Skocz do zawartości

Kopia zapasowa - dysk google


lingo1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie otóż posiadam xiaomi mi 4 i chciałbym się dowiedzieć czy można robić kopie zapasową by zapisywała się np na dysku google?

Zrobiłem ostatnio kopię zapasową i zapisała się na urządzeniu, fajnie ale zajmuje tam 0.5GB, więc jedyne rozwiązanie to  przenoszenie tej kopii ręcznie na dysk google?

Chyba że jest też jakieś inne rozwiązanie, ponieważ chciałbym wykonywać taką kopię ręcznie co jakiś czas oraz chciałbym jej nie mieć na urządzeniu ale by była np na dysku google.

Jakieś pomysły, ew jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli potrzebujesz zabezpieczyć tylko dane aplikacji, hasła wi-fi i ustawienia:

ustawienia > urządzenie > kopia i kasowanie danych > utwórz kopię zapasową

A w pozycji "konto kopii zapasowej" sprawdzasz na jakie konto robi backup.

 

Edytowane przez slavkoTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
Dnia 21.08.2016 o 19:07, slavkoTM napisał:

Jeśli potrzebujesz zabezpieczyć tylko dane aplikacji, hasła wi-fi i ustawienia:

ustawienia > urządzenie > kopia i kasowanie danych > utwórz kopię zapasową

A w pozycji "konto kopii zapasowej" sprawdzasz na jakie konto robi backup.

 

Mam z tym problemy.  Kopia się tworzy, to pewne, bo ją widzę logując się z peceta przez www do Dysku Google – tam jest zakładka "Kopia zapasowa" i są widoczne moje urządzenia (na których się loguję do tego konta google) oraz data/godzina ostatnio wykonanych kopii.

Ale wszystkie moje próby przywracania z tej kopii to już porażka. Jak to robić, jak to wymusić.

Z tego co tam piszą, to idea tej kopii jest taka, ze przy ponownej instalacji jakiejś apki (jak rozumiem - wyłącznie na tym samym urządzeniu), jej dane/ustawienia zostaną wzięte z tej kopii. Sprawdziłem. Nic takiego się nie dzieje. Usunięta apka (z określonymi ustawieniami, działająca od dawna, więc napewno uwzględniona w kopii) – po ponownej instalacji jest "goła i wesoła", wszystkie ustawienia ma default. Mam na myśli instalowanie na tym samym urządzeniu, nawet nie marzę, że to by mogło złagodzić ból przesiadki na inne, bo chyba tego nie przywidziano.

Bardzo proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, latet napisał:

Mam z tym problemy.  Kopia się tworzy, to pewne, bo ją widzę logując się z peceta przez www do Dysku Google – tam jest zakładka "Kopia zapasowa" i są widoczne moje urządzenia (na których się loguję do tego konta google) oraz data/godzina ostatnio wykonanych kopii.

Ale wszystkie moje próby przywracania z tej kopii to już porażka. Jak to robić, jak to wymusić.

Z tego co tam piszą, to idea tej kopii jest taka, ze przy ponownej instalacji jakiejś apki (jak rozumiem - wyłącznie na tym samym urządzeniu), jej dane/ustawienia zostaną wzięte z tej kopii. Sprawdziłem. Nic takiego się nie dzieje. Usunięta apka (z określonymi ustawieniami, działająca od dawna, więc napewno uwzględniona w kopii) – po ponownej instalacji jest "goła i wesoła", wszystkie ustawienia ma default. Mam na myśli instalowanie na tym samym urządzeniu, nawet nie marzę, że to by mogło złagodzić ból przesiadki na inne, bo chyba tego nie przywidziano.

Bardzo proszę o wskazówki.

To działa tylko jak się logujesz do konta Google na nowym telefonie, albo np. zainstalujesz nowy rom (z formatowaniem) i logujesz po raz pierwszy do Google, czy tam jak wyczyścisz zawartość telefonu i ponownie logujesz się do Google po raz pierwszy. Wtedy pyta się czy przywrócić dane i aplikacje z kopii zapasowej.

Edytowane przez wanarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wanarek napisał:

To działa tylko jak się logujesz do konta Google na nowym telefonie, albo np. zainstalujesz nowy rom (z formatowaniem) i logujesz po raz pierwszy do Google, czy tam jak wyczyścisz zawartość telefonu i ponownie logujesz się do Google po raz pierwszy. Wtedy pyta się czy przywrócić dane i aplikacje z kopii zapasowej.

A, rozumiem. Pytanie dodatkowe: czy apki, których używam, ale odinstalowałem (na "starym" systemie) też są proponowane do przywrócenia po wyczyszczeniu tel., czy one znikają z kopii, gdy się je odinstalowuje?

Typowy scenariusz: zapycha mi się tel., więc odinstalowuję najpierw większe apki, w tym np. jakąś grę. Wciąż mam mało miejsca, więc decyduję się na factory reset. Wtedy mi proponuje przywrócenie apek – ale czy także tej odinstalowanej wcześniej gry?

Czy raczej jest to taka kopia awaryjna i pozwala na przywrócenie stanu apek zainstalowanych tuż przed czyszczeniem tel.? I do tego musi to być ten sam (albo taki sam?) model, nie da się za pomocą tej kopii niczego przenieść na nowszy/inny tel.?

I jaki właściwie ma sens i zastosowanie to, że można wskazać jako konto do tej kopii inne konto google, niż to główne na telefonie? Jakoś nie bardzo widzę sens tego.

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi :)

Mi się pytał jak logowałem sie pierwszy raz do google na Redmi czy przwrócić aplikacje z backupu LG więc chyba można, ale olałem temat i teraz nie wiem jak to działa. Nie używam tego w sumie więc może ktoś inny będzie wiedział więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wanarek napisał:

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi :)

Mi się pytał jak logowałem sie pierwszy raz do google na Redmi czy przwrócić aplikacje z backupu LG więc chyba można, ale olałem temat i teraz nie wiem jak to działa. Nie używam tego w sumie więc może ktoś inny będzie wiedział więcej...

Przez kopię Google to się wydaje bezpieczne, bo apki chyba i tak idą ze Sklepu, a tylko ustawienia i dane z kopii, to by miało sens. Ale nie ćwiczyłem tego jeszcze.

Natomiast przywracałem apki z Chmury Xiaomi, ale na to samo urządzenie (po przypadkowym zrobieniu w TWRP wipe data zamiast wipe cache :).

Tam można wybrać kopię z innego urządzenia do przywrócenia (apek) na innym, ale jakoś mi się to nie wydaje najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, że w narzędziu do kopii jest napisane, że do chmury idą apki, a nie dane apek. Więc jaki sens, to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, latet napisał:

Natomiast przywracałem apki z Chmury Xiaomi, ale na to samo urządzenie (po przypadkowym zrobieniu w TWRP wipe data zamiast wipe cache :).

Tam można wybrać kopię z innego urządzenia do przywrócenia (apek) na innym, ale jakoś mi się to nie wydaje najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, że w narzędziu do kopii jest napisane, że do chmury idą apki, a nie dane apek. Więc jaki sens, to nie wiem.

To ma sens jak apki nie są ze sklepu Play tylko pozbierane z różnych miejsc. W Polsce mniej popularne (chociaż sam ma kilka spoza sklepu), ale w takich Chinach to pewnie jak najbardziej. 

Edytowane przez wanarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wanarek napisał:

To ma sens jak apki nie są ze sklepu Play tylko pozbierane z różnych miejsc. W Polsce mniej popularne (chociaż sam ma kilka spoza sklepu), ale w takich Chinach to pewnie jak najbardziej. 

Z tym że jest tam rozbieżność w opisach. W jednym miejscu piszą, ze apki, ale nie dane, w drugim, że apki i dane. Może chodzi o różne pule danych ("wewnętrzne" i "zewnętrzne" - z braku lepszego określenia).

Sprawdziłem właśnie co się stanie, jak się wybierze przywrócenie "kopii urządzenia" z chmury Xiaomi na inne urządzenie. Po pierwsze – nie ma żadnego wyboru, co przywracać, a co nie. Po drugie - nie przywróciły się żadne apki, ale być może to wina tego, że dziś chmura działa jakby chciała a nie śmiała, ale pewnie większa wina tego, że kopię wysłaną do chmury przez Mi5 z Antiem 7 próbowałem przywrócić na Mi 2 z Andkiem 4. Przywrócił, a raczej zaimportował się układ ikonek na pulpicie, tapeta i takie tam.

