W ostatnim czasie zaczęliśmy przywracać wersje xiaomi.eu w wariantach pod recovery, czyli TWRP, ze względu na pojawianie się działających wydań TWRP z Androidem 12/13 (przede wszystkim w zakresie deszyfrowania danych). Otrzymujemy wiele pytań i wątpliwości dotyczących wgrywania ROM-u recovery. Oto poradnik, jak przejść z dotychczas wydawanych wersji fastboot na wersję recovery.
Instrukcja dotyczy osób przenoszących się z już posiadanego ROM-u Xiaomi.eu fastboot na ROM Xiaomi.eu recovery. Jeśli instalujesz ROM po raz pierwszy, zapoznaj się z tą instrukcją.
nowe, działające recovery TWRP pod nasze urządzenie – do pobrania tutaj – plik dopasowujemy do nazwy kodowej urządzenia, którą można znaleźć w pobieralni ROM-ów. Pobieramy możliwie jak najnowsze wydanie – stare mogą nie działać z nową wersją Androida,
ROM xiaomi.eu w wersji pod recovery (o ile jest on dostępny – jeśli w nazwie pliku nie ma dopisku fastboot, oznacza to, iż paczka jest przygotowana pod recovery).
Procedura
Włącz pokazywanie rozszerzeń pliku w przypadku korzystania z Windowsa. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której fastboot odmówi wgrania pliku z powodu jego braku (podwójnego rozszerzenia, np. twrp.img.img). W tym celu wejdź w Eksplorator plików > na górze Wyświetl > Pokaż > Rozszerzenia nazw plików (w przypadku Windowsa 11, w starszych wersjach opcja będzie się znajdować w górnej części okna, w podobnej lokalizacji).
Rozpakowujemy paczkę z narzędziami fastboot w dowolnej lokalizacji (należy ją oczywiście zapamiętać) i przechodzimy do niej. Kopiujemy do niej nasz plik TWRP, najlepiej zmieniając jego nazwę na jak najkrótszą (na potrzeby naszego przykładu posługiwać się będę nazwą twrp.img).
Uruchamiamy telefon w trybie Fastboot (vol- i power) i podłączamy go do komputera, a na komputerze uruchamiamy terminal/wiersz poleceń (w Windowsie 11 prawym przyciskiem myszy w katalogu > Otwórz w Terminalu, w starych wersjach Ctrl+Shift+prawy przycisk myszy > Uruchom w PowerShellu/wierszu polecenia).
Jeśli uruchomiliśmy Terminal/PowerShell, przed dalszymi czynnościami należy wpisać komendę “cmd” i zatwierdzić ją Enterem.
Sprawdzamy, czy nasze urządzenie jest widoczne, komendą “fastboot devices“.
Jeśli komenda nie zwraca żadnego rezultatu, należy zainstalować sterowniki – instrukcja tutaj (“Co w sytuacji, gdy Windows nie widzi telefonu?”).
Jeśli wynik wygląda mniej więcej tak jak na powyższym zrzucie, możemy uruchomić/zainstalować TWRP. Próbujemy najpierw wgrać nasze TWRP komendą “fastboot flash recovery twrp.img” (w niektórych przypadkach fastboot flash recovery_ab twrp.img). Jeśli wyskoczy nam błąd typu No such partition, oznacza to, że nasz telefon nie ma partycji recovery. W takim przypadku wydajemy komendę “fastboot boot twrp.img“. Ponieważ procedurę wgrywania wykonuję na Mi 10T Lite, które posiada tę partycję, wgrywanie recovery kończy się powodzeniem.
W przypadku, gdy wgraliśmy recovery pierwszą komendą, wydajemy jeszcze polecenie “fastboot reboot“, a następnie trzymamy (od razu!) przycisk Vol+ do momentu, aż się ono nie uruchomi; możemy też wpisać komendę fastboot reboot recovery i TWRP powinno się uruchomić automatycznie.
Po uruchomieniu recovery może wystąpić sytuacja, iż będziemy mieć język chiński (szczególnie w przypadku TWRP z pierwszego z podanych linków). Zmieniamy wtedy język na angielski/polski wg instrukcji.
Jeśli mieliśmy ustawioną blokadę ekranu, TWRP powinno się zapytać o nią. Wpisujemy ją, po czym akceptujemy nasz wybór “ptaszkiem” na dole ekranu.
Po pomyślnym uruchomieniu lub instalacji TWRP i zdeszyfrowaniu danych pojawi nam się menu z ośmioma, a w niektórych przypadkach (np. Mi 10T Lite) 10 pozycjami. Niezależnie od tego, jaki układ posiadamy, wybieramy opcję Install/Instaluj, a następnie szukamy paczki z ROM-em xiaomi.eu pobranym wcześniej. Następnie bez modyfikowania domyślnie wybranych opcji przesuwamy suwak – instalacja powinna się rozpocząć. Jeśli nie mamy ROM-u jeszcze na telefonie, to go przenosimy z komputera – powinien on wykryć telefon jako normalną pamięć wewnętrzną.
Po udanej instalacji ROM-u wybieramy przycisk Reboot System.
Właśnie zaktualizowaliśmy system ponownie z recovery. Następne aktualizacje można wykonywać już z poziomu telefonu (aplikacja Aktualizacje lub ręczne pobranie paczki i instalacja w nowym TWRP).
Porada: Instalację lub naprawę oprogramowania w Xiaomi można też zlecić profesjonalistom w MiCenter tutaj.