Jump to content

głowica termostatyczna tuya + czujnik zewnętrzny


gonzo
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam taką zagwozdkę bo i więcej czytam tym mniej wiem. Tym bardziej ,że jestem zielony  w temacie.

Obecnie w mieszkaniu posiadam kilka urządzeń od Xiaomi (odkurzacz, nawilżacze oraz wew. czujniki temperatury/wilgotmosci).

Chciałbym dodatkowo zainstalować na grzejnikach głowice termostatyczne które mógłbym zaprogramować aby ustawiały temperaturę w zależności od dnia/godziny a także korzystały z zewnętrznych termometrów w celu sprawdzenia temperatury (wiadomo - przy grzejniku inna niż w drugim końcu pokoju). Tak mam ustawione np. nawilżacze aby działały tylko w godzinach jak jestem w domu i włączały jak wilgotność w pokoju np. spadnie poniżej określonej i wyłączały jak ją osiągną.

Wszystkie urządzenia obecnie widzę i obsługuję w aplikacji MiHome.

Wiem ,że Xiaomi nie ma i raczej nie będzie miała w ofercie głowic termostatycznych, a takie udogodnienie chciałbym teraz wprowadzić do mieszkania.

Czytam o różnych rozwiązaniach ,ale nie wiem czy da rade to jakoś spiąć w jeną aplikację do zarządzania i wykorzystać moje obecne urządzenia.

Stąd moje pytanie.

Czy jeżeli kupię zestaw głowic termostatycznych w raz z centralką - np. coś takiego ( https://pl.aliexpress.com/item/1005001470201553.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6d5831f3lRJL6F&algo_pvid=bc00f807-7d0c-49b5-b599-988fe588ee57&algo_expid=bc00f807-7d0c-49b5-b599-988fe588ee57-1&btsid=2100bdde16134218382008705e49fb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ )

to będę mógł podłączyć to pod moje obecne czujniki temperatury od xiaomi czy muszę je wymienić na inne. A jeżeli wymienię na inne to czy podłączę je wtedy pod nawilżacze tak jak mam obecnie oraz czy da rade to ogarnąć jeną aplikacją, czy zakup aqara gateway hub coś tu zmieni? 

Chciałbym też pod okna podłączyć czujniki otwarcia tak aby nawilżacz i grzejnik wyłączył mi się jak otworzę/uchylę okno. Jakie wtedy czujniki kupić?

Dziękuję za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Dnia 16.02.2021 o 12:12, gonzo napisał:

Czy jeżeli kupię zestaw głowic termostatycznych w raz z centralką - np. coś takiego

Raczej nie będzie działać. To jest Tuya i ich apka tylko to obsłuży, ale nie obsłuży termometrów Mi. Aqara nic nie zmieni, tym bardziej że Hub Aqary nie obsługuje ble i termometrów Mi bluetooth nie obsłuży. Jedynie czujnik temp po zigbee bez wyświetlacza. Jedną apką tego nie zepniesz. Do sterowania ogrzewaniem to Tuya Smart jest zdecydowanie lepsza od MiHome. Niestety tam też na serwerze europejskim wiele rzeczy nie działa, a chiński laguje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Raczej nie będzie działać. To jest Tuya i ich apka tylko to obsłuży, ale nie obsłuży termometrów Mi. Aqara nic nie zmieni, tym bardziej że Hub Aqary nie obsługuje ble i termometrów Mi bluetooth nie obsłuży. Jedynie czujnik temp po zigbee bez wyświetlacza. Jedną apką tego nie zepniesz. Do sterowania ogrzewaniem to Tuya Smart jest zdecydowanie lepsza od MiHome. Niestety tam też na serwerze europejskim wiele rzeczy nie działa, a chiński laguje.
Niedawno pojawił się Aqara Hub M2 ZHWG12LM i ma on obsługę BLE, ale czy zadziała z tymi akurat urządzeniami? Może być z tym problem, bo jeżeli dobrze odczytuję trend, to ekosystemy Mijia i Aqara zaczynają się rozjeżdżać na dobre.

Co do obsługi Tuya, to raczej nie ma szans. Trzeba oba rozwiązania połączyć trzecim...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
28 minut temu, Gomez napisał:

Witam. Co udało się uruchomić urządzenie. Też myślę o zakupie głowicy tuya i dodatkowego termometru i zastanawiam się czy to działa

 

Nie podłączysz tego razem w oryginalnej apce. Możesz użyć home assistant z uniwersalną bramką zigbee/bt i wtedy możesz robić automatyzacje jakie chcesz i mieszać sprzęty rożnych firm. Wpisz w google home assistant to dowiesz się co to takiego. Ewentualnie sprzęty wspierane w home kit od ios. Niektóre też są kompatybilne ale to już wyższy nakład cenowy, bo potrzebujesz urządzenia od apple aby to działało.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tak że teges, dołożę swoje 3 grosze.

Po pierwsze i najważniejsze zdecyduj się na maxymalnie 2 formy transmisji. Polecam wifi-zigbee. Po drugie zdecyduj czy chcesz mieć wszystko w chmurze domowej czy producenta. I po trzecie ile chcesz na to przeznaczyć.

Zacznę od końca. Tuya jest chyba najbardziej rozpowszechnianym producentem podzespołów Smart. Można je znaleźć np. we wszystkich produktach Smart w Lidlu (za 200 zł masz zestaw bramka ZigBee, 3 żarówki, i pilot) w sklepach Action masz produkty firmy LSC również sygnowane tuya (czujniki,żarówki,wtyki do 30zł) wszystko na wifi lub ZigBee. 

Jeśli masz więcej urządzeń różnych producentów to często potrzebujesz bramki danego producenta (mówię o ZigBee) bo każdy producent ma inny sposób komunikacji. Osobiście mam osobny router wifi przeznaczony tylko pod urządzenia Smart pod niego mam wpięta bramkę ZigBee tuya oraz Raspberry z Home Assistantem (chmura domowa dalej HA) do obsługi wifi i ble. Wszystkie urządzenia spina mi albo bramka albo raspberry. Plus z tego taki że jak nie mam internetu to i tak wszystko śmiga. 

No i po pierwsze. Wybór czegokolwiek na ble oprócz głośnika mija się z celem. Zasięg do 10m ale sygnał przez 2 ściany już nie przejdzie. Mam 2 czujniki Mijia2 i tragedia w linii prostej może 4m ale po drodze 2 ściany i nie byłem w stanie odczytać czujnika. Obecnie jeden jest w korytarzu niedaleko HA a drugi jest w przybudówce 2m w linii prostej za ścianą. Natomiast wifi ani ZigBee nie ma takich trudności. Obecnie na większości grzejników mam głowice termostatyczne tuya lub silvercrest na ZigBee. Żarówki, taśmy i czujniki LSC większość na wifi. I 2 czujniki Mijia2 na ble. I wszystko działa.

Bonus/PS

Przy kupnie głowic upewnij się czy mają tryb otwartego okna oraz program przeciw zakamienianiu. Dokup czujnik temperatury do sterowania i umieść go gdzieś w centrum pomieszczenia. Jeśli masz jakieś pojęcie o tym jak się trzyma lutownice to w łatwy sposób możesz sam zrobić czujnik temperatury&wilgotności.

Edited by Poszukiwany1983
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...