Skocz do zawartości

Smart sceny Xiaomi


kumpel_

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że fajnie byłoby stworzyć miejsce gdzie podzielimy się scenami, które mamy zrealizowane na podstawie smart urządzeń od Xiaomi.

Zawsze można się zainspirować i stworzyć coś fajnego u siebie.

Myślę, ze wystarczy krótki opis danej sceny, jeśli kogoś zainteresuje zawsze może dopytać.

  1. żarówka Yellight + czujnik ruchu --> Oświetlenie w szafie. Po wejściu do szafy zapala się światło, które jeśli nie wykryje światła przez 2 minuty automatycznie się wyłącza.
  2. Okrągły przycisk + gateway --> przycisk umieszczony przed wejściem --> pojedynczy klik uruchamia dzwonek. Aczkolwiek nie mam tutaj włączonej funkcji doorbell. A po prostu w gatewayu ustawione włączenie danego dźwięku. Chodziło mi o to, aby była możliwość wyłączenia/włączenia działania dzwonka, kiedy mam taką potrzebę (scena 3).
  3. Okrągły przycisk + gateway --> 1klik play/pause radio, 2 klik wyłącza możliwość użycia dzwonka, przytrzymanie włącza możliwość użycia dzwonka.
  4. Oczyszczacz + czujniki okien/drzwi --> miałem ustawioną scenę jeśli jakikolwiek czujnik jest otwarty dłużej niż minute wyłącz mi oczyszczacz. Jeśli wszystkie czujniki są zamknięte włącza mi oczyszczacz. Aktualnie mam włącz oczyszczacz powyżej 40ug, wyłącz oczyszczacz poniżej 25ug. W zimie będę to chciał połączyć w jedno. Póki co ciężko to przetestować, bo powietrze dobre.
  5. Leave home (uruchamiane z telefonu) --> wyłącza oczyszczacz + uruchamia alarm + wyłącza radio + wyłącza listę zasilająca.
  6. Back home (uruchamiane z telefonu) --> rozbraja alarm + włącza listę zasilającą.

Póki co tyle z mojej strony. Pewnie będą kolejne, bo i ilość urządzeń rośnie.

Mam nadzieję, ze temat się przyjmie i będzie można się zainspirować od innych ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1. Czujniki ruchu w korytarzu, kuchni, lazience zapalaja swiatlo na kilka minut.

2. 5 sciennych dwuprzyciskowych wlacznikow do zarowek xiaomi.

3. ogrzewanie podlogowe wlaczane przez home assistant lub z telefonu. Zastosowalem czujniki temepratury + smart gniazdka do każdej folii grzewczej.

- sterowanie ogrzewaniem w ciagu dnia. Automatycznie steruje temperatura w pokoju.

4. Dwie kamery xiaomifang na ogrodek i przed domem monitorujace 24h na dobe moj domek ;)

5. Okragly przycisk jako dzwonek do drzwi.

Tutaj dodatkowo podgląd z Home Assistat z mojego tabletu na ścianie ;) (Dzięki MrUkleja za pomoc )

 

homas.thumb.png.1dd8a9f50c3768b820d4d9078b22bd58.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko potwierdzić że Home Assistant jest super.

Moim zdaniem ważną zaletą jest możliwość mieszania rozwiązań. Mam na myśli to że np. ja mam w tym jeszcze:

Włącznik Sonoff

Echo Dot z Alexą od Amazon

Chromecast w postaci MiBox

Kodi

Spotify

Amazon Dash

Czyjaś stacja pogodowa na osiedlu udostępniona w weather underground

 

I jak powiem "Alexa, turn off Zosia lamp" to u córki wyłącza się lampka która ma żarówkę Yeelight

 

 

 

 

Z moim zdaniem fajnych scen to mam automatyczne uzbrajanie i rozbrajanie alarmu.

Jeśli oboje z żoną wyjdziemy z domu, alarm się aktywuje. Monitorowanie obecności przez router Xiaomi na podstawie telefonu.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
 
Z moim zdaniem fajnych scen to mam automatyczne uzbrajanie i rozbrajanie alarmu.
Jeśli oboje z żoną wyjdziemy z domu, alarm się aktywuje. Monitorowanie obecności przez router Xiaomi na podstawie telefonu.
 
 


Czy telefon musi być też od Xiaomi?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak trzeba przekonać się do home assistant. Jedyne co mnie przeraża to konfiguracja z palca.
BTW jako że kompletnie nie znam się na malinkach, a widzę że jest kilka wersji to jaką kupić i co jest jeszcze potrzebne żeby rozpocząć zabawę z ha?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że pomału spływają zakupy z kraju środka, stworzyłem sobie scenę: żarówka Yellight + czujnik ruchu = zapala się światło, brak ruchu wyłącza się po 2 minutach. A czy da się to tak ustawić żeby ta scena działała w określonych godzinach? od godziny 18.00 do 7.00 rano następnego dnia??

Edytowane przez kazim.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2017 o 00:25, Maciejwr napisał:

Tutaj dodatkowo podgląd z Home Assistat z mojego tabletu na ścianie ;) (Dzięki MrUkleja za pomoc )

Ten tablet jest na Windows czy linuks bo nie widziałem na androida chyba że z racji tego że android to taki w pewnym sensie linux można bez obaw na nim zapodać ten program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Dnia 1.09.2017 o 11:30, kumpel_ napisał:

Pomyślałem, że fajnie byłoby stworzyć miejsce gdzie podzielimy się scenami, które mamy zrealizowane na podstawie smart urządzeń od Xiaomi.

Zawsze można się zainspirować i stworzyć coś fajnego u siebie.

Myślę, ze wystarczy krótki opis danej sceny, jeśli kogoś zainteresuje zawsze może dopytać.

  1. żarówka Yellight + czujnik ruchu --> Oświetlenie w szafie. Po wejściu do szafy zapala się światło, które jeśli nie wykryje światła przez 2 minuty automatycznie się wyłącza.
  2. Okrągły przycisk + gateway --> przycisk umieszczony przed wejściem --> pojedynczy klik uruchamia dzwonek. Aczkolwiek nie mam tutaj włączonej funkcji doorbell. A po prostu w gatewayu ustawione włączenie danego dźwięku. Chodziło mi o to, aby była możliwość wyłączenia/włączenia działania dzwonka, kiedy mam taką potrzebę (scena 3).
  3. Okrągły przycisk + gateway --> 1klik play/pause radio, 2 klik wyłącza możliwość użycia dzwonka, przytrzymanie włącza możliwość użycia dzwonka.
  4. Oczyszczacz + czujniki okien/drzwi --> miałem ustawioną scenę jeśli jakikolwiek czujnik jest otwarty dłużej niż minute wyłącz mi oczyszczacz. Jeśli wszystkie czujniki są zamknięte włącza mi oczyszczacz. Aktualnie mam włącz oczyszczacz powyżej 40ug, wyłącz oczyszczacz poniżej 25ug. W zimie będę to chciał połączyć w jedno. Póki co ciężko to przetestować, bo powietrze dobre.
  5. Leave home (uruchamiane z telefonu) --> wyłącza oczyszczacz + uruchamia alarm + wyłącza radio + wyłącza listę zasilająca.
  6. Back home (uruchamiane z telefonu) --> rozbraja alarm + włącza listę zasilającą.

Póki co tyle z mojej strony. Pewnie będą kolejne, bo i ilość urządzeń rośnie.

Mam nadzieję, ze temat się przyjmie i będzie można się zainspirować od innych ;)

@kumpel - o jakim radiu piszesz? tzn które urządzenie używasz jako radio i jaka jakość dźwięku?

Pytam gdyż myślę o czymś do łazienki.

Edytowane przez maciejka104
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam radia w Gatewayu. Natomiast to rozwiązanie ma kilka wad.

  • problem z fajną regulacja głośności. Gateway ma zadanie drzeć się pod czas alarmu i ma spore możliwości jeśli chodzi o głośność. Jest małą zakresowość jeśli chodzi o dźwięk, żeby nie było głośno.
  • głośnik w gateway ze względu na to, iż głównym zadaniem jest syrena alarmowa nie jest najwyższej jakości. Dźwięk jest średni, ale moim zdaniem nie jest beznadziejnie - da się słuchać.
  • Jednak największy problemem są same radia. Xiaomi udostępnia tylko chińskie radia, mamy dostęp do polskich ze względu na  dodanie ich przez kolegów z Rosji. Niestety przez to radia często przerywają czy nawet w ogóle potrafią nie działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...