Xiaomi patentuje dwa składane telefony

Xiaomi patentuje dwa składane telefony

Xiaomi najwyraźniej podąża za rynkowymi trendami, zgodnie z którymi pojawia się coraz więcej telefonów składanych, wyposażonych w ekrany elastyczne. Dowodem tego są kolejne dwa wnioski zaakceptowane przez chiński urząd patentowy.

Choć widoczne na zdjęciach urządzenia są zgodne z tym, co możemy zaobserwować w funkcjonujących już na rynku urządzeniach, to są one na swój sposób swoiste. Co więcej, patent dotyczy urządzeń innych, niż to, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.

Pierwszy ze smartfonów jest urządzeniem składanym horyzontalnie. Przypomina nieco mechanizm znany choćby z Huawei Mate X i jest chyba praktyczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do drugiego projektu. Dwa panele telefonu, pokryte ekranem, po złożeniu stanowią jednoczęściowe urządzenie. Jednocześnie po rozłożeniu otrzymujemy w zasadzie tablet, o łącznej przekątnej (przypuszczalnie) 8 cali. Patrząc na wydzieloną krawędź, na której umieszczono obiektywy aparatu, należy przypuszczać, że albo to co widzimy to kamerka rozmów, zaś aparat główny jest ulokowany na wewnętrznej (po złożeniu urządzenia) płaszczyźnie, albo układ ten pełni funkcję i webkamerki, i aparatu głównego.

Drugi smartfon z wniosku jest również składany, ale wertykalnie. I tu można zastanawiać się nad sensem takiego rozwiązania. Układ aparatu, podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu może pełnić funkcję zarówno webkamerki, jak i aparatu głównego. I choć teoretycznie tzw. klapka jest ciekawym rozwiązaniem, to jaki jest sens tworzenia (po rozłożeniu) urządzenia z ekranem o stosunkowo niewielkiej wysokości, ale o bardzo dużej szerokości? Widać tu inspirację smartfonem Motorola RAZR, jednak w jego przypadku ekran jest zamykany w środku i nie ma aż tak dużej szerokości.

Jedno jest pewne, że skoro urządzenia zostały zaakceptowane przez urząd patentowy, to wkrótce ujrzą światło dzienne, czy to w formie smartfona prototypowego, czy w postaci smartfona ogólnie dostępnego w sprzedaży. Czekamy z niecierpliwością na rozwój wydarzeń…

Czytaj też:  MIUI 21.9.1

Źródło: Gizmochina

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.