Skocz do zawartości

Automatyzacja przy użyciu czujnika wilgotności


Adzik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam nawilżacz powietrza Mi Smart Antibacterial Humidifier.
Mam czujnik Mi Temperature & Humidity Monitor 2.

Chcę aby nawilżacz włączał się zależnie od wilgotności powietrza po drugiej stronie pokoju (tam gdzie jest czujnik). 


Wedle mojego rozumienia - sam czujnik działa przez BT LE i do telefonu podłącza się tylko gdy uruchomię aplikację. 
Więc bez bramki nie jestem w stanie spiąć czujnika i nawilżacza. 

W związku z tym potrzebuję bramkę Mi Smart Home Hub aby to zautomatyzować niezależnie od telefonu.

Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 
nabyłem bramkę - wykrywa termometr. 
W aplikacji testowo zrobiłem scenę aby poniżej 30 stopni zapaliło mi lampę. 

Zapisałem... lampa się nie świeci ;)

Screenshot_20220108-193923.thumb.jpg.d0176904263961472a0741b61ec418b8.jpgScreenshot_20220108-194414.thumb.jpg.2b62d6e3e1ae8abde1b9fb62a5418f1a.jpg

Czy coś powinienem zrobić więcej?

Edit. rozszerzę pytanie o inne urządzenia, np. żarówki. 
Skąd wiem, czy dane urządzenie łączy się przez bramkę czy prosto do routera?
WYDAJE mi się, że jest to pewna wartość, dzięki temu że wszystkie żarówki są podłączone do huba, mniej urządzeń obciąża router. 

Edytowane przez Adzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adzik napisał:

Zapisałem... lampa się nie świeci

Wiesz o tym że warunek "lower than 30" zadziała tylko przy przejściu przez punkt 30 stopni? Czyli jak spadnie z wyższej na niższą od 30. Jak w momencie uruchomienia sceny była niższa od 30 to się nigdy nie zapali.

Masz żarówki z bluetooth? Z reguły łączą się przez wi-fi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Screenshot_20220119-113736.thumb.jpg.df024b52ca408d8d0bd875713a9b3262.jpgScreenshot_20220119-113703.thumb.jpg.240fd7524f1c92af7a07fcb25cdf1069.jpg

 

Hmm jestem w kropce. 
Jednak ten nawilżacz się nie włączył. 
A widać, ze zebrał temperatury kilka razy od godziny 8 🤔
(Po prostu zależy mi aby nie działał w nocy bo jest za głośny)

I problem jest w "ifie" bo ani nie dostałem notyfikacji ani lampka się nie włączyła 🤔

Co robię nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adzik napisał:

A widać, ze zebrał temperatury kilka razy od godziny 8 🤔 

Jakie temperatury? Zrobiłeś taką automatyzację: Jeśli wilgotność na czujniku spadnie z wyższej na niższą od 50% to włącz nawilżacz itd. Na wykresie cały czas masz wilgotność niższą od 50% czyli nie spadła. Jak ustawiłeś temperaturę to też nie spadła. Warunek nie został spełniony i żadna akcja nie została wykonana. Czasowe wyłączenie i włączenie (np w godzinach nocnych) masz w ustawieniach nawilżacza nawet bez żadnej automatyzacji.

Edytowane przez FromWP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakie temperatury?
Wybacz, przejęzyczenie. Naturalnie chodziło o wilgotność.

Uważam, że naprawdę skonfigurowałem tę automatyzację sensownie. Mimo wszystko jednak zachowuje się jak chce!
Poniżej znowu screenshoty. 
Jeśli wilgotność spadnie poniżej 50% -> Włącz nawilżacz. 
Do tego ustawiłem, że ma to działać między 8 a 23.

I na drugim screenie widać że skrypt uruchomił się po północy.

Myślałem, że to kwestia może strefy czasowej? Mam ustawiony region USA (integracja z Amazon Alexa). Testowo ustawiłem automatyczne włączanie o konkretnej godzinie - i wszystko się zgadza co do minuty. Bramka też ma ustawione GMT+1. 

Screenshot_20220202-001909.jpg

Screenshot_20220202-001937.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Adzik napisał:

Bramka też ma ustawione GMT+1. 

Nie wiem dlaczego nie działa prawidłowo czas aktywności sceny. Mam identyczną scenę tylko z grzejnikiem i u mnie to działa prawidłowo. Tylko że region PL. Może to być wina bramki. Jaką wersję fw ma bramka? Moja 1.5.0_0102. We wczesnych wersjach fw były problemy z godzinami, ale później to naprawili. Przynajmniej przy ustawionym  naszym regionie, takim samym w telefonie i bramce. Używam asystenta Googla z Mi smart speaker, działa w przeciwieństwie do Alexy w naszym regionie.Screenshot_2022-02-02-23-23-33-840_com.xiaomi.smarthome.thumb.jpg.e42ee4294c7411124c15fc52bd173386.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...