Sign in to follow this  
Gravis

Kasprowy Wierch - Stratos / Strava / Endomodo tel

Recommended Posts

Hej,

Byłem w weekend na Kasprowym. W plecaku telefon z włączonym endomodo nonstop GPS.

Na ręku zegarek Stratos ostatnie oprogramowanie i opcja wspinaczki. Trening po zapisaniu zsynchronizowałem ze Stravą.

 

Wyniki

Endomodo z tel: https://www.endomondo.com/users/3263102/workouts/1265863121

Strava: https://www.strava.com/activities/2134674737

Apka zegarka: https://imgur.com/a/S1x1g03

 

Ciekaw jestem co jest najbliżej prawdy...

 

Dodam jeszcze trasę wyznaczoną z mapy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.2695070,19.9805100;49.2433410,20.0069620;49.2323680,19.9816520;49.2695070,19.9805100

Oczywiście mapa nie liczy dokładnie wszystkich przejść itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trudno powiedzieć, co jest najbliższe prawdy. Rozbieżności wynikają z kilku rzeczy:
- pomiar wysokości za pomocą GPS byłby idealny, gdyby istniał idealny model matematyczny naszej planety. Niestety nie istnieje takowy, więc w zależności od metod korekcyjnych wynik wysokości mierzony za pomocą GPS może być mało dokładny. Aplikacja, korzystająca z sieci może zwiększyć znacząco tę dokładność, posiłkując się cyfrowm modelem terenu i na podstawie współrzędnych geograficznych modyfikować dane o wysokości pochodzące z GPSa.
- pomiar wysokości za pomocą barometru też ma swoje wady: tzw "wzór barometryczny" do przekształcenia ciśnienia na wysokość potrzebuje by wiadome były ciśnienie referencyjne na wysokości 0 m npm i temperatura powietrza. Żeby dobrze wyznaczyć wysokość za pomocą barometru należałoby mieć precyzyjnie obliczone ciśnienie zredukowane do 0 m npm i temperaturę, czyli  w punkcie startu, (musimy znać dokładną wysokość npm tego punktu), ustawiamy barometr i termometr i co jakiś czas mierzymy drugim barometrem ciśnienie i drugim termometrem temperaturę, dokonujemy stosownych korekt używając danych doczytanych z punktu startu i luuuu mamy dosyć precyzyjnie wysokość...
No, oczywiści pod warunkiem, że ciśnienie zredukowane do poziomu 0 jest w punkcie startu i w lokalizacji w której dokonujemy pomiaru takie samo (może być różne - co widać na izobarach) no i temperatura powietrza jest zbliżona ;)

Ja bym obstawiał, że wyniki z Endomondo będą najbliżej prawdy, jeżeli tylko pomiar GPSa z telefonu był dokładny.
Informacje ze Stravy pewnie będą na 2 miejscu - bo dane GPS pochodzą z zegarka - więc są bez wspomagania BTSami GSM i danymi z lokalizacji znanych sieci WiFi. Będą one lepsze niż surowe dane z zegarka, bo Strava koryguje wysokość za pomocą cyfrowego modelu ukształtowania terenu.
Apkę z zegarka bym ustawił na ostatnim miejscu, bo wysokość pochodzi pewnie z surowych danych GPS (co najwyżej korygowanych modelem matematycznym, a on jest gorszy od cyfrowego modelu). Dodatkowo myślę, że korekcja barometryczna, nawet jeżeli jest, to i tak działa raczej "tak sobie".

 

Edited by walek75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reasumując. Nie ma sensu zegarek w górach. Jedynie co mierzy ekstra czego telefon nie zmierzy to rytm serca, ale to można załatwić inną opaską na klatę, która dodatkowo jest bardziej prawdomówna jak chodzi o odczyty niż z nadgarstka. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można tak do tego podejść, ale z drugiej strony Pace czy Stratos mogą rejestrować ślad GPS przez prawie 30 godzin, telefony bez dodatkowego powerbanka raczej nie dadzą rady tak długo działać.
Zegarki z reguły są bardziej poręczne niż telefony (lżejsze, dopięte do nadgarstka, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż smartphone'y).
Dane z zegarka w postaci pliki gpx można poddać korekcie uwzględniającej cyfrowy model ukształtowania i wówczas powinny być zbliżone do tych z telefonu (telefony, o ile jest ta opcja włączona, dodatkowo korygują współrzędne dzięki triangulacji ze stacjo bazowych GSM, więc przy fatalnych warunkach pogodowych lepiej sobie poradzą z lokalizacją, a przy dobrych warunkach i tak wspomaganie bardziej pomaga niż przeszkadza).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@walek75 yy możesz rozwinąć temat korekty? Jak i gdzie to zrobić?  Eksport do gpx mozna zrobic zawsze, ale co dalej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja używałem GPSVisualizer http://www.gpsvisualizer.com/elevation
Uploadujesz plik z trasą i klikasz na klawisz convert&add elevation.
Do konwersji używa modeli DEM (digital elevation model) m.in pochodzących od NASA:

Cytat

NASA: SRTM1     NASA's SRTM1 database (from the Space Shuttle Radar Topography Mission) has a resolution of about 30 meters. Previously, SRTM1 data was only available for the United States (and was not very useful because NED1 is generally better), but recently NASA has released SRTM1 tiles for the entire world. GPS Visualizer's server does not contain the full global dataset, but it does contain all of Europe, Japan, South Korea, and Taiwan, as well as parts of Australia, New Zealand, and South Africa. Additional locations will be installed upon request.

NASA: SRTM3     NASA's SRTM3 dataset includes 90-meter resolution for the entire world

Generalnie polecam stronkę http://www.gpsvisualizer.com/ umożliwia konwersję w dwie strony śladów z różnych typów plików, wyświetlanie na mapach od różnych dostawców (aby skorzystać z Google Map trzeba wpisać swój klucz do map Google), itd. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this