Jump to content

Amazfit BIP - pomiar tętna - kiedy oraz jakie warunki

orzechszek
 Share

Recommended Posts

Witam,

Robił ktoś może pomiary tętna dla porównania na alternatywnych urządzeniach? Natrafiłem na tematy XDA ze amazfity fałszują pomiary i tak naprawdę jest to aproksymacja wielu czynników - m.in. danych wpisanych w mifit z czasem treningu dystans.. a czujnik nie ma z tym za wiele wspólnego. Po ściągnięciu zegarka i odpaleniu treningu puls jest pokazywany. 

Ja robiłem pomiar na moim galaxy s8 i w stanie spoczynku zegarek pokazywał mniej wiecej dokladnie wahał się moze +/- 4. Jak byłem na siłowni to tu już zaczęły się schody mianowicie miałem tętno 130 (pokazywane na samsungu i również liczyłem na tętnicy szyjnej ile uderzeń na minute) a zegarek pokazywał max moze 100. Zastanawiam się że może jest to przyczyna tego że monitorowanie tętna jest raz na minute ? Nie wiem czy jest jakaś aplikacja która będzie odświeżać częściej tętno na zegarku.

A na samsungu włączałeś tylko pomiar tętna czy też odpaliłeś na nim trening i wtedy sprawdzałeś? Dlatego też właśnie zastanawiałem się czy to nie jest właśnie jakiejś magicznej średniej według jakiegoś wzoru..

4 godziny temu, orzechszek napisał:

A na samsungu włączałeś tylko pomiar tętna czy też odpaliłeś na nim trening i wtedy sprawdzałeś? Dlatego też właśnie zastanawiałem się czy to nie jest właśnie jakiejś magicznej średniej według jakiegoś wzoru..

sam pomiar tętna bez żadnego treningu

Mierzy identycznie jak Pebble 2. Oba założone jednocześnie na tą samą rękę. Ale podejrzewam, że mają ten sam sensor, od spodu wygląda identycznie (Bip ma ten sam ekran, co Pebble Time) ;)

X.

• 5 weeks later...

Witam,

jestem nowym posiadaczem w/w zegarka - niczego nie modyfikowałem - wgrany MiFit na Androidzie, zegarek zaktualizował się do 0.1.1.14 i nie widzę kiedy i jak mierzone jest tętno. Coś zostało odczytane po zakupie zegarka - jakiś poziom tętna i później nie było aktualizowane - nie ma dostępu do opcji monitorowania tętna podczas snu (nie ma nigdzie żadnego przełącznika ani w zegarku, ani w aplikacji by to włączyć) - choć niektórzy piszą, że mają monitorowanie tętna podczas snu.

By sprawdzić możliwości konfiguracji usunąłem tętno odczytane raz po włączeniu zegarka i mam teraz tam pustkę - nie mogę obudzić sprzętu w żaden sposób, by tętno zostało odczytane.

Gdy wejdę w tryb aktywności - tętno jest odczytywane - pomijam jakość odczytu - domyślam się, że przeszkadzają włosy pod zegarkiem w odczycie poprawnym tętna i zauważam jakąś korelację ze "spoceniem" się, bo dopiero po dłuższym wysiłku - gdy pod zegarkiem robi się wilgotno pokazuje tętno inne niż spoczynkowe, bardziej zbliżone do tego, które jest w danym momencie.

Dziwi mnie też czas łapania fixa GPSa - skoro dane A-GPS zostały załadowane to fix w otwartym terenie powinien być prawie natychmiastowy, a tu jest do 30 sekund czekania.

Przejrzałem forum i nie znalazłem niczego konkretnego na temat pomiaru tętna - jak to aktywować. O ile interfejs zegarka jest intuicyjny to MiFit robiły jakby różne zespoły - ustawienia są porozrzucane.

Sam sobie odpowiem - już znalazłem - menu w MiFit jest pokręcone, ale jednak znalazłem opcję do monitorowania tętna z założonym interwałem, nie mniej jednak pomiar tętna podczas aktywności - dokładnie - na rowerze - jest pokręcony. Wypluwając płuca - mam informację o tętnie 80-90, podczas gdy w czasie intensywnego marszu pod górę, wchodzeniu po schodach mam 120, a spoczynkowe wychodzi ok. 59.

Strzelam, że na rowerze problem może być z drganiami ręki tudzież z wygięciem nadgarstka na kierownicy i padaniu światła z otoczenia na czujnik.

Edited by micra

Wydaje mi się, że to kwestia naciągnięcia paska i przylegania zegarka do ręki. Zauważyłem, że jak mam mocniej zaciśnięty pasek to pomiar jest bardziej zróżnicowany (też mi się zdarzało, że po 10km jazdy na rowerze do pracy, miałem większość tętna jako zrelaksowane).

• 2 weeks later...

Ja ostatnio podobnie przy 30km miałem większość czasu 59-68, a na na 26tym kilometrze nagle 132bpm i tylko jak puściłem kierownicę na moment to znowu 59. Pasek mam najciaśniej jak się da.

• 3 weeks later...

Dzisiaj dla testu oprócz Bip'a założyłem pulsometr Sigma z pasem monitorującym i różnice mnie trochę zaskoczyły - między 20 a 40 bps. Pasek dociśnięty/poluzowany, na zewnętrznej/wewnętrznej stronie ręki. Poza tym tak jak pisaliście, podczas kilkunastominutowego biegu miałem tętno prawie spoczynkowe, więc ewidentnie coś jest nie tak. Ktoś ma patent na poprawę pomiarów?

• 2 weeks later...

Niestety zegarek mocno zaniża pomiary tętna. Testowałem na orbitreku na siłowni. Orbitrek pokazuje 135 a zegarek max 100.

Spodziewałem się błędów przy pomiarze nadgarstkowym bo wiadomo, że taki nigdy nie będzie dokładny. Jednak z tego co widzę ten błędny pomiar tętna, ma wpływ na błędne liczenie kalorii podczas ćwiczeń. Na praktycznie wszystkich ćwiczeniach rower, bieżnia, orbitrek mam 3 krotnie zaniżoną ilość spalonych kalorii. Zegarek pokazuje np. 70-80 kiedy alternatywne pomiary pokazują 260-270. 

Edited by faun77

• mrosi locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...