Wszystko o nagrywaniu rozmów w Xiaomi

Kacper Skrzypek
36 komentarzy

Przez nasze forum, stronę oraz Facebooka przewija się mnóstwo pytań dotyczących funkcjonowania nagrywania rozmów w MIUI. Tego, czy ono zniknie z systemu w jakimś modelu lub czy dany smartfon ma tę funkcję. Aby uciąć wszelkie niedomówienia i wyjaśnić wątpliwości, zdecydowałem się napisać niniejszy poradnik.

Dlaczego nowe telefony od Xiaomi mają inną aplikację Kontakty, SMS i Dialer (Telefon), co pozbawia nas nagrywania rozmów?

Jest tak dlatego, ponieważ dla nowych telefonów Xiaomi dostępne jest oprogramowanie Global (globalne), EEA (globalne – europejskie) i rosyjskie. Są one opracowywane z myślą o pewnych nowych narzędziach i API (ang. Application Programming Interface – interfejs programistyczny aplikacji) od Google, a nie od Xiaomi, co niejako wymusiło na firmie stosowanie rozwiązań amerykańskiego giganta i pozbycie się własnych aplikacji w ramach tego oprogramowania. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. Niesie to oczywiście za sobą pewne skutki, a jednym nich jest pozbawienie telefonu nagrywania rozmów. Przynajmniej do momentu pojawienia się stosownej aktualizacji systemu.

Jakie modele mają tę funkcję na oficjalnych ROM-ach?

Oficjalnego MIUI Global używa zdecydowana większość posiadaczy telefonów Xiaomi z oficjalnej i mniej oficjalnej dystrybucji. Tu należy określić, jaką posiadamy aplikację do obsługi kontaktów:

 • od Xiaomi – mają ją wszystkie modele, które zostały wydane do momentu wydania Xiaomi Mi 9T (12 czerwca 2019 r.). Ponadto posiadają ją wszystkie telefony, które mają MIUI China – niezależnie od daty wydania, a także smartfony, na które został wydany ROM w wersji indyjskiej, tajwańskiej i indonezyjskiej (czyli niektóre, które w teorii powinny mieć od Google – na przykład Redmi Note 8 Pro).
 • od Google – mają ją wszystkie smartfony, które zostały wydane od chwili premiery Xiaomi Mi 9T Pro (20 sierpnia 2019 r.) i posiadają jeden z 3 rodzajów oprogramowania: Global (MIXM), Global EEA (EUXM), Global Russia (RUXM), a także niektóre nowsze telefony, takie jak Mi 10, na wersji Global India (INXM).

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż dlatego, że na moment pisania tego poradnika (17 kwietnia 2020 r.) jedynie aplikacja od Xiaomi posiada opcję nagrywania rozmów. I co istotne, nie powiadamia ona o fakcie nagrywania rozmowy naszego rozmówcy, co zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie UE powinno być naszym obowiązkiem.

Oficjalnie aplikacja od Google nie posiada jeszcze funkcji nagrywania rozmów, choć z informacji umieszczonych w portalu XDA Developers wynika, że niedługo powinna się ona pojawić – już została wydana dla niektórych modeli Nokii. Nagrywanie rozmów w ROMach MIUI z aplikacjami Telefon, Kontakty i SMS od Google pojawi się w ramach jednej z aktualizacji, choć trudno przewidzieć, kiedy takowa nastąpi i w jaki sposób to nagrywanie będzie się odbywać – prawdopodobnie w sposób opisany poniżej.

Ponadto, nawet jeśli taka aktualizacja się pojawi, aplikacja od Google w momencie nagrywania danej rozmowy poinformuje rozmówcę, że my tę rozmowę nagrywamy. Takiej informacji aplikacja Xiaomi nie udziela. Jeśli zatem chcemy nagrywać rozmowę “po kryjomu”, lepiej byłoby mieć aplikację od Xiaomi. Należy tu zaznaczyć, że zachowanie Google jest w tej materii uczciwe, bo obydwie strony rozmowy wiedzą, że są nagrywane. Takie nagrywanie rozmów przydaje się, np. w kontaktach firmowych, gdzie po prostu chcemy “zapisać” sobie jakieś ustalenia z klientami, aby móc do nich szybko wrócić. Sprawa poinformowania drugiej strony o fakcie nagrywania rozmowy to kwestia naszej uczciwości.

Jakie modele mają tę funkcję na ROM-ie xiaomi.eu?

Wszystkie, które otrzymały nasz ROM.

Mam aplikację od Google, jak przejść na tę od Xiaomi?

Są dwie opcje:

 • przejść na oficjalny ROM globalny, który posiada nagrywanie rozmów,
 • przejść na MIUI Polska albo inny custom ROM oparty na MIUI – o ile dla danego modelu jest on dostępny.
 • zlecić instalację opcji nagrywania rozmów w MiCenter

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, trzeba będzie odblokować bootloader. Nie zainstalujemy bowiem innego oprogramowania niż to, fabrycznie wbudowane w telefon – aktualizator weryfikuje wybraną w nim paczkę i na to nie pozwoli. W przypadku pierwszej opcji, po odblokowaniu bootloadera trzeba pobrać odpowiedni plik pod tryb Fastboot (rekomendowana strona z najnowszymi linkami) i skorzystać z narzędzia MiFlash. W drugim należy zainstalować nasz ROM wg instrukcji na stronie bądź forum. Pamiętajcie o wykonaniu kopii danych – zostaną one usunięte w procesie odblokowywania bootloadera i instalacji (co najmniej dwukrotnie).

Porada: Instalację lub naprawę oprogramowania w Xiaomi można też zlecić profesjonalistom w MiCenter tutaj.

Jak uruchomić nagrywanie rozmów w aplikacji od Xiaomi?

Zarówno w przypadku Globala, jak i MIUI Polska, uruchomienie tej funkcji odbywa się w identyczny sposób – różnice mogą wystąpić jedynie w tłumaczeniu bądź wersji MIUI. Ja operuję na przykładzie Redmi Note 7 i xiaomi.eu w wersji beta 20.3.26, na Globalu w większości tłumaczenie powinno być podobne. Oprócz możliwości doraźnego włączenia i wyłączenia nagrywania, dostępnego z panelu trwającej rozmowy telefonicznej, funkcję tę możemy zautomatyzować w sposób opisany poniżej:

 1. Uruchamiamy aplikację Telefon.
 2. Klikamy w 3 paski po lewej stronie klawiatury numerycznej.
 3. Wybieramy opcję “Nagrywanie połączeń”.
 4. Wybieramy opcję “Automatyczne nagrywanie”.

Aktywowaliśmy nagrywanie rozmów na naszym urządzeniu. Możemy wybrać czy obejmie ono wszystkie numery czy tylko wybrane, a także włączyć opcję powiadamiającą nas o nagraniu konkretnej rozmowy.

Jak uruchomić nagrywanie rozmów w aplikacji od Google?

 1. Wybierz rozmówcę, z którym chcesz porozmawiać.
 2. W trakcie połączenia naciśnij przycisk Nagraj. Pojawi się komunikat dotyczący obostrzeń prawnych, zatwierdź go.
 3. Nagrywanie się rozpoczęło.

Niestety, nie byłem w stanie sprawdzić, jak to działa w aplikacji Google, Dlatego też dołączam zrzut ekranu z XDA, dla zobrazowania graficznego tej opcji w ROMach globalnych. Najprawdopodobniej w Waszej wersji aplikacji Telefon takiej funkcji jeszcze nie będzie.

Czy aplikacja od Xiaomi, a wraz z nią nagrywanie rozmów, zniknie w ramach aktualizacji?

Nie. Wszystkie modele, które miały aplikację od Xiaomi – przynajmniej na ten moment – dalej będą ją posiadać. Tak samo wszystkie telefony, które miały aplikację od Google, dalej będą ją mieć.

Na xiaomi.eu oczywiście aplikacja będzie cały czas od Xiaomi.

Czy nagrywanie rozmów w ramach aplikacji od Google kiedyś się pojawi?

Tak – w powyższych akapitach omawiałem tę kwestię.

Czy nagrywanie rozmów w Polsce jest legalne?

Niestety jest to kwestia zbyt rozbudowana, aby opisywać ją w niniejszym wpisie. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na ten temat.

Mam nadzieję, że tym poradnikiem wyjaśniłem wszystko, co budziło wątpliwości w kwestii nagrywania rozmów na urządzeniach Xiaomi. Jeśli macie dodatkowe pytania lub wskazówki, które należałoby w artykule uwzględnić, podajcie je w komentarzach do niniejszego wpisu.

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

36 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner