Skocz do zawartości

[Tutorial] Sprawdzenie oryginalności softu, odblokowanie Mi5X, instalacja Miui Polska


pl_shibby

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy artykuł na tym forum, zatem proszę o wyrozumiałość. Tutorial powstał na podstawie własnych doświadczeń i trudności jakie napotkałem przy instalacji MIUI Polska na Mi 5X.

Mam nadzieję, że dzięki poniższemu opisowi zaoszczędzę wielu problemów innych użytkownikom.

 

Wstęp

Zanim zaczniesz zweryfikuj czy masz wgrany oryginalny soft z oficjalnej dystrybucji. W chwili pisania tego artykułu dostępna jest jedynie wersja China, która posiada język chiński i angielski.
Na chwilę obecną NIE MA wersji Global z językiem polskim.

Polecam uważnie przeczytać temat: https://miuipolska.pl/ostrzezenie-przy-instalacji-miuipolska-dla-mi5x/


Jak sprawdzić czy mamy oficjalny soft:

1) porównać wersję zainstalowaną w telefonie z tą dostępną na stronie producenta.

W tym celu udajemy się na stronę: http://en.miui.com/download-329.html

i porównujemy wersję w telefonie (Settings -> About Phone)

W moim przypadku zainstalowana wersja nosiła numer V8.5.9.0.NDBCNED ale zaraz po podłączeniu WiFi dostałem aktualizację do V8.5.14.0.NDBCNED
Aktualizacja z OTA to dobry znak, upewniający Nas, że mamy oficjalny soft.

2) sprawdzić nazwę kodową telefonu.

Z wątku przytoczonego wyżej możemy wyczytać, że podrobione oprogramowanie to tak naprawdę soft z Mi MAX2, czyli "oxygen", podczas gdy Mi 5X nosi nazwę "tiffany".

By sprawdzić nazwę musimy ściągnąć program "Minimal ADB and Fastboot"
https://androidmtk.com/download-minimal-adb-and-fastboot-tool

Wprowadzamy telefon w tryb Fastboot - wyłączamy i włączamy trzymając VOL-.
Podpinamy telefon do komputera po USB, uruchamiany konsolę CMD (zakładam, że sterowniki do telefonu zostały zainstalowane poprawnie), przechodzimy do katalogu  z programem Fastboot i wydajemy komendę:

fastboot.exe getvar product

Wynikiem powinna być nazwa kodowa naszego telefonu. Jeżeli jest tiffany to dobrze.
Jeżeli oxygen to masz problem, gdyż dalsza próba odblokowania BL i instalacja Miui Polska w większości przypadków skończy się uwaleniem telefonu !!!
Najlepiej w takim przypadku zwrócić telefon do sprzedawcy i zarządać telefonu z czystym, oficjalnym oprogramowaniem.


Odblokowanie BL

Część z uzyskaniem pozwolenia od Xiaomi na odblokowanie telefonu pomijam. To sprawia oczywista, wielokrotnie opisywana, chociażby w tym temacie:
https://miuipolska.pl/forum/topic/9218-odblokowywanie-bootloadera-w-urządzeniach-xiaomi-poradnik/

Dobra rada na początek: warto przywrócić telefon do stanu fabrycznego. Z doświadczenia wiem, że może uchronić Nas to przed wieloma problemami.
W tym celu udajemy się do Settings -> Additional settings -> Backup & Restore -> Factory data reset i 2x potwierdzamy

Po restarcie, w kreatorze pierwszego uruchomienia omijamy wszystko, czyli zgody, odciski palca, SIM itd. Jedynie do WiFi warto sie zalogować za w czasu.
Logowanie do konta Xiaomi na tym etapie również nie jest przymusowe. Jeżeli teraz tego nie zrobimy to będziemy musieli zrobić to później.

Gdy mamy już zgodę na koncie możemy przejść do kolejnego etapu. Najpierw odblokowujemy zakładkę "Developer option". W tym celu udajemy się do:
Settings -> About Phone -> klikamy 5 razy w MIUI version aż pojawi się napis, że jesteśmy już deweloperami.

Następnie wchodzimy do Settings -> Additional Setting -> Developer option i włączamy "USB Debugging" oraz "OEM unlocking"
Nie do końca mam przekonanie czy jest to wymagane ale włączyć nie zaszkodzi. W wielu opisach jest o tym mowa.

Następnie wchodzimy do "Mi Unlock status" i klikamy "Add account and device". Na tym etapie telefon musi mieć podłączenie do internetu (WiFi lub 3G/LTE). Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy to logujemy się na swoje konto Xiaomi.
Finalnie powinniśmy dostać wiadomość "successful...". Od tego momentu czekamy 72h.

 

Dostałem błąd #10008 - o co chodzi.

Problem polega na tym, że softy China, winny być odblokowywane w Chinach. W tym celu musimy trochę oszukać telefon używając VPN.
Pobieramy aplikację: https://apkpure.com/vpn-turbo-free-vpn-proxy-unlimited-vpn/com.musjoy.turbovpn/download?from=details

i kopiujemy ją na telefon. Instalujemy (wcześniej trzeba włączyć instalację z nieznanych źródeł). W aplikcji wybieramy kraj "china" i uruchamiany VPN. Następnie ponawiamy próbę "Add account and device" w zakładce "Mi Unlock status".
Mi udało się uzyskać komunikat "successful" po 3-4 próbach, zatem próbujcie, łączcie/rozłączajcie VPN i próbujcie klikać w "Add account and device" do skutku.


Odblokowanie BL - po 72h.

wchodzimy na stronę http://en.miui.com/unlock/ logujemy się na swoje konto i pobieramy program MiUnlock
Rozpakowujemy, uruchamiany MiUnlock, logujemy się na swoje konto, na którym mamy zgodę (WAŻNE, musi to być to samo konto, na które logowaliśmy się na telefonie 72h temu)
Wprowadzamy telefon w tryb Fastboot (Power i VOL-) i podpinamy telefon pod komputer. Klikamy Unlock. Po kilkunasty sekundach powinno być po temacie.

Jeżeli mamy jakiś błąd to warto pogooglować co on oznacza i jak go rozwiązać. Przypominam, że na jednym koncie Xiaomi można odblokować wiele telefonów ale nie częściej co 30 dni.


Wgranie TWRP

Za wczasu warto pobrać soft MIUI Polska https://miuipolska.pl/download/ i skopiować go na telefon (wrzucamy cały plik zip, nie rozpakowujemy go!)

Pobieramy odpowiedni obraz TWRP z https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=50678
Przypominam, że nazwa kodowa Mi 5X to "tiffany" i taki też plik należy pobrać.

Po rozpakowaniu plik TWRP.img kopiujemy do katalogu z "Minimal ADB and Fastboot"
Po raz kolejny wprowadzamy telefon w tryb Fastboot a na komputerze wydajemy kolejno komendy:
fastboot flash recovery twrp.img
fastboot boot twrp.img

Gdy wszystko pójdzie dobrze naszym oczom ukaże się TWRP - czynność ta może potrwać kilkanaście sekund, zatem cierpliwie należy czekać.

Wybieramy Install i wskazujemy plik zip z oprogramowaniem MIUI Polska. Cały proces chwilę trwa. Gdy dojdzie do 100% restartujemy telefon. Teraz warto się nie denerwować i odłożyć go na dobre 10min aż uruchomi nam się nowy soft.
Po wgraniu MIUI Polska warto kolejny raz przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, by pozbyć się śmieci w całości. Ten krok możemy wykonać również z TWRP wybierając Wipe -> Internal Storage.

 

Powodzenia.

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi przypiął/eła ten temat

Witam wszystkich.

Mam bardzo duży problem z telefonem . Odblokowałem dziś bootloader w Xiaomi Mi 5x . Postanowiłem zainstalować TWRP aby mieć Polski język itp. Włączyłem pierwszy lepszy poradnik na youtubie  . Włączyłem  wszystko komendami fastbootera . Przeszedłem do samej instalacji w poradniku było pokazane , aby zrobić wipe telefonu . Nie zastanawiając się zrobiłem to co pokazane było na filmie . Nie przemyślałem tej decyzji ponieważ wyczyściłem dosłownie wszystko . Tutaj pojawia się PROBLEM ! Usunąłem również plik zip z systemem , który miałem wgrać , więc pobrałem Xiaomu.eu multi mi5x... . Teraz próbując przerzucić plik z komputera na telefon w pewnym momencie trafiam na błąd , nie wszystkie pliki da się przenieść . Proszę o pomocy w jaki sposób zrobić backup czy da się w ogóle zrobić cokolwiek zainstalować coś innego ? Tracę powoli cierpliwość do tego telefonu . Dzięki za przeczytanie może trafi się ktoś kto rozwiąże mój problem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy podłączam telefon do komputera , mogę kopiować pliki tylko problem jest w tym , że podczas kopiowania nowego systemu , pliku xiaomi.eu_multi_MI5X_7.8.10_v9-7.1 lub xiaomi.eu_multi_MI5X_7.10.12_v9-7.1 wyskakuje błąd , podłączam screena .

xiaomimi5x.PNG

 

1 godzinę temu, pl_shibby napisał:

dlatego właśnie w tym tutoriali nie pisałem nic o Wipe przed instalacją zipa. W Redmi nie byłoby problemu bo można wrzucić microSD.

nie robiłem tego wcześniej ale spróbuj wrzucić plik przez adb z poziomu TWRP:

Wszystko fajnie tylko nie wyszukuje mi urządzenia . Sterowniki ADB mam zainstalowane nie znajduje mi urządzenia adb , ale jeżeli wpisuję fastboot devices już telefon znajduje .

niewyszukuje.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Eldokanawolno napisał:

Wszystko fajnie tylko nie wyszukuje mi urządzenia . Sterowniki ADB mam zainstalowane nie znajduje mi urządzenia adb , ale jeżeli wpisuję fastboot devices już telefon znajduje .

Żebyś długo się z tym nie mordował, zaopatrz się w najtańszy czytnik kart pod USB-C, wrzuć system na kartę i w Twrp wybierz daną pamięć. Później czytnik taki także Ci się przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanko zainstalowałem miui polska Stable na miui 8, a teraz chciałbym spróbować miui 9 dev, czy powinienem wejść do twrp wyczyścić wszystko(co dokładnie kliknąć?) i następnie zainstalować przez twrp miui 9? Dodam, że bez problemu mogę wyczyścić wszystkie dane, nie zależy mi na żadnych danych- nawet wolę pelny reset przed instalacją. Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Ostry777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Ostry777 napisał:

I po usunięciu systemu za pomocą tych 4 opcji klikam normalnie instalacją i wskazuje plik miui polska dev oparty na miui 9 tak?

Tak!

 

21 godzin temu, willlow napisał:

Minimal ADB and fastboot widzi telefon ale nie chce instalować twrp

Wszystko robię wg poradnika

Pobierz te narzędzia Recovery.rar

Wrzuć tam TWRP, zmień nazwę na "recovery" kliknij w "instaluj_recovery_windows" i klikaj tylko enter po ok 20s telefon Ci się zresetuje do TWRP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, willlow napisał:

Niestety nie działa.

Jutro zacznę od początku....

Plik ma się nazywać recovery.img, sprawdź czy przypadkiem, nie masz tak zapisanego pliku recovery.img.img bo itakie się przypadki zdażały. Na PC musisz zaznaczyć aby widział rozszerzenia plików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10/18/2017 o 12:25, pl_shibby napisał:

 

Odblokowanie BL - po 72h.

wchodzimy na stronę http://en.miui.com/unlock/ logujemy się na swoje konto i pobieramy program MiUnlock
Rozpakowujemy, uruchamiany MiUnlock, logujemy się na swoje konto, na którym mamy zgodę (WAŻNE, musi to być to samo konto, na które logowaliśmy się na telefonie 72h temu)

ale jeszcze nie wprowadzaj tel. w fastboot, gdyż po zalogowaniu się na unlock miui musisz wprowadź kod aktywacyjny, który otrzymasz sms-em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, wojtekmarchewka said:

Plik ma się nazywać recovery.img, sprawdź czy przypadkiem, nie masz tak zapisanego pliku recovery.img.img bo itakie się przypadki zdażały. Na PC musisz zaznaczyć aby widział rozszerzenia plików

Tak sie nazywa.

Włączam ten program wyświetla mi się że wciśnij przycisk aby zacząć instalacje.

Wciskam klawisze i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzegorz B napisał:

ale jeszcze nie wprowadzaj tel. w fastboot, gdyż po zalogowaniu się na unlock miui musisz wprowadź kod aktywacyjny, który otrzymasz sms-em

pierwsze słyszę. Sprawdzałem przed chwilą najnowsze miunlock i nie woła przy logowaniu i żaden kod SMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka przestroga ode mnie.

Na własnej skórze się przekonałem.

Wszelkiego rodzaju modyfikacje powinny być robione za pomocą oryginalnego kabla xiaomi.

To zaoszczędzi wam sporo niepotrzebnego stresu.

Trzy dni męczyłem się z zainstalowaniem twrp a okazało się że to wina nieoryginalnego kable.

Jeszcze raz WIELKIE DZIEKI wojtekmarchewka za twą pomoc.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Również mam mały problem, natomiast chodzi o to, że nie odpala się telefon po flashu w twrp pliku zip z miui, cały czas napis MI na środku i na dole przelatujące kropeczki. Czekałem nawet z dwadzieścia minut i nic. Co dziwne, miałem również problem z skopiowaniem pliku na telefon, udało się go wrzucić do folderu DCIM, następnie w twrp flash wskazanego zipa i nie wiem czy tak powinno być ,ale pasek postępu doszedł gdzieś do 1/3 i nagle wyskoczyło, że koniec.

Czy tak powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, haller napisał:

nie wiem czy tak powinno być ,ale pasek postępu doszedł gdzieś do 1/3 i nagle wyskoczyło, że koniec.

U mnie też tak było, i zdziwiło mnie, ale zainstalowało się w porządku.

Próbowałeś raz czy kilka razy zainstalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wojtekmarchewka napisał:

U mnie też tak było, i zdziwiło mnie, ale zainstalowało się w porządku.

Próbowałeś raz czy kilka razy zainstalować?

Ok udało się, musiałem w twrp w Mount zaznaczyć firmware i system, bo były odznaczone i wtedy po ponownej instalacji już wszystko odpaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem co @Grzegorz B jednak ponowne ściągnięcie i zmiana nazwy pliku nic nie dały. TWRP ładnie instaluje wszystko, czyszczę cache klikam reboot i wszystko co widzę to logo mi i na dole napis android. Czekałem już po 40 min. Instalowałem już chyba 3 razy, za każdym razem w mount zaznaczone system i firmware. Pomocy co jeszcze mogę zrobić ? Próbowałem też wgrać inny soft https://miuipolska.pl/forum/topic/28767-rom-unlocked-mi-5x-android-one-port-rom-71-n2g47h-7823/ ale to samo tylko tym razem napis android one i nic więcej. 

Edytowane przez Domek234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.10.2017 o 19:10, Domek234 napisał:

Mam podobny problem co @Grzegorz B jednak ponowne ściągnięcie i zmiana nazwy pliku nic nie dały. TWRP ładnie instaluje wszystko, czyszczę cache klikam reboot i wszystko co widzę to logo mi i na dole napis android. Czekałem już po 40 min. Instalowałem już chyba 3 razy, za każdym razem w mount zaznaczone system i firmware. Pomocy co jeszcze mogę zrobić ? Próbowałem też wgrać inny soft https://miuipolska.pl/forum/topic/28767-rom-unlocked-mi-5x-android-one-port-rom-71-n2g47h-7823/ ale to samo tylko tym razem napis android one i nic więcej. 

Problem rozwiązany :) Pomocne okazało się wyczyszczenie systemu, poprzez wybranie w TWRP Wipe - Advanced Wipe i wybranie opcji z obrazka

wipe1.jpg.4c0ea96088cea043bc1408d9c3c952

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, własnie dostałem mojego mi5x zakupionego przez geekbuing. Mam zainstalowane MIUI Global 8,5 Stable 8.5.14.0.0(NDBCNED). Nazwa kodowa to tiffany. Zastanawia mnie ze przy włączaniu telefonu wyświetla się "Unlocked" . Rozumiem że jest to syfiaste Miui? Muszę wgrać chiński developer rom i postępować jak kolega wyżej napisał w poradniku? Przepraszam za być może głupie ale nie chce przypadkiem uwalić telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam88 przepraszam faktycznie nie zauważyłem że, napisałeś global 8.5.14.0.0. Na ten model nie ma globala więc faktycznie to jest syf Miui. Jeżeli masz odblokowany bootloader, najpierw zablokuj, wgraj China room, ponownie odblokuj bootloader, wgraj Twrp, i zainstaluj Miui.pl

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...