PaFcio

Użytkownicy
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About PaFcio

 • Rank
  Użytkownik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Będą to różne wpisy automatyzacji i trochę bałaganu ale da się to zrobić bez problemów. Nie wiem jak wygląda sprawa sterowania kolorem w żarówkach, w moim light stripie mogę wybrać typ sceny (koloru) przy włączeniu i ustalając różne automatyzacje na różne godziny można tym sterować.
 2. Te z wyświetlaczem mają komunikację po BLE (Bluetooth), a te bez po Zigbee. Do komunikacji z zigbee jest bramka gateway, do BLE potrzebujesz urządzenia będącego bramką (bedside lamp, wentylator itd.).
 3. To zależy tak naprawdę od instalacji. Przy łysych przewodach bez problemu ale jak w środku pojawią się jakieś kostki itp. to możesz się nie pomieścić.
 4. 1. Zawsze jest opcja na wrzucenie Aqara Relay do środka. Jest na serwerze eu nawet. 2. Mam takie zamontowane. Konieczna była wymiana puszek na 86x86. Poradziłem sobie młotkiem, przecinakiem, szpachlówką i farbą. Generalnie europejskie okrągłe puszki uważam za bezsens. Mało miejsca, a też większość monterów mocuje elementy na rozpychaczach zamiast na śrubach. Później wiecznie wszystko wylatuje po pociągnięciu... 3. Tru dat. 4. vide 1?
 5. Obiecana automatyzacja świateł łazienki. Realizuję ją na 5 funkcjach, poniżej podam ich rozkład, a później opiszę co i jak z działaniem. Moja łazienka na ten moment posiada 2 czujniki - czujnik otwarcia drzwi oraz czujnik ruchu. W planach jest zamontowanie czujnika otwarcia drzwi na kabinie prysznicowej, dlaczego - o tym później. Łazienka DO (drzwi otwarte) IF Drzwi otwarte Włącz światła Łazienka DZ (drzwi zamknięte) IF Drzwi zamknięte czekaj 4 sekundy wyłącz światła włącz funkcję RS Łazienka R IF Ruch wykryty włącz światła wyłącz funkcję DZ wyłącz funkcję BRSW czekaj 10 sekund włącz funkcję DZ Łazienka DOSW (drzwi otwarte światła wyłączone) IF Drzwi otwarte ponad 1 minutę ORAZ IF Brak ruchu przez 2 minuty wyłącz światła Łazienka BRSW (brak ruchu światła wyłącz) IF Brak ruchu przez 2 minuty wyłącz światła To teraz opis działania. W momencie otwarcia drzwi od razu uruchamiają się światła. Wejście do pomieszczenia powoduje wyłączenie funkcji DZ na 10 sekund oraz BRSW całkowicie, co powoduje, że zamknięcie za sobą drzwi nie wywoła wyłączenia światła, a siedzenie w bezruchu na kiblu też nie wyłączy nam światła (xD). Tak jak już wspomniałem po 10 sekundach funkcja DZ jest przywracana do działania dzięki czemu po wyjściu z łazienki i zamknięciu drzwi światła wyłączą się po 4 sekundach. Jeśli wychodząc nie zamkniemy za sobą drzwi, stery przejmuje funkcja DOSW która wyłączy światła po 2 minutach (1 minuta drzwi otwartych ale 2 minuty braku ruchu wew.). Wejście do łazienki przy drzwiach niezamkniętych na nowo uruchomi funkcję R, która włączy światła i niejako zresetuje pozostałe funkcje. Problemy są następujące: - brak prostej możliwości zmiany trybów oświetlenia z dziennego na nocny (połowa świateł). Trzeba do tego robić osobne funkcje, a ich mnożenie sprawia, że rozwiązanie jakiegokolwiek problemu staje się koszmarne. - otwarcie drzwi, wejście do łazienki, wyjście i zamknięcie drzwi przed upływem 10 sekund totalnie paraliżuje system tj. światła się nie wyłączą. - powyższe jest wywołane brakiem resetu funkcji BRSW po 10 sekundach co zapobiega wyłączeniu świateł gdy ktoś jest w środku ale albo siedzi na toalecie bez znacznego ruchu albo co gorsza bierze prysznic gdzie czujnik ruchu nie ma zasięgu i mieć nie będzie ze względu na wilgoć i brak odpowiedniego miejsca na montaż. - remedium na powyższe w mojej opinii będzie zamontowanie czujnika otwarcia drzwi na kabinie prysznicowej, który wyłączać będzie BRSW, które jednak będzie resetowane przez R (zamknięcie drzwi w kabinie skutkowało by dwukrotnym wyłączeniem BRSW, od razu i po 12 sekundach, tak na wszelki wypadek). Ten sposób sprawi, że jedyną niedogodnością będzie możliwość wyłączenia się światła przy siedzeniu na kiblu ale wystarczy wtedy pomachać do czujnika ruchu, a będzie też motywować by nie spędzać życia w toalecie xD. Jeśli ktoś posiada jakieś przemyślenia, lepsze sposoby na rozwiązanie powyższych zagwostek to zapraszam do dyskusji.
 6. Jest dużo tematów dotyczących stricte sprzętu, łączenia itd. ale nie ma nic o samych automatyzacjach, a wydaje mi się, że czasem coś takiego mogłoby się przydać. Będzie to więc miejsce na przykładowe automatyzacje i rozwiązywanie problemów z nimi - procesy racjonalizatorskie itp. Na początku zaznaczę, że używam czystego Xiaomi Home na serwerze EU więc część zagadnień może polegać na omijaniu ułomności i braków w funkcjach. W pierwszej kolejności podzielę się moim podejściem na subtelne rozszerzenie funkcjonalności Aqara Cube i oczyszczacza 2s (bo nie mogli po prostu dodać głupiego toggle on/off) Funkcje kostki: Przesunięcie Obrót 90o Obrót 180o Potrząśnięcie Dwu-puk Obrót Funkcje u mnie: Przesunięcie - brak Obrót 90o - pierwsza funkcja F1 Włącz oczyszczacz Wyłącz funkcję F1 Włącz funkcję F2 Obrót 90o - druga funkcja F2 Wyłącz oczyszczacz Wyłącz funkcję F2 Włącz funkcję F1 Obrót 180o - wyłącza światła w pokoju Potrząśnięcie - włącza światła w pokoju Dwu-puk - pierwsza funkcja JK Włącz funkcję J Wyłącz funkcję K Włącz funkcję KJ Wyłącz funkcję JK Dwu-puk - druga funkcja KJ Wyłącz funkcję J Włącz funkcję K Wyłącz funkcję KJ Włącz funkcję JK Obrót - pierwsza funkcja J - obrót zmiana jasności światła w pokoju Obrót - druga funkcja K - obrót zmiana koloru światła w pokoju Powyższe jest może trochę tekstowo rozmyte ale mam nadzieje, że logiczny zapis jest wystarczający. Co przez to osiągam? Choćby to, że obracając Aqara Cube mogę regulować zarówno kolor jak i jasność oświetlenia w pokoju. Między trybami przełączam się poprzez dwu-puk kostką (oczywiście można zmienić to dowolną inną funkcją). Omijam też brak przełącznika on/off w oczyszczaczu 2s (ma tylko on, off, auto, night, manual) zyskując możliwość zarówno włączenia jak i wyłączenia oczyszczacza jedną funkcją - obrotem o 90o (bystre oko zauważy, że jeśli włączę oczyszczacz w jakikolwiek inny sposób - przyciskiem na urządzeniu, przez aplikację itd. będę zmuszony do obrócenia kostki dwa razy zamiast raz. Cóż, taki tradeoff). W najbliższym czasie wrzucę też mój przykład automatyzacji oświetlenia w łazience który niby działa ale mam z nim pewne problemy i być może ktoś będzie mi w stanie pomóc.
 7. Przyciski są uniwersalne. Mam jeden z zestawu eu i jeden kupiony z cn i niczym się nie różnią. Czujnik temperatury analogicznie. Co do żarówek to chyba jest inaczej troszkę ale nie posiadam więc się w tym temacie nie wypowiem.
 8. Rozwiercałem w miejscu oznaczenia uziemienia. Poszło bez problemu. Trzeba delikatnie żeby nie przesadzić z głębokością.
 9. W przypadku tej funkcjonalności najprościej wykorzystać to co już wbudowane w bramkę. Bramka/zakładka auto/Automatic night light. Wtedy działa jak jest ciemno. Jeśli chodzi o okresy to zdaje się, że strefy czasowe różnie działają. Ja ustawiłem na wszystkich urządzeniach +1 i wszystko zdaje się działać prawidłowo.
 10. Owo gniazdko nie ma pomiaru energii niestety :/
 11. Z tym uziemieniem to po prostu naczytałem się, że taka instalacja w domu jest obowiązkowa i przepisowa (chyba, że stan zastany) więc u siebie wolę gniazdka na takie bez uziemienia nie wymieniać Płaskie wtyczki wchodzą bez problemu. Gniazdo ma podcięcia po obu stronach i tam wchodzą elegancko skrzydełka.
 12. Co do tej wtyczki wifi w wersji eu to wczoraj do mnie taka dotarła i też trochę nie przybił ten problem z brakiem otworu na uziemienie. Co ciekawe w miejscu otworu jest ewidentnie symbol uziemienia. Udało mi się delikatnie nawiercić obudowę na odpowiednią głębokość i pasuje do zwykłego gniazdka.
 13. Czy zalogowałeś się na to samo konto Xiaomi co wcześniej? Jeśli bramka jest przypisana do jednego konta to nie da się jej przypisać do innego.
 14. Fakt, pomyliłem. Rezmus mnie poprawił.
 15. Spróbuj podłączyć manualnie - dwuklik na bazie (wtedy przechodzi w tryb łączenia sensorów) i wtedy reset czujki przyciskiem. Baza powinna podać komunikat "Child device connected" i powinno działać.