Ekipa Xiaomi.eu pracuje już nad ROM-ami HyperOS opartymi na wydaniach chińskich. Mamy pierwsze zrzuty ekranu nowej wersji systemu, opartej na Androidzie 14.
Czcionka Roboto na niektórych zrzutach, które pokazujemy, znajduje się tylko ze względu na to, że wciąż są to testowe wersje ROM-u; w ostatecznej rewizji znajdzie się znana już z MIUI 14 czcionka Mi Sans. Zrzuty udostępniamy dzięki uprzejmości twórcy Xiaomi.eu, ingbrzy.
Nowy Ekran blokady
Główną różnicą, jaką zauważy każdy, kto przesiada się na HyperOS z MIUI 14, to odrobinę zmienione ikony na pulpicie oraz zupełnie odmieniony Ekran blokady, który można teraz dostosowywać do swojego gustu na wzór rozwiązań znanych z iPhone’a (i dodanych również do Androida 14 na Pikselach). Różna może być czcionka czy styl każdego z elementów Ekranu blokady; można również wzbogacić jego tapetę o efekt głębi, dzięki czemu godzina czy data mogą się znajdować “za” głównym obiektem.
Xiaomi twierdzi, że głównym celem HyperOS jest połączenie różnych urządzeń firmy w jeden ekosystem, który będzie operować na tym samym oprogramowaniu (pisaliśmy zresztą o tym w artykule z premiery nakładki). Ma to pozwolić na sprawniejszą pracę smartfonów, tabletów i innych produktów korzystających z HyperOS, ale czy tak będzie w rzeczywistości? Jeszcze się okaże, bowiem trudno wyrokować o wydajności HyperOS tylko w oparciu o to, co oferuje zaprezentowany w październiku Xiaomi 14 Pro (choć pierwsze opinie na ten temat są bardzo pozytywne). Kwestią czasu jest wydanie systemu także na inne, starsze smartfony, zatem wtedy będzie można powiedzieć na ten temat nieco więcej.
Drobne zmiany w Centrum funkcji i wyglądzie aplikacji
Centrum funkcji doczekało się delikatnych zmian wizualnych, upodabniających je do tego, co można zobaczyć w iOS-ie. Wszystkie kafelki mają jednolity kolor; przesunięto nieco niżej suwaki głośności i jasności, obok których znajduje się odtwarzacz multimediów. HyperOS ma też swoją własną rewizję czegoś na kształt “dynamicznej wyspy” z iPhone’ów, przynajmniej podczas podłączania ładowarki: na pasku statusu pojawi się wtedy odpowiedni komunikat o tym, że telefon się ładuje (i z jaką mocą). W niektórych miejscach interfejs wspomina jeszcze o MIUI; zmieni się to do czasu wydania finalnych wydań.
Największymi nowościami w Ustawieniach są… nowe ikony i logo HyperOS w menu O telefonie. Trudno jest znaleźć więcej poważniejszych zmian i naprawdę nowych funkcji; ci, którzy używali MIUI, na pewno się tu nie zgubią. Niewiele zmieniło się również w większości aplikacji systemowych; zmiany wizualne dotyczą głównie przeniesienia przełączników różnych menu z góry na dół ekranu. Większe zmiany z pewnością można zauważyć np. w Pogodzie czy Kalkulatorze.
Zmieniony interfejs Aparatu
Interfejs Aparatu będzie delikatną zmianą dla posiadaczy starszych modeli (jak np. Xiaomi 12) lub w zasadzie niezauważalną dla nowszych, szczególnie tych powstałych przy współpracy z Leiką (jak np. Xiaomi 13, 13 Pro czy 13T Pro). Galeria zyskała natomiast możliwość wycinania obiektów ze zdjęć i ich automatycznego kopiowania do schowka oraz generowania portretów w oparciu o sztuczną inteligencję; obie opcje mogą być jednak zarezerwowane dla chińskich ROM-ów, nie wiemy na razie, czy będą poza nimi (czyli np. u nas).
Większe skupienie na prywatności
W przypadku Panelu sterowania zdecydowanie najwięcej nowości znaleźć można w menu Zachowań aplikacji. Potrafi ono teraz rozpoznać znacznie więcej przypadków korzystania z uprawnień, także w przypadku, gdy są one wykorzystywane przez inne urządzenia korzystające z naszego smartfona (w chińskiej wersji bowiem aparat czy mikrofon telefonu mogą być wykorzystane, oczywiście po udzieleniu pozwolenia, przez inne urządzenia połączone z tym samym kontem Xiaomi).
Pewne zmiany odnotowaliśmy również w menu Baterii (Xiaomi dodało na przykład opcję Ochrona przed ładowaniem w nocy, która dostosowuje proces ładowania do warunków w nocy podobnie jak w smartfonach innych firm; ta opcja może być zarezerwowana dla Xiaomi 14/Pro lub nowych, jeszcze niewydanych modeli), zaś nową funkcją, która w tej chwili jest dostępna tylko na niektórych wariantach Xiaomi 14/Pro, jest rozszerzenie pamięci UFS, które umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni na dane (ok. 8 GB). Poza tym w aplikacji można zauważyć co najwyżej drobne zmiany stylistyczne.
Żadnych widocznych na pierwszy rzut oka zmian nie ma w Skanerze (którego nie można na razie dostosować w nowszych wersjach do Xiaomi.eu), Kalendarzu, Muzyce, Mi Wideo oraz Przeglądarce Mi (wykorzystujemy ich globalne wersje). Największą nowością poza wyżej opisanymi jest cały szereg funkcji związanych z technologią HyperConnect (m.in. nowa wersja MIUI+, której nazwa po angielsku to teraz Home screen+, możliwość rozpoczynania zadań na jednym urządzeniu, aby kończyć je na innym itp.), których dostępność może być jednak uzależniona od tego, czy Xiaomi udostępni je poza Chinami.
Kiedy Xiaomi.eu i dla jakich urządzeń?
Jak informowaliśmy wcześniej, wersje stabilne HyperOS pojawią się w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku. Do pierwszej fazy urządzeń kwalifikujących się do aktualizacji poza serią Xiaomi 14, na której HyperOS znajduje się już od wyjęcia z pudełka, zaliczają się Xiaomi MIX Fold 3, Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Redmi K60 Ultra, Redmi K60 Pro i Redmi K60. Inne smartfony otrzymają aktualizację w ramach kolejnych faz, których daty nie są w tej chwili znane.
Wersje beta HyperOS pojawią się do końca listopada na modelach Xiaomi 14 Pro, Xiaomi 14, Xiaomi MIX Fold 3, Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Redmi K60 Pro, Redmi K60. Pozostałe modele, które otrzymywały aktualizacje wersji beta, czyli Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12, Redmi K50G, Redmi K50 Ultra, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S, Xiaomi 12 Pro Dimensity, Redmi K50 Pro, Redmi K50, Xiaomi Pad 5 Pro 12.4 otrzymają aktualizację do HyperOS w późniejszym terminie.
Nieznana jest w tej chwili data wydania HyperOS od Xiaomi.eu na Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro.