Zachowania aplikacji – jak to działa?

Kacper Skrzypek
10 komentarzy

Od momentu wydania aktualizacji MIUI 20.3.19 otrzymujemy wiele pytań od użytkowników dotyczących działania nowej funkcji w ramach Panelu sterowania, a mianowicie Zachowań aplikacji. W tym artykule postaram się więc wyjaśnić, jak to wszystko funkcjonuje i jak można pozbyć się powiadomień z tej funkcji.

Co to w ogóle jest?

Funkcja Zachowania aplikacji została wprowadzona do ROM-ów MIUI w ramach aktualizacji 20.3.5 – początkowo nie działała ona na Androidzie 10, gdyż Xiaomi dodało pewne ograniczenia działania tej funkcji w ramach ROM-ów Global (a Xiaomi.eu, ze względu na dodawaną przez siebie nazwę kodową, jest przez soft MIUI traktowane jako wersja Global). Te ograniczenia zostały przez nas w środę, 18 marca wieczorem, usunięte i od tego momentu funkcjonalność jest już w pełni dostępna na wszystkich urządzeniach.

Zachowania aplikacji kontrolują korzystanie przez aplikacje zainstalowane na telefonie z uprawnień, które są im przyznawane przez system bądź przez nas podczas ich uruchamiania. Jeśli MIUI wychwyci to, że dany program na przykład skorzystał z aparatu bądź próbował ustalić lokalizację bądź wykonał inną wrażliwą akcję (bowiem narzędzie nie informuje o wszystkich akcjach – nie ma to większego sensu), to właśnie w ramach tej funkcji poinformuje nas poprzez powiadomienie w panelu powiadomień, że taka akcja miała miejsce. Z poziomu powiadomienia możemy przejść do ustawień danej aplikacji w ramach Zachowań aplikacji, gdzie możemy zobaczyć między innymi to, ile razy system udzielił pozwolenia aplikacji na skorzystanie z określonego uprawnienia oraz okres czasu, w którym takie pozwolenie zostało wydane.

Do czego jest ta ikona na pasku stanu?

Ikonki umieszczone powyżej informują nas – użytkowników – o tym, że w danym momencie jakaś aplikacja korzysta z jednego z trzech uprawnień: nagrywania dźwięku (czerwone), lokalizacji (niebieskie) oraz aparatu (żółte). Kliknięcie w tą ikonkę powinno przekierować nas do aplikacji, która z danego uprawnienia korzysta – przynajmniej w części przypadków (osobiście sprawdziłem na przykładzie aplikacji ASR).

Rozumiem, ale u mnie te ikony pojawiają się zbyt często… jak je usunąć?

Niestety w tym momencie na xiaomi.eu nie ma możliwości usunięcia ich globalnie, dla każdej aplikacji. Można je wyłączyć dla każdej aplikacji z osobna. Oto, jak to zrobić:

  1. przechodzimy do Ustawień > Aplikacje > Zarządzanie > Zachowania aplikacji,
  2. odszukujemy aplikację, która skorzystała z jednego z uprawnień opisanych powyżej (powinna być o tym informacja),
  3. klikamy w informację dotyczącą tej aplikacji, a następnie w zębatkę w prawym górnym rogu,
  4. odznaczamy opcje Lokalizacja, Korzystanie z Aparatu oraz Nagrywanie dźwięku.
  5. Ikonka powinna zniknąć z paska stanu. Ta opcja nie wyłącza lokalizacji, nagrywania dźwięku czy aparatu – po prostu dezaktywuje wyświetlanie się tej konkretnej ikony!

Jak wyłączyć powiadomienia z Zachowań aplikacji dla danej aplikacji?

Postępujemy podobnie jak powyżej, tyle że zamiast trzech opcji klikamy jedną, znajdującą się niżej – Ochrona prywatnych danych. Potem jedynie zatwierdzamy i gotowe.

Jak wyłączyć powiadomienia z Zachowań aplikacji globalnie, dla wszystkich aplikacji?

  1. Wchodzimy w Ustawienia > Aplikacje > Zarządzanie > szukamy Panel sterowania.
  2. Następnie Powiadomienia > Bezpieczeństwo systemu > wyłączamy przełącznik na samej górze.
  3. Następnie cofamy się, przechodzimy do opcji Zachowania aplikacji i również wyłączamy przełącznik na samej górze.
  4. Powiadomienia powinny zniknąć. Uwaga – opcja ta nie dotyczy informacji na pasku stanu!

Jak więc widać, Zachowania informacji to przydatna funkcja, która może nam pomóc kontrolować to, co rzeczywiście aplikacje robią z przyznanymi im uprawnieniami. Niektórzy jednak nie potrzebują powiadomień co chwila dotyczących tej samej aplikacji – dobrze, że MIUI pozwala to wyłączyć. Jak oceniacie tą funkcję? Czy poradnik Wam się przydał? Co jeszcze można byłoby szerzej opisać? Piszcie, co Was nurtuje, a być może znajdzie się więcej godnych opisania narzędzi!

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner