Sign in to follow this  
glaedrem

Biblia MIUI - napisz opis, dostaniesz wlepkę!

Recommended Posts

Nie możemy być gorsi, więc i my tworzymy bazę informacji na temat aplikacji dostępnych w MIUI. Założenie jest takie, że każda z aplikacji będzie mieć opis na kilkanaście zdań, w którym opiszemy najciekawsze jej funkcje - tak by nowy użytkownik, mógł w łatwy sposób zacząć z niej korzystać.

[bt]

[/bt]

Mamy dla Was propozycje: każdy kto napisze taki opis, otrzyma od nas zestaw wlepek (MIUIPolska + MITU). Wystarczy, że tekst będzie spełniał nasze założenia: poprawny język, opis najważniejszych funkcji danej aplikacji, forma (oraz długość) podobna jak w przykładzie poniżej.


4

Przykład:

Przeglądarka - MIUI posiada świetnie funkcjonującą przeglądarkę. Bezpośrednio po otworzeniu aplikacji, naszym oczom ukazuje się lista kafelków ze stronami. Dzięki nim w łatwy sposób możemy dotrzeć do ulubionych adresów w sieci. Kafelki możemy dowolnie modyfikować, usuwając obecne i dodając własne.

Przesuwając palcem w lewo, dotrzemy do listy zakładek i historii przeglądania. Jeśli mamy podpięte konto Google, to zsynchronizują nam się zakładki z przeglądarki Chrome. Przeglądarka posiada wiele użytecznych opcji, takich jak tryb incognito, tryb nocny, czy też limit transmisji, który blokuje wstępne ładowanie stron i obrazków, gdy korzystamy z sieci mobilnej. Twórcy aplikacji nie zapomnieli również o wprowadzeniu gestów, dzięki którym łatwo możemy przemieszczać się pomiędzy otwartymi zakładkami.


4

Opisy zamieszczamy w tym wątku. Jeśli stworzyłeś opis zgodny z wytycznymi, to odezwiemy się do Ciebie z prośbą o adres do wysyłki. Oczywiście jeśli napiszesz przykładowo dwa teksty poprawne, to otrzymasz od nas łącznie 4 wlepki.


4

Lista stworzonych opisów:

Przeglądarka

Muzyka

MI HOME

Zegar

Firewall

Galeria

Kalkulator

Dyktafon

Latarka

Kompas

Motywy

Kontakt

Monitor

Wiadomości

AntyVirus

Kopia MIUI

Menadżer plików

Radio

Kalendarz

Transfer

Uprawnienia

Notatki

Poczta

Aparat

TODO:

Panel Sterowania

Nowy Kalendarz

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIUI posiada wbudowany odtwarzacz muzyczny, dzięki któremu można bez problemu cieszyć się muzyką w dobrej jakości.

Ekran główny składa się z miejsca na okładkę albumu i jego nazwę, pod nim jest lista utworów, którą można posortować według wykonawcy (następnie kategoria dzieli się na albumy), playlist, lub nazw. Poza tym jest jeszcze opcja "Online", w której znajdziemy radia, podcasty i muzykę, lecz potrzebny jest do tego internet.

W ustawieniach aplikacji znajdziemy możliwość pobrania okładki albumu, czy tekstu piosenek. Niestety nie są dostępne napisy do wszystkich utworów, lecz ich liczba stale się powiększa. Dodatkowo można włączyć korektę tagów ID3, co zaoszczędzi nam wiele czasu przy poprawianiu nazw.

Autorzy aplikacji dodali także equalizer, który można włączyć po kliknięciu w okładkę utworu przy odtwarzaniu. W menu, które się pojawi znajdują się też inne opcje, m. in. tryb odtwarzania, np. losowy. Po przesunięciu palcem w lewo pojawia nam się tekst utworu, a po tym samym geście w drugą stronę lista utworów na playliście.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Launcher MiHome

Po uruchomieniu urządzenia z systemem Miui wita nas przyjazny, kolorowy ekran launchera. W odróżnieniu od standardowych różni się on przede wszystkim brakiem siatki aplikacji a raczej jej umiejscowieniem bezpośrednio na pulpicie zaraz obok widżetów. Dostęp do programów jest szybki i intuicyjny a smaczku dodają żywe ikony, które w czasie rzeczywistym zmieniają swój wygląd - odliczanie sekund w zegarku czy zmiana kartek w kalendarzu.

Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia dowolnego motywu dzięki czemu można sobie spersonalizować pulpit według własnych upodobań. Ogrom funkcji i przejrzyść launchera sprawiła, iż został on również wydany na pozostałe urządzenia, nawet te bez wsparcia Miui i można go pobrać za darmo z Google Play.

-- 13 paź 2013, o 17:49 --

Firewall

Miui posiada wbudowanego firewalla, który umożliwia blokowanie niechcianych połączeń czy wiadomości SMS od wybranych przez nas osób. Jeśli uprzykrzają Ci życie uciążliwe telefony od byłej dziewczyny czy SMSy z promocjami to ta aplikacja jest właśnie dla Ciebie.

Dzięki czarnej liście definiujesz numery telefonów, które chcesz zablokować i już więcej telefon nie powiadamia Cię o niechcianych wiadomościach czy połączeniach. Oczywiście w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba możesz przejść do listy zablokowanych zdarzeń i sprawdzić kto próbował zakłócić nasz spokój.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zegar

W MIUI znajdziemy całkowicie odmienioną aplikację zegara. Przesuwając palcem w lewo lub w prawo możemy łatwo uruchomić jedną z 4 funkcji tej aplikacji - Alarmy, Zegar Światowy, Stoper lub Minutnik.

W Alarmach możemy ustawić budzik, który o konkretnej porze wywoła alarm (z wibracją lub bez) - możemy wybrać jeden z predefiniowanych lub utwór z biblioteki muzycznej. Możemy również ustawić powtarzanie alarmu - np. w dni robocze, co tydzień, codziennie.

Zegar Światowy pozwala nam zobaczyć jaka jest godzina w praktycznie każdym miejscu. Na ekranie widzimy zegar, który pokazuje godzinę strefy czasowej, w której obecnie się znajdujemy. Możemy utworzyć dodatkowe zegary, klikając przycisk "Strefy czasowe" i wybierając miasto lub strefę, którą chcemy wyświetlić na ekranie Zegara.

Stoper to najlepszy przyjaciel każdego sportowca. Pozwala on mierzyć czas, również licząc osobne okrążenia. Pomiar możemy w każdej chwili zatrzymać i uruchomić ponownie - przydatne gdy dopadnie nas zmęczenie.

Minutnik przyda się każdemu, kto na coś czeka. Możemy ustawić dokładny czas, po którym ma zadzwonić alarm (wybrany z biblioteki dzwonków lub muzyki) z dokładnością do 1 minuty, jak również pozostawić ekran włączony podczas odliczania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zegar

Korzystając z MIUI na pewno nie przeoczymy tej niezwykle użytecznej aplikacji. Po jej włączeniu ukaże nam się wyjątkowo estetyczna lista z godzinami naszych budzików wraz z suwakami dzięki którymi możemy aktywować nasze alarmy. Oczywiście po kliknięciu na daną godzinę możemy edytować szczegóły naszej pobudki takie jak dzwonek, drzemkę czy sposób wyłączenia alarmu.

Po przesunięciu palcem w lewo przechodzimy do części nazwanej ,,Zegar światowy'' która pokazuje nam czas na świecie w różnych strefach czasowych.

Po kolejnym wykonanym geście w lewo pojawi nam się niezwykle piękny Stoper - 3 wskaźniki precyzyjnie pokażą nam mierzony czas. Oczywiście mamy także opcje takie jak Pauza i Okrążenie.

Ostatnia część tej aplikacji zawiera świetnie zaprojektowany ,,Minutnik'' który posiada elegancie pokrętło dzięki któremu możemy ustawić czas do dźwiękowego powiadomienia.

PS. Vipitus mnie wyprzedził :(

// dzięki, połączymy Twoją i wyższą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Galeria

Świetna aplikacji Galerii dostępna w MIUI to jeden z powodów, dlaczego nakładka ta cieszy się takim powodzeniem. Na ekranie głównym widzimy wszystkie zdjęcia posortowane wg daty. Po wejściu w "Lokalne albumy" możemy przeglądać wszystkie albumy ze zdjęciami, które mamy w pamięci telefonu.

"Albumy w chmurze" pozwala nam na dostęp do zdjęć zsynchronizowanych przez konto Xiaomi (w ustawieniach Galerii możemy dostosować opcje dotyczące synchronizacji). Zdjęcia z "Chmury" możemy również oglądać na komputerze za pomocą MiCloud. Jest to świetny sposób na to, aby mieć zdjęcia zawsze przy sobie i nie bać się o ich utratę w wyniku np. uszkodzenia telefonu.

W widoku pełnoekranowym zdjęcia po kliknięciu na ekran mamy do wyboru kilka opcji - "Wyślij" pozwala na udostępnienie zdjęcia np. przez Facebooka, Bluetooth, w MMSie, czy też wysłać je na MiDrive. Możemy również wybrać opcję "Edytuj", która pozwala uruchamia zaawansowany edytor zdjęć, dzięki któremu możemy poprawić wygląd zdjęcia, dodać efekt, zmienić kontrast, jasność, czy też rozmiar obrazu. Nie ma też problemu z ustawieniem tapety czy zdjęcia kontaktu - wszystko jest dostępne po naciśnięciu przycisku "Więcej".

Galeria MIUI ma jeszcze dwie ciekawe funkcje - Pokaz slajdów (wyświetlanie zdjęć zmieniających się co określony czas) oraz Wygaszacz ekranu (zamiast wygaszać ekran pokazuje zdjęcia z wybranego albumu).

@Jacek: Dlatego szybko pisałem, bo wiedziałem, że ktoś to stworzy :D

-- 13 paź 2013, o 18:41 --

Kalkulator

MIUI posiada bardzo dobrą aplikację Kalkulatora. Ma ona dwa tryby - zwykły i naukowy.

W pierwszym trybie mamy dostępne typowe działania - dodaj, odejmij, podziel i pomnóż. W sam raz, jeśli mamy do wykonania proste obliczenia.

Tryb naukowy jest już o wiele bardziej zaawansowany. Możemy liczyć silnię, pierwiastkować, potęgować, obliczać wyrażenia z wykorzystaniem trygonometrii jak też korzystać z nawiasów. Powinno to zadowolić każdego ucznia szkoły średniej lub studenta.

-------------------------------------------------

Dyktafon

Czasem musimy nagrać np. jakąś rozmowę, notatkę lub wykład. Z pomocą przychodzi nam Dyktafon - jego interfejs do złudzenia przypomina prawdziwe urządzenie.

Możemy nagrywać notatki głosowe dowolnej długości (oczywiście na tyle, na ile pozwoli nam pojemność pamięci telefonu). W ustawieniach możemy uaktywnić diodę LED podczas nagrywania przy wyłączonym ekranie, włączyć Ciche nagrywanie lub zmienić źródło, z którego odtwarzane są nagrania.

Po przejściu po listy nagrań (po prawej stronie przycisku "Nagraj") mamy dostęp do wszystkich nagranych do tej pory notatek głosowych (po dłuższym przytrzymaniu nagrania możemy ją usunąć, zmienić nazwę lub wysłać).

-------------------------------------------------

Latarka

Chyba nie trzeba tłumaczyć możliwości tej aplikacji - po prostu świeci diodą LED. Latarkę aktywujemy ją naciskając ekran w dowolnym miejscu.

-------------------------------------------------

Kompas

Dla podróżników i często gubiących się w lesie, zespół MIUI przygotował aplikację Kompasu. Pokazuje ona kierunek w którym jesteśmy zwróceni (dzięki wykorzystaniu żyroskopu), jak również szerokość i długość geograficzną (wymagany sygnał GPS), ciśnienie oraz wysokość, na której się znajdujemy (tylko dla wybranych telefonów).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motywy

Rzadko który smartfon umożliwia zmianę wyglądu ikonek, rodzaju czcionki, bądź ekranu blokady po wyjęciu z pudełka. Zazwyczaj zmiany te wiążą się z odblokowywaniem telefonu, co powoduje utratę gwarancji producenta. MIUI to system, który wychodzi na przeciw użytkownikom smartfonów, którzy chcą spersonalizować swój telefon. Dlatego w systemie zainstalowano aplikację o nazwie Motywy.

Aplikacja ta umożliwia całkowitą zmianę wyglądu naszego MIUI. Można to zrobić poprzez zastosowanie gotowych motywów lub zmianę poszczególnych elementów, takich jak tapetę, czcionkę, dzwonki lub ikony.

Po zalogowaniu się na konto Xiaomi aplikacja Motywy udostępnia nam obszerną bazę różnego rodzaju motywów i ich poszczególnych elementów. Można je pobrać za darmo lub wykorzystując do tego żetony w formie płatności. Istnieje również możliwość pobrania motywów z oficjalnego forum MIUI, xda itp. na smartfona i wczytanie ich z pamięci telefonu.


2

Kontakty

Czym byłby telefon bez spisu kontaktów? MIUI posiada własną, zaawansowaną książkę telefoniczną, która rozpoznaje z jakiego kraju pochodzi dany numer komórkowy, czy też z jakiego regionu mamy zapisany numer telefonu stacjonarnego.

Gdy wejdziemy do aplikacji ukazuje się spis kontaktów, nad nim trzy zakładki: Ostatnie (połączenie z aplikacją Rejestr), Wszystkie (lista kontaktów) i Grupy (grupy, do których przypisane zostały poszczególne kontakty), a poniżej wyszukiwarka kontaktów. Lista może być wyświetlana w sposób pełny, czyli zdjęcie, nazwa i pseudonim lub uproszczony - tylko nazwa kontaktu. Po prawej stronie listy znajduje się pasek listy w formie alfabetu, a na dole na środku ikonka umożliwiająca dodanie nowego kontaktu.

W aplikacji Kontakty podczas tworzenia nowego kontaktu oprócz standardowych pól takich jak nazwa i numer telefonu, posiadamy również możliwość podania nazwy firmy, e-mail'a, komunikatora, pseudonimu, adresu zamieszkania, czy też daty urodzin. Prawie każde pole posiada możliwość swoistego wyróżnienia.

Podany numer telefonu zostaje rozdzielony dwiema przerwami co trzy cyfry, aby można go było lepiej przeczytać lub podać. Oczywiście można go również podpisać jako komórkowy, służbowy, stacjonarny itp. Podobna sytuacja ma się do adresu mailowego.

Wpisując numer bądź nazwę kontaktu, jakim posługuje się dana osoba w komunikatorze społecznościowym, istnieje możliwość podania nazwy tego komunikatora, np. AIM, Skype, Jabber, bądź też wpisania własnej nazwy.

Podczas tworzenia nowego kontaktu można przypisać do niego zdjęcie, czy to z pamięci telefonu, czy z konta Google lub Xiaomi. Fotografia zostaje wyświetlona, gdy dana osoba do nas dzwoni, gdy odpisujemy sms'a lub gdy wyświetlamy informacje o danym kontakcie.

Gdy wejdziemy w dany kontakt ukazuje się kolejno od góry: nazwa kontaktu, zdjęcie i podane przez nas informacje. Na dole znajdują się trzy ikony: Wyślij (udostępnianie informacji, plików czy też wysłanie sms'a lub mail'a do danego kontaktu), Ulubione (dodanie kontaktu do listy ulubionych) i Edytuj kontakt.

W menu aplikacji Kontakty mamy możliwość utworzenia lub przywrócenia kopii kontaktów, przejście do naszych, zalogowanych kont i ich synchronizacji oraz ustawień samej aplikacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monitor danych

Monitor danych twórcy umieścili w trosce o pieniądze użytkownika, ponieważ czasem zdarza się, że zapomnimy wyłączyć 3G, a każdy wie, iż nie jest to tania rzecz. No chyba, że z pakietem.

