Rozwijany smartfon Xiaomi: nowy patent firmy

Kacper Skrzypek
0 komentarz(y)

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał patent zgłoszony przez Xiaomi w chińskim urzędzie CNIPA. Dotyczy on koncepcji wyświetlacza, który mógłby być zastosowany w telefonach typu rollable.

Na czym polega patent?

Według opisu patentu o numerze CN307959735S, który przekazano do urzędu jeszcze w 2020 roku, Xiaomi zaprojektowało telefon w formie “słupa”. W stanie złożonym cała struktura ekranu telefonu jest zwinięta w formę przypominającą kształtem na przykład zwiniętą kartkę, a użytkownik może w razie potrzeby wyciągnąć ekran z tego pojemnika. Dodatkowo, w słupkowatej konstrukcji telefonu znajduje się ukryty aparat, co umożliwia wykonywanie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Można stwierdzić, że ten patent bardziej prezentuje pewną wizję rozwoju urządzeń typu rollable niż coś, co mogłoby faktycznie trafić do fazy prototypu w dającej się przewidzieć przyszłości. Wdrożenie projektu tego typu wymagałoby zapewne dużej liczby dostosowań i zmian, a także przemyślenia wielu aspektów technicznych. Rysunki ujawnione przez urząd nie rozwiązują, chociażby kwestii umieszczenia portu USB-C, który musiałby być wykorzystywany do ładowania urządzenia (chyba że Xiaomi zakłada korzystanie wyłącznie z ładowania bezprzewodowego…).

W kontekście już ugruntowanych składanych telefonów i obecnych badań nad smartfonami ze zwijanym wyświetlaczem ten patent prezentuje jednak nieco odmienną koncepcję. W przeciwieństwie bowiem do już pokazywanych prototypów chociażby od Motoroli czy Samsunga projekt Xiaomi zakłada możliwość całkowitego zwinięcia ekranu. Czy wizja chińskiej marki okaże się realna, czy też stanie się jeszcze jednym niezrealizowanym w praktyce pomysłem? To pokaże czas, bowiem rozwijane smartfony wciąż w większości są prototypami niż produktami, które można kupić “od ręki”. Xiaomi wciąż ma zatem czas, aby opracować działający prototyp, oparty na przykład na wspominanym dzisiaj patencie.

źródło: ITHome, mydrivers

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner