Spis treści
W ciągu ostatnich kilku tygodni zoptymalizowaliśmy proces budowania i wydawania kompilacji Xiaomi.eu/MIUI Polska. W związku z tymi zmianami drobnej modyfikacji uległ również proces instalacji nowych ROM-ów pochodzących od nas. Oto szczegóły.
ROM hybrydowy. Koniec podziału na ROM-y pod TWRP i Fastboot
ROM-y Xiaomi.eu wydane po 19 stycznia 2023 roku (niezależnie od tego, czy to wersja beta, czy stabilna) można zainstalować zarówno poprzez tryb recovery (TWRP bądź jego modyfikacje), jak i przez tryb fastboot. Tym samym kwestia wyboru metody instalacji oprogramowania zależy już tylko od użytkownika systemu: jeśli dla kogoś rozpakowywanie ROM-u na komputerze i uruchamianie skryptu pod fastboot było wygodniejsze od wybierania paczki w aktualizatorze czy TWRP, to może instalować nasze wydania właśnie w ten sposób. Jednocześnie pozostawiamy otwartą furtkę dla wszystkich, którzy korzystają z OTA i chcą instalować paczki w TWRP (o ile dla danego telefonu jest ono dostępne i działa).
Metody instalacji pozostały takie same dla wszystkich telefonów – oto ich przypomnienie dla osób, które instalują ROM po raz pierwszy (metody aktualizacji z już posiadanego ROM-u są takie jak dotychczas, nie trzeba czyścić danych). Aby wgrać ROM Xiaomi.eu/MIUI Polska, należy mieć odblokowany bootloader.
Przed instalacją ROM-u po raz pierwszy należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych, gdyż zostaną one utracone!
Jak instalować ROM pierwszy raz przez recovery?
- Jeśli mamy już ROM pod nasze urządzenie, potrzebne jest TWRP, które można pobrać stąd (zgodnie z nazwą kodową, którą można znaleźć na stronie pobierania ROM-u). Nie dla każdego urządzenia dostępne jest w tej chwili TWRP działające np. z Androidem 13 (jeśli dla danego telefonu jest on dostępny), zatem może się okazać, że późniejsze aktualizacje w ten sposób mogą być trudne do wykonania bez usunięcia (przynajmniej na czas aktualizacji) blokady ekranu z telefonu bądź aktualizacji TWRP (o ile takowa się pojawi). Wtedy lepiej jest wykonać aktualizację w trybie fastboot, bo nie zależy ona od obecności TWRP na telefonie.
- Po pobraniu ROM-u rozpakowujemy folder bin i go otwieramy (w katalogu pod właściwy system, który jest na komputerze). W tymże katalogu otwieramy wiersz poleceń bądź terminal (w zależności od systemu), a także przenosimy do folderu plik TWRP pobrany wcześniej.
- Telefon należy uruchomić w trybie Fastboot (przyciski Głośność- i Zasilania) i podłączyć do komputera. W uruchomionym wierszu poleceń/terminalu należy wpisać komendę fastboot devices (w PowerShellu .\fastboot devices). Poprawnie rozpoznane urządzenie wygląda mniej więcej tak:
- W przypadku, gdy nie uzyskujemy żadnej odpowiedzi ze strony terminala, najpewniej nie mamy zainstalowanych sterowników bądź używamy nieoryginalnego kabla (zamienniki mogą mieć problem z poprawnym obsłużeniem trybu Fastboot). W pierwszym przypadku należy zainstalować sterowniki z narzędzia MiUnlock (według FAQ > Instalacje MIUIPolska > Jak zainstalować fastboot/ADB, informacja na dole, Co w przypadku, gdy Windows nie widzi telefonu), a w drugim zmienić kabel.
- Po poprawnym rozpoznaniu telefonu wgrywamy TWRP. Procedura w większości przypadków jest taka sama, choć istnieją wyjątki od reguły. Wydajemy komendę fastboot flash recovery nazwa_pliku.img. Jeśli nie zwróci ona błędu, to wszystko jest OK.

- Jeśli wiersz polecenia zwróci błąd No such partition, oznacza to, że nasze urządzenie nie ma osobnej partycji recovery. Dotyczy to na przykład Mi 11, Mi 11 Pro/Ultra, Mi 11 Lite 5G itd. (pełna lista tutaj). Wtedy należy wydać komendę fastboot boot nazwa_pliku.img. Sprawi ona, że uruchomi się TWRP.
- Jeśli wiersz polecenia nie zwrócił błędu (sytuacja wygląda tak jak na zrzucie powyżej), to uruchamiamy recovery komendą fastboot reboot recovery.

- Nowo uruchomione TWRP może być w języku chińskim. W zależności od tego, w jakim menu się znajdujemy, język zmieniamy na 2 sposoby:
- w przypadku menu z prośbą o wpisanie hasła ekranu blokady (screen po lewej stronie) dotykamy prawej opcji Wybierz język,
- w przypadku menu z 8 opcjami (screen po prawej stronie) wybieramy trzecią opcję po prawej stronie Ustawienia, a następnie ikonę globusa (ostatnią po prawej stronie).



- Po zmianie języka przenosimy paczkę z ROM-em na telefon. Po wykonaniu tej czynności przechodzimy do menu Instaluj, a następnie wyszukujemy naszą paczkę. Nie zmieniamy opcji znajdujących się w menu instalacji, a następnie przesuwamy suwak na dole (Przesuń, aby zainstalować). ROM się zainstaluje.
- Uwaga: po instalacji mogą się pojawić błędy związane z montowaniem partycji. Nie mają one wpływu na instalację ROM-u, to problem po stronie TWRP. Należy je pominąć, sama instalacja kończy się w momencie oznaczonym linią script succeeded.



- Po instalacji ROM-u przechodzimy do menu głównego z 8 opcjami, a następnie wybieramy Wyczyść > Formatuj Data. Akceptujemy wybór, wpisując yes i dotykając niebieskiego przycisku na dole ekranu.
- Po wykonanej operacji (jeśli wykonała się bez błędów) wybieramy Restart > na górze System.
Jak zainstalować ROM pierwszy raz przez fastboot?
- Po pobraniu ROM-u rozpakowujemy go w całości na komputerze. Struktura powinna wyglądać tak:
- Uruchamiamy telefon w trybie Fastboot, a następnie podłączamy go do komputera.
- Z listy plików wybieramy plik first_install_with_data_format (dla swojego systemu). Skrypt wyświetli ostrzeżenie dot. utraty danych. Zatwierdzamy wybór klawiszem Y i enterem.

- Jeśli takiego komunikatu w ogóle nie ma, oznacza to, iż fastboot nie wykrywa urządzenia – postępujemy analogicznie jak w przypadku instalacji recovery (według FAQ > Instalacje MIUIPolska > Jak zainstalować fastboot/ADB, Co w przypadku, gdy Windows nie widzi telefonu).
- Skrypt zainstaluje ROM i wyczyści dane. System uruchomi się automatycznie.