Skocz do zawartości

Czy warto się przesiąść na Mi5s?


bikej

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, bikej napisał:

Co sądzicie?:)

Bardzo mnie kusi dużo lepsza specyfikacja aparatu. A cena ma byc chyba nizsza niz Mi5 na starcie.

Domyslam sie tylko, ze jak teraz sprzedam Mi5 to strace ~40%.

To tylko cyferki, soft do tego masz ten sam i jak zgrasz zdjęcie na komputer to wątpię, żebyś znalazł różnice. Do tego matryca tam jest chyba taka sama, różnica to by była jak by matryca była porównywalna z lustrzankami, albo między lustrzanką amatorską, a pełną klatką... moim zdaniem szkoda $, a już na pewno na ten moment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sp4ubw napisał:

Czym Cię kusi aparat? Wierzysz w marketingowe brednie?

 

49 minut temu, r0bertt napisał:

To tylko cyferki, soft do tego masz ten sam i jak zgrasz zdjęcie na komputer to wątpię, żebyś znalazł różnice. Do tego matryca tam jest chyba taka sama, różnica to by była jak by matryca była porównywalna z lustrzankami, albo między lustrzanką amatorską, a pełną klatką... moim zdaniem szkoda $, a już na pewno na ten moment

No właśnie grubo się mylicie, bo to jest zupelnie nowa matryca. 12Mpix, dużo większa (1/2,3 cala), z większymi pikselami (1.55μm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bikej napisał:

 

No właśnie grubo się mylicie, bo to jest zupelnie nowa matryca. 12Mpix, dużo większa (1/2,3 cala), z większymi pikselami (1.55μm)

I myślisz że to faktycznie dla zwykłego "Kowalskiego" zrobi dużą różnicę - 1/2,3 cala to i tak jest daleko do kompaktów/lustrzanek... to ma znaczenie jak drukujesz duże zdjęcia, tutaj to są tylko Mpix i waga zdjęcia będzie większa, moim zdaniem nie warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, r0bertt napisał:

I myślisz że to faktycznie dla zwykłego "Kowalskiego" zrobi dużą różnicę - 1/2,3 cala to i tak jest daleko do kompaktów/lustrzanek... to ma znaczenie jak drukujesz duże zdjęcia, tutaj to są tylko Mpix i waga zdjęcia będzie większa, moim zdaniem nie warto

 Nie obchodzi mnie "KOwalski". Dla mnie to robi roznice. 1/2.3 to juz wielkosc matrycy w slabszych/starszych kompaktach. NIe ma dla mnie znaczenia ilosc pikseli, bo nie drukuje prawie wcale duzych zdjec. Chce miec duzo rejestrowanego swiatla.

4 godziny temu, sp4ubw napisał:

Mylimy się bądź nie - czas pokaże. Na razie nigdzie nie ma zdjęć z wyższym ISO z MI5S, są z max 400 i wyglądają identycznie jak te z MI5.

Tak, mylicie sie.  Podalem oficjalne dane techniczne. Sprawdz. Wlasnie po to jest duza matryca i malo pikseli (stosunkowo),zeby duze iso nie bylo konieczne (albo rzadziej potrzebne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bikej napisał:

 Nie obchodzi mnie "KOwalski". Dla mnie to robi roznice. 1/2.3 to juz wielkosc matrycy w slabszych/starszych kompaktach. NIe ma dla mnie znaczenia ilosc pikseli, bo nie drukuje prawie wcale duzych zdjec. Chce miec duzo rejestrowanego swiatla.

Tak, mylicie sie.  Podalem oficjalne dane techniczne. Sprawdz. Wlasnie po to jest duza matryca i malo pikseli (stosunkowo),zeby duze iso nie bylo konieczne (albo rzadziej potrzebne)

Jeżeli nie drukujesz dużych rozmiarów to tego nie zauważysz na komputerze czy w małym formacie, a jak coś bardziej się zajmujesz zdjęciami/fotografią to raczej telefon to nie jest dobre narzędzie do tego tylko lustro pełna klatka + jasny obiektyw, wtedy otrzymasz "duzo rejestrowanego swiatla"

Zresztą warto poczekać kilka dni i będzie na pewno porównanie zdjęć to się przekonasz czy warto zmienić, myślę, że pierwsze testy porównawcze będą właśnie do Mi5-tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bikej napisał:

 

Tak, mylicie sie.  Podalem oficjalne dane techniczne. Sprawdz. Wlasnie po to jest duza matryca i malo pikseli (stosunkowo),zeby duze iso nie bylo konieczne (albo rzadziej potrzebne)

Za przeproszeniem, piszesz takie bzdury, że aż musiałem zareagować.

Parametry aparatu w MI5:

Rozdzielczość: 16 MP,
Przysłona f/2.0,
AF z detekcją fazy
Optyczna stabilizacja czteroosiowa,
podwójny LED,
wielkość matrycy 1/2.8",
wielkość piksela 1.12 µm.

Parametry aparatu w MI5S:

Rozdzielczość: 12 MP,
Przysłona f/2.0,
AF z detekcją fazy

podwójny LED,
wielkość matrycy 1/2.3",
wielkość piksela 1.55 µm.

Jak widać przysłona jest identyczna więc ilość światła będzie też identyczna w tych samych warunkach co daje identyczne ISO. Jedyne co może zmienić wielkość piksela powodowana większą matrycą i mniejszą rozdzielczością to mniejszy szum wynikowy z naświetlania, kompletnie nic więcej.

Ale, że pisałem, że sample dają tylko z ISO 400 więc podejrzenie pada, że wyżej zaczyna być widać szum. Zaznaczyłem też, że przy ISO 400 MI5 nie szumi co daje jasne wnioski, że MI5S będzie szumiał bo producent nie chce się pochwalić innymi samplami. Oczywistością jest, że musi szumieć, jak każdy sprzęt, natomiast może szumieć lekko mniej. Lekko, nie znaczy, że będzie super, a jedynie, ze maksymalnie o jedną działkę EV wyżej pociągniesz czyli tak naprawdę niczego to nie zmieni. Dlatego jedyne wyjście to poczekać i sprawdzić przy wyższych ISO. Reasumując, nie my się mylimy, a czas pokaże o ile mniej szumi 5S od 5tki.

Edytowane przez sp4ubw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o aparat to mi5s nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Dla mnie z tego tytułu Mi5 wygrywa na tym polu. Ogólnie proces powstawania kilku fotek z tych co są udostępnione na necie wyglądał tak, że wykorzystywano różne statywy i ustrojstwa do sabilizacji obrazu w ręce. Część jest z ręki jak widać poniżej, ale myślę, że OIS dużo daje w gorszych warunkach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fotografem, rzadko cykam fotki i kręcę filmy. Ale jak raz nakręciłem filmik, a później go sobie zobaczyłem, to naprawdę zrobiło to na mnie duże wrażenie (a nie jestem wymagający!). Obraz płynny, stabilny, mega, normalnie prawdziwe filmy mogę nakręcać. Naprawdę stabilizacja w Mi5 robi robote, według mnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sp4ubw napisał:

Za przeproszeniem, piszesz takie bzdury, że aż musiałem zareagować.

Parametry aparatu w MI5:


Rozdzielczość: 16 MP,
Przysłona f/2.0,
AF z detekcją fazy
Optyczna stabilizacja czteroosiowa,
podwójny LED,
wielkość matrycy 1/2.8",
wielkość piksela 1.12 µm.

Parametry aparatu w MI5S:


Rozdzielczość: 12 MP,
Przysłona f/2.0,
AF z detekcją fazy

podwójny LED,
wielkość matrycy 1/2.3",
wielkość piksela 1.55 µm.

Jak widać przysłona jest identyczna więc ilość światła będzie też identyczna w tych samych warunkach co daje identyczne ISO. Jedyne co może zmienić wielkość piksela powodowana większą matrycą i mniejszą rozdzielczością to mniejszy szum wynikowy z naświetlania, kompletnie nic więcej.

Przykro mi, ale Twoja wiedza jest "nieco" ograniczona. Przysłona to nie wszystko w kwestii ilości rejestrowanego światła. Poczytaj trochę na ten temat. Niekoniecznie tylko na Wikipedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś za coś . No niestety żadne lepsze parametry oraz matryca nie zastąpią braku układu stabilizacji który w MI5 robi swoją robotę dobrze a w pewnych warunkach, ekspozycjach i w praktycznej  prozie życia robienia fotek telefonem   jest on wręcz niezbędny. Tendencje w prześciganiu się producentów powodują, że pewną jakoś przekłada się na inną jakość wcale w praktyce realnej nie lepszą ... bo nawet fantastyczne parametry działania matrycy nie przełożą się przecież na pracę całkowicie innego w swoim działaniu układu i go nie zastąpią.  Owszem w idealnych warunkach ekspozycji tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bikej napisał:

Przykro mi, ale Twoja wiedza jest "nieco" ograniczona. Przysłona to nie wszystko w kwestii ilości rejestrowanego światła. Poczytaj trochę na ten temat. Niekoniecznie tylko na Wikipedii.

Pewnie tak, w końcu zajmuję się fotografią dopiero 25 lat :) Masz rację spróbuję doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sp4ubw napisał:

Pewnie tak, w końcu zajmuję się fotografią dopiero 25 lat :) Masz rację spróbuję doczytać.

Szanuje Twoja 25letnią wiedze, oparta na klasycznych rozwiazaniach, ale technologie sie zmieniaja, kiedys nie bylo swiatloczulych pikseli, wiec skoro ich nie bylo to oczywiste, ze nie łapały światła;)

Cytat

Simply stated, pixels capture light and turn it into data. That data is made up of both good and bad information. The bad information is what we refer to as “noise,” which results in lower color saturation and a grainy, or textured look to the image. All pixels collect the same amount of noise, but larger pixels collect more of the “good” data than smaller pixels. With all else equal, a larger pixel will result in a higher quality image (less noise) than a smaller one

zrodlo pierwsze z brzegu, ale oczywiscie materialow w necie jest mnóstwo : http://reedhoffmann.com/size-matter-especially-with-pixels/

Edytowane przez bikej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sp4ubw napisał:

To był sarkazm, doskonale wiem o czym piszę. :-) Dostałeś wyczerpującą odpowiedź tak jak podają źródła. :-)

Większy piksel - mniejszy szum.

Ilość światła - przysłona.

Koniec dyskusji.

Ja nie skonczylem:] Duze piksele na wiekszej duzej matrycy zarejestruja wiecej swiatla niz male na malej matrycy. Teraz koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sp4ubw napisał:

To był sarkazm, doskonale wiem o czym piszę. :-) Dostałeś wyczerpującą odpowiedź tak jak podają źródła. :-)

Większy piksel - mniejszy szum.

Ilość światła - przysłona.

Koniec dyskusji.

To jeszcze mam pytanie do Ciebie :)

Jak ja jako zwykły użytkownik odczuję brak stabilizacji? Zdjęcia będą gorsze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bikej napisał:

Ja nie skonczylem:] Duze piksele na wiekszej duzej matrycy zarejestruja wiecej swiatla niz male na malej matrycy. Teraz koniec

Skoro wszystko wiesz to po co pytasz? - kup Mi5s i przy okazji pochwal się zdjęciami, takie porównanie będzie na pewno przydatne dla pozostałych użytkowników forum, którzy mają podobny dylemat, ale nie posiadają tyle wiedzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, r0bertt napisał:

Skoro wszystko wiesz to po co pytasz? - kup Mi5s i przy okazji pochwal się zdjęciami, takie porównanie będzie na pewno przydatne dla pozostałych użytkowników forum, którzy mają podobny dylemat, ale nie posiadają tyle wiedzy ;)

Tak zrobie prawdopodobnie :] A pytałem, czy warto sie przesiasc, a nie czy aparat jest lepszy (wg mnie lepszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...