Dziś zostały wydane przez Xiaomi kompilacje publicznych chińskich wersji beta MIUI 13. Nie są to jednak te same wersje, które można pobrać np. z naszej strony (w ramach modyfikacji Xiaomi.eu). W tym artykule postaram się wyjaśnić nowe oznaczenie wersji beta MIUI, z jakimi możecie się od dziś spotkać na różnych portalach udostępniających te wersje do pobrania.
Oznaczenie nowych publicznych wersji beta to zazwyczaj wersja typowa dla wersji stabilnych MIUI, a nie wersji beta: V13.0.0.1.1.DEV (bądź podobna).
W przeciwieństwie do typowych wersji stabilnych, noszących oznaczenie np. V13.0.4.0.SKACNXM, mamy tu do czynienia z pięcioma liczbami, a nie czterema. Osoby z nieco dłuższym obyciem z MIUI zauważą zapewne, że kiedyś pięcioliczbowe wersje były bardzo często rozpoznawane jako kompilacje tzw. syfMIUI, czyli oprogramowanie modyfikowane przez sklep, który sprzedawał dane urządzenie. Teraz takie odróżnienie nie będzie już oczywiste w sytuacji, kiedy zaczyna je stosować samo Xiaomi (choć aktualnie tylko do wersji public beta w Chinach, i to na Androidzie 12).
„syfMIUI” w telefonie Redmi 4A autora artykułu Nowe oznaczenie – oficjalne – wersji public beta MIUI China
Dlaczego nie jest to, moim zdaniem, w pełni wersja beta?
Według mojej wstępnej analizy oprogramowania wydanego dla Xiaomi 12 Pro (V13.0.12.1.1.DEV), nowa wersja beta niewiele różni się od wydanej tuż po premierze tego flagowca aktualizacji wersji stabilnej MIUI V13.0.12.0.SLBCNXM. Brakuje jej wielu nowych wydań różnych aplikacji, które znajdują się w ramach dotychczasowych wersji beta. Jednocześnie nowa publiczna beta pod względem niektórych aspektów, np. wersji modemu, jest starsza od wydanej kilka dni temu wersji stabilnej V13.0.16.0.SLBCNXM. Wygląda więc na to, iż publiczne wersje beta, przynajmniej w Chinach, będą teraz dużo bardziej związane z wersjami stabilnymi niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż będą na nich bezpośrednio oparte (tak jak jest prawdopodobnie w przypadku Xiaomi 12 Pro, a także w przypadku innych urządzeń). Aplikacje będą co prawda nowsze niż w wersjach stabilnych, ale nie aż tak nowe jak w wersjach zamkniętych (co można oczywiście obejść, bo sporo aktualizacji aplikacji Xiaomi publikuje w swoim sklepie z aplikacjami).
Dość intrygujący jest fakt, iż aktualizacje na urządzenia oparte obecnie na Androidzie 11 (np. Mi Note 10) nadal są wydawane według „starego” oznaczenia, albowiem publiczna chińska wersja dla wspomnianego telefonu to… wersja 22.1.12. Oznacza to, że jednocześnie w Chinach wydawane są teraz dwie różne wersje publicznej bety MIUI: V13.* dla urządzeń z Androidem 12 i 22.1.* dla smartfonów z Androidem 11, nie wspominając już o tym, że zamknięta beta dla telefonów z Androidem 12 nadal jest publikowana według tego samego schematu co aktualizacja publiczna dla Androida 11. Idzie się pogubić.
Po co to zrobiono? Być może po to, aby usprawnić proces przenoszenia zmian z wersji beta do wersji stabilnej. Oparcie kodu o tę samą wersję i oddzielenie zamkniętej bety, w której znajdują się większe nowości, od publicznej bety, w której teoretycznie mają być już sprawdzone przedtem zmiany, ma zapewne na celu szybsze wydawanie wersji stabilnych w Chinach — z naciskiem na to państwo, albowiem nic aktualnie nie wiadomo o podobnych planach w przypadku wersji globalnych MIUI. Przypomnę, iż ostatnie wersje Global Beta zostały wydane 2,5 roku temu.
Oficjalny powód zmiany nazw kompilacji podany w publicznej liście zmian to „zmiany w architekturze oprogramowania pod Androida 12”.
Jak to będzie wyglądać na Xiaomi.eu?
Póki co, zgodnie z tytułem, bez zmian. Niezależnie od wersji Androida nadal będziemy publikować u nas wersje z zamkniętej (w przypadku Androida 12) i publicznej (w przypadku Androida 11) bety MIUI (tj. według oznaczenia rok.miesiąc.dzień, np. 22.1.13). Nie wiemy, czy i kiedy te zmiany dotkną również wersji zamkniętych, lecz obecnie nie widzimy żadnego powodu, aby nagle zmieniać oznaczenia „naszych” wersji beta. Musielibyśmy jednocześnie publikować aktualizacje według „nowych” oznaczeń dla Androida 12 i „starych” dla Androida 11, a ponadto te wersje nie byłyby takie same między sobą (pod względem „zawartości”, czyli wersji aplikacji).
Jednocześnie w miarę pojawiania się nowych kompilacji stabilnych MIUI 13 będziemy je przygotowywać do wydania jako Xiaomi.eu — więcej szczegółów w naszym artykule.