Jump to content

Problem z Wi-Fi - rozwiązanie, które może pomóc


szunaj4
 Share

Recommended Posts

Wielu z was pisze o problemach ze stabilnością połączenia naszego MiBoxa z domową siecią Wi-Fi. Przedstawię Wam moje spostrzeżenia i wnioski, które całkowicie rozwiązały mój problem z niską prędkością Wi-Fi, ze stabilnością połączenia, etc..

Router 2,4Ghz

Na początku, zaraz po zakupie  MiBoxa, połączyłem się z domowa siecia Wi-Fi ale predkosc była bardzo słaba (max  5Mb przy łączu 60Mb). Inne urządzenia w sieci domowej działały oczywiście bardzo dobrze. Zacząłem grzebać w ustawieniach routera, jednak bez większych skutków. Uwagę moją jednak przykuł jeden parametr: SZEROKOŚĆ KANAŁU - 40Mhz. Zmieniłem na sztywne 20Mhz i o dziwo MiBox ruszył! Prędkość pobierania zbliżona do wszystkich innych urządzeń.

Router 2,4 - 5Ghz

Skończyła mi się umowa na dostęp do Internetu i usługodawca zaproponował mi zwiększenie prędkości do 180Mb, zmieniając przy okazji Router na obsługujący pasmo 5Ghz. I znów zaczęły się schody - słaba prędkość na paśmie 2,4GHz a 5GHz MiBox w ogóle nie widzi! Telefon na BOK, przedstawiam sytuacje i od razu sugeruję zmianę szerokości kanału. Technik zmienił ustawienia przy paśmie 2,4 - 20MHz a przy paśmie 5Ghz - 40 Mhz. Zaraz po tym Mibox wykrył sieć, połączenie - szybkość: ponad 100Mb/s!

 

Reasumując: Jeśli macie problem z połączeniem Waszego MiBoxa z siecią Wi--Fi w ustawieniach routera zmieńcie SZEROKOŚĆ KANAŁU przy 2,4Ghz - na 20MHZ a przy 5Ghz - na maks. 40Mhz..

 

Edited by szunaj4
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie był dokładnie ten sam problem...Po podłączeniu ciężko było się poruszać po menu....YouTube ścinał się co chwile, przestawienie routera pozycji "SZEROKOŚĆ KANAŁU" z 40 na 20 rozwiązało problem...

Edited by keizel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Cześć!

Wiele osób ma problem z wi-fi w tych urządzeniach. Wpadłem na pewien pomysł przeglądając zagraniczne fora i dodałem antenę wi-fi do mojego miBoxa/ Zwiększyło to znacząco prędkość połączenia i stabilność samego wi-fi (wymaga to jeszcze przetestowania), chwilowo mam trochę wolnego czasu więc postanowiłem podzielić się sposobem na miboxa z anteną wi-fi!!!

 

obraz_viber_2020-10-18_12-05-05.jpg

 

Ze starego rutera wi-fi wylutowałem przewód ze złączem (Delock 88419), następnie na płycie głównej zdrapałem lakier w dwóch miejscach. Wywnioskowałem, że mniejsze pole to antena wi-fi więc środek przewodu przylutowałem właśnie do niego, a oplot do większego pola tak jak sugeruje to złącze diagnostyczen znajdujące się obok 

obraz_viber_2020-10-18_12-05-07.jpg

całość prezentuje się tak 

obraz_viber_2020-10-18_12-05-044444.jpg

Podłączyłem do tv samą płytkę z przylutowanym kabelkiem i już zauważyłem poprawę w prędkości połączenia. YT w 1080p zaczął działać bez problemu, zostało tylko wywiercić otwór z przodu obudowy (bo tylko tutaj jest na tyle miejsca) i gotowe.

Napiszcie co o tym myślicie.

Edited by wymyśliłem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie jesteś pierwszy, który wpadł na taki pomysł. Było już takie rozwiązanie testowane np. na forum XDA  (TU - link) ale co mnie zdziwiło,  konkluzja była taka, że nic to nie pomogło. Skoro jednak u Ciebie jest lepiej to warto zainwestować w antenę oczywiście dwu-zakresową. Ta Twoja na 99% jest jedynie na pasmo 2,4GHz.