Potem inny eksperyment – factory reset i chciałem zobaczyć jak wygląda import z kopii Google. Wcześniej została poprawnie wykonana z tego Mi2. Niestety, żadne przywracanie nie nastąpiło, mimo że zaraz o pierwszym włączeniu, w czasie konfigurowania tel., zalogowałem się do tego kotna Google i nie wyłączałem suwaczka odpowiadającego za "autobackup". Nie było żądnych pytań ani propozycji przywrócenia czegokolwiek - czysty, nowy system. Jak ręcznie instaluję apki, które wcześniej miałem, to to nic nie wskazuje na to, aby miały jakieś dane zaimportowane z kopii – wszystkie raczej wyglądają na "świeże" i defaultowe.

Tak więc na ten moment nie umiem w żaden sposób skorzystać z tego "backupu danych aplikacji "Google.

Przetestowałem też przenoszenie danych (w sensie wszystkie rodzajów: apki, SMS-y, kontakty, ustawienia, filmy, wszystko) pomiędzy dwoma róznymi tel. Xioami za pomocą systemowego narzędzia "Przeoszenie danych" (tego co działa op Wi-Fi - jeden tel. tworzy specjlny hot-spot, a drugi się łączy). Tutaj bez żadnych problemów - wszystko się pięknie przenosi. Nawet kilka apek przeniosłem (Mi5-->Redmi Note1) i o dziwo zdawały sie działać normalnie, choć nie mam pojęcia, jak to jest możliwe, skoro różne telefony, z różną rozdzielczością ekranu, różną werja Andka. To były akurat komunikatory i przeniosły sie wraz z zalogowaniem, historią rozmów itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zmienił(a) tytuł na Kopia zapasowa - dysk google
3 godziny temu, latet napisał:

Potem inny eksperyment – factory reset i chciałem zobaczyć jak wygląda import z kopii Google. Wcześniej została poprawnie wykonana z tego Mi2. Niestety, żadne przywracanie nie nastąpiło, mimo że zaraz o pierwszym włączeniu, w czasie konfigurowania tel., zalogowałem się do tego kotna Google i nie wyłączałem suwaczka odpowiadającego za "autobackup". Nie było żądnych pytań ani propozycji przywrócenia czegokolwiek - czysty, nowy system. Jak ręcznie instaluję apki, które wcześniej miałem, to to nic nie wskazuje na to, aby miały jakieś dane zaimportowane z kopii – wszystkie raczej wyglądają na "świeże" i defaultowe.

Tak więc na ten moment nie umiem w żaden sposób skorzystać z tego "backupu danych aplikacji "Google.

 

 

Ten Backup Google to się robi bardzo długo i działa jak chce. To potwierdzam. Po wyrzuceniu kiedyś backupu z konta następny zrobił się dopiero po dwóch dniach. To dziadostwo jest. Chociaż mnie się pytał przy  każdej instalacji. No ale to jakieś miesięczne odstępy były między nimi.

Dla mnie najwygodniejsza okazała się kopia zapasowa MIUI ale nie ta na koncie Xiaomi, tylko ta co robi się  w wewnętrznej pamięci (kopia zapasowa systemu MIUI).

4w0NRsd.png

 

Powstaje po niej katalog "backup" w katalogu MIUI w pamięci wewnętrznej telefonu. Ja sobie ten katalog kopiuje na komputer albo dysk Google i tyle. Potem wystarczy go skopiować w to samo miejsce i tyle. Można sobie zaznaczyć dokładnie to co się chce skopiować/przywrócić do/z takiego backupu. Minus, że niektóre aplikacje się nie kopiują, o czym grzecznie powiadamia (nie pamiętam teraz które, chyba np. Youtube czy jakieś tam jeszcze). Najwygodniejszy do zapisywania ustawień systemowych  - wtedy nawet nie trzeba go nigdzie kopiować, bo zajmuje mało miejsca w telefonie, a po instalacji "na czysto" ale bez formatu partycji z danymi użytkownika, możesz przywrócić sobie ustawienia launchera, smsy czy tam pamięc rozmów i inne pierdoły..

Edytowane przez wanarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

A co do "Kopii MIUI" (tej lokalnej), to owszem, czasem używałem, ale też można ona sprawiać zaskakujące problemy i lepiej jej tak do końca nie ufać.

O czym się znów przekonałem - testując na jednym z telefonów. Kopia pełna miała być i zawiera wszystko... oprócz kontaktów! A próba zrobienia drugiej kopii już tylko z kontaktami - kończy się błędem. Nie wspomnę o tym, że samo wykonanie kopii uszkadza (przestawia) pewne rzeczy w systemie, znika część widgetów, itd...

Edytowane przez latet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...