Monitor danych pozwala na kontrolowanie transferu danych przez sieć komórkową. Możemy go ograniczyć do danej ilości danych, przejrzeć aplikacje, które używają go najwięcej, lub wyłączyć im do tego dostęp. Wszystko jest pokazane na ładnym wykresie. Dodatkowo ikonka aplikacji jest żywa, więc wystarczy na nią spojrzeć, żeby zobaczyć ile transferu nam zostało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomości

To nic innego jak aplikacja odpowiedzialna za wysłane i otrzymane SMS'y i MMS'y. W MIUI wiadomości zostały umieszczone w estetycznej i prostej, a zarazem rozbudowanej aplikacji.

Wchodząc w Wiadomości ukazuje się lista kontaktów z którymi prowadzimy konwersacje pisemne. Pod każdym kontaktem zostaje podany fragment ostatniej otrzymanej bądź wysłanej wiadomości. Oprócz tego podana jest również godzina lub data ostatniej odpowiedzi. Lista wiadomości tekstowych może wyświetlić wszystkie rozmowy lub tylko te, które prowadzimy z ulubionymi kontaktami. Po wejściu w daną rozmowę otrzymane wiadomości wyświetlane są po lewej stronie ekranu, a wysłane po prawej.

Dodatkowo aplikacja oferuje wyszukiwarkę wiadomości, wyróżnienie danej konwersacji, aby zawsze była ona na pierwszym miejscu listy, dodanie do czarnej listy, aby wiadomości od danego kontaktu zostały zablokowane, czy też wiadomości w chmurze, które oferuje konto Xiaomi.


2

Antywirus

W dzisiejszych czasach brak zainstalowanego programu antywirusowego na komputerze czy laptopie wiąże się z ryzykiem, że prędzej czy później będziemy ofiarami wszelkiego rodzaju wirusów, które uniemożliwią nam płynną i efektywną pracę z systemem. Rozwój rynku smartfonów spowodował również rozkwit wirusów atakujących telefony z Androidem czy iOS'em na pokładzie.

Dlatego MIUI posiada wbudowaną aplikację antywirusową, która jest ładna i prosta w obsłudze. W celu sprawdzenia, czy smartfon został zainfekowany jakimkolwiek wirusem, należy wejść w aplikację i nacisnąć przycisk z napisem "Skanuj teraz", który znajduje się u dołu ekranu. Antywirus zawiera bazę Jinshan Phone Guardian, którą można zaktualizować w momencie, gdy łączymy się z siecią 3G lub poprzez Wi-Fi.


2

Kopia MIUI

MIUI to system, który stale się rozwija, w celu usprawnienia jego działania, aby w pełni zadowolić użytkowników oraz ciągle zaskakiwać swoistą indywidualnością jego posiadaczy.

Podczas aktualizacji sytemu zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak. Aby temu zapobiec MIUI posiada wbudowaną aplikację, która odpowiada za stworzenie kopii zapasowej całego systemu razem z kontaktami, wiadomościami, aplikacjami czy też wyglądem.

W celu zabezpieczenia systemu oraz naszych danych należy skorzystać z aplikacji Kopia MIUI. Po wejściu do aplikacji ukazuje się lista wszystkich kopii, które znajdują się w pamięci telefonu. Aby wykonać pierwszą lub kolejną kopię, należy nacisnąć przycisk z napisem "Utwórz kopię", a następnie wybrać które elementy mają znajdować się w kopii. Po dokonaniu wyboru należy nacisnąć przycisk "Rozpocznij" i poczekać aż kopia zostanie utworzona.

Kopia MIUI umożliwia również zaplanowanie utworzenia kopii oraz jej zaszyfrowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalendarz

Kalendarz, który znajdziemy w naszym MIUI jest bardzo czytelną i funkcjonalną aplikacją. Pozwala nam dodawać nowe wydarzenia danego dnia (lub w dane dni) szczegółowo je opisując oraz mamy możliwość ustawienia przypomnienia - coś w rodzaju budzika. Na pewno wielu osobom przypadnie do gustu, przez co nie będzie trzeba ściągać podobnych aplikacji, które będą nam "śmiecić" system.

Uruchamiając kalendarz ukazuje się nam po lewej stronie kolumna z godzinami, u góry w pomarańczowym polu nazwa miesiąca i rok, zaś pod nim dni danego miesiąca wraz ze skrótem nazwy dnia (P - poniedziałek, W - wtorek, Ś - środa itd.). W środku znajdziemy kafelki, które możemy kliknąć, aby dodać nowe wydarzenie. Na samym dole znajdziemy dwa przyciski - pierwszy ukazuje nam jaki dzień mamy, po kliknięciu kalendarz wróci do kafelek z dzisiejszego dnia jeśli "zajdziemy za daleko", a drugi przycisk pozwala nam utworzyć nowe wydarzenie. Po kliknięciu w daną kafelkę lub w przycisk "Nowe wydarzenie" pojawią nam się pola, które możemy uzupełnić:

- Nazwa wydarzenia;

- Lokalizacja;

- Zakres wydarzenia (od.. do..);

- Wybór strefy czasowej;

- Goście;

- Opis;

- Wybór co ile ma się nam powtarzać;

- Przypomnienia;

- Nasza dostępność;

- Wybór dostępności wydarzenia (Prywatnie / Publiczne)

Klikając w przycisk pod menu w naszym telefonie pojawią nam się takie funkcje jak: skocz do daty, odśwież, szukaj, kalendarze, ustawienia. Kalendarz możemy również synchronizować z naszym kontem e-mail. Do wykorzystania mamy też widżet, w którym zobaczymy datę oraz nadchodzące wydarzenia.

aavb.png7ju9.png

-- 17 paź 2013, o 21:33 --

Radio FM

Radio to już na pewno nieodzowna aplikacja każdego telefonu. Tak też jest w MIUI. MIUI Radio jest ładnie wykonane i jest łatwe w obsłudze. Ciekawą funkcję, którą oferuje jest nagrywanie, możemy zapisać w dowolnym czasie audycje - muzyka, wiadomości itp. - oczywiście jeśli mamy miejsce do zapisu. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy zacząć słuchać radia musimy podpiąć słuchawki, bo służą one jako antena, bez nich niczego nie posłuchamy.

Zaczynając od góry mamy dwa przyciski - z lewej strony jest wybór czy dźwięk ma dochodzić do słuchawek, czy do głośnika, zaś z prawej włącznik radia. Tuż pod nimi znajduje się pomarańczowy wyświetlacz informujący nas o częstotliwości, na której obecnie jesteśmy, a pod nią RMS, czyli informacje które udostępnia dana stacja (nazwa stacji, tytuł piosenki, godzina i inne). Pod wyświetlaczem znajdują się potrójne strzałki, które umożliwiają nam precyzyjne ustawienie częstotliwości. Na samym dole są trzy przyciski: pierwszy - lista stacji (jeśli nie mamy automatycznie wyszuka nowe), drugi - przełącza wyszukane wcześniej stacje wstecz, trzeci - przełącza wyszukane stacje do przodu. Klikając na przycisk pod menu w naszym telefonie znajdziemy funkcje takie jak Select Station - umożliwia ręczne ustawienie częstotliwości, Record FM/Stop Recording - nagrywanie/zatrzymanie zapisu audycji, Sleep - ustawienie automatycznego wyłączenia, Add to Favorite - dodawanie kanału do ulubionych, Record List - lista z naszymi nagraniami.

1yi3.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

1mATYRS.jpg

Ktoś jeszcze chce się dopisać? W poniedziałek wyślemy Wam wlepki.

-- 25 paź 2013, o 22:14 --

Ostatnia szansa na free wlepki - opis Aparatu i Poczty.

-- 28 paź 2013, o 02:01 --

Projekt zakończony :) Dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this