Skocz do zawartości

Skaczące FPSy GTA V


ZduneX25

Rekomendowane odpowiedzi

Procek: Phenom II X4 965 3,4 GHz

RAM: 8 Gb DDR3
Grafika: nVidia GTX 260 896 Mb
Dysk: WD 500 Gb SATA III
Zasilacz: CoolMaster 600W RealPower M520
Płyta: M4N68T-M LE V2

 

Sytuacja:

 

Ustawienia mam wiadomo na średnie, na górze pokazuje, że zużywa 893Mb z grafiki (ustawienia zaproponowane przez instalator gry).

Gram powiedzmy pół godziny i nagle spada FPS z 37,5 na 18-11 i gra laguje (może się zdarzyć nawet podczas patrzenia  w niebo) przez powiedzmy 10-15 sekund i potem mam spokój na jakiś czas i sytuacja się powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się wiele negatywnego na temat działania GTA na podzespołach AMD, podczas "spadków" spróbuj uchwycić jakie jest wykorzystanie procesora.

Ktoś wyżej pisał, że wina optymalizacji. Niestety, ale optymalizacja jest świetna (o dziwo), sam gram na GTX660 OC + i5 3.3GHz na Ultra/Wysokie w stałych 60FPS.

Moim zdaniem wina leży po stronie procesora, AMD demonem szybkości nie jest, a z testów widzę, że i3 2/3/4gen (2/4) wypada lepiej od tego procka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Green?

WD Caviar Black 500GB WD5002AALX 32MB SATA3

 

@Nezumi tak na szybko mogę powiedzieć, że przy kompilacji romów procek grzeje mi się do 69 stopni, a przy graniu max do 63 i przy kompilacji romów osiąga czasem 100% na dwóch rdzeniach, niższa temperatura = niższe zużycie, więc powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej nie chodzi o temperatury, a samo działanie procka. Szperam sobie po Google i napotykam tony tematów o problemach z grami na tym procesorze, a sam już mam w znajomych 2 osoby które na AMD chciały grać w GTA V i niestety, mimo tego, że "moc" mają większą niż mój biedny i5, to ja gram na High/Ultra, a oni na Niskie/Średnie ze spadkami FPS.

"niższa temperatura = niższe zużycie" nie do końca się z tym mogę zgodzić :P przy procku który zjada 125W gdzieś ciepło musi uciekać, ja przy grani na tej i5 mam do 50*C

Nie wiem czy Ci ten programik by śmigał... Ale możesz spróbować, sam go używam do monitorowania grafy i CPU, mianowicie "MSI Afterburner", posiada ładne wykresy na których możesz sprawdzić co zaczyna w danym momencie "się męczyć" :P

 

@Kubeck Coś Ci musi nieźle szwankować. GTX 660 OC + i5 3550 3.3GHz (3.7GHz w Turbo) i lece Ultra/Wysokie bez żadnych przycięć w 60FPS, a procek i grafa na wykresach lecą po 40-70% :o

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up to że tobie działa nie znaczy że innym też będzie bo inne pamięci/płyta główna itp..

 

Sorry za wtrążmalanie się, ale płyta główna nie może mieć aż takiego wpływu na różnicę w prędkościach przy takim skoku detali. Pamięci podobnie, chyba, że kolega miałby jakieś potwory "zerowego" clocku, chłodzone ciekłym azotem, a ty ociężałe układy. :mrgreen:

 

Już prędzej sterownik/architektura CPU/gfx...

 

Jakby coś, pamiętajcie o takich kwiatkach jak było za czasów Fallouta 3 - gra śmigała stabilnie dopiero jak jej się ręcznie kazało korzystać na raz z nie więcej niż jednego rdzenia. :???:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up to że tobie działa nie znaczy że innym też będzie bo inne pamięci/płyta główna itp..

Tapnięte przez MiPad

Eru ja rozumiem jakieś szczegóły w działaniu, ale jeżeli ktoś przy tej samej grafie i mocniejszym procku ma ktoś dość poważne problemy z płynnością rozgrywki, a ja tego nie uświadczam to coś musi być nie tak, czyż nie? Sama różnica w rodzaju płyty, DDR3, czy też nawet dysku nie wpłynie aż tak na rozgrywkę. Chyba, że jeden z podzespołów ma "problemy". Ostatnia ewentualność taka, że ktoś gra w GTA V na 2Gb RAMu 1333Hz lub jeszcze gorzej ;-;

 

Przy minimum 4Gb RAM i podzespołach jak w poście głównym z intelem i3 (2/4) ~3GHz zamiast tego AMD gra powinna śmigać na średnie ~30-45FPS bez spadków, przycięć.

 

Jedyne osoby jakie mają problemy z GTA V jakie do tej pory spotykałem to osoby z "czerwonymi" na pokładzie (i wcale mnie to nie dziwi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na reddicie wyczytałem, że komuś pomogło podkręcenie pamięci z 1333 na 1600, ja właśnie mam 1333.

Jeżeli chodzi Ci o prędkość szyny RAMu to tego nie podkręcisz, to jest ograniczone przez samą architekturę kości RAM :P Trzeba po prostu kupić kości RAMu minimum 1600Hz i najlepiej CL9 (na CL10/11 można wyczuć wyraźne opóźnienia w ładowaniu się lokacji w grach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego gtxa dokupiłem po roku, miałem okazje za grosze wziąć to brałem :P

Jakbyś się zainteresował tematem to dowiedziałbyś się, że po wprowadzeniu przez eurokołchoz zakazu używania ołowiu w lutach w 2006 masowo padały karty nVidii z serii 8xxx, 9xxx i 2xx. Ja raz zaryzykowałem z kupnem używanej 8800 i niestety od razu po uruchomieniu były artefakty. Także to również może być jakaś przyczyna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na reddicie wyczytałem, że komuś pomogło podkręcenie pamięci z 1333 na 1600, ja właśnie mam 1333.

 

Taki hack mały - zakładając, że nie znasz. ;)

 

Sprawdź w googlach takie pytanie: "model twojej płyty głównej RAM sweet spot". Powinno to wyświetlić informacje o to jakie parametry pamięci RAM ludzie uznają za najodpowiedniejsze dla twojej płyty. Jak jeszcze dostaniesz link z anandtechu albo chociaż tomshardware to już zupełnie super.

 

Żeby było na przykład śmiesznie - Marvinkowy MSI-k obsługuje pamięci do 2133 Mhz, ale się okazuje, że powyżej 1600 Mhz inwestycja nie ma sensu, bo przyrost mocy jest niewspółmierny do wywalonych pieniądzów. Podobnie się okazuje, że ludzie wskazują na przedział 8-16 Gb jako najodpowiedniejszy, a ci, którzy wrzucili 32 Gb psioczyli, że im coś nie bangla, że wbrew pozorom np Photoshop zdycha... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pograłem z monitorem i złapałem małego laga dwa razy:

Maksymalna zużycie ram 74% lokalnie | 41% swap

Procek maksymalnie: wszystkie rdzenie na 100% (chociaż średnio przez cały czas rozgrywki to zużycie 2,8Ghz na rdzeń)

Grafika: max core load 95%, max memory usage 83%, max d3d 92%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marvinka Co do szybkości szyny to najbardziej opłacalne jest 1600Hz ew. 1833Hz, wyższe są "zbyt drogie". Co do ilości, przedział "ideał do gry" to 8-12Gb RAM, ja aktualnie siedze od 2lat na 8Gb RAM 1600Hz CL9 i dopiero teraz się powoli zastanawiam nad wymianą/dokupieniem 4Gb RAMu :P Płytkę mam od Asusika :D

Żadna skrajność, nawet przy PC nie jest dobra :P

 

@ZduneX25 czyli jak dla mnie procek nie daje rady i łapie "zadyszki", spróbuj pobawić się ustawieniami i np. zmniejszyć jakość cieni, ilość i różnorodność przechodniów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marvinka Co do szybkości szyny to najbardziej opłacalne jest 1600Hz ew. 1833Hz, wyższe są "zbyt drogie". Co do ilości, przedział "ideał do gry" to 8-12Gb RAM, ja aktualnie siedze od 2lat na 8Gb RAM 1600Hz CL9 i dopiero teraz się powoli zastanawiam nad wymianą/dokupieniem 4Gb RAMu :P Płytkę mam od Asusika :D

Żadna skrajność, nawet przy PC nie jest dobra :P

 

AFFIRMATIVE!

 

Marvinka śmigała na 16 Gb RAMu gdy standardem była 4ka - potrzebne to było do takich tam symulatorów powiązań - kiedyś się 2 kości spaliły, po wyciągnięciu system właściwie jakby nie zauważył braku połowy RAMu. :-|

Tylko tu już nie ma czego zmniejszać, jakość mam na minimum, bo niżej niż średnie się nie da, jedynie rozdzielczość, bo zalecało 800x600, ale weź tak graj:

http://postimg.org/gallery/27iz6viua/

 

FXAA wyłącz, odświeżanie zmień na niższe (60), vertical sync wyłącz, wodę i kropelki wywal fpizdu. To tak na początek. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączę fxaa to się na to patrzeć nie da sama pokseloza, zresztą już sprawdzałem 60Mhz i bez fxaa i też były te lagi :/

Minimum z fxaa:

 

 

No dobra, ale vertical sync, czasteczki, wodę - tego tak od razu nie potrzeba, a tez powinno dać kilka klatek. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie polecają włączyć "Ignorowanie sugerowanych limitów", niby to sporo pomaga. Zmieniaie na 800x600... troszku "szkodasens", wiele Ci to pewnie nie pomoże... VS możesz śmiało wyłączyć, muli tylko i nic więcej oraz staraj się nie zostawiać żadnych programów, które nie są Ci aktualnie potrzebne działających w tle. Jeżeli te zmiany nie pomogą to zostanie Ci wymiana tego AMD na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystkie procesy to fps skoczyły mi do 60-80 z 30, ale zacinki jakby częściej to dałem na wysokie co mogłem w grafice i zacinek mniej, znacznie mniej, a i dla oka przyjemniej, może to coś zmieni :

https://docs.google.com/file/d/0B1ASe-2TlWPja3RadDJwZkNxR0k/edit?usp=docslist_api

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystkie procesy to fps skoczyły mi do 60-80 z 30, ale zacinki jakby częściej to dałem na wysokie co mogłem w grafice i zacinek mniej, znacznie mniej, a i dla oka przyjemniej, może to coś zmieni :

https://docs.google.com/file/d/0B1ASe-2TlWPja3RadDJwZkNxR0k/edit?usp=docslist_api

 

Fajna tapeta. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystkie procesy to fps skoczyły mi do 60-80 z 30, ale zacinki jakby częściej to dałem na wysokie co mogłem w grafice i zacinek mniej, znacznie mniej, a i dla oka przyjemniej, może to coś zmieni :

https://docs.google.com/file/d/0B1ASe-2TlWPja3RadDJwZkNxR0k/edit?usp=docslist_api

Ja nawet mogę słuchać muzyki z radia internetowego w tle i wszystko płynnie hula.

Nic nie wyłączam w tle.

Wysłane z MI Note

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No GTA to temat rzeka ;p kolejny patch i coś tam ogarnęli... ale od początku:

w budzie mam i5 3350P @ 3,5GHz, 8GB ram 1333MHz CL9 + 1GB SWAPu, gf 650TI 1GB, Crucial M500 120GB (GTA oraz oczywiście swap na SSD'ku)

 

Dzień premiery, gra chodziła idealnie na ile sprzęt pozwalał i o ile nie wykonywałem gwałtownych ruchów, musiałem dowalić 1,5GB SWAPu bo się ram kończył... (ustawienia grafiki ~2800MB)

Przez potężne spadki fps podczas gwałtownego obracania kamerą i strzelania (na online) zmieniłem textury na średnie (nazwa w grze wysokie), trochę poczytałem o grafice to trawę też o oczko zmniejszyłem i chyba coś tam jeszcze... i tak gram do teraz.

Pierwszy patch; chyba było w porządku, na ok 2-3s fpsy spadały przy wyjeżdżaniu/wylatywaniu z Los Santos. Może było tak od początku... ale chyba nawet miasta nie opuszczałem przed tym patchem xD

Drugi patch; tragedia. Gra co jakiś czas spowalniała, zawieszała i wyłączała się w najmniej pożądanych momentach; tu w miarę pomagał restart kompa... do tego nie mogę misji zdać na singlu, gra się wysypuje w pewnym momencie i d...

Wczorajszy patch; znowu w mieście elegancko ;) tylko dalej chwile tnie przy wyjeżdżaniu. Przez ok 4h gra się nie wysypała, nie wiem jeszcze czy coś ogarnęli z tą misją w singlu.

 

Mam znajomego z laptopem i radeonem na pokładzie... do teraz nie uruchomił gta ;| ja bym ich pozabijał za takie coś, nie wiem tylko czy rockstara czy amd ;p Generalnie gra chodzi niesamowicie, jest o wiele ładniej i płynniej niż w IV. Mam aż 1GB swapu bo przy 512MB gra się raz wysypała z braku ram... :P ale przy tym 1GB swapu użycie pamięci raczej nie przekracza 90%. Wczoraj ktoś coś gdzieś pisał że gra się wyłącza bo pamięci brakuje i że pomoże ustawienie jakiegoś tam absurdalnego swapu... bzdura. Na początku przy teksturach na maxa użycie pamięci trzymało się nawet na poziomie ok 97-99% i jakoś działało xD

Ciekawa sprawa też z GPU, teraz gram prawie na tych maksymalnych (1080p) tylko z FXAA i z wyłączonym post fx oraz teselacją, wystarczy że włączę msaa czy tego post fx i momentalnie gra zaczyna zacinać... tak jak by coś w grafie pękło: "o nie, ni ch.. nie ma opcji że uciągnę więcej" ;p i z minimum >30fps robi się na oko max 20fps z groszem... msaa powinno odebrać te kilka % wydajności ale nie aż połowę...

Planuje kupić GTXa 960 2GB lub nawet 4GB ale tak do jednej gry? Co prawda w prezencie dostane wiedźmina ale jakoś nie mogę się zdecydować

 

wracając

@ZduneX25 ile masz pamięci wirtualnej ustawione? Objawy mi właśnie wskazują na winę SWAPA... przy 8GB ram spokojnie powinieneś mieć go wyłączone. Ja dlatego od kilku lat staram się unikać swapu jak ognia no ale przy tym GTA niestety nie ma opcji... chyba że tą 960 kupie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u mnie przez kilka godzin grania zużycie Ramu nie przekroczyło 70% (miałem monitor w tle włączony i sprawdziłem potem) swapu mam normalnie 1,5x domyślne 8gb.

Mi z post fx działa lepiej niż bez, no i po wczorajszej aktualizacji jest znacznie lepiej, rzadziej są lagi, ale nadal są i jak zauważyłeś zawsze w najmniej odpowiednich momentach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam znajomego z laptopem i radeonem na pokładzie... do teraz nie uruchomił gta ;| ja bym ich pozabijał za takie coś, nie wiem tylko czy rockstara czy amd ;p

Raczej AMD, z tego co wiem to mają zrąbane stery :D Znajomy jak na lapku odpala GTA to zamiast mu się odpalać na readeonie, odpala mu się na zintegrowanej Intela i ilu by rzeczy nie próbował, nie przełączał, ciągle mu tak wywala :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...