Xiaomi 13 i 13 Pro prawie bez tajemnic. Przeciek tuż przed premierą

Kacper Skrzypek
1 komentarz(y)

Xiaomi 13 i 13 Pro to nowe flagowce chińskiej firmy, które będą mieć swą premierę jutro. Niektóre serwisy otrzymują informację na ich temat przed pokazem, ale oczywiście podlega ona embargo. Przypadkowa publikacja informacji o Xiaomi 13 i 13 Pro, która nastąpiła kilkanaście minut temu, pozwala na określenie ich pełnej specyfikacji.

Niewiele zmian

Xiaomi 13 i 13 Pro będą oczywiście bazować na najnowszym tegorocznym procesorze od Qualcomma, czyli Snapdragonie 8 Gen 2. Ma on przede wszystkim rozwiązać problemy z nagrzewaniem się układu, na które cierpiał jego poprzednik Snapdragon 8 Gen 1. Nowy procesor to również nowe pamięci RAM LPDDR5X z taktowaniem do 4200 MHz oraz flash UFS 4.0; tych rzeczy nie zabraknie w obu omawianych telefonach.

Wielkich zmian nie uświadczymy, patrząc na informacje dot. zastosowanych wyświetlaczy. Xiaomi 13 Pro będzie mieć taki sam ekran co poprzednik (przekątna 6,73 cala, rozdzielczość 1440 × 3200 px, odświeżanie 120 Hz, obsługa technologii adaptacyjnego odświeżania LTPO, HDR 10+ czy Dolby Vision), zmienia się jedynie maksymalna jasność: Xiaomi 12 Pro obsługiwał maksymalną jasność 1000 nitów (1500 nitów — szczytowa), gdzie nowy model potrafi rozjaśnić się do 1200 nitów (1900 nitów w szczycie). W przypadku Xiaomi 13 zmianie uległa przekątna panelu, która będzie wynosić 6,36 cala. Reszta parametrów jest niemal identyczna z poprzednikiem; różnica dotyczy jasności ekranu, gdzie Xiaomi 13 będzie obsługiwać te same wartości co model Pro.

Trochę więcej dzieje się za to w aparatach. Xiaomi 13 Pro nadal posiadać będzie 3 moduły aparatów z tyłu, wszystkie o rozdzielczości 50 Mpx. Główna jednostka została zapożyczona z modelu 12S Ultra i jest to sensor firmy Sony, a konkretnie IMX989; ma on przysłonę f/1.9, a jego rozmiar wynosi 1″; zgodnie z informacją serwisu źródłowego wyposażono go w ulepszoną stabilizację obrazu Hyper OIS, a także obiektyw opracowany przy współpracy z Leiką. Drobnym ulepszeniom uległ również moduł teleobiektywu, który umożliwi 3-krotne przybliżenie (poprzednik pozwalał tylko na dwukrotne, nie wspominając już o Mi 11 Ultra). Będzie on jednak nieco ciemniejszy, albowiem zmianie uległa również przysłona: z f/1.9 przeszliśmy na światło f/2.0. Matryca szerokokątna będzie taka sama jak w Xiaomi 12 Pro.

W przypadku Xiaomi 13 największą nowością będzie dodany moduł teleobiektywu, którego w “dwunastce” bardzo brakowało. Ma to być 10-megapikselowa jednostka, która ma przysłonę f/2.0, umożliwia 3-krotne przybliżenie obrazu i również posiada obiektyw Leiki. Obsługuje ona także optyczną stabilizację obrazu. Usunięto moduł makro, rozjaśniając jednocześnie 13-megapikselowy sensor odpowiedzialny za zdjęcia w szerokim kącie (f/2.2 zamiast f/2.4). Główna jednostka to w zasadzie prawie ten sam moduł, co w Xiaomi 12; delikatnej zmianie uległa przysłona (z f/1.88 na f/1.8), a moduł będzie obsługiwać stabilizację Hyper OIS.

Bateria będzie mieć pojemność odpowiednio 4820 mAh w wersji Pro i 4500 mAh w wersji podstawowej. W porównaniu z poprzednikami nieznacznie urósł akumulator w wariancie Pro, a w Xiaomi 13 zmian nie odnotowano. Takie same są również różnice pod względem szybkości ładowania: wersja Pro umożliwia ładowanie przewodowe o mocy 120 watów, gdzie Xiaomi 13 można naładować z mocą 67 watów. Oba modele można również naładować bezprzewodowo (moc 50 watów), obsługują one także ładowanie zwrotne o mocy 10 watów.

Istotną nowością, na którą zapewne czekało wiele osób, jest oficjalne potwierdzenie wodoodporności obu urządzeń; mają one certyfikat IP68. Oba modele będą także mieć port podczerwieni i głośniki obsługujące standard Dolby Audio.

Obudowa Xiaomi 13 Pro będzie wykonana z ceramiki, zaś 13-stki ze szkła. Tylko jasnoniebieski wariant modelu Pro i podstawowego jest wykonany ze skóry. Wariant Pro ma 4 kolory: biały, czarny, jasnozielony i jasnoniebieski, natomiast wersja podstawowa będzie mieć aż 9 kolorów: czarny, biały, szary, jasnozielony, jasnoniebieski, czerwony, żółty, niebieski i zielony. Bardzo podobają mi się czerwona i żółta wersja kolorystyczna — chciałbym mieć którąś z nich u siebie…

Nie wiadomo na razie nic na temat ceny obu modeli. Więcej informacji na ten temat dowiemy się zapewne jutro, podczas konferencji Xiaomi, którą zaplanowano na 12:00.

Źródło: GSMArena (PDF z artykułem, oryginalna strona została wycofana z publikacji)

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner