Skocz do zawartości

Jednostka barometru & kalibracja


hards

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o jednostki to wynik ciśnienia atmosferycznego podawany jest w hPa.  Co się tyczy dokładności, to jest różnie.
W moim BIPie niestety wskazania barometru są "całkiem do bani". W zegarku siedzi czujnik Siemens/Infineon DPS310, który wg notki katalogowej powinien mieć dokładność "jedwabistą", ale teoria z praktyką często się rozjeżdża. Porównałem wskazania z mojego BIPa w tych samych warunkach (ten sam czas, ta sama lokalizacja) ze wskazaniami z moich dwóch czujników pogodowych (na układzie BMP 180 i BMP280), czujnikiem z telefonu Google Nexus 5, oraz ze wskazaniami z Amazfit Pace. Cztery wymienione barometry podawały wynik bardzo zbliżony do siebie (różnica ułamków hPa), natomiast BIP podawał wynik zawyżony o ponad 7 hPa (całkiem sporo). Niestety nie jest mi znana metoda kalibracji czujnika. Porównywałem wyniki dla kilku wartości ciśnienia atmosferycznego i niestety różnica wskazań nie jest stała (więc nie mogę założyć, że ciśnienie rzeczywiste, to ciśnienie podawane przez BIPa minus 7 hPa). Jak znajdę trochę czasu, to użyję worka próżniowego w którym umieszczę BIPa i Pace'a, będę pompował powietrze zwiększając ciśnienie i wówczas będę mógł sporządzić charakterystykę rozbieżności. Może w pewnym zakresie różnica będzie liniowa i będę mógł aproksymować do rzeczywistych wartości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...