Skocz do zawartości

[INFO][ROM] WYJAŚNIENIE NUMERACJI


Rafullo

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z powtarzającymi się pytaniami na temat wersji oprogramowania oraz ich numeracji, a także chęci uporządkowania tego forum przynajmniej w minimalnym stopniu, przedstawiam grafikę wyjaśniającą skąd jaki rom się wziął i jak się je numeruje. 

mTMJCT4.jpg

A oto wyjaśnienie.

Xiaomi ze względy na, to że operuje w Chinach wydaje głównie romy na rynek chiński oznaczone jako CHINA zawierające język chiński oraz angielski. Romy te nie posiadają żadnych usług Google, ani języków innych niż wymienione powyżej. Za to mają swój chiński sklep z aplikacjami i dużo aplikacji z krzaczkami, które są nam zbędne.

Jednak jako, że Xiaomi rozszerza swoją działalność poza Chiny (Indie) nieliczna część urządzeń doczekała się wydań międzynarodowych GLOBAL.

Romy Global posiadają już większą liczbę języków (w tym europejskie), mają zainstalowane usługi Google, sklep play, oraz nie mają aplikacji z "krzaczkami". 

Następnie romy GLOBAL jaki i CHINA dzielą się na:

  • wersje stabilne: STABLE
  • wersje rozwojowe: DEVELOPER (DEV)

 

Wersje STABLE swoją numerację zaczynają od wersji MIUI jaką posiadają stąd oznaczenia 7.X.X, np. z MIUI 7.1 mamy numerację typu: 7.1.12, 7.1.20 itd. Wersje z MIUI 7.2 analogicznie jak poprzednio  7.2.1, 7.2.2 ...

Wersje DEV numerację swą zawdzięczają datcie ich wydania. Rom wydany 24.03.2016 ma numer : 6.3.24 (rok.miesiąc.dzień), dla 10 grudnia 2015 był to numer: 5.12.10.

Wersje DEV posiadają zazwyczaj aktualizację co tydzień, są to romy w fazie testów, czasem jest tak że kolejna wersja działa lepiej niż poprzednia a niestety czasem odwrotnie. Przy romach STABLE nie jesteśmy już królikami doświadczalnymi, są to z samej nazwy romy stabilne w których wszystko powinno działać jak należy (zazwyczaj). Aktualizowane co ok. miesiąc lub częściej.

 

Koleją "kategorią" są romy XIAOMI.EU, oraz MIUIPOLSKA 

Bazują one na swoich odpowiednikach (DEV lub STABLE) w wersji CHINA. Jednak wspaniali ludzie, z miuipolska oraz xiaomi.eu tłumaczą je na język polski, usuwają chińskie nie potrzebne aplikacje, dodają gogle i sklep play oraz całą masę dodatków które ułatwiają nam życie a my nawet tego nie zauważamy. o różnicach pomiędzy miuipolska a xiaomi.eu można poczytać tutaj:https://miuipolska.pl/o-romie-miuipolska/

Ich numeracja jest taka sama jak romów bazowych (czytać wyżej).

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota!
Powinno zniknąć połowę bezsensownych postów.

Warto by przykleić temat na samą górę.

 

Dopisałbym jeszcze jeden aspekt dotyczący polskiej wersji... Ponieważ to jest drugie powtarzające się pytanie.

Aktualnie polską wersją jest 7.1.9 ale nie wiem skąd wzięte na zablokowany bootloader... Bo miałem taki wgrany.

Reszta bez zmian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7.1.9 o ile dobrze się orientuje to jakiś śmieciowy rom, nie oficjalne wydanie. Podobnie jest z numeracjami typu:77.X.X np jak w RN2 77.00.66.00

 

Oficjalnie język polski w romie global ma się pokazać najpierw w DEV, a dopiero później w STABLE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego śmieciowy... Jest to rom, który nikt nie wie kto go stworzył, skąd go wziął i co ma oprócz fabrycznych możliwości. Nie wiadomo jakie błędy w sobie posiada/zmiany itp,

Sam aktualnie mam go zainstalowany lecz chcę zmienić na global official. Tylko nie będzie już powrotu do niego... NIe wiadomo skąd go ściągnąć jak wgrać itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bartaspoz napisał:

Rozumiem, że aktualne MIUI Polska 6.3.24 opiera się na MIUI 7.1.8.

Rozumiem, że na MIUI Polska  mogę liczyć na częstsze aktualizacje OTA, bo bazuje na DEV, dobrze rozumiem?

 

MIUIPL nie posiada OTA, chyba, że komuś z xiaomi.eu będzie się chciało wrzucać, co jest mało prawdopodobne (ew. raz na 1-2mies jakieś OTA będzie).

MIUIPL/Xiaomi.eu 6.3.24 opiera się na China dev 6.3.24 jak sama nazwa wskazuje. 7.1.8 to stable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, luki! napisał:

Dlaczego śmieciowy... Jest to rom, który nikt nie wie kto go stworzył, skąd go wziął i co ma oprócz fabrycznych możliwości. Nie wiadomo jakie błędy w sobie posiada/zmiany itp,

Sam aktualnie mam go zainstalowany lecz chcę zmienić na global official. Tylko nie będzie już powrotu do niego... NIe wiadomo skąd go ściągnąć jak wgrać itp...

Jeśli dobrze pamiętam to jest to rom z tego tematu: http://www.bachkhoashop.com/tin-tuc/unbrick-redmi-note-3-pro-up-rom-tieng-viet-redmi-note-3-pro-233.html

Wgrywa się przez MiFlash, procedura jest opisana w tym temacie, ale nie jest po polsku. U mnie był na nim problem z gubieniem zasięgu, ale chyba nie każdy go miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nezumi napisał:

MIUIPL nie posiada OTA, chyba, że komuś z xiaomi.eu będzie się chciało wrzucać, co jest mało prawdopodobne (ew. raz na 1-2mies jakieś OTA będzie).

MIUIPL/Xiaomi.eu 6.3.24 opiera się na China dev 6.3.24 jak sama nazwa wskazuje. 7.1.8 to stable.

Sorry za głupie pytania, jestem nowy w MIUI :) To jeśli bez OTA - jak często wychodzą aktualizacjie MIUI Polska? I jak zazwyczaj flashujecie swoje telefoy aby nie zgubić całej zawartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bartaspoz napisał:

Sorry za głupie pytania, jestem nowy w MIUI :) To jeśli bez OTA - jak często wychodzą aktualizacjie MIUI Polska? I jak zazwyczaj flashujecie swoje telefoy aby nie zgubić całej zawartości?

aktu masz co piątek, informacje są na profilu FB oraz na stronach miuipolska.pl/xiaomi.eu. Instalujesz normalnie, przez aplikację aktualizację z pliku .zip, wszystkie instrukcje masz na miuipolska.pl. Przy aktualizacji nic nie tracisz, wszystkie pliki zostają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Nezumi napisał:

aktu masz co piątek, informacje są na profilu FB oraz na stronach miuipolska.pl/xiaomi.eu. Instalujesz normalnie, przez aplikację aktualizację z pliku .zip, wszystkie instrukcje masz na miuipolska.pl. Przy aktualizacji nic nie tracisz, wszystkie pliki zostają.

Dzięki :) A pomijając język Polski i różnice wypisane w https://miuipolska.pl/o-romie-miuipolska, jakie są wasze subiektywne odczucia co do różnic pomiędzy MIUI Polska, a Global Stable? Jak wypada funkcjonalność systemu? Stabilność, zajętość pamięci?

Czy jeśli w Global Stable będzie już PL - zdecydujecie się z niego korzystać? Chodzi mi o wasze personalne preferencje, bo sam aktualnie szukam wszystkich info i będę decydował (czekam na akceptację odblokowania BL)

Edytowane przez bartaspoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Nezumi napisał:

@bartaspoz Only MIUIPL/Xiaomi.eu, siedzę z nimi już dobry rok, przywykłem, zrobiłem się też troszkę leniwy, bo... no nie chciałoby mi się co aktu usuwać te chińskie apki :D. Po2 zawsze mamy system dostosowany do tego co powszechnie w EU znamy.

No właśnie siedzę na Stable Global 7.1.8 - wersja z tego tematu: https://miuipolska.pl/forum/topic/10511-romfastbootstable-global-7170/

I nie ma żadnych chińskich apek, są usługi Google w standardzie :) Właśnie dlatego pytam, bo jak po wyjęciu z pudełka miałem mnóstwo chińskich znaczków to też mnie trochę odrzuciło. A teraz - jak jest ta wersja (powiedzmy europejska :)  ) to może warto się zastanowić?

Czytałem gdzieś na forum wypowiedzi starszych stażem użytkowników, że może i lepiej, że PL będzie w wersji oficjalnej i nie będzie trzeba już ładować MIUI Polska. Tylko nikt nie tłumaczył w żaden sposób swojego zdania - dlaczego tak, a nie inaczej. Stąd też moje pytanie.

