Jump to content

Komp startuje na 3 sekundy i się wyłącza


ZduneX25

Recommended Posts

Składam komputer dla znajomego i mam problem po odpaleniu włącza się podświetlenie płyty głównej wiatraki na jakieś 3 sekundy po czym wszystko gaśnie. Jak wciskam power kolejny raz to już robi się pętla restartów.

Płyta: Gigabyte B360M DS3H

CPU: i3_8100 3,6 GHz

GPU: Palit GeForce GTX 1050 Ti DUAL

RAM: Patriot Viper Elite DDR4, 2x4GB, 2400MHz, CL15

PSU: CoolerMaster 600W RealPower M520

SSD: GoodRam IRDM GEN2 120GB SATA III

HDD: WD BLUE 500 GB SATA III

Testowałem na 3 zasilaczach, zawsze to samo, próbowałem wszelkich kombinacji z RAMem (restartując CMOS), zawsze to samo, jedynie nie mam innego CPU Intela, żeby to jeszcze sprawdzić, ale sprawdzałem na dwóch chłodzeniach stockowym oraz Spartan 3 PRO.

Link to comment
Share on other sites

BIOS nie daje żadnych znaków? Pipczenia, błędów na ekranie, nic? Przychodzą mi 2 rzeczy do łba... zwarcie gdzieś na płycie lub coś z procem. Przy problemach z ram/dyskiem PC by wystartował, ale Bios krzyczałby o błędzie. Rozumiem, że do UEFI wejść nie ma jak?

Link to comment
Share on other sites

Za krótko to trwa, bip jest później (znaczy byłby) nie dochodzi nawet do tego momentu. Ekran czarny jak kawa.

 

 

 

Edit :

Wszystkie części zamawiałem nowe ze sklepu, sprawdzałem płytę nic co nie powinno, nie styka się ze sobą, nic nie popuchło.

Link to comment
Share on other sites

jeżeli PC nawet do UEFI/BIOS nie startuje, to coś jest uwalone z płytą lub CPU. Chłodzenie raczej nie ma nic do rzeczy, w ciągu 3-5sek CPU Ci nie doskoczy do 120-150*C :P.

@dzidexx Gdyby coś było z ramem, to by raczej przechodził do BIOS/UEFI lub wywalał błąd/lampkę na płycie... ale nie zaszkodzi odpalić najpierw z samym cpu, potem z ramem i to co krok dopinać kolejną część aż się znajdzie winnego ;-; 

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj odłączyć dysk i zobaczyć czy pójdzie do BIOS/UEFI. Widziałem już przypadki gdzie dysk tak siał, że płyta nie chciała ruszyć.

Ewentualnie popróbuj z żonglerką modułami RAM na slotach, tak jak radzi @dzidexx.

Link to comment
Share on other sites

Bez RAM tylko pipczy. 
Bez lub z uwalonym ramem bedzie pipczec, jezeli nie startuje do uefi/bios, a pc sie restartuje, to szansa na ram jest niewielka...

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Wszystko OK, ale wiesz, że ten tester pokazuje błędy, które wywala BIOS, a BIOS tutaj nie startuje, co za tym idzie, ten tester może nie zatrybić i przestańcie się czepiać tego RAMu, przy braku lub uwalonym RAM BIOS/UEFI przechodzi dalej i ew. wyrzuca błąd na lampce DRAM lub przy lepszych płytach kod: C1 (błąd DRAM lub kontrolera). Najprościej uruchomic PC samym prockiem (jako, że ten ma integre to GPU nie potrzebne) i zobaczyć czy startuje, jeżeli startuje, to dokładać kolejne części, jeżeli nie, to są 2 opcje, CPU lub płyta i raczej obstawiałbym płytę.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, ZduneX25 napisał:

Dysku nawet nie podłączałem, sam cpu, gpu i ram, ram na wszelkie możliwe kombinacje. Czy to w singlu, czy w dualu każdy slot i możliwość. Zobaczę bez RAMu.

Heh... Tak teraz wpadlem...

Sprawdź czy płyta ma wbudowaną obsługę procesorów nowej generacji. Może być tak, jak ostatnio miał kumpel - musiał najpierw włożyć procesor starszej generacji, komp wystartował, zrobił aktualizację BIOS/UEFI, a dopiero potem włożył właściwy procesor i komp uruchomił się normalnie...

 

[EDIT]

Właśnie sprawdziłem. Ta płyta obsługuje procesory i3 8100 dopiero od BIOSu/UEFI w wersji F2. Jeśli masz BIOS w wersji F1, natywnej z jaką płyty są wypuszczane do sprzedaży, to masz rozwiązanie...:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B360M-DS3H-rev-10#support-cpu

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B360M-DS3H-rev-10#support-dl (BIOS).

Link to comment
Share on other sites

Płyta walnięta, zdjąłem całkiem CPU, zostawiłem tylko RAM i 24 pinowe zasilanie płyty. Zrobiłem dwa takie zestawy na nowej płycie Gigabyte i poprzedniej co była MSI, na MSI zasilacz się nie wyłącza, a na Gigabyte tak.

No i na MSI dioda nie gaśnie (oznajmiając restart) jak na Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...