Wersje MIUI i ich numeracja — wszystko w pigułce

Wersje MIUI i ich numeracja — wszystko w pigułce

Często otrzymujemy od Was pytania typu “Dlaczego tej aktualizacji nie ma na moim telefonie?” bądź “Jak zainstalować wersję XYZ?”. W tym poradniku chciałbym wyjaśnić wszelkie wątpliwości dot. wersji MIUI, na które możecie się natknąć przy korzystaniu z telefonów Xiaomi, a także ich numeracji.

Podstawy

Aktualnie, tj. w październiku 2021 roku, na telefonach Xiaomi wyróżnić możemy dwie wariacje MIUI:

 • wersje stabilne, które wydawane są zazwyczaj co parę miesięcy,
 • a także wersje beta, które zazwyczaj wydawane są co tydzień.

Za dystrybucję obydwu kanałów wersji MIUI odpowiada Xiaomi. Oznacza to, że wszelkie pytania dot. terminów aktualizacji wysyłane do nas przez wielu z Was są bezcelowe — nie możemy Wam udzielić na nie żadnej odpowiedzi, gdyż nie mamy kontaktu z programistami firmy i nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się w żaden sposób, jak mają się sprawy z konkretną wersją MIUI dla danego urządzenia.

Wszystkie urządzenia mają wersje stabilne, ale nie wszystkie urządzenia mają wersję beta. Niektóre urządzenia posiadają jedynie MIUI w wersji stabilnej. Zazwyczaj są to urządzenia, które zostały wydane jedynie na rynki globalne (tak jak np. większość telefonów z serii Redmi Note 9 czy cała seria Redmi Note 10 bądź Mi 10 Lite 5G). W ich przypadku szansa na publikację jakiejkolwiek publicznej wersji beta MIUI jest praktycznie zerowa (Global Beta nie jest już wydawany od dwóch lat). Istnieje ona wyłącznie wtedy, gdy dany smartfon miał także swoją premierę w Chinach i Xiaomi zdecyduje się na prowadzenie programu beta dla danego modelu. Wersja beta jest wydawana wyłącznie w wersji chińskiej, na niej opiera się np. Xiaomi.eu/MIUI Polska.

Czasami zdarzają się również telefony, które wychodzą wyłącznie na rynek chiński. W ich przypadku jedyną oficjalną wersją MIUI jest wersja China. Wszelkie MIUI dla tych urządzeń podające się za MIUI Global tak naprawdę są wersjami przygotowanymi przez sprzedawców tychże telefonów i nie dostaną one żadnych aktualizacji od Xiaomi. Na takich przerobionych wersjach mogą się zdarzać problemy np. z płatnościami zbliżeniowymi Google Pay. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku modelu Mi 10S.

Wersje MIUI możemy także podzielić ze względu na wersje dla poszczególnych regionów i operatorów:

 • China (CN), bez pełnego języka polskiego;
 • Global: “zwykły” (MI), EEA (EU), Rosja (RU), Turcja (TR), Indonezja (ID), Indie (IN), Tajwan (TW), Japonia (JP),
 • Global dla operatorów: Orange (EUOR), Play (EUPL), Vodafone (EUVF), TIM (EUTI), Telefonica (EUTF), Bouygues Telecom (EUBY), Three UK (EUHG), au (JPKD), Softbank (JPSB) i innych. Wersje Global (niezależnie od regionu czy operatora) mają język polski.
Czytaj też:  Xiaomi 12 Pro - kolejny model?

W naszym kraju najczęściej spotykane warianty oprogramowania będą stanowić wersje stabilne MIUI Global “zwykły” (MI) oraz EEA (EU), a w przypadku kupna telefonu w Orange w większości nowych telefonów znajdziemy oprogramowanie dla Orange (EUOR). Nie mamy na razie potwierdzonych informacji dot. tego, jakoby podobne oprogramowanie miało pojawić się w Play (wiemy jednak, że pewne testowe kompilacje dla tego operatora zostały zbudowane, stąd uwzględniamy to w naszym spisie).

Niektóre wersje stabilne MIUI są oznaczane przez Xiaomi jako testowe i otrzymują je osoby uczestniczące w programie Mi Pilot, a także niektóre losowo wybrane osoby spoza tego programu. Ma to teoretycznie na celu sprawdzenie na wytypowanym gronie, czy dana aktualizacja jest zdatna do użytku i można ją opublikować dla szerszego grona użytkowników. W praktyce ze stabilnością bywa różnie, ale nie od tego jest ten artykuł.

Niektóre wersje MIUI Global (głównie Tajwan oraz Indonezja) posiadają aplikacje Dialer, Kontakty i SMS od Xiaomi zamiast obecnych w większości przypadków narzędzi od Google. Jest to ważne ze względu na to, iż aplikacja Xiaomi posiada natywnie możliwość nagrywania rozmów, która w aplikacji od Google’a jest, przynajmniej na tę chwilę, niedostępna w Polsce.

Wśród osób modyfikujących swoje telefony Xiaomi często wyborem jest oprogramowanie MIUI by xiaomi.eu (czyli MIUI Polska). Od “zwykłego” Globala można je odróżnić bardzo prosto: w menu O telefonie w Ustawieniach, zamiast “MIUI Global”, znajduje się informacja “MIUI by xiaomi.eu” wraz z dopiskiem wersji. W żadnym wypadku nie jest to jednak oprogramowanie oficjalne i nie otrzymacie do niego żadnej oficjalnej aktualizacji wprost z wersji MIUI Global — aby je uzyskać, trzeba odblokować bootloader i postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na naszych stronach i forum.

Aktualizacje Androida, np. z 11 do 12, które zazwyczaj wprowadzają zmiany wizualne np. w “czystym” Androidzie bądź na urządzeniach Google Pixel, w znikomy bądź zerowy sposób wpływają na wygląd nakładki MIUI. Wygląda ona w zasadzie identycznie niezależnie od tego, jaka wersja Androida znajduje się “pod maską”.

Numeracja wersji stabilnych

Nazwy aktualizacji wersji stabilnych MIUI wyglądają zazwyczaj tak jak w poniższym wzorze:

V12.5.1.0.AMMRRDD,

gdzie:

 • V12.5.1.0 oznacza konkretny numer wersji. Nie zalecam przyzwyczajania się do numerów następujących po dwóch początkowych liczbach, jak np. 12.0, 12.5, 13.0 itd. Często zdarza się bowiem, że wersja V12.5.1.0 dla jednego modelu czy regionu jest nowsza pod względem zawartości lub daty wydania niż V12.5.3.0 dla innego modelu bądź regionu;
 • A oznacza literę wersji Androida. S = Android 12, R = Android 11 itd. W przypadku aktualizacji Androida ta literka może się zmienić — reszta oznaczenia pozostaje taka sama!
 • MM oznacza litery identyfikujące konkretny model telefonu. Przykładowo KA = Mi 11 Pro/Ultra, KD = Xiaomi 11T Pro, KF = Redmi Note 10 Pro itd.
 • RR oznacza region, dla którego została wydana aktualizacja. CN to wersja China, MI to Global “zwykły”, EU to Global EEA itd.
 • DD oznacza dystrybucję, dla której została wydana aktualizacja. Najczęściej spotykana to XM, czyli “wolny rynek”, lecz można tu spotkać także oznaczenia OR (Orange), VF (Vodafone) czy TF (Telefonica) bądź inne.
Czytaj też:  MIUI 22.4.27

Prawidłowe oznaczenie MIUI nigdy, przynajmniej obecnie, nie będzie posiadać pięciu liczb w swojej wersji (np. V12.5.1.0.0). Takie oprogramowanie właściwie od razu można oznaczyć jako “śmieciowe” i należy je jak najszybciej zmienić na inne. Nie tylko ze względu na to, że nie będzie ono mieć aktualizacji, ale również dlatego, że nigdy nie wiadomo, co sprzedawca mógł nam “podrzucić”…

Prawidłowe oznaczenia: V12.5.10.0.RKFEUXM (Android 11, Redmi Note 10, Global EEA, wolny rynek), V12.5.4.0.RKMCNXM (Android 11, Xiaomi MIX 4, China, wolny rynek), V12.5.2.0.RKDEUOR (Android 11, Xiaomi 11T Pro, Global EEA, Orange), V12.5.1.0.SKKMIXM (Android 12, Mi 11i, Global “zwykły”, wolny rynek).

Nieprawidłowe oznaczenia: V12.5.1.0.0.RGACNXM (prawidłowa wersja MIUI nigdy nie będzie mieć 5 cyfr!).

Numeracja wersji beta

Wersję beta można odróżnić znacznie prościej. Zachodzi tu poniższy wzór:

RR.M.DD,

gdzie:

 • R oznacza rok utworzenia kompilacji, np. 21 dla 2021 roku, 9 dla 2019 roku itd.
 • M oznacza miesiąc utworzenia kompilacji, czyli 1 to styczeń, 2 to luty itd.
 • D to dzień wykonania kompilacji.

Przykładowo — wersja 21.10.20 to wersja, która została skompilowana przez zespół Xiaomi 20 października 2021 roku. Nie odnosi się ona w żaden sposób do wersji bazowej MIUI, czyli MIUI 21.10.20 nie jest oparte np. na MIUI 21 (o ile takowe istniałoby), a na MIUI 12.5. Jest ono zazwyczaj nowsze niż wersje stabilne, choć opiera się na takiej samej bazie kodowej (12.5). Zawiera w związku z tym również czasem nowe funkcje, które nie trafiły jeszcze do oprogramowania stabilnego.

Jak upewnić się, że nasza wersja MIUI jest OK?

Możemy skorzystać ze stron takich jak XiaomiFirmwareUpdater czy MiRom. Wyszukujemy na nich nasze urządzenie, a potem sprawdzamy, czy nasze oznaczenie wersji MIUI zgadza się z tym, co podano na danej stronie.

Załóżmy, że mamy Mi 10S z numerem wersji V12.5.1.0.0.RGACNXM. Szukamy zatem naszego telefonu na ww. stronie, a następnie klikamy Download.

Strona XiaomiFirmwareDownloader domyślnie pokazuje tylko najnowsze wersje (wszystkie wydane wersje można sprawdzić, klikając w opcję MIUI Archive), lecz już samo spojrzenie na oznaczenie wersji powinno nam wskazać, że coś jest nie tak.

W czym tkwi haczyk? Oznaczenie RGACNXM się zgadza, lecz oryginalne oznaczenie nie ma 5 liczb (12.5.1.0.0), lecz 4 (12.5.6.0 w tym przypadku). Nasza wersja jest zatem nieoryginalna i należy ją jak najszybciej zmienić!

Czytaj też:  Nowy Redmi Note wkrótce: Lu Weibing mówi o nowym modelu

Często zadawane pytania

 • Czy mogę wykonać aktualizację między różnymi regionami MIUI, np. z wersji Global MI do Global EEA, wprost z systemowego aktualizatora? Nie. Aktualizator weryfikuje zdalnie wersje MIUI i nie pozwoli na zainstalowanie wersji niezgodnej z naszym regionem. Podobnie sprawa będzie wyglądać, jeśli będziemy chcieli wgrać aktualizację pod nasz region, która znajduje się w programie Mi Pilot, a my do niego nie należymy.
 • Czy mogę zainstalować Xiaomi.eu z poziomu systemowego aktualizatora MIUI Global? Nie. Xiaomi.eu i inne niestandardowe oprogramowanie tego typu wymaga odblokowania tzw. bootloadera.
 • Czy mogę cofnąć dokonaną aktualizację MIUI Global bez odblokowania bootloadera, z poziomu aktualizatora, wskazując pobraną uprzednio paczkę? Zazwyczaj tak, lecz aktualizator poinformuje Cię, że konieczne będzie wyczyszczenie danych na urządzeniu. Cofnięcie aktualizacji Androida (np. z 12 na 11 czy z 11 na 10) jest możliwe tylko przy użyciu narzędzia MiFlash, do czego niezbędny będzie odblokowany bootloader.
 • Czy Global EEA a Xiaomi.eu to to samo? Nie. Global EEA jest tworzony oficjalnie przez Xiaomi, zaś Xiaomi.eu to nieoficjalna modyfikacja, której jesteśmy częścią (zachęcamy do przeczytania artykułu o naszej pracy).
 • Kiedy dostanę aktualizację Androida/MIUI? Wtedy, kiedy Xiaomi uzna za stosowne ją wydać. Wiele aktualizacji MIUI Global nie jest publikowanych w regionie Polska — aby je otrzymać, należy zmienić region w ustawieniach telefonu (menu Dodatkowe ustawienia > Region) np. na Szwajcarię, a następnie ponownie sprawdzić dostępność aktualizacji. Aktualizacja MIUI nie zawsze oznacza aktualizację Androida — jest to zazwyczaj dłuższy proces. Wiele modeli może nawet nie otrzymać nowej aktualizacji Androida, ale dostawać aktualizacje nakładki MIUI.
 • Czy istnieje wersja beta dla modelu X? Jeśli nie ma jej na stronie XiaomiFirmwareUpdater (link wyżej) bądź naszej, to prawdopodobnie nie istnieje.

Jeśli o czymś jeszcze powinienem tutaj wspomnieć bądź macie jakieś pytanie dot. swojej wersji MIUI, piszcie je w komentarzach bądź na naszym forum. Najczęściej powtarzające się pytania dodam do artykułu, aby z odpowiedziami na nie mogło się zapoznać więcej osób.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz. Mail: [email protected]