Edytowane przez bartaspoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartaspoz Kwestia wygody, dodatków, poprawek (jak np mikro w RN3/2), przyzwyczajenia, no i jeżeli grupka zapaleńców bierze się za tłumaczenie i ogarnianie romów, a następnie to udostępnia, to dlaczego z tego nie korzystać i nie docenić ich pracy :). Dopóki nie zobaczę Mi oficjalnie w EU to zostaję z MIUIPL/Xiaomi.eu, przynajmniej mogę wymienić się informacjami z innymi tutaj na forum. zamiast szukać w tonie postów o treści "Awesome!" rozwiązania 1 problemu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Nezumi napisał:

@bartaspoz Kwestia wygody, dodatków, poprawek (jak np mikro w RN3/2), przyzwyczajenia, no i jeżeli grupka zapaleńców bierze się za tłumaczenie i ogarnianie romów, a następnie to udostępnia, to dlaczego z tego nie korzystać i nie docenić ich pracy :). Dopóki nie zobaczę Mi oficjalnie w EU to zostaję z MIUIPL/Xiaomi.eu, przynajmniej mogę wymienić się informacjami z innymi tutaj na forum. zamiast szukać w tonie postów o treści "Awesome!" rozwiązania 1 problemu :D.

Hahaha, trafiłeś w sedno z tym "Awesome!". Można się pogubić na forum en.miui.com :)

Też skłaniam się ku MIUI Polska. Pytanie - dlaczego używasz zamiennie MIUIPolska/Xiaomi.eu? Na diagramie widać jakby to były dwa osobne forki. Czyżby były w nich tylko subtelne różnice?

 

39 minut temu, Nezumi napisał:

MIUIPL nie posiada OTA, chyba, że komuś z xiaomi.eu będzie się chciało wrzucać, co jest mało prawdopodobne (ew. raz na 1-2mies jakieś OTA będzie).

MIUIPL/Xiaomi.eu 6.3.24 opiera się na China dev 6.3.24 jak sama nazwa wskazuje. 7.1.8 to stable.

Dobrze rozumiem - Xiaomi.eu ma OTA, a MIUIPolska ładujemy samodzielnie przez ZIP, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bartaspoz napisał:

Hahaha, trafiłeś w sedno z tym "Awesome!". Można się pogubić na forum en.miui.com :)

Też skłaniam się ku MIUI Polska. Pytanie - dlaczego używasz zamiennie MIUIPolska/Xiaomi.eu? Na diagramie widać jakby to były dwa osobne forki. Czyżby były w nich tylko subtelne różnice?

Dobrze rozumiem - Xiaomi.eu ma OTA, a MIUIPolska ładujemy samodzielnie przez ZIP, tak?

Teraz Xiaomi.eu = MiuiPL, rom jest ten sam, tylko MIUIPL udostępnia dodatkową paczkę z dodatkami (klawiatura Xperia, zegarki i kilka innych dodatków), ich instalacja odbywa się na tych samych zasadach. Ja od zawsze używam MIUIPL :), ale jako, że Xiaomi.eu to praktycznie to samo, to przecież nie będę ich pomijać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Rafullo napisał:

Śmieciowy, nieoficjalna przeróbka, najczęściej z kiepskim tłumaczeniem, bugami i często dodanym malwere. 

U mnie Wszystko na tym romie dobrze działa, nie zauważyłem bugów, nie traci zasięgu itd. Dobre spolszczenie 95% , po Angielsku coś tam zostało , ale bez istotnego znaczenia bo wiadomo o co chodzi i nie przeszkadza.

Nie znam się na tym za bardzo, ale czekam na ten zapowiadamy oficjalny rom z j.polskim.

Czy ktoś wie jak go trzeba będzie wgrać z tego śmieciowego 7.1.9 , na ten oficjalny ,kiedy już zostanie udostępniony ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to jest to rom z tego tematu: http://www.bachkhoashop.com/tin-tuc/unbrick-redmi-note-3-pro-up-rom-tieng-viet-redmi-note-3-pro-233.html

Wgrywa się przez MiFlash, procedura jest opisana w tym temacie, ale nie jest po polsku. U mnie był na nim problem z gubieniem zasięgu, ale chyba nie każdy go miał.

U mnie też gubił zasięg, jak chciał... Muszę napisać do sprzedawcy (allegro), żeby go nie wrzucał, bo jeszcze będzie miał zwroty.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak słów...

Administratorzy uprzątnijcie temat i zamknijcie go... Niech będzie czytelny...

Opis jak wgrać jest na stronie głównej...

 

//Nezumi: Temat nie jest w dziale tutoriale, co więcej, jest w dyskusji ogólnej, więc dopóki dyskusja dotyczy głównego wątku, jest OK. Nic zamykać nie będę, przynajmniej nie teraz, a jak się zacznie robić syf, to nie bój się, ktoś go ogarnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Acid zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...