Xiaomi MiPad jest pierwszym tabletem w historii Chińskiego producenta urządzeń mobilnych. Dla fanów marki oraz systemu MIUI, to ogromny krok na przód – w stronę stworzenia ekosystemu, działającego pod wspólną banderą. Firma już w tym momencie, oprócz smartfonów i tableta, posiada na rynku również telewizory i routery. Z coraz większymi staraniami, rozwijana jest synchronizacja pomiędzy każdym z urządzeń.
MiPad, podobnie jak i wszystkie urządzenia ze stajni Xiaomi, cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania, a przy tym wyjątkowo niską ceną. Aktualnie, urządzenie można kupić za nieco ponad 300$ (ceny po imporcie do nas, w Chinach to koszt około 240$). Dostępne jest w 5 wersjach kolorystycznych, oraz dwóch wersjach pojemnościowych – 16 i 64 GB. Zasoby tego tabletu, można rozbudować o dodatkowe 128 GB poprzez kartę microSD.
Zestaw
MiPad dostarczany jest w standardowych dla Xiaomi pudełkach. W środku, oprócz samego urządzenia, znajdziemy jedynie zestaw papierów, kabel USB oraz kluczyk do slotu SD. Dystrybutorzy produktów Xiaomi na Europę, najczęściej dodatkowo dostarczają przejściówkę na nasz standard gniazdek.
Specyfikacja techniczna
Xiaomi MiPad posiada ekran 7,9 cala o PPI równym 324 przy rozdzielczości 2048×1536 pikseli oraz dwie kamery 8MP/5MP. Serce urządzenia stanowi najnowszy procesor Nvidia TEGRA K1 4×2,2GHz + 1 rdzeń A15, z grafiką Kepler (192 rdzenie) wspomaganymi przez 2GB pamięci RAM. Całość zasila potężna bateria o pojemności 6700 mAh.
- Ekran 7.9″ IPS 2048 x 1536 pikseli Corning Gorilla Glass III
- 4-rdzeniowy procesor Nvidia Tegra K1 2.2 GHz
- GPU 192 NVIDIA Kepler
- 2 GB pamięci RAM
- Pamięć wewnętrzna – 16/64 GB + slot microSD do 128 GB
- Aparat główny: 8 Mpix
- Kamera frontowa: 5 Mpix
- Pozostałe: moduł Wi-Fi dual band 802.11ac, Bluetooth, microUSB z OTG
- Bateria 6700 mAh
- Android 4.4 KitKat z MIUI w wersji na tablety
- Wymiary: 202.1 x 135.4 x 8.5 mm
- Waga: 360 g
- Brak GPS i NFC
Budowa
Urządzenie wykonane jest wyjątkowo solidnie – każdy kto obcował z produktami tej marki, nie powinien być zawiedziony. Boczna ramka, jak i również cały tył, wykonane są z jednego fragmentu wzmacnianego, połyskującego, plastiku. Brak luzów, całość jest bardzo dobrze złożona.
Cieszymy się, że Xiaomi nie postanowