Skocz do zawartości

Xiaomi gateway 2 + sensor + smart plug


Lukasz050

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Planuję zakup urządzeń xiaomi w celu zautomatyzowania. I mam kilka pytań niestety bez urządzeń nie jestem w stanie tego sprawdzić A nie chce od razu kupować bo trzeba zakupić przynajmniej 3 urządzenia.

 

Czujnik temperatury i wilgotności: Są dwa okrągłe jeden z wyświetlaczem drugi bez I mniejszy. Czy poza tym w aplikacji obsługa tych dwóch wygląda inaczej ? Pytam o wygląd wykresów oraz czy może któryś jest bardziej rozbudowany jeżeli chodzi o historię danych oraz obsługę ?

Czujnik bez wyswiwtlacza:

https://m.banggood.com/New-Arrival-Original-Xiaomi-Mini-Smart-Home-Temperature-and-Humidity-Sensor-White-p-1046061.html

 

Czujnik z wyświetlaczem:

https://m.banggood.com/Xiaomi-Mijia-Bluetooth-Thermometer-Hygrometer-with-LCD-Screen-Magnetic-Suction-Wall-Stickers-p-1232396.html?rmmds=detail-bottom-alsolike

 

Dowiedziałem się już że  żeby czujnik temperatury i wilgotności działał nawet gdy jestem poza domem i zbieral dane historyczne potrzebny mi jest gateway  ponieważ sam ma tylko bluetooth i potrzebuje bramy. I tutaj znowu widzę dwa urządzenia. Jeden który na pewno wiem że zadziała to gateway 2:

https://m.banggood.com/it/Original-Xiaomi-Upgrade-Smart-Home

Ale jest również coś pod nazwą aquara homekit. Czym to się różni? I kotre lepiej wybrać do mojego zastosowania ?

Na aliexpress  znalazłem jakieś urządzenia gateway które podobno dają tą samą funkcję. Czy ktoś to testował I może potwierdzić że działa stabilnie I można dzięki niemu podłączyć czujnik temperatury do wifi ?

https://m.banggood.com/XIAOMI-Qingping-Blueooth-WIFI-Gateway-Applicance-Switch-Linkage-Gateway-Smart-Door-Lock-Wi-Fi-Gateway-Bluetooth-Mesh-Gateway-Lock-Wi-Fi-Gateway

 

ostatnia I najważniejsza kwestia 

Chce podłączyć do tego dwa smart gniazdka.

I tutaj pytanie o możliwości wprowadzania zmiennych i warunków. Ponieważ przeczytałem że są z tym problemy.

Chodzi o zastosowanie reguł:

Gdy temperatura jest poniżej 20°C to włącz gniazdko A 

Oraz gdy temperatura jest powyżej 25°C to wyłącz gniazdko A

Chodzi mi tu oto czy można ustawić dwa warunki dla jednego gniazdka?   I czy faktycznie zadziała to tak że  gdy temperatura będzie np 18°C gniazdko się załączy I pozostanie włączone aż do osiągnięcia 25°C. Następnie pozostanie wyłączone dopóki temperatura nie spadnie do poniżej 20°C

Analogicznie sytuacja wygląda z wilgotnością  dwa warunki dla gniazdka B. Ale jeśli zadziała z temperaturą  to również z wilgotnością nie będzie problemu.

 

Bardzo proszę o pomoc osobę która posiada przynajmniej jedno smart gniazdko oraz sensor temperatury/wilgotności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche mieszasz technologie ;) ktore smart gniazdko chcesz kupic? bo jesli na zigbee to musisz miec hub zigbee i wtedy kupujesz sensor temp/hum zigbee. jesli jakies wifi to wtedy mozesz pomyslec o sensorze na bluetooth i bramce ble (takiej jak podales cleargrass lub wbudowanej w inne urzadzenie), ale czy to rozwiazanie lepsze od zigbee to mam watpliwosci. jesli ma to dzialac bez neta to koniecznie musisz isc w zigbee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz już zrozumiałem.

 

Czyli interesuje mnie gateway 2 

Smart socket również z zigbee (ma zielony interfejs aplikacji) oraz czujnik temperatury wilgotności. Tutaj też są dwa jeden kwadratowy drugi okrągły czy oba działają w technologii zigbee

 

No i nadal chciałbym potwierdzić jak działa to załączenie I wyłączanie przekaźników w gniazdkach oraz czy mogą być dwie reguły do jednego gniazdka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zestaw... kupiłem gniazdko EU z Chin... ale niestety gniazdko jest typ F (shuko) bez otworu na bolec.

Kupiłem przejściówkę... ale był a 10A i się spaliła (podłączyłem bojler).

Gniazdko działa... tylko nie mam jak teraz wpiąć.

Zastanawiam się czy nie rozebrać i nie nakręcić otworu na bolec (bo muszę sprawdzić czy nie zrobi gdzieś zwarcia). Druga opcja to wymienić gniazdo na scianie na shuko.

P.S.

To co wymyśliłeś powinno działać. Tylo wszystko musisz miec od Xiaomi/Aquara. Ja mam wersje EU. Kwadratowe czujniki lepsze. Ja mam dwa. Wszystko śmiga (temperatura, ciśnienie, wilgotnosc).

 

 

20190930_194740.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomiar tez wiem ze na pewno działa chodzi mi tylko o te nieszczęsne dwie reguły do jednego gniazdka.

 

I od razu zapytam żeby mieć 100% pewność że wszystko będzie działało lepiej kupić wersje Chińska wszystkiego ? Mówię też o gateway'u słyszałem też że niektóre urządzenia chińskie nie są kompatybilne jeśli się je podłączyć do gatewaya EU A smart sockety będę kupował na pewno te chińskie ponieważ mają pomiar prądu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Europejska wersja (w ustawieniach serwery EU) obsługują mniej urządzeń... ale jak kupisz coś z naszego rynku, to możesz mieć kłopot z podłączeniem na serwer chiński.

Jeśli kupujesz wszystko chińskie (gniazdka Ci nie przeszkadzają)... to powinno być OK.

Ja się szykuję do przesiadki na HA z RPi. Czujniki Xiaomi zostawię bo są w miarę tanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Lukasz050 napisał:

Sam pomiar tez wiem ze na pewno działa chodzi mi tylko o te nieszczęsne dwie reguły do jednego gniazdka.

te 2 regulki to robisz niezaleznie. widzialem czasami jak chmura glupiala, gdy miala 2 warunki w 1 scenie, ale tu masz 2 osobne sceny po 1 warunek i 1 akcja, na 99% nie powinno byc problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...