Zachowania aplikacji – jak to działa?

Zachowania aplikacji – jak to działa?

Od momentu wydania aktualizacji MIUI 20.3.19 otrzymujemy wiele pytań od użytkowników dotyczących działania nowej funkcji w ramach Panelu sterowania, a mianowicie Zachowań aplikacji. W tym artykule postaram się więc wyjaśnić, jak to wszystko funkcjonuje i jak można pozbyć się powiadomień z tej funkcji.

Co to w ogóle jest?

Funkcja Zachowania aplikacji została wprowadzona do ROM-ów MIUI w ramach aktualizacji 20.3.5 – początkowo nie działała ona na Androidzie 10, gdyż Xiaomi dodało pewne ograniczenia działania tej funkcji w ramach ROM-ów Global (a Xiaomi.eu, ze względu na dodawaną przez siebie nazwę kodową, jest przez soft MIUI traktowane jako wersja Global). Te ograniczenia zostały przez nas w środę, 18 marca wieczorem, usunięte i od tego momentu funkcjonalność jest już w pełni dostępna na wszystkich urządzeniach.

Zachowania aplikacji kontrolują korzystanie przez aplikacje zainstalowane na telefonie z uprawnień, które są im przyznawane przez system bądź przez nas podczas ich uruchamiania. Jeśli MIUI wychwyci to, że dany program na przykład skorzystał z aparatu bądź próbował ustalić lokalizację bądź wykonał inną wrażliwą akcję (bowiem narzędzie nie informuje o wszystkich akcjach – nie ma to większego sensu), to właśnie w ramach tej funkcji poinformuje nas poprzez powiadomienie w panelu powiadomień, że taka akcja miała miejsce. Z poziomu powiadomienia możemy przejść do ustawień danej aplikacji w ramach Zachowań aplikacji, gdzie możemy zobaczyć między innymi to, ile razy system udzielił pozwolenia aplikacji na skorzystanie z określonego uprawnienia oraz okres czasu, w którym takie pozwolenie zostało wydane.

Do czego jest ta ikona na pasku stanu?

Ikonki umieszczone powyżej informują nas – użytkowników – o tym, że w danym momencie jakaś aplikacja korzysta z jednego z trzech uprawnień: nagrywania dźwięku (czerwone), lokalizacji (niebieskie) oraz aparatu (żółte). Kliknięcie w tą ikonkę powinno przekierować nas do aplikacji, która z danego uprawnienia korzysta – przynajmniej w części przypadków (osobiście sprawdziłem na przykładzie aplikacji ASR).

Czytaj też:  Material You wkracza do MIUI

Rozumiem, ale u mnie te ikony pojawiają się zbyt często… jak je usunąć?

Niestety w tym momencie na xiaomi.eu nie ma możliwości usunięcia ich globalnie, dla każdej aplikacji. Można je wyłączyć dla każdej aplikacji z osobna. Oto, jak to zrobić:

  1. przechodzimy do Ustawień > Aplikacje > Zarządzanie > Zachowania aplikacji,
  2. odszukujemy aplikację, która skorzystała z jednego z uprawnień opisanych powyżej (powinna być o tym informacja),
  3. klikamy w informację dotyczącą tej aplikacji, a następnie w zębatkę w prawym górnym rogu,
  4. odznaczamy opcje Lokalizacja, Korzystanie z Aparatu oraz Nagrywanie dźwięku.
  5. Ikonka powinna zniknąć z paska stanu. Ta opcja nie wyłącza lokalizacji, nagrywania dźwięku czy aparatu – po prostu dezaktywuje wyświetlanie się tej konkretnej ikony!

Jak wyłączyć powiadomienia z Zachowań aplikacji dla danej aplikacji?

Postępujemy podobnie jak powyżej, tyle że zamiast trzech opcji klikamy jedną, znajdującą się niżej – Ochrona prywatnych danych. Potem jedynie zatwierdzamy i gotowe.

Jak wyłączyć powiadomienia z Zachowań aplikacji globalnie, dla wszystkich aplikacji?

  1. Wchodzimy w Ustawienia > Aplikacje > Zarządzanie > szukamy Panel sterowania.
  2. Następnie Powiadomienia > Bezpieczeństwo systemu > wyłączamy przełącznik na samej górze.
  3. Następnie cofamy się, przechodzimy do opcji Zachowania aplikacji i również wyłączamy przełącznik na samej górze.
  4. Powiadomienia powinny zniknąć. Uwaga – opcja ta nie dotyczy informacji na pasku stanu!

Jak więc widać, Zachowania informacji to przydatna funkcja, która może nam pomóc kontrolować to, co rzeczywiście aplikacje robią z przyznanymi im uprawnieniami. Niektórzy jednak nie potrzebują powiadomień co chwila dotyczących tej samej aplikacji – dobrze, że MIUI pozwala to wyłączyć. Jak oceniacie tą funkcję? Czy poradnik Wam się przydał? Co jeszcze można byłoby szerzej opisać? Piszcie, co Was nurtuje, a być może znajdzie się więcej godnych opisania narzędzi!

Czytaj też:  [AKTUALIZACJA] Premiera serii Xiaomi 12 i MIUI 13 już za nami. Co pokazano?
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz. Mail: [email protected]