Skocz do zawartości

ROM-y brandowane w Xiaomi


Kacper Skrzypek

Rekomendowane odpowiedzi

Pół roku temu zająłem się sprawą brandowanego oprogramowania w Xiaomi w tym poście: https://miuipolska.pl/forum/topic/43157-mi-9tk20-dyskusja-ogólna-watek-zbiorczy/page/29/?tab=comments#comment-569045

Chciałbym powrócić do tego tematu z jednego ważnego powodu: wygląda na to, że powoli softy brandowane w Xiaomi będą stawać się normą także w przypadku polskich operatorów.

Dzisiaj podczas rutynowego przeczesywania kodu MIUI w poszukiwaniu jakichś ciekawych informacji natrafiłem na kilka warunków określających, czy region operatorski ROM-u (ro.miui.customized.region) jest ustawiony na eea_pl. Poszukałem głębiej i wygląda na to, że ten region to region... naszego polskiego Playa.

image.png

W przypadku wszystkich poprzednich operatorów, dla których był ustawiany region, takich jak Vodafone czy TIM, takie ustawianie było oznaką tego, że szykują się softy brandowane dla tych konkretnych operatorów. Przeszukałem więc OTA pod tym względem dla wszystkich urządzeń, jakie znam. I na razie, z tego co widzę, brand jest bądź będzie (nie wiem, czy w obecnie sprzedawanych telefonach już jest, czy jeszcze nie), póki co tylko na Redmi Note 9 Pro (MIUI 11, Android 10 - znalazłem V11.0.1.0.QJZEUPL, nie mam linka).

Dlaczego jest to ważne, poza tym, że będziemy mieć apki operatorskie? Ponieważ Xiaomi bardzo często w takich przypadkach nie aktualizuje wersji Androida (a jeśli już, to baaaardzo długo), a jedynie nakładkę.

A i to może być robione z opóźnieniem. Podam kilka przykładów.

Mi 10, który ma aktualizację do MIUI 12 od dawna, a do Androida 11 co jakiś czas dla szczęśliwców, na sofcie przeznaczonym dla Vodafone siedzi na wersji V11.0.14.0.QJBEUVF (Android 10) z poprawkami bezpieczeństwa z grudnia, zaś na sofcie przeznaczonym dla hiszpańskiego Telefonica na wersji V11.0.5.0.QJBEUTF z poprawkami z listopada.

Mi 10 Lite 5G, soft dla koreańskiego KT. V11.0.7.0.QJIKRKT, poprawki bezpieczeństwa z listopada.

Mi Note 10 Lite, soft Orange (u nas chyba go nie ma, o ile wiem, a przynajmniej się nie spotkałem). Soft V11.0.2.0.QFNEUOR, czyli Android 10, a poprawki? uwaga, uwaga, z czerwca. 2020 roku.

W przypadku RN9 Pro na sofcie Orange jest lepiej, bo poprawki są styczniowe, ale wciąż - to nadal MIUI 11: V11.0.6.0.QJZEUOR.

Są oczywiście chlubne wyjątki - Mi 10 Lite na sofcie Orange ma MIUI 12. Szkoda tylko, że na Androidzie 10, a nie 11, mimo że oficjalnie wyszedł. Ale może kiedyś wydadzą. Kilka miesięcy po całej reszcie...

Co sądzicie o tym?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wygląda na to, że nie tylko Play myśli nad brandem w Xiaomi.

Prawdopodobnie Redmi Note 10 Pro z Orange ma ich brand, co zauważyłem w tym temacie:

https://miuipolska.pl/forum/topic/54886-brak-powiadomień-przy-zablokowanym-ekranie/?tab=comments#comment-597784

Wersja V12.0.3.0.RKFEUOR jest jak najbardziej oficjalnym brandem Orange w Xiaomi...

http://bigota.d.miui.com/V12.0.3.0.RKFEUOR/miui_SWEETEEAORGlobal_V12.0.3.0.RKFEUOR_3be9861fb4_11.0.zip

Co prawda Orange miało brandy od dawna, aczkolwiek chyba po raz pierwszy usłyszałem o jakimś problemie związanym z jego softem w Polsce, także prawdopodobnie musiało to nastąpić dość niedawno...

Edytowane przez Kacper Skrzypek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Powracam do tematu, bo są pewne zmiany.

Wygląda na to, że Xiaomi może niedługo podążyć tą samą ścieżką co Huawei — chodzi mi o to, że prawdopodobnie nie będzie brandowanego softu jako takiego (choć dla nowych niewydanych urządzeń wciąż go jeszcze widzę), lecz będzie dodatkowa aktualizacja "operatorska" (coś jak Wersja niestandardowa w Huawei) obok niebrandowanej wersji MIUI. Dostałem jeden taki plik dla Three UK z nadchodzącego Xiaomi 11T Pro — zawiera on kilka aplikacji (nie wiadomo, czy da się je odinstalować) oraz plików konfiguracyjnych dotyczących przede wszystkim aplikacji, które mają być doinstalowane (prawdopodobnie w ramach aktualizacji, trudno na razie powiedzieć). Jak to będzie wyglądać w przyszłości — zobaczymy.

Jeden z innych nadchodzących modeli może mieć brand Playa (Mi 11 Lite NE — nie wiem jak go nazwą na rynku globalnym).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...