To czy nagrywanie rozmów na własny użytek jest nam potrzebne okazuje się gdy nad tym chwilkę się zastanowimy, bo może wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy z przydatności tego rozwiązania. Skoro nagrywanie połączeń jest legalne pod warunkiem, że nie wykorzystamy zawartych w nich informacji do innych celów niż prywatne to okazuje się, że funkcja ta ułatwia nam codzienne sprawy. Użycie nagranej rozmowy (bez zgody drugiej strony na nagrywanie) w sporze sądowym także nie jest jednoznacznie uregulowane prawnie. Sądy rozpatrują takie przypadki indywidualnie.
Wykorzystanie nagrywania rozmów w Androidzie
Przykładowo rejestrujemy dziecko do lekarza za rok, nie musimy spisywać ustalonych dat i miejsca badań, a nawet jeśli je zapisaliśmy to w ciągu roku mogą się po prostu zagubić i trzeba będzie dzwonić do lekarza po przypomnienie. A tak odsłuchujemy nagraną rozmowę (wyszukujemy ją po historii połączeń) i już wszystko wiemy. A może prowadzimy firmę i często ustalamy różne rzeczy z klientami jadąc samochodem? Normalnie nie mamy możliwości zanotowania tych informacji. Wystarczy jednak, że nagraną rozmowę odsłuchamy potem. Kancelaria prawnicza i porady klientom lub historia sprawy? Może jesteśmy starsi i nie pamiętamy już dokładnie bieżących informacji podczas rozmowy z innymi osobami? Albo ustaliliśmy coś na infolinii z bankiem lub innym konsultantem i chcemy do tych informacji wrócić? Nagrywanie rozmów bardzo ułatwia codzienne życie. Nagrywane rozmowy wykorzystamy po prostu dla siebie.
Jest jednak problem, ponieważ nagrywanie rozmów na telefonach nie jest takie oczywiste
Na skutek regulacji prawnych Unii Europejskiej od 2019 roku telefony komórkowe zakupione na tym terenie (w tym w Polsce) nie są wyposażone w opcję nagrywania połączeń. Aplikacja dialera służąca do wykonywania połączeń została przez producentów zastąpiona tą od Google. Poza brakiem funkcji nagrywania połączeń nowa aplikacja nie stosuje się nawet do wyglądu nakładki na system Android danego producenta, czyli w przypadku Xiaomi kompletnie różni się interfejsem i kolorystycznie jest niezgodna z wyglądem MIUI/Hyper OS!
Obecnie prawie żaden producent telefonów nie dodaje funkcji nagrywania rozmów w swoich systemach. Prawie – ponieważ wciąż robi to Asus w paru modelach Zenfone i właśnie Xiaomi.
Z Xiaomi jest o tyle ciekawa sytuacja, że sprzedaż telefonów prowadzi na wielu rynkach w tym w dużej większości w krajach Azji, gdzie nie ma restrykcji Unii Europejskiej – tam nagrywanie rozmów jest możliwe. Sama zmiana regionu w telefonie kupionym w UE nie wystarczy, potrzeba tak naprawdę wymiany oprogramowania na takie, które posiada systemowy dialer Xiaomi.
Jak zmienić oprogramowanie na takie z nagrywaniem rozmów?
Dialer Xiaomi z opcją nagrywania można uzyskać przez wymianę oprogramowania w całości na inną odmianę regionalną. Są ku temu poradniki dostępne w internecie lub na miuipolska.pl. Procedura zmiany oprogramowania jest dosyć skomplikowana, ponieważ poza odblokowaniem telefonu należy dobrać odpowiednią wersję do danego telefonu (modelu) i z uwagą zablokować bootloader lub pozostawić odblokowany jeśli korzystamy z softu xiaomi.eu.
Drugą możliwością jaką można polecić to zmiana oprogramowania w serwisie MiCenter. Jest to czynność odpłatna i zwykle trzeba wysłać telefon, który zostanie poddany omawianej zmianie ale przynajmniej nie ryzykujemy, że wskutek naszej niewiedzy lub pomyłki coś pójdzie nie tak podczas instalacji. A modeli telefonów Xiaomi jest dziesiątki, niektóre mają specyficzne sposoby instalacji – trzeba o tym wiedzieć. Opcja ta jest polecana szczególnie dla nowych telefonów, które nie muszą być jeszcze przez nas używane, więc mogą być wysłane do serwisu np. na tydzień. Właśnie, jeśli chodzi o czas takiej zmiany to czasem np. Redmi Note 12 Pro 5G, Redmi Note 12 Pro+, Redmi 12C czy Redmi Note 11S lub ogólnie większość na procesorze Mediateka może być zmienione w ciągu godziny bez konieczności oczekiwana na odblokowanie bootloadera.
Ostatecznie można kupić gotowy telefon, który jest już przerobiony i posiada nagrywanie rozmów. Otrzymujemy urządzenie skonfigurowane, nagrywanie rozmów jest automatycznie włączone i możemy od razu przystąpić do korzystania.
Podsumowując: najlepszym choć pewnie nie jedynym sposobem na nagrywanie rozmów w Androidzie jest:
- zmiana oprogramowania (w całości) w telefonach Xiaomi/Redmi/POCO na takie z dialerem Xiaomi, jest to oprogramowanie Xiaomi Global lub też miuipolska.pl. Tylko ta marka telefonów umożliwia takie dosyć łatwe zmiany w wielu modelach, w których funkcjonalność nagrywania jest dostępna cały czas.
Inne sposoby jak np. instalacje innych dialerów z Google Play (w tym płatnych wersji) nigdy nie dadzą nam tego co daje natywne nagrywanie przez dialer Xiaomi czyli dwustronne nagrywanie bez powiadamiania stron, integracja z historią połączeń czy synchronizacja z Chmurą.