 

 

Edited by kola01
Link to comment
Share on other sites

Poczytaj dokładnie, na XDA próbowali podłączyć antenę do gniazda znajdującego się w urządzeniu i dla tego nie było żadnego efektu. Gniazdo które się tam znajduje jest gniazdem (żeńskim, MS-156C )  do którego przykłada się specjalny konektor (męski, MS156-HRMJ ), konektor u.fl (żeński) anteny wi-fi nie pasuje w to miejsce.

Niestety konektor pasujący do tego gniazda jest za wysoki by zmieścić go w obudowie ( link MS-156 to RP- SMA)

Tak wygląda z bliska gniazdo w boxie 

obraz_viber_2020-10-25_14-36-53.jpg

Widać w środku ścieżkę (dołek)

A tak wygląda standardowe gniazdo anteny wifi, znajduje się w nim pin.

-10-25_14-36-53.jpg

Z tego powodu antena po podłączeniu nie zadziałała gdyż nie było połączenia 

Wygląda na to że jednak pierwszy na to wpadłem by przylutować antenę zewnętrzną bezpośrednio do anteny urządzenia.

I tak moja antena jest jedynie w paśmie 2,4GHz taką miałem pod ręką.

 

Edited by wymyśliłem
Link to comment
Share on other sites

Pigtaile anten mają bardzo różne standardy końcówek. Zwyczajowo gdy wtyk nie pasuje, to nie pozwala się w ogóle zapiąć (nie wchodzi albo po wejściu sam wypada). Skąd pewność, że im nie pasowała?

 

Edited by kola01
Link to comment
Share on other sites

 Cóż można więcej powiedzieć, wypróbuj ten sposób jeżeli masz taką możliwość i podziel się wnioskami. Jeśli znajdziesz pasująca końcówkę to jeszcze lepiej, przynajmniej będzie to wyglądać jak trzeba.

 

Przez parę dni testowałem MIBoxa z kilkoma antenami  i ciągle nie mogłem uzyskać maksymalnej prędkości pobierania, która u mnie wynosi 20Mbps. 

Stabilność połączenia testowałem 3X dla każdego wariantu programem Anality , który zresztą jest naprawdę fajny (  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.analiti.fastest.android&hl=pl&gl=US  )

Postanowiłem sprawdzić wszystko od nowa.

Router TP-Link AC1750 po przekątnej na piętrze wyżej, jakieś 7 m w lini prostej od MIBoxa. MiBox zaktualizowany do najnowszej wersji.

 Sama płytka bez obudowy                 

                         antena sockowa                            -             prędkość do 2Mbps

                 przylutowany kabelek antenowy         -             prędkość do 10Mbps 

                  przykręcona antena 17,5 cm               -             prędkość pełna 20Mbps 

Płytka włożona do obudowy

                        antena sockowa                            -               zasięg za słaby by przeprowadzić test 

                przylutowany kabelek antenowy         -               prędkość  do 3Mbps 

                przykręcona antena 17,5 cm               -               prędkość 13Mbps   

                przykręcona antena 27 cm                   -              prędkość17Mbps   

Jak widać po założeniu obudowy zaczęły się problemy, zwróciłem uwagę na metalową płytkę umieszczoną wewnątrz służącą jako radiator.

Wypiąłem ją z zatrzasków i połączenie zaczęło zachowywać się jak w sytuacji gdy płytka jest bez obudowy. Jakość połączenia jest na tyle dobra że pozwala nie tylko na oglądanie filmów na YT w 1080p ale także w 1440p, w 4K przywiesza się co jakiś czas. 

Jeśli ktoś ma możliwość sprawdzić u siebie czy wyjęcie taj płytki poprawi jakość połączenia wi-fi proszę dać znać na forum, jestem bardzo ciekaw wyników.

Teraz pytanie, czy wyjęcie płytki wpłynie na wydajność urządzenia.

Z mojej strony postaram się to sprawdzić w benchmarkach.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...