Jak zainstalować Androida 13 na MI 9T Pro? Pixel Experience ROM.

Acid
29 komentarzy

Jeszcze nie dawno pisałem o możliwości instalacji Androida 12 na MI 11 Lite i innych, a teraz przyjrzymy się jak zainstalować Androida 13 na MI 9T Pro aka Redmi K20 Pro (raphael). Na ten moment jest to jedno z pierwszych wydań nowego Androida w postaci custom Romu Pixel Experience, ale nadaje się on obecnie do codziennego użytku.

Pixel Experience na Xiaomi

Do instalacji Androida 13 wybrałem Pixel Experience, ponieważ bazą jest dynamicznie rozwijany ROM z dużym wsparciem społeczności. Aktualizacje i poprawki błędów będą zatem szybkie. ROM autorstwa Jorge Lucas. Na moment pisania tego poradnika istnieje także równolegle rozwijany ROM Pixel Extended i też może być zastosowany do MI 9T Pro. Pixel Extended wygląda tak samo, jednak posiada całkiem sporo dodatkowych modyfikacji interfejsu, czasem znanych z naszych romów MIUIPolska. W tym poradniku testuję jednak ROM Pixel Experience.

Porada: Instalację lub naprawę oprogramowania w Xiaomi można też zlecić profesjonalistom w MiCenter tutaj.

Uwaga: wszystkie poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Upewnij się też, że telefon naładowany jest przynajmniej w 60%.

1. Przygotowania

Do zainstalowania Pixel Experience potrzebujemy:

Ważne: Ta metoda wymaga odblokowanego bootloadera, aby móc zainstalować oprogramowanie inne niż fabryczne. Bootloader należy odblokować wg. instrukcji tutaj. W dalszej części poradnika przyjmujemy, że bootloader jest już odblokowany.

1. Pobieranie ROMU

Pobieramy potrzebne nam pliki:

Aby poradnik był aktualny nie podaję bezpośrednich linków do ROMów i Recovery. Zawsze należy pobrać aktualny rom z nowszą datą wydania (ja testuję z 19-stego października). Pobrane pliki zapisujemy do jednego katalogu na komputerze. Plik z pobranym romem PE zmieniamy dla wygody na “rom.zip”.

2. Instalacja

 1. Uruchamiamy urządzenie w trybie fastboot FAQ > Instalacje MIUIPolska > Jak zainstalować fastboot/ADB?.
 2. Przechodzimy do katalogu z pobranym romem i recovery
 3. Rozpakowujemy archiwum z recovery i przechodzimy do katalogu z recovery.img
 4. Instalujemy recovery:
  1
  fastboot flash recovery recovery.img
 5. Przechodzimy do recovery wydając komendę:
  1
  fastboot boot recovery.img
  , i zaraz po wydaniu komendy trzymamy przyciski górny głośności i power jednocześnie aż pojawi się logo MI, a potem recovery.
 6. Wybieramy ikonkę kosza i z zakładki “Format data” potwierdzamy wpisując “Yes”
 7. Przyciskiem u dołu ekranu wychodzimy do głównego menu

3. Instalacja ROMU

 1. Podłączamy telefon po USB do komputera i przenosimy plik rom.zip z do pamięci telefonu. Jeśli się to nie uda to za pomocą komendy
  1
  adb push rom.zip data/
  przeniesiemy plik rom do katalogu data
 2. W recovery wybieramy opcję “Files” i wskazujemy plik z głównego katalogu (lub z “data”)
 3. Po zakończeniu instalacji wybieramy “Wipe caches” i “Reboot System”

Aktualizacje Android 13 Pixel Experience

 • Aktualizacje Pixel Experience mogą wykonywać się przez OTA w odpowiedniej opcji w systemie lub ręcznie wg metody pokazanej powyżej od pkt 3 czyli zainstalowanie pliku rom z nową wersją (już bez formatu danych).

Jak działa Android 13 na MI 9T Pro?

Pozytywnie zaskoczyła mnie szybkość działania telefonu na Androidzie 13 Pixel Experience. Samo urządzenie uruchamia się czy restartuje 2 (!) razy szybciej niż na MIUI. Responsywność systemu, płynność przewijania jest naprawdę wysoka. Ponadto wrażenie robi fakt, że na tak “wiekowym” urządzeniu, którego support Xiaomi zakończyło jakiś czas temu, wszystko działa. Aparat fotograficzny (mamy możliwość samodzielnego zastąpienia tego aparatu jakimś dobrym Google Cam) działa, odcisk palca działa, łączność Wi-Fi/LTE/BT działa. Działa o dziwo także AOD, czyli ekran zawsze włączony. System dodatkowo bez problemu przechodzi certyfikację Safetynet i Google Play Protect, a więc nie ma tu też problem z płatnościami z NFC. Być może jest coś, czego nie odkryłem i wymaga to poprawienia przez autorów PE, jednak jak na pierwsze wydanie Androida 13 to naprawdę to się udało.

Warto wspomnieć na koniec, że system ten pasuje na Redmi K20 Pro (w tym Premium Edition), toteż posiadacze tego, chińskiego wariantu mają dobre wyjście, ponieważ zwykle wybór ich systemu ograniczał się jedynie do romów MIUIPolska i custom rom z racji konieczności posiadania odblokowanego bootloadera. Po zakończeniu wsparcia tego modelu ze strony MIUIPolska i Xiaomi mają możliwość korzystania z telefonu dłużej i na znacznie nowszej wersji Androida.

A tak wygląda Android 13 na MI 9T Pro:

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner