MIUI 14 od Xiaomi.eu. Najważniejsze nowości i zmiany

Kacper Skrzypek
48 komentarzy

Jesteśmy już po premierze telefonów z serii Xiaomi 13, które działają na nowej wersji nakładki, czyli MIUI 14. Wraz z jej prezentacją wróciły również wersje beta MIUI, dzięki czemu mogliśmy je już skompilować i przetestować. Oto pierwsze wrażenia z użytkowania MIUI 14 od Xiaomi.eu oraz porównanie do MIUI 13!

Do porównania wykorzystałem smartfon Xiaomi 12, który przed instalacją MIUI 14 działał na wersji beta V13.1.22.10.25.DEV. Aktualizacja spowodowała zmianę wersji na V14.0.22.12.5.DEV.

Wrażenia tuż po aktualizacji

Przed aktualizacją, szczególnie w przypadku, gdy ktoś przeczytał już listę zmian, jaką zamieściliśmy, można było mieć odczucie, że MIUI 14 to w zasadzie MIUI 13 z innym logiem. I muszę przyznać, że w zasadzie tak jest; zmian nie widać na pierwszy rzut oka. Owszem, jest nowa tapeta na ekranie blokady, ale po odblokowaniu ekranu wita nas w zasadzie prawie niezmieniony pulpit. To, że mamy do czynienia z “nową” wersją nakładki, widać przede wszystkim po zmienionych ikonkach w ustawieniach, a także nowych opcjach dotyczących folderów i ikon (o których później), ale poza tym niemal wszystko wygląda tak, jak wyglądało w ostatniej becie MIUI 13.

Xiaomi twierdzi, że tym razem nie stawiano na wodotryski, ale przede wszystkim na polepszenie działania, wydajności i energooszczędności nakładki; pisałem już o tym w artykule z premiery, opisywaliśmy również listę zmian ujawnioną przez nas tuż przed 1 grudnia, czyli pierwotną datą pokazu nakładki. Za wcześnie jeszcze na to, aby ocenić w miarę dokładnie, czy te obietnice zostały spełnione, ale nie czuję zbytniej różnicy w uruchamianiu aplikacji pomiędzy MIUI 13 a 14. Może to wynikać z faktu, iż posiadam Xiaomi 12, czyli eksflagowca firmy, który na brak wydajności na ogół nie narzeka (a przynajmniej nie powinien). Być może większą różnicę pod tym względem odczują osoby korzystające z nowej nakładki na trochę słabszych urządzeniach, np. Mi 11 Lite 5G, a być może to tylko lanie wody na wyrost.

Czy prawdziwe jest zatem określenie, że dużo musiało się zmienić, aby wszystko zostało po staremu? Trudno jednoznacznie ocenić zmiany pod maską, bo nie wiadomo dokładnie, co Xiaomi tam zmieniło, ale pod względem interfejsu użytkownika sądzę, że można tu postawić odpowiedź twierdzącą. Dużo jednak może zależeć od jednoczesnej aktualizacji Androida, która nastąpi na wszystkich urządzeniach uczestniczących w wersji beta (choć jest jeden wyjątek, o nim później).

Systemowy launcher

Co zatem zmieniło się w launcherze? Do dostępnych wcześniej układów pulpitu: klasycznego i z Szufladą aplikacji doszedł Tryb Lite, który został przeniesiony z ustawień dot. funkcji specjalnych. Można również zmienić kolor tła kompatybilnych ikon zgodnie ze zmianami wynikającymi z Androida 13 (które Xiaomi musiało zaimplementować w wydaniach Global). Istnieje także możliwość ustawienia tzw. superikony dla kompatybilnych aplikacji (głównie systemowych). Polega to na tym, iż możemy wybrać jedną z czterech siatek takiej ikony: 1×1 (taka jest ustawiona domyślnie), 2×1, 1×2 i 2×2. Dla niektórych aplikacji można również ustawić niestandardową superikonę, lecz w większości przypadków jest ona płatna (1 Mi Kredyt za zestaw). Ponadto umożliwiono ustawienie większych folderów w ramach naszego ekranu głównego.

Zmiany dotyczące superikon mogą nie znaleźć się w wydaniach globalnych, ponieważ zależą one od tego, czy Xiaomi zaimplementuje odpowiednie zmiany w globalnej wersji aplikacji Motywy. W liście zmian MIUI 14 jest wzmianka o animacjach kotów czy roślin na ekranie głównym, ale na Xiaomi.eu obecnie takiej opcji nie ma. Być może pojawi się w przyszłości, choć nie robiłbym sobie wielkich nadziei na to.

Panel powiadomień i Centrum funkcji

Ci, co liczyli na zmiany w tym zakresie systemu, z pewnością się przeliczyli. Panel powiadomień, a także Centrum funkcji wyglądają tak samo jak w MIUI 13.

Ustawienia

Tak jak już wspominałem, nowości w Ustawieniach to przede wszystkim zmienione ikony charakteryzujące odpowiednie menu. Zgrupowano również wyniki wyszukiwania; oznacza to, że wyszukując na przykład frazę “Wi-Fi”, uzyskamy wyniki pogrupowane według przypisanych do nich przez developerów MIUI kategorii. Naszym nowym dodatkiem, którego można już używać w niektórych wersjach stabilnych Xiaomi.eu, jest z kolei nowy wygląd Rozszerzonego menu zasilania (3-way reboot). Dostosowaliśmy go do stylu nowych wydań MIUI od Xiaomi; jeśli ktoś chce, w ustawieniach może również aktywować starsze menu zasilania.

MIUI 13:

MIUI 14:

Telefon, SMS, Kontakty

Nie odnotowałem żadnych zmian w interfejsie ani nowych opcji.

Aparat, Galeria

Również i pod względem aplikacji przeznaczonych do tworzenia i przeglądania multimediów nie zadziało się wiele. Aparat ma nadal stary, dobry interfejs znany z poprzedniej nakładki, a Galeria, choć przeszła kilka aktualizacji, nadal działa w zasadzie tak samo jak w MIUI 13. W liście zmian Xiaomi podkreśliło, że można odczytywać tekst ze zdjęć za pomocą OCR i rzeczywiście, ta opcja działa, choć nie obsługuje polskich znaków. Niemniej jednak na wersjach beta taka funkcja już istniała; zapewne lista zmian odnosiła się głównie do osób, które bety nie używały. Nie wiadomo też, czy funkcja trafi do wydań globalnych Galerii.

Notatki

Aplikacja Notatki wzbogaciła się o nowe widżety dotyczące tworzenia nowych notatek, skrótów do najważniejszych funkcji aplikacji oraz tworzenia zadań. Poza tym aplikacja w zasadzie się nie zmieniła.

Pliki

Tu zmian w zasadzie brak. Osoby, które od dłuższego czasu nie aktualizowały wersji beta, mogą zwrócić uwagę na wprowadzoną w niedawnych wydaniach kartę dot. usługi Mi Drive, a także kosmetyczne zmiany w wyglądzie aplikacji.

Panel sterowania

Jak działa, nie ruszać — takim mottem najwyraźniej kieruje się Xiaomi. Panel sterowania to kolejna aplikacja, w której nie widać niemal żadnych zmian. Jedyną nowością, na którą napotkałem, jest dodane menu dot. polepszania prywatności użytkowników poprzez gromadzenie i analizę danych bez udziału serwerów firmy.

Motywy i personalizacja

Główną zmianą w aplikacji Motywy, wiążącą się zresztą z odpowiednimi zmianami w launcherze, jest dodana obsługa Superikon, które można tu pobierać czy kupować za Mi Kredyty. Doszło jeszcze parę nowych tapet, zgrupowanych w kategoriach MIUI 14, Krzywe i Galaretki.

Uwaga: z powodu braku możliwości utrzymania kompatybilności starych domyślnych motywów z nowymi wersjami MIUI zdecydowaliśmy się usunąć z wydań Xiaomi.eu motywy Classic i Rhodium. Nie będą one dostępne w ramach MIUI 14.

Inne aplikacje systemowe

Pozostałe aplikacje grupuję w jednej kategorii, ponieważ nie zmieniły się one zasadniczo względem poprzedniej wersji nakładki. Część aplikacji nie zmieniła się ze względu na to, iż nie uzyskujemy ich z wydań chińskich (np. Kalendarz, Pogoda, Mi Wideo czy Muzyka), a część po prostu nie uzyskała aktualizacji od Xiaomi bądź my jeszcze nie zaktualizowaliśmy konkretnej aplikacji z przyczyn technicznych (jak np. Skaner); część zmian w ich interfejsie nastąpiła jeszcze w ramach MIUI 13.

Kiedy Xiaomi.eu i dla jakich urządzeń?

Na chwilę pisania niniejszego artykułu nie znam jeszcze konkretnego dnia publikacji ROM-ów Xiaomi.eu w wersji beta oraz stable. Jak widzicie, ROM działa i zachowuje się normalnie, lecz trwa jeszcze naprawianie problemu dotyczącego Pierwszej konfiguracji, a mianowicie złączenia konfiguracji MIUI i konfiguracji konta Google. Gdy ten problem zostanie rozwiązany, będziemy mogli przystąpić do wydawania pierwszych kompilacji MIUI opartych na Androidzie 13 i MIUI 14 od Xiaomi.eu. Gdy tylko będę wiedzieć coś więcej, niezwłocznie Was o tym poinformuję.

Aktualizacja do MIUI 14 w wersji beta będzie się również wiązać z aktualizacją do Androida 13. Otrzymają ją wszystkie smartfony wspierane dotychczas w programie beta poza jednym – Xiaomi 11 Lite 5G NE, dla którego Xiaomi przestało wydawać wersje beta. Od tej pory to urządzenie będzie otrzymywać wyłącznie aktualizacje MIUI w wersji stabilnej. Oznacza to również, iż będziemy wydawać aktualizacje beta dla urządzeń, które do tej pory ich nie miały (jak np. Xiaomi 12).

ROM-y beta dla urządzeń opartych na procesorach MediaTeka będą wydawane wyłącznie dla osób wspierających rozwój projektu Xiaomi.eu dla MTK w serwisie Patreon.

Xiaomi zapowiada wydawanie wersji China Stable dla pierwszej fazy urządzeń w styczniu 2023 r. Do urządzeń, które jako pierwsze otrzymają aktualizację, zaliczają się:

  • Xiaomi 12S/Pro/Ultra,
  • Xiaomi 12/Pro/Pro Dimensity,
  • Xiaomi MIX Fold 2,
  • Redmi K50/K50G (POCO F4 GT)/K50 Ultra (Xiaomi 12T Pro)/K50 Pro.

Już dzisiaj Xiaomi wydało trzy aktualizacje MIUI 14 Stable dla Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S Ultra i Redmi K50. Wydania od Xiaomi.eu będą sukcesywnie publikowane wraz z pojawianiem się nowych wersji. ROM-y te oczywiście również będą oparte na Androidzie 13.

Wszystkie ROM-y Xiaomi.eu z MIUI 14 (przynajmniej te pierwsze) będą przeznaczone do wgrywania w trybie Fastboot. Oznacza to, że trzeba będzie pobrać paczkę na komputer, rozpakować ją i włączyć telefon w trybie Fastboot, a następnie uruchomić odpowiedni skrypt w zależności od metody instalacji (instrukcja na przykład tutaj; powtórzymy ją w informacji dotyczącej aktualizacji).

Nie mamy żadnych informacji na temat dat wydań MIUI 14 Global. Prosimy się o nie nie pytać, bo i tak nie będziemy w stanie udzielić Wam odpowiedzi, przynajmniej dopóki Xiaomi nie ogłosi swoich planów. Zapewne flagowce otrzymają nową nakładkę szybciej niż urządzenia z średniej półki cenowej, a one z kolei szybciej niż telefony budżetowe, ale Xiaomi potrafiło tutaj już namieszać. Gdy będzie coś wiadomo o Globalu, będzie oddzielny artykuł na ten temat.

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

48 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner