramy nasz język polski (albo angielski, jak kto woli). Mamy TWRP w jakimś zrozumiałym języku :)
 3. Zaznaczamy opcję nieinformowania o modyfikacji systemu przy następnych uruchomieniach TWRP (nie trzeba, ale można) i przesuwamy suwak, który jest na dole. Jest to konieczne, aby kontynuować instalację systemu. Powita nas główne menu TWRP:
  TWRP 1.jpg
 4. Przechodzimy do zakładki Wyczyść/Wipe, a tam wybieramy opcję Formatuj Data/Format Data. Ta opcja usuwa domyślne szyfrowanie danych (obecne na urządzeniach z Androidem 6 i wyższym), bez tej opcji nie wgramy systemu na pamięć wewnętrzną. Wpisujemy "yes" i wciskamy niebieski przycisk po prawej stronie.
  Wskazówka: Jeśli posiadamy kartę pamięci albo kabel OTG, do którego podepniemy pendrive'a i z któregoś z tych nośników zainstalujemy system, to format data nie jest wymagany, niemniej pamięć wewnętrzna będzie zaszyfrowana i może być problem z późniejszą instalacją ROMów z pamięci wbudowanej. Jeśli tak właśnie będziesz instalować system, możesz pominąć kolejne dwa kroki.
  Po format data nie jest konieczny wipe data ani żaden inny - możesz zrobić, ale nie musisz.
  Format Data NIE RÓWNA SIĘ Wipe Data!! To oddzielna opcja w TWRP! Przeczytaj wyżej.
 5. Najpewniej pojawi się błąd typu Nie można zamontować '/data' (Device or resource busy). Spokojnie, to nie koniec świata.
  Cofamy się do menu głównego TWRP, w którym wybieramy Restart/Reboot -> Recovery. Telefon uruchomi się ponownie w TWRP. Wykonujemy ponownie format data, który teraz powinien pójść bez żadnych problemów. (adnotacja - czasem zdarzy się tak, choć niezwykle rzadko, że reboot > recovery spowoduje odpalenie systemu, a nie recovery. wtedy warto spróbować zrobić reboot > turn off, a potem ręcznie odpalić ponownie recovery z przycisków, jak w przypadku kolegi @Motorolka na Redmi 5)
 6. OK, zrobione. Zatem w TWRP klikamy Wstecz/Back i cofamy się do menu głównego. Podłączamy nasz telefon do komputera (jeśli mamy kartę pamięci i na niej już system, albo na pendrive przez OTG - nie musimy) i wgrywamy system do pamięci wewnętrznej (w przypadku braku OTG/karty SD). Następnie wybieramy z menu opcję Instaluj/Install, wskazujemy nasz system (jeśli mamy na SD bądź pendrive - wybieramy opcję Wybierz Pamięć/Select Storage) i przesuwamy suwak na dole ekranu. Nie zaznaczajmy żadnej opcji nad suwakiem, szczególnie rebootu po instalacji - możemy, jak chcemy, zaznaczyć opcję weryfikacji pliku - jeśli się nie zainstaluje, wystarczy tą opcję odznaczyć i spróbować ponownie. Niezaznaczanie opcji wynika z tego, że jeśli coś zaznaczymy to bardzo prawdopodobne jest to, że później nie zdążymy przed restartem doczytać, jaki pojawił się błąd - co może generować później problemy.
 7. System nam się instaluje. Potrwa to od 2,5 do 5 minut.
 8. Po udanej instalacji (bez czerwonych błędów/linii lub z informacją Success na górnym pasku) klikamy Reboot System i, jeśli będą takie komunikaty, to już możemy sami wybrać czy chcemy czy nie:
  komunikat.png
 9. System się uruchamia. Czekamy cierpliwie, pierwszy boot może trwać długo, nawet ok. 15 minut i dłużej (u mnie było to ok. 5 minut po wykonaniu wszystkich powyższych operacji). Potem już konfiguracja, przywrócenie danych naszych aplikacji (kopia z MIUI8, o ile pamiętam, działa także na wersji MIUI9 - ale kopia systemowa MIUI 10/wyżej nie przywraca już wszystkich aplikacji - może być problem np. z komunikatorami!) i finito, mamy system :)
  Dotarliśmy do końca instalacji systemu. Teraz możesz świętować, odtańczyć makarenę czy co tam chcesz ;p

Opcjonalnie, jeśli chcesz, możesz doinstalować dodatki MIUIPolska, zawierające blokadę reklam i klawiaturę Xperia. Link...

Blokada reklam: link

___________________________________________________________________________

Małe FAQ

Jak wykonać kopię zapasową aplikacji i danych?

Kopię zapasową aplikacji robimy w sposób następujący:

 1. Wchodzimy w aplikację Ustawienia -> Dodatkowe ustawienia -> Kopia i kasowanie danych -> Kopia MIUI (MIUI 11 i wyżej - Informacje o telefonie > Kopia i przywracanie danych).
 2. Zaznaczamy elementy, jakie kopia ma mieć. Klikamy na Utwórz.
 3. Kopia się tworzy. Po jej utworzeniu będzie ona dostępna w katalogu MIUI/backup/AllBackup/<folder z datą i godziną wykonania backupu>. Ten folder możesz sobie przekopiować na inny nośnik i potem przywrócić z powrotem.
 4. Uwaga! Kopia MIUI nie przywraca danych wszystkich aplikacji. Istnieje ryzyko, że niektóre z nich trzeba będzie doinstalować sobie samemu na nowej wersji systemu. Możesz spróbować zrobić kopię w Chmurze Xiaomi lub innymi aplikacjami takimi jak Titanium Backup.

Kopię danych można zrobić albo za pomocą TWRP, albo przerzucając swoje ważne dane na inny nośnik (karta SD/komputer etc.)

Kopię aplikacji i ich danych można także wykonać za pomocą aplikacji Titanium Backup, po nadaniu uprawnień roota, lub innych apek takich jak Migrate.

Tworzenie backupu za pomocą TWRP:
Wchodzisz w TWRP, potem w menu Kopia, wybierasz partycje do backupu i gotowe. Backupy zawsze są w folderze TWRP/BACKUPS, tam też musimy je zrzucić, jeśli zrobiliśmy je, ale mamy je tylko na kompie.

Jak wrócić na Globala/zainstalować system przez MiFlash?

XIAOMI - SNAPDRAGON
odblokowany bootloader

Używamy do tego celu programu o nazwie MiFlashTool. Jego najnowsza wersja znajduje się tutaj. Poradnik, jak go użyć, znajduje się na forum MIUIPolska tutaj. Wymienię z grubsza jego tryby (o ile tak to można nazwać).

Program MiFlash służy do instalacji oficjalnych systemów Xiaomi - typu wersje China (Developer, Stable) czy Global (Developer, Stable). Nie instalujemy za jego pomocą Xiaomi.eu. Po wybraniu systemu do sflashowania mamy na dole 3 opcje:

 • Aby zachować dane użytkownika, w menu programu wybieramy opcję save userdata.
 • Jeśli chcemy kompletnie sformatować pamięć telefonu, wybieramy opcję flash all.
 • Żeby natomiast sformatować pamięć i zablokować bootloader - opcja flash all and lock (ta opcja dostępna jest w najnowszej wersji MiFlash - 2017 i 2018).

ROMy MiFlash mają końcówkę tar.gz lub tgz, nie zip (zip to wersje pod recovery, instalowane z aplikacji Aktualizacje, a w przypadku Xiaomi.eu - z poziomu TWRP). Można je odnaleźć albo tutaj, albo na forum MIUI (en.miui.com/forum.php) w dziale swojego urządzenia (wątki o wydaniu jakiejś wersji ROMu - Global lub China). Wgrywamy system w tym programie w trybie fastboot (telefon włączamy kombinacją vol- i power).

Uwaga!!! Na chińskich wersjach telefonów wydanych od Redmi 5 Plus i dalej kategorycznie NIE WOLNO BLOKOWAĆ BOOTLOADERA na ROMie Global!!! Spowoduje to bowiem, że urządzenie uruchomi się tylko do Mi-Recovery i nie ruszy dalej! W takim przypadku, jeśli już niestety zablokowaliśmy bootloader, można spróbować wgrać wersję China ROM poprzez XiaomiADB i później, po wgraniu China, odblokować bootloader. Instrukcję, jak taki ROM wgrać, można zobaczyć na stronie programu. Jeśli się to nie uda (a niestety w 99% przypadków się nie uda), pozostaje MiPCSuite (wersja chińska) lub serwis. 

Wersja chińska telefonu ma pudełko w języku chińskim i oznakowanie, które powinno wskazywać na to, że takową chińską wersję kupiliśmy. Możemy też sprawdzić, jaką mamy wersję, poprzez wejście w Informacje o telefonie (Wersja modelu) i weryfikację w Google bądź na stronie Xiaomi po numerze IMEI urządzenia.

zablokowany bootloader

Tak samo jak powyżej, tyle że musimy telefon uruchomić w trybie EDL. Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Xiaomi bowiem od MIUI8.1 zablokowało możliwość uruchomienia EDL komendą (komenda działa tylko na odblokowanym bootloaderze). Konieczne jest zatem uruchomienie go w inny sposób. Kilka z nich znajdziesz tutaj: http://forum.android.com.pl/topic/299950-wprowadzenie-telefonu-w-tryb-download-edl/
Telefon jest w trybie EDL, gdy rozpoznawany jest przez Windows jako Qualcomm HS-USB QDLoader 9008.
Wtedy możesz instalować ROM tak jak przy odblokowanym bootloaderze.
UWAGA: od MIUI 8.2 niemalże wszystkie nieinwazyjne sposoby w większości urządzeń nie działają - EDL wymusić można tylko testpointem lub boxem serwisowym, nawet deep flash powoli nie działa!

Na nowych wersjach telefonów od Redmi Note 5 Xiaomi pozwala na wgranie softu w EDL tylko autoryzowanym kontom Xiaomi. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie, bez odnalezienia posiadacza takowego konta (o co obecnie bardzo trudno) lub odnalezienia metody ominięcia tej blokady, wgrać softu w tym trybie!!!

XIAOMI - MEDIATEK
odblokowany bootloader

Procedura taka sama jak dla odblokowanego bootloadera w Snapdragonie.

zablokowany bootloader

Życzę powodzenia ;)
Ale już bez żartów. Dla Mediateków, na zablokowanym bootloaderze, procedura przebiega zupełnie inaczej niż wszystkie powyższe - one nie zadziałają. Konieczny jest program SP Flash Tool, uniwersalny dla wszystkich telefonów z Mediatekiem (nie tylko Xiaomi) oraz wprowadzenie telefonu w tryb download Mediateka. Poradnik w tym miejscu: http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html albo filmowy: https://youtu.be/rkGvpUzHtuc?t=7m58s

W poradniku tekstowym nie została uwzględniona jedna kwestia. Przy instalacji trzeba zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz - NIE ZAZNACZAMY PARTYCJI PRELOADER! Instaluje się ją od nowa, jak telefon to zupełna cegła i nic na niego nie działa. Wszystkie inne partycje można instalować zupełnie normalnie, można też instalować sam system i recovery jak na filmie, ale warto instalować całą resztę, by telefon był czysty. Oczywiście trzeba koniecznie pamiętać o backupie danych, bo znikną one przy instalacji oryginalnego oprogramowania.

Nowe telefony z Mediatekiem również wymagają autoryzowanego konta Xiaomi tak jak telefony ze Snapdragonem!

Mój komputer nie wykrywa telefonu w fastboot! Jak żyć!?

Najwidoczniej to wina sterowników. Jeśli odblokowywałeś bootloader, to masz pewnie jeszcze paczkę z programem MiUnlockTool. Wejdź w niego. Powinna, obok przycisku zamykania programu, pojawić się zębatka. Kliknij w nią, a potem w Mi Usb Driver. Sterowniki powinny zadziałać i komputer powinien być w stanie wykryć telefon w fastboot.

OTA mi nie działa. Jak zainstalować aktualizację?

Ściągnij system tak, jak zwykle (MIUIPolska.pl -> Pobierz MIUI), wgraj na jakiś nośnik/pamięć wewnętrzną, nie rób wipe, wejdź w TWRP -> Instaluj/Install -> zip z systemem -> Install -> Reboot System. Telefon powinien się uruchomić po około 5-10 minutach.

UWAGA! Telefony Mi4c, Mi4s oraz MiNotePro, jeśli aktualizujemy je do Androida 7 ze starszej wersji Androida, wymagają nowego bootloadera - inaczej system nie wstaje! Oto procedura instalacji pierwszej aktualizacji do Andka 7 z starszej wersji:

 1. instalujemy ROM Xiaomi.eu w wersji 7.2.9 (nie nowszej!) bez wipe
 2. restart do systemu
 3. odblokowanie bootloadera - nowy bootloader jest zablokowany, odblokowujemy go oficjalnie przez MiUnlock
 4. Wgranie TWRP pod Androida 7,
 5. instalacja najnowszego Xiaomi.eu i dalszych aktualizacji już normalnie - poprzez OTA

Ewentualnie - jeśli masz problemy z odblokowaniem bootloadera albo wolisz prostszą opcję - kolega @SLiM napisał poradnik, jak zainstalować ROM z Androidem 7 na Androidzie 5.1 bez konieczności odblokowywania bootloadera po instalacji.

https://miuipolska.pl/forum/topic/35346-mi4c-instalacja-xiaomieu-na-zablokowany-bootloader

Nie mogę wgrać TWRP. Co zrobić?

Jeśli masz błąd typu "fastboot nie został rozpoznany...", sprawdź, czy masz plik fastboot.exe w folderze albo czy jesteś w właściwym folderze.
Jeśli natomiast Twój błąd to "error: cannot load...", sprawdź, czy nazwa pliku jest poprawna (polecenie dir).
Jeśli jednak Twój błąd to "error: dtb not found" - sprawdź, czy ściągnąłeś recovery pod Twój model telefonu. Jeśli tak, sprawdź sumę kontrolną. Ewentualnie recovery nie jest kompatybilne z Twoją wersją systemu - wtedy spróbuj wgrać starsze recovery.

Na Androidzie Pie komenda fastboot boot ... nie działa, trzeba uruchomić po wgraniu TWRP z przycisków.

Mam problem z robieniem zdjęć w aparacie i wywalającymi się aplikacjami. Jak go naprawić?

Na szczęście nie musisz ponownie instalować systemu.
Sposób nr 1: Wejdź w TWRP, następnie w Wipe/Wyczyść > Advanced Wipe > zaznaczasz Dalvik / ART Cache oraz Cache i przesuwasz suwak. Następnie reboot.
Sposób nr 2: Wejdź w TWRP, potem w menu Advanced/Zaawansowane -> Uprawnienia/Naprawa SELinux/Fix Contexts. Powinno zadziałać. Tu lepiej uważać i używać tego naprawdę tylko wtedy, gdy problem istnieje i innymi sposobami nie da się go ogarnąć. Sprawdź wcześniej, czy na tej wersji ROM-u, którą posiadasz, ktoś nie zgłaszał podobnego problemu, co ty.

Niektóre TWRP (lub użytkownicy tychże) w przypadku Mi8 czyścili partycję Persist, co może powodować problem z aplikacją Aparatu, w tym przypadku trzeba partycję Persist wgrać ponownie. Wgranie persista ponownie niestety usuwa certyfikat Widevine L1 (czyli nie ma netflixa w HD... Choć, skoro i tak wyczyściłeś persista, to nie masz tego certyfikatu - o ile nie masz kopii zapasowej tej partycji...)

Po instalacji systemu wyświetla mi się informacja przy wyjściu do systemu, że systemu nie zainstalowano. Co robić?

Są 2 opcje - albo rzeczywiście nie zainstalowałeś systemu (choć to byłoby dziwne) albo TWRP się pomylił. Jeśli jesteś pewien, że zainstalowałeś Xiaomi.eu, zignoruj to i leć dalej.

Telefon zatrzymuje mi się cały czas na 3 kropkach i logu Mi po instalacji Xiaomi.eu. Jak temu zaradzić?

Coś musiałeś ominąć. Spróbuj zrobić jeszcze raz format data w TWRP albo po prostu zrestartować telefon. Niektórym pomogło jedno, innym drugie. Możliwe, że jest także inne rozwiązanie Twojego problemu, jeśli obydwa wymienione powyżej nie działają - sprawdź w dziale Twojego telefonu.

To tyle :) Jeśli czegoś nie doglądnąłem lub ominąłem, piszcie - poprawię. @majdan12 - jeszcze raz thx!

Proces sprawdzony w dniu 19 września 2017r. na urządzeniu Xiaomi Redmi 4A (przechodzenie z wersji Global Stable 8.5.1.0 na Xiaomi.eu w wersji 7.9.14) i 14 grudnia 2018 na Redmi Note 5 i w styczniu 2020 na Redmi Note 7.

Edited by Orjon
poprawki
 • Like 16
 • Thanks 7
Link to post
Share on other sites
 • mrosi pinned this topic
 • Replies 574
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

______________________ Poprawki/lista zmian: Czytając poradnik Acida z strony MIUIPolska miałem przy swojej pierwszej instalacji naszego ROMu wiele pytań i wątpliwości w stylu "czy to coś jest

Powinieneś mieć zdjętą blokadę ekranu w systemie przed zainstalowaniem TWRP w recovery. (to znaczy bez hasła ani wzoru, przesunięcie palcem może zostać)

Czuję się wywołany do tablicy, bo troszkę zamieszania narobiłem Więc tak, po prostu sprawdziłem po instalacji systemu z TWRP czy ten plik tam po prostu został, bo chciałem go usunąć żeby niepotrzebni

Posted Images

Cytat

Po wejściu na stronę i.mi.com i zalogowaniu się na nasze konto Xiaomi można zablokować nasz telefon tak, aby osoba, która go ukradnie, nie miała możliwości skorzystania z niego

Pod warunkiem, że i.mi.com nie uprze się, aby weryfikować tożsamość logującego się poprzez wysłanie SMS-a na... numer skradziony razem z telefonem. Miałem taką sytację i nic się nie dało zrobić. Choć do konta był też przypisany adres e-mail, system logowania na i.mi.com nie dawał wyboru opcji weryfikacji przez e-mail. Uparł się cham na SMS i co mu zrobisz?

(to była symulacja, nie prawdziwa sytuacja na szczęście, ale naprawdę nic nie umiałem wskórać).

Link to post
Share on other sites

Hmm, no tutaj byłby mały problem. Chyba, że telefon będzie synchronizować SMSy na bieżąco do chmury, to można by z poziomu chmury odczytać kod SMSowy. Tylko pytanie - co jak nie ma neta włączonego...? No tu mnie trochę zagiąłeś, wygląda na to że rzeczywiście to też nie jest najlepsza opcja.

Link to post
Share on other sites

@latet

@Orjon

Ja ostatnio chciałem zmienić hasło na koncie Mi i był wpisany numer który już został zniszczony więc podałem numer telefonu domownika jako drugi numer weryfikacyjny (przyszedł SMS z kodem) i zmieniłem sobie hasło oraz wyrzuciłem z listy numerów stary numer nieaktywny. 

Edited by majdan12
Link to post
Share on other sites

Właśnie to testuję (bo trochę czasu minęło) "na sucho" na zapasowym tel. z innym kontem Xiaomi.

Problem jest taki, że jak się próbujesz zalogować przez WWW do i.mi.com po dłuższym czasie nielogowania się tam tą drogą (wyjaśniecie cookies) lub  z nowego kompa, to nie wystarczy ID i hasło, po trzeba też weryfikacji przez SMS. Jeśli nie ma się już tego numeru, to się zaczynają schody. Ale ma się dostęp do niektórych funkcji: namierzenie pozycji, zdalne zablokowanie i zdalne wyczyszczenie. Nie da sie natomiast zmienić hasła xiaomi bez tej weryfikacji.

System proponuje wtedy specjalną procedurę – pyta o różne dane (w tym IMEI telefonu z którego się logowało do tego konta) i wiele innych pytań, ale trzeba odpowadać na wszystkie – bo wniosek jest przesłany do akceptacji przez człowieka, jak sądzę, bo mają na to 3 dni. Co dokładnie po tych 3 dniach będzie, to się dowiem za 3 dni, ale ma to być m.in. reset hasło do Xiaomi i możliwość podania nowego numeru do weryfikacji SMS-ami.

Ogólnie uważam to za chore, bo przecież w 99,999% przypadków kradną ci telefon razem z numerem, a odzyskanie numeru chyba trochę trwa (nie wiem, nie sprawdzałem), a chyba tez niekoniecznie jest zawsze możliwe. W moim przypadku nie choziło o kradzież, ale po prostu zniszczyłem i wyrzuciłem tę kartę SIM, bo nei oplacało mi się ładować tego numeru i wygasł, a na śmierć zapomniałem, że jest przypisany do tego konta jako weryfikacyjny.

W sowim głównym tel., w ustawieniach bezpieczeństwa konta Xiaomi, dodałem na wszelki wypadek drugi numer tel., którego na co dzień nie noszę w telefonie. Niby że w razie czego mozna go użyć do weryfikacji itd. Bzdura! Nie można!

Sytuację i jej ch...wość mniej więcej pokazują poniższe screeny:

s.jpgnm.jpgcc.jpg

Dnia 21.09.2017 o 18:33, majdan12 napisał:

Ja ostatnio chciałem zmienić hasło na koncie Mi i był wpisany numer który już został zniszczony więc podałem numer telefonu domownika jako drugi numer weryfikacyjny (przyszedł SMS z kodem) i zmieniłem sobie hasło oraz wyrzuciłem z listy numerów stary numer nieaktywny. 

Z poziomu telefonu nie da się dodać drugiego numeru bez potwierdzenia tożsamości, a do tego potrzebny jest kod wysyląny SMS-em na pierwszy numer. Błędne koło!

Z poziomu WWW da się zrobić jak piszesz, o ile jesteś w pełni zalogowany (czyli nie jest to pierwsze logowania z danej przeglądarki czy danego kompa, albo nie minęło zbyt dużo czasu od ostatniego logowania). Jeśli jednak jesteś zalogowany częściowo (jak na moim screenie), to nie możesz tak po prostu dodać drugiego numeru. Podajesz go w ramach procesu "odzyskiwania tożsamości", wraz z innymi danymi, o które jesteś proszony.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

@latet O, no to rzeczywiście dość nieciekawie to wygląda, masz oczywiście rację - do dostępu do smsów też trzeba kodu weryfikacyjnego...

A mam pytanko - jak jest info o kodzie na drugim screenie, to nie sprawdzałeś co jest po kliknięciu Not working? Bo może wtedy pójdzie na drugi numer.

Edited by Orjon
Link to post
Share on other sites
Dnia 21.09.2017 o 19:29, Orjon napisał:

A mam pytanko - jak jest info o kodzie na drugim screenie, to nie sprawdzałeś co jest po kliknięciu Not working? Bo może wtedy pójdzie na drugi numer.

Sprawdziłem. Nie ma tam opcji wysłania kodu ani na inny nr ani na maila. Tam jest tylko możliwość rozpoczęcia procedury (tej, gdzie się czeka 3 dni na decyzję). Załączam screena z FAQ, gdzie są wymienione dane, o ktore jest się pytanum podczas tej procedury.

Natomiast podczas potwierdzania tożsamości z poziomu telefonu (na www tego nie zauważyłem) jest alternatywa dla kodu z SMS – udzielenie prawidlowych odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Niestety, ja odp. nie pamiętam, bo nigdy nie podaję prawdziwych odp. na tego typu pytania (jak imię babci).

Do swojego głownego konta dostęp mam pełny (nie skradziono mi numeru :) i chciałem na wszelki wypadek zmienić sobie te pytania zabezpieczające i odpowiedzi gdzieś zapisać na czarną godzinę, ale... nie ma chyba w ogole opcji zmiany odpowiedzi na te pytania!

W FAQ MIUI czytamy:

Cytat

We'll send verification messages and important notifications to your phone or email address when you reset your password or make other security-related changes to your Mi Account.

a to nieprawda!

Screenshot_2017-09-21-19-29-06-795_com.xiaomi.account.pngPrzechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2017-09-21 194102.jpg

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Yhm, rozumiem.

No to rzeczywiście kiepsko... Dobrze że robiłem sobie screen swoich pytań :) Czyli drugi numer na koncie Xiaomi jest w takim razie zupełnie niepotrzebny, skoro i tak to nic nam nie pomoże.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Orjon napisał:

Czyli drugi numer na koncie Xiaomi jest w takim razie zupełnie niepotrzebny, skoro i tak to nic nam nie pomoże.

Dobre pytanie, po co on jest, co on daje. Chyba ... nic. A szkoda. Nie licząc tej "weryfikacji tożsamosci", to np. dodanie go (w ustawieniach tel.) mogłoby np. sprawiać, że ten tel. synchronizowałby także SMS i polaczenia z innego urządzenia działającego właśnie z tamtym numerem. A tak to ona tam jest i w sumie nie wiadomo po co.

Link to post
Share on other sites
Dnia 21.09.2017 o 18:12, latet napisał:

Pod warunkiem, że i.mi.com nie uprze się, aby weryfikować tożsamość logującego się poprzez wysłanie SMS-a na... numer skradziony razem z telefonem. Miałem taką sytację i nic się nie dało zrobić. Choć do konta był też przypisany adres e-mail, system logowania na i.mi.com nie dawał wyboru opcji weryfikacji przez e-mail. Uparł się cham na SMS i co mu zrobisz?

(to była symulacja, nie prawdziwa sytuacja na szczęście, ale naprawdę nic nie umiałem wskórać).

Szybka wizyta w punkcie operatora i mamy nową kartę SIM z naszym numerem a stara jest zablokowana.

Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, marcszcz napisał:

Szybka wizyta w punkcie operatora i mamy nową kartę SIM z naszym numerem a stara jest zablokowana.

O ile jesteśmy w Polsce, itd, itp...

Wcześniej chyba też byłby problem w przypadku numerów pre-paid, ale teraz, dzięki obowiązkowi rejestracji, to chyba problemu nie ma, bo wiadomo czyj numer?

Czujne muszą być nadal osoby, które same zmieniają sobie numer, a stary chcą unicestwić lub nie będzie  w użyciu (zarejestrowany a nieużywany pre-paid wygaśnie po 3 mies.) – trzeba pamiętać, aby zmienić na koncie Xiaomi nr swojego "recovery phone", gdy ma się  jeszcze możliwość odebrania kodu na stary numer.

Edited by latet
Link to post
Share on other sites

Kiedyś jako posiadacz samsunga miałem jedno recovery po wgraniu Custom Romu. Czemu obecnie po wgraniu TWRP są dwa?.

Kombinacja przycisków volume up + power powoduje przejście do chińskiego recovery, lub to jakiś tryb serwisowy?

Z poziomu telefonu aktualizacje, klikam 3 kropeczki , uruchom w trybie recovery i telefon uruchamia się w recovery TWRP

Ps. Instalując TWRP z poziomu fastboot wgrałem także TRWP jako apke na pulpit. Jak ją teraz usunąć?

 

Edited by baconp
Link to post
Share on other sites

Vol+ i power to tryb serwisowy, tam jest wybór recovery.
aplikację odinstalowujesz z rootem ponieważ zaznaczyles tam chyba opcje że ma się instalować jako systemowa.

tapnięte z Redmi 4a

Link to post
Share on other sites

zainstalowałem TWRP, i po kliknięciu restart telefon cały czas wisi na logo MI - nie instalowałem jeszcze romu .eu, mam global...w czym problem? Przytrzymanie VOL+ i power resetuje telefon który potem dalej wisi...

Edited by raffal
Link to post
Share on other sites

ok udało się wejść w TWRP...chce teraz po prostu wyjść z tego i włączyć telefon na tym romie jaki mam - global. Jak to zrobić? Czy jedyne wyjście to pobrać paczkę .eu i wgrać?

Edited by raffal
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Pobierz przez kompa, wlacz mtp w recovery, przeslij plik do folderu twrp i install

Послано из Mi5s плюс

Nikt sie nie spytal dlaczego do twrp kazalem przeslac (: bo po nawet full wipe ten folder i zawartosc nie zginie (bezpieczne miejsce)

Послано из Mi5s плюс

Link to post
Share on other sites

pobrałem paczkę .eu , wrzuciłem na kart SD, wyczyściłem DATA mimo że nie trzeba ;) zainstalowałem i od 10 minut mam ekran mi powered by android...

nie wyczyściłem dalvik itp. Może to mieć wpływ na to że ciągle telefon stoi na ekranie Android z 3 kropeczkami?

Edited by raffal
Link to post
Share on other sites
Przed chwilą, wojtek.02 napisał:

W poradnikach mówią że może się ładować nawet do 40 minut.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

zgadza się ale tam mową już o tym pasku aktualizacji...to bym rozumiał że tyle się ładuje ale ten ekran z kropeczkami "niby" znika po 2-3 minutach i pojawia się pasek aktualizacji

Link to post
Share on other sites

Jak nie pójdzie to uruchom telefon w trybie fastboot, ściągnij global pod twój telefon i zainstaluj przez miflash, nic innego nie zrobimy - potem można na spokojnie spróbować zainstalować eu.

tapnięte z Redmi 4a

Link to post
Share on other sites

Chwila, chwila.

 

GLOBAL nie będzie Ci działał z TWRP. Jeśli zainstalowałeś TWRP, to teraz przez niego wrzuć xiaomi.eu (lub inny rom), jeśli chcesz wrócić do Globala, to tylko oryginalne MI RECOVERY (przy instalacji przez MiFlash samo się zainstaluje).

Link to post
Share on other sites

dzięki Orjon za dobre chęci ale sytuacja na 7.9.7 jest identyczna. Wisi na tym samym etapie czasami sobie wibrując. Coś skopałem chyba tylko nie wiem co...
Bootloader odblokowany, TWRP ma najnowsze, co prawda do kenzo ale kate też na tym działa. Wrzucam rom na kartę SD, wszystko się instaluje ale telefon nie wstaje. Pobieram właśnie globala i spróbuje zainstalować go przez TWRP. Już mi wszystko jedno jaki rom, byle odzyskać telefon :)

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
 • Create New...