Jump to content

PaFcio

Użytkownicy
 • Posts

  37
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by PaFcio

 1. Co do HUBów to właśnie znalazłem taką ciekawostkę, ciekawe czy się potwierdzi: https://homekitnews.com/2020/04/19/eu-mi-smart-gateway-rumoured-for-summer-released/ Co do samego gateway'a v2 eu to nie jest tak źle, obecnie lista w Mi Home co do kompatybilnych urządzeń na EU serwerze dość szybko się powiększa.
 2. Powodzenia. Walczę z tym problemem od jakiegoś roku i mimo wielu prób nie znalazłem dobrego rozwiązania. U mnie mam jeszcze motion sensor. Na samym czujniku otwarcia drzwi możesz zrobić to na dwóch automatyzacjach: Automatyzacja 1: if open door then: - light on - delay 10s (albo jaki tam czas chcesz) - turn on automation 2 - turn off automation 1 Automatyzacja 2: if open door then: - light off - turn on automation 1 - turn off automation 2 Oczywiście nie będzie to dobrze działać jeśli przewidujesz wchodzenie i wychodzenie dodatkowej osoby do pomieszczenia. Problem światła w pomieszczeniu trzebaby załatwić czujnikiem zliczającym ilość osób w pomieszczeniu ale nie jest to zbyt łatwe do wykonania i na rynku jest chyba tylko jedno gotowe rozwiązanie pod Homekit.
 3. Próbowałeś może podłączyć do zasilania z już wciśniętym przyciskiem resetu? Ten jasnoniebieski kolor światła jest zazwyczaj przy podpięciu do zasilania i pewnie oznacza start systemu. Widać zawiesza się na samym początku.; Ew. zostaw podłączoną na dłuższy czas, może się przebudzi.
 4. Z ekranu głównego wejdź w drugą zakładkę - automatyzacje i tam logi. Są osobne logi dla automatyzacji i sensorów i czasem pokazują różne rzeczy
 5. Sprawdź jeszcze logi automatyzacji, może tam się jakiś błąd pokaże.
 6. Wg. info tu: https://homekitnews.com/2020/01/10/mi-smart-gateway-review/ to tak.
 7. Powinno działać. Sprawdź jeszcze logi czy nie ma jakiś anomalii. Serwer EU czy CN?
 8. Trójklik na bramce, w sensorach tryb parowania to zazwyczaj 5s trzymanie przycisku reset
 9. Mam problem z Mi WiFi Plug w wersji eu (ZNCZ05CM). Po zmianie modemu w UPC na Giga Connect Boxa za cholerę nie mogę jej podłączyć do sieci. Bramka, oczyszczacz i lightstrip bez żadnych problemów się połączyły. Sama wtyczka na pewno działa bo na innych sieciach łączy się bez problemu. Do tej pory spróbowałem: pozbyłem się znaków specjalnych z SSID, upewniłem się, że hasło jest typu WPA-WPA2-Personal - nie działa próbowałem łączyć po WPS - nie działa tworzyłem hotspota o tym samym SSID i haśle, łączyłem z nim wtyczkę by później wyłączyć hotspota i przywrócić sieć domową - nie działa wyłączyłem wszystkie firewalle na modemie, przełączyłem z trybu DHCPv6 na DHCPv4 - nie działa tworzyłem na modemie sieć gościnną - nie działa Pewnie coś jeszcze ale zdążyłem zapomnieć... Modem sam w sobie nie ma możliwości odfiltrowywania konkretnych stron (na fb zasugerowano mi "blocking some "uncategorised sites" such as "lumi-gateway-mieu01*" and/or "miot-spec.org"."). Nie mogę też nigdzie znaleźć informacji co do tego na jakich portach się to urządzenie komunikuje by zrobić na nie filtry. Nie mam już w ogóle pomysłów. Jest ktoś w stanie pomóc?
 10. Pytanie pewnie głupie: rozumiem że nowy Hub, tak jak inne, widzi urządzenia dla regionu Chiny i nie da się go podpiąć na serwerze eu?
 11. U mnie był ten problem po zalaniu czujnika. Rozłożyłem wyczyściłem i tak kilka razy i w końcu jakoś magicznie udało mi się go zresetować i od tamtej pory działa jak drugi, nowy. Nie sugeruję rozpirzania na części bo nie ma pewnie takiej konieczności ale przyjrzyj się stykom, może jest jakieś zabrudzenie które sprawia, że czujnik traci napięcie okresowo. Skoro próbowałeś już wywalania i dodawania od nowa to może pozostaw bez baterii na chwilę i znowu spróbuj?
 12. Co do czujników wewnętrznych to bezproblemowo, łącznie z zanieczyszczeniem powietrza (choć ten do podpięcia na chińskiej wersji aplikacji albo na zmodowanej). Jeśli chodzi o zewnętrzne to gorzej, ja mam na zewnątrz czujnik aqara w obudowie ochronnej na oknie i jak na razie działa ok. Zobaczymy jak/czy przeżyje zimę bo ma rating do -10 stopni.
 13. Możesz zrobić to dwojako (poza tym sposobem który sam opisałeś [a przynajmniej ja tak to widzę]): 1. Relay na dwa kanały, jeden na lampę, jeden na wentylator. Do tego możesz spiąć przewody pod włącznikiem na stałe i przykleić na jego miejsce przełącznik dwuprzyciskowy bezprzewodowy. Będzie działać za pośrednictwem bramki. 2. Włącznik kablowy dwuprzyciskowy i do tego relay. Relay wpięty między lampy, a wentylator (używany tylko jeden kanał). Włącznik uruchamiający lampy konwencjonalnie, a wentylator za pomocą przycisku przekonwertowanego na wirtualny. W przypadku opcji lampy + wentylator na raz trzeba by było przemyśleć by obiegu głównego użyć jako obiegu włącznika w relayu ale nie wiem czy tak można. Tu pasowałoby żeby ktoś bardziej kumaty w tym się wypowiedział. Edit Ad2: Sprawdziłem. Nie da rady w ten sposób, terminale do podpięcia przełącznika nie mogą spinać głównej linii zasilania.
 14. Ewentualnie podepnij wentylator pod aqara relay. Wtedy możesz zamontować włącznik, zostawić klasyczne żarówki, a wentylator będzie obsługiwany po relayu.
 15. Rozumiem, że warunki masz określone jako W1 i W2 (warunek 1 i warunek 2), nie W1 lub W2. Nie wydaje mi się by było jakiekolwiek ograniczenie systemowe z tym związane. Spróbuj usunąć te akcje i postawić od nowa. Czasem takie głupotki pomagają
 16. Będą to różne wpisy automatyzacji i trochę bałaganu ale da się to zrobić bez problemów. Nie wiem jak wygląda sprawa sterowania kolorem w żarówkach, w moim light stripie mogę wybrać typ sceny (koloru) przy włączeniu i ustalając różne automatyzacje na różne godziny można tym sterować.
 17. Te z wyświetlaczem mają komunikację po BLE (Bluetooth), a te bez po Zigbee. Do komunikacji z zigbee jest bramka gateway, do BLE potrzebujesz urządzenia będącego bramką (bedside lamp, wentylator itd.).
 18. To zależy tak naprawdę od instalacji. Przy łysych przewodach bez problemu ale jak w środku pojawią się jakieś kostki itp. to możesz się nie pomieścić.
 19. 1. Zawsze jest opcja na wrzucenie Aqara Relay do środka. Jest na serwerze eu nawet. 2. Mam takie zamontowane. Konieczna była wymiana puszek na 86x86. Poradziłem sobie młotkiem, przecinakiem, szpachlówką i farbą. Generalnie europejskie okrągłe puszki uważam za bezsens. Mało miejsca, a też większość monterów mocuje elementy na rozpychaczach zamiast na śrubach. Później wiecznie wszystko wylatuje po pociągnięciu... 3. Tru dat. 4. vide 1?
 20. Obiecana automatyzacja świateł łazienki. Realizuję ją na 5 funkcjach, poniżej podam ich rozkład, a później opiszę co i jak z działaniem. Moja łazienka na ten moment posiada 2 czujniki - czujnik otwarcia drzwi oraz czujnik ruchu. W planach jest zamontowanie czujnika otwarcia drzwi na kabinie prysznicowej, dlaczego - o tym później. Łazienka DO (drzwi otwarte) IF Drzwi otwarte Włącz światła Łazienka DZ (drzwi zamknięte) IF Drzwi zamknięte czekaj 4 sekundy wyłącz światła włącz funkcję RS Łazienka R IF Ruch wykryty włącz światła wyłącz funkcję DZ wyłącz funkcję BRSW czekaj 10 sekund włącz funkcję DZ Łazienka DOSW (drzwi otwarte światła wyłączone) IF Drzwi otwarte ponad 1 minutę ORAZ IF Brak ruchu przez 2 minuty wyłącz światła Łazienka BRSW (brak ruchu światła wyłącz) IF Brak ruchu przez 2 minuty wyłącz światła To teraz opis działania. W momencie otwarcia drzwi od razu uruchamiają się światła. Wejście do pomieszczenia powoduje wyłączenie funkcji DZ na 10 sekund oraz BRSW całkowicie, co powoduje, że zamknięcie za sobą drzwi nie wywoła wyłączenia światła, a siedzenie w bezruchu na kiblu też nie wyłączy nam światła (xD). Tak jak już wspomniałem po 10 sekundach funkcja DZ jest przywracana do działania dzięki czemu po wyjściu z łazienki i zamknięciu drzwi światła wyłączą się po 4 sekundach. Jeśli wychodząc nie zamkniemy za sobą drzwi, stery przejmuje funkcja DOSW która wyłączy światła po 2 minutach (1 minuta drzwi otwartych ale 2 minuty braku ruchu wew.). Wejście do łazienki przy drzwiach niezamkniętych na nowo uruchomi funkcję R, która włączy światła i niejako zresetuje pozostałe funkcje. Problemy są następujące: - brak prostej możliwości zmiany trybów oświetlenia z dziennego na nocny (połowa świateł). Trzeba do tego robić osobne funkcje, a ich mnożenie sprawia, że rozwiązanie jakiegokolwiek problemu staje się koszmarne. - otwarcie drzwi, wejście do łazienki, wyjście i zamknięcie drzwi przed upływem 10 sekund totalnie paraliżuje system tj. światła się nie wyłączą. - powyższe jest wywołane brakiem resetu funkcji BRSW po 10 sekundach co zapobiega wyłączeniu świateł gdy ktoś jest w środku ale albo siedzi na toalecie bez znacznego ruchu albo co gorsza bierze prysznic gdzie czujnik ruchu nie ma zasięgu i mieć nie będzie ze względu na wilgoć i brak odpowiedniego miejsca na montaż. - remedium na powyższe w mojej opinii będzie zamontowanie czujnika otwarcia drzwi na kabinie prysznicowej, który wyłączać będzie BRSW, które jednak będzie resetowane przez R (zamknięcie drzwi w kabinie skutkowało by dwukrotnym wyłączeniem BRSW, od razu i po 12 sekundach, tak na wszelki wypadek). Ten sposób sprawi, że jedyną niedogodnością będzie możliwość wyłączenia się światła przy siedzeniu na kiblu ale wystarczy wtedy pomachać do czujnika ruchu, a będzie też motywować by nie spędzać życia w toalecie xD. Jeśli ktoś posiada jakieś przemyślenia, lepsze sposoby na rozwiązanie powyższych zagwostek to zapraszam do dyskusji.
 21. Jest dużo tematów dotyczących stricte sprzętu, łączenia itd. ale nie ma nic o samych automatyzacjach, a wydaje mi się, że czasem coś takiego mogłoby się przydać. Będzie to więc miejsce na przykładowe automatyzacje i rozwiązywanie problemów z nimi - procesy racjonalizatorskie itp. Na początku zaznaczę, że używam czystego Xiaomi Home na serwerze EU więc część zagadnień może polegać na omijaniu ułomności i braków w funkcjach. W pierwszej kolejności podzielę się moim podejściem na subtelne rozszerzenie funkcjonalności Aqara Cube i oczyszczacza 2s (bo nie mogli po prostu dodać głupiego toggle on/off) Funkcje kostki: Przesunięcie Obrót 90o Obrót 180o Potrząśnięcie Dwu-puk Obrót Funkcje u mnie: Przesunięcie - brak Obrót 90o - pierwsza funkcja F1 Włącz oczyszczacz Wyłącz funkcję F1 Włącz funkcję F2 Obrót 90o - druga funkcja F2 Wyłącz oczyszczacz Wyłącz funkcję F2 Włącz funkcję F1 Obrót 180o - wyłącza światła w pokoju Potrząśnięcie - włącza światła w pokoju Dwu-puk - pierwsza funkcja JK Włącz funkcję J Wyłącz funkcję K Włącz funkcję KJ Wyłącz funkcję JK Dwu-puk - druga funkcja KJ Wyłącz funkcję J Włącz funkcję K Wyłącz funkcję KJ Włącz funkcję JK Obrót - pierwsza funkcja J - obrót zmiana jasności światła w pokoju Obrót - druga funkcja K - obrót zmiana koloru światła w pokoju Powyższe jest może trochę tekstowo rozmyte ale mam nadzieje, że logiczny zapis jest wystarczający. Co przez to osiągam? Choćby to, że obracając Aqara Cube mogę regulować zarówno kolor jak i jasność oświetlenia w pokoju. Między trybami przełączam się poprzez dwu-puk kostką (oczywiście można zmienić to dowolną inną funkcją). Omijam też brak przełącznika on/off w oczyszczaczu 2s (ma tylko on, off, auto, night, manual) zyskując możliwość zarówno włączenia jak i wyłączenia oczyszczacza jedną funkcją - obrotem o 90o (bystre oko zauważy, że jeśli włączę oczyszczacz w jakikolwiek inny sposób - przyciskiem na urządzeniu, przez aplikację itd. będę zmuszony do obrócenia kostki dwa razy zamiast raz. Cóż, taki tradeoff). W najbliższym czasie wrzucę też mój przykład automatyzacji oświetlenia w łazience który niby działa ale mam z nim pewne problemy i być może ktoś będzie mi w stanie pomóc.
 22. Przyciski są uniwersalne. Mam jeden z zestawu eu i jeden kupiony z cn i niczym się nie różnią. Czujnik temperatury analogicznie. Co do żarówek to chyba jest inaczej troszkę ale nie posiadam więc się w tym temacie nie wypowiem.
 23. Rozwiercałem w miejscu oznaczenia uziemienia. Poszło bez problemu. Trzeba delikatnie żeby nie przesadzić z głębokością.
×
×
 • Create New...