Slavo_S2k

Xiaomi (Aqara) Gateway - który wybrać??

Recommended Posts

Patrzyłem na allegro i aliexpress, niestety jest sporo różnych wersji i nie umiem się w tym połapać co konkretnie kupić, chciałbym do tego podłączyć:
-czujniki zalania
-czujnik gazu
-czujnik dymu 
-czujnik otwarcia drzwi/okno

Ktoś poradzi, która sztukę wybrać??

Dodatkowo gdzieś wyczytałem, że alarm otwarcia przy czujniku drzwi/okna idzie ustawić tylko na 1min, czy faktycznie tak jest? Chciałem czujnik zastosować do bramy garażowej, nie raz już się zdarzyło, że brama na noc została otwarta, ale w tym wypadku alarm musiałby powiadamiać np po 1-2h otwarcia bramy, bo często jest otwarta w lecie. Ew by kolor bramki szło zdefiniować w zależności czy brama otwarta czy zamknięta, to też rozwiązywało by problem. 

Jeśli o bazę chodzi, to do tych czujników na pewno odpowiednia będzie Xiaomi/Mijia, sam mam do niej podłączone wymienione przez Ciebie czujniki z wyjątkiem gazu, gdyż wszystko u mnie jest na prąd. Tylko upewnij się by była to baza w nowej wersji z ZigBee, obsługująca wiele nowych urządzeń. Wszystkie czujniki działają wzorowo, można ustawić alarm czy też zautomatyzować wiele zachowań w zależności od sytuacji oraz posiadanych współpracujących urządzeń jak np. oczyszczacz powietrza. Z systemem MiHome współprcuje tez baza firmy Aqara, obsługuje również system inteligentnego domu Apple'a, niestety nie mogę się wypowiedzieć czy jest kompatybilna z wszystkimi wymienionymi przez Ciebie czujnikami. Aqara wydaje mi się idzie w swoim kierunku i nie obsługuje części urządzeń Xiaomi, zastępując je swoimi, które...cóż są po prostu nieco droższe od Xiaomi jak i sama baza.

Alarm można ustawić w bazie Xiaomi/Mijia na 30sek/1min/10min oraz ciągły aż do ręcznego wyłączenia, natomiast opóźnienie po jakim czasie ma się włączyć można zdefiniować tworząc regułę o dowolnym czasie.

Edited by Test
  • Thanks 1