- Poprawki bezpieczeństwa Androida z listopada 2022 r.
- Drobne zmiany w wyglądzie aplikacji Pliki
- Ważna informacja dot. przyszłości wersji beta poniżej
- Koniec wsparcia wersji rozwojowych dla niektórych urządzeń, np. Mi 10T/Pro, Mi 10T Lite
- Dzięki wsparciu osób wspierających projekt xiaomi.eu na Patreonie przywróciliśmy wsparcie dla niektórych telefonów z MediaTekiem
- Pełna lista zmian: polska, angielska
Koniec wersji beta w dotychczasowej formie
Xiaomi poinformowało, że wersja 22.10.26 to ostatnia aktualizacja wydawana w dotychczasowej formie, jeśli chodzi o wersje dzienne (na których opieraliśmy wydania tygodniowe). Dla nas jako twórców modyfikacji Xiaomi.eu oznacza to, iż:
- nie będziemy już otrzymywać dziennych aktualizacji MIUI (bo ich nie będzie), więc listy zmian, jakie opracowujemy na dany tydzień na podstawie tego, co wiemy o danej wersji, będą z natury rzeczy niekompletne (zresztą dotychczas też tak było, bo nie da się przeanalizować każdej zmiany, jaką wprowadziło Xiaomi w danej wersji), tłumaczenie też może być dodawane później niż zazwyczaj,
- będziemy przechodzić na wydawanie wersji opartych na “nowych” wydaniach tygodniowych, np. V13.1.22.10.26.DEV (o których pisałem parę miesięcy temu),
- aktualizacje najprawdopodobniej będą wydawane w piątki/soboty (a nie w czwartki), bo wersje .DEV były dotychczas wydawane przez Xiaomi w Chinach dopiero w piątki po południu.
Nie wiemy, kiedy będzie następna aktualizacja. Jutro być może będziemy wiedzieć coś więcej; jeśli tak będzie, przygotuję na ten temat oddzielny artykuł. Niemniej, póki co lepiej się przygotować na parę tygodni bez wersji beta. Nowe wersje mogą być połączone z aktualizacją do Androida 13 (dla wszystkich modeli biorących do tej pory udział w starej becie bez Xiaomi 11 Lite 5G NE i modeli, dla których wsparcie dzisiaj się zakończyło).
Nowe wersje .DEV będą także wydawane dla telefonów, dla których wcześniej nie wydawaliśmy bet ze względu na to, że “załapały” się one tylko na nowe, a nie stare bety (np. Xiaomi 12/Pro, Redmi K50 Ultra/Xiaomi 12T Pro, seria Xiaomi 12S czy Redmi K40S/POCO F4/Redmi K50).
Przywracanie ROM-ów pod TWRP
Począwszy od wersji MIUI 22.6.22 przywracamy paczki w wersji pod TWRP dla większości urządzeń. Otrzymały one bowiem odpowiednie aktualizacje, które dodały obsługę deszyfrowania danych w Androidzie 12. Instrukcja przejścia z ROM-u fastboot na ROM recovery znajduje się w tym miejscu.
Dla urządzeń, które nie otrzymały jeszcze nowego, działającego wydania TWRP, aktualizacje nadal będą wydawane jako paczki pod tryb Fastboot i w tym trybie muszą być wgrywane — szczegóły w naszym artykule.
Częsty problem po pierwszej instalacji ROM-u
Jeśli po instalacji naszego oprogramowania telefon wyświetla informację o tym, iż aplikacja Uprawnienia przestała działać bądź samoczynnie się restartuje, należy wyczyścić dane tej aplikacji w Ustawieniach (Ustawienia > Aplikacje > Zainstalowane > 3 kropki > Pokaż wszystkie aplikacje > wtedy wyszukać Uprawnienia > Wyczyść dane). Po wyczyszczeniu danych aplikacji problem ustąpi.
Jak zainstalować MIUIPolska/xiaomi.eu po raz pierwszy?
Pełna instrukcja znajduje się na naszym forum.
Jak wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe)?
W przypadku niepowodzenia aktualizacji warto wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe) z recovery, aby telefon mógł się uruchomić. W tym celu należy powrócić do TWRP (klawisze Głośność+ i Power) i w sekcji Wipe przesunąć suwak factory reset (tylko i WYŁĄCZNIE to). Czyszczenie innych partycji systemowych (w Advanced wipe) jest niepolecane i niepotrzebne.
W przypadku, gdy posiadamy stockowe recovery od Xiaomi, uruchamiamy je za pomocą tej samej kombinacji klawiszy i wybieramy drugą opcję (Wipe Data), a następnie ją zatwierdzamy. Potem opcją nr 1 uruchamiamy telefon ponownie.
Root
Root z Magisk 25.2 do instalacji z TWRP (plik apk jest jednocześnie instalatorem — w celu instalacji w TWRP należy zmienić rozszerzenie z apk na zip. Najnowsze wersje TWRP wspierają instalację Magiska bez zmiany nazwy). Po instalacji, jeśli występują lagi, wykonać dodatkowy restart telefonu.
Magisk w wersji 24 i wyżej nie wspiera już narzędzia MagiskHide, co może powodować problemy z poprawnym przechodzeniem testu SafetyNet (związanego m.in. z płatnościami Google Pay) przy korzystaniu z roota. Należy wtedy skorzystać ze starszej wersji 23 lub włączyć opcję Zygisk w ustawieniach aplikacji Magisk i wgrać moduł SafetyNet Fix w wersji pod Zygiska.
Polecane aplikacje MIUI
Jak zgłosić błąd systemu?
Prosimy o zgłaszanie błędów systemowych w oprogramowaniu xiaomi.eu/miuipolska według tego poradnika.
Jednocześnie informujemy, że jesteśmy małą, kilkuosobową grupą, która tworzy tę modyfikację MIUI jako hobby, w wolnym czasie. Nie mamy żadnego powiązania z pracownikami Xiaomi, zatem nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wpłynąć na pracę oprogramowania MIUI Global i na poprawę problemów w tymże oprogramowaniu występujących. W związku z tym prosimy o niezgłaszanie nam bugów związanych z Globalem, gdyż w 90% przypadków nie będziemy w stanie Wam pomóc.
Jeśli chcecie pomóc nam w ciągłym rozwoju i utrzymaniu MIUIPolska, możecie nas wesprzeć, klikając w przycisk poniżej.
Motyw: tutaj.