Jump to content

czujnik ruchu + bramka, do wykrywania kota

bembenek
 Share

Recommended Posts

Mam już kamerkę, ale zupełnie się nie sprawdza, bo powiadomienia w Mi Home przychodzą losowo i zwykle z opóźnieniem. Czy jak kupię np. zestaw Smart Kit, to też będę miał ten problem? Tzn. opóźnione powiadomienia z czujników, albo czasem w ogóle brak powiadomień? Cel jest taki, żeby kot nie czekał pod drzwiami nie wiadomo jak długo.

Drugie pytanie, ale to już mało istotne, co praktycznego można zrobić z takim zestawen, jak ten Smart Kit (bramka, 2x czujnik ruchu, 2x czujnik otwarcia, 1x przycisk)? Poza alarmem na kota czy psa, i zakładając, że to działa sprawnie (a nie tak, jak powiadomienia z kamer, bo to jakieś nieporozumienie), to czy macie pomysł żeby to wykorzystać sensowniej, niż jako bezprzewodowy dzwonek do drzwi? Ale to już tak na marginesie, bo pytanie jest przede wszystkim o niezawodność działania zestawu bramka+czujnik, żeby kot nie marzł pod drzwiami.

Ja sobie zbudowałem z bramki, czujnika otwarcia okna i czujnika ruchu system do sterowania oczyszczaczem powietrza. Jeżeli chodzi o opóźnienia czy rozłączanie się czujników, to nie mam takich problemów, ale...

Niestety, na przeszkodzie ułożeniu efektywnych reguł stoi dość nieoczywista cecha tych czujników, a mianowicie raportowanie wyłącznie zmian stanu. Tak więc, nie można ułożyć reguły "gdy wykryto ruch i okno jest zamknięte, włącz oczyszczacz". Musisz to niestety wziąć pod uwagę.

Miałem też problem z regułami odnoszącymi się do czasu, wynikający z błędów w firmware bramki.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk

4 godziny temu, bembenek napisał:

Smart Kit

Nie kupuj zestawu który u nas oficjalnie sprzedają. Ta bramka trochę stara i nie ma bluetootha. Kup tą nowszą mgl03 i czujniki jakie chcesz dodatkowo. Czujnik ruchu powinien reagować bez opóźnień, na pewno lepiej od kamery (na człowieka, nie wiem czy na kota). Co do powiadomień to trudno powiedzieć. Za brak sam MiHome i jego konfiguracja może odpowiadać. Do monitorowania kotów, u mnie bez problemu działa ta najtańsza kamera magnetic mount. Nie ma problemu z powiadomieniami, a w nocy nawet mole wykrywa.

Edited by FromWP

Ale ta starsza bramka ma głośnik i różne dźwięki, oraz światełko, może to by działało jako "lokalne powiadomienie" o przyjściu kota, jeśli powiadomienia w Mi Home szwankują (tak się spodziewam, że problem jest globalny, dla wszystkich urządzeń). Ta nowa podobno ma tylko pikanie. Czy BT w bramce może się do czegoś przydać? Pytam, bo nie wiem.

37 minut temu, bembenek napisał:

W paru miejscach widziałem komentarze, że ta bramka jest felerna

Ta z Kit-a jest problematyczna. Jedynie światełka i dźwięki ma lepsze. Prawdopodobnie już jej nie wspierają, albo bardzo rzadko, stąd problemy głównie z nowszymi urządzeniami. Bt przydaje się np do termometrów, czujników temp i wilgotności.

Dzięki za info. Te powiadomienia w Mi Home to porażka i bardzo obniżają przydatność wielu gadżetów od Xiaomi, a kamer w pierwszej kolejności. Chyba zostawię jak jest, czyli kamerka, bo i tak już ją mam, a dla kota kupię jakiś bezprzewodowy czujnik ruchu z sygnalizatorem w mieszkaniu.

Dzięki za info. Te powiadomienia w Mi Home to porażka i bardzo obniżają przydatność wielu gadżetów od Xiaomi, a kamer w pierwszej kolejności. Chyba zostawię jak jest, czyli kamerka, bo i tak już ją mam, a dla kota kupię jakiś bezprzewodowy czujnik ruchu z sygnalizatorem w mieszkaniu.
Za problemy z powiadomieniami Mi Home może odpowiadać twój telefon. Wiele nakładek producentów wymusza zabicie lub uśpienie aplikacji (w tym wypadku będzie to kawałek Mi Home, który nasłuchuje na telefonie komunikatów nadchodzących z chmury) i nie zawsze daje możliwość wyłączenia tych mechanizmów.

To akurat dokładnie przerobiłem, co się dało, to wszystko wyłączyłem, te wszystkie optymalizacje, usypianie aplikacji, oszczędzanie baterii. Co więcej, obserwowałem z włączonym Mi Home i podglądem kamery, jak szybko przychodzą powiadomienia. Przychodzą zupełnie losowo, czasem po kilku sekundach, czasem po kilku minutach, czasem po 20 minutach, czasem wcale. Dodatkowo "zablokowałem" Mi Home tą kłódką (w Samsungu), która niby zabezpiecza przed zabijaniem aplikacji, ale kto wie czy to działa, może tylko dla apki na froncie, a procesy w tle nadal są ubijane. Niemniej, nic więcej nie da się zrobić, wcześniej miałem telefon Sony i ten sam problem, wcześniej LG i też ten sam problem, nigdzie nie dało się go skutecznie rozwiązać. Raczej ta cała "chmura" Xiaomi szwankuje, albo ich aplikacja, a nie kolejne telefony i różne wersje Androida na przestrzeni lat. W sieci mnóstwo opisów tego problemu, bez rozwiązania.

Wyobrażam sobie, że to może być po prostu "oszczędność". Xiaomi mogło sprzedać już setki milionów urządzeń, które komunikują się przez sieć, żeby to skutecznie obsłużyć, to jest potrzebna gigantyczna infrastruktura na całym świecie, która nie jest za darmo, a klient przecież za to nie płaci, kupuje raz np. kamerkę za 100zł i to wszystko. A jak klient nie płaci, to firma niczego nie gwarantuje, jest usługa, która jakoś tam niby działa i tyle, wystarczy, żeby zachęcić do zakupu gadżetów.

Korzystasz może z chińskiej chmury? Dużo ludzi skarży się na jej niestabilność. Europejska jest pod tym względem o wiele lepsza, reguły chmurowe i powiadomienia działają u mnie bez zarzutu. Akurat w kamerce nie używam powiadomień, ale testowałem czujniki zalania i informacja przychodzi błyskawicznie. Zdarzały się awarie, gdy np. przez kilka tygodni nie działały w chmurze urządzenia Bluetooth, ale od mniej-więcej roku jest w miarę stabilnie.