Mający już ponad 4 lata na karku smartfon Xiaomi Mi 11 otrzymał właśnie aktualizację do najnowszej wersji nakładki od Xiaomi, czyli HyperOS 2, wydawanej przez ekipę Xiaomi.eu. Poza nim nowe oprogramowanie otrzymały również inne telefony wydane w tym czasie, czyli na przykład Xiaomi 11 Lite 5G NE czy zaprezentowany nieco później POCO X5 Pro 5G.
Skąd można pobrać oprogramowanie?
Najnowsze wersje oprogramowania można pobrać ze strony pobierania bądź z wątków na forum MIUIPolska.pl, gdzie toczy się dyskusja na ich temat:
- Xiaomi Mi 11 – HyperOS 2 by Xiaomi.eu – OS2.0.2.0.UKBCNXM – Android 14
- Xiaomi Mi 11 Pro / Ultra – HyperOS 2 by Xiaomi.eu – OS2.0.1.0.UKACNXM – Android 14
- Xiaomi 11 Lite 5G NE/Mi 11 LE – HyperOS 2 by Xiaomi.eu – OS2.0.1.0.UKOCNXM – Android 14
- Redmi Note 12 5G – HyperOS 2 by Xiaomi.eu – OS2.0.2.0.UMQCNXM – Android 14
- POCO X5 Pro/Redmi Note 12 Pro Speed – HyperOS 2 by Xiaomi.eu – OS2.0.3.0.UMSCNXM – Android 14
W przeciwieństwie do wielu innych modeli Xiaomi nie zdecydowało się tu na aktualizację Androida – zamiast Androida 15 do dyspozycji jest Android 14. W związku z tym część funkcji wprowadzonych w HyperOS 2 (o których pisałem bliżej tutaj) może (ale nie musi) być niedostępna dla tych telefonów.
Jak zainstalować ROM?
Wszystkie ROM-y Xiaomi.eu można zainstalować na dwa sposoby:
- przez tryb Recovery (TWRP, o ile istnieje dla danego modelu),
- przez tryb Fastboot.
Instalacja przez tryb Fastboot jest prostsza, ale bez doinstalowania TWRP już po instalacji ROM-u nie będą działać aktualizacje OTA — wtedy kolejne aktualizacje trzeba będzie instalować z poziomu komputera (w taki sam sposób, jak za pierwszym razem). Instalacja ROM-u przez Recovery pozwala na późniejsze aktualizacje bez konieczności używania do tego celu komputera.
Poradnik dotyczący instalacji, uwzględniający obie metody, znajduje się tutaj. Do instalacji ROM-u niezbędny jest odblokowany bootloader – w wersji chińskiej o odblokowanie jest już niezwykle trudno, dlatego zalecamy korzystanie z globalnych wersji telefonów marki (gdzie kłopoty też są, ale rozwiązać da się je łatwiej).
Co wnosi Xiaomi.eu względem Globala?
Kilka najważniejszych, wyróżniających Xiaomi.eu względem oficjalnych wydań MIUI Global cech to między innymi wbudowane nagrywanie rozmów (dzięki dialerowi od Xiaomi, a nie od Google’a), usunięta większość aplikacji od Google’a, które są domyślnie preinstalowane w wydaniach globalnych (pozostawione są tylko podstawowe aplikacje, niezbędne do działania usług Google’a), a odblokowane niektóre funkcje, które są domyślnie zablokowane przez Xiaomi dla wydań globalnych (np. menu Czas przed ekranem, zaprojektowane przez Xiaomi, gdzie w globalnych wydaniach wymuszony jest jego odpowiednik od Google’a, albo odblokowana możliwość odtwarzania dźwięku z filmu na zablokowanym ekranie w Panelu sterowania, która została usunięta w wersji Global). Więcej informacji można znaleźć na stronie objaśniającej różnice między ROM-ami.