Nagrywanie rozmów niesystemowymi aplikacjami nie będzie już możliwe. Zmiany w Google Play

Kacper Skrzypek
2 komentarze

Od 11 maja w życie wchodzą zmiany w polityce Google Play, które będą dotyczyć m.in. API odpowiedzialnego za ułatwienia dostępu. Do tej pory niesystemowe aplikacje, takie jak np. ACR, wykorzystywały właśnie te API do udostępniania funkcji nagrywania rozmów. Nowe zasady wprowadzone przez korporację nie pozwolą już na takie działania.

Google stwierdziło w swojej aktualizacji wprost:

Interfejs API ułatwień dostępu nie jest przeznaczony i nie może być wykorzystywany do zdalnego rejestrowania połączeń.

Nowe zasady Google Play

Takie działania Google’a to oczywiście nic nowego. Już w Androidzie 6.0 usunięto API, które było odpowiedzialne za nagrywanie rozmów. Twórcom aplikacji zawsze udawało się jednak znaleźć jakieś luki, które pozwalały na dalsze oferowanie tej funkcjonalności. Firma reagowała na to całkowitą blokadą nagrywania rozmów przez mikrofon w Androidzie 10. Zmiany dotyczące API ułatwień dostępu to właściwie koniec tego procesu.

Zmiany dotyczą tylko aplikacji firm trzecich; aplikacje wbudowane w system, takie jak np. dialer od Xiaomi (na niektórych wersjach MIUI, w tym Xiaomi.eu) nadal będą mogły oferować nagrywanie połączeń. 
Ponadto wciąż możliwa jest wymiana całego oprogramowania na takie umożliwiające dwustronne nagrywanie w Xiaomi w serwisie MiCenter.

“Zdalne” w tym kontekście odnosi się do nagrywania połączenia, w przypadku którego osoba znajdująca się po drugiej stronie nie wie, że takie nagrywanie ma miejsce. Jeśli więc aplikacja jest domyślnym dialerem w telefonie i jest fabrycznie zainstalowana, dostęp do strumienia dźwięku przychodzącego nie jest wymagany, a zatem nie stanowi naruszenia zasad. Ponieważ jest to wyjaśnienie już istniejących zasad, nowa treść będzie miała zastosowanie do wszystkich aplikacji od 11 maja.

cytat z ostatniego webinara Google’a dla deweloperów (via XDA)

Czy twórcy niezależnych aplikacji znajdą kolejne obejścia umożliwiające nagrywanie połączeń? Zobaczymy, lecz z pewnością nie będzie to łatwe.

Źródło: XDA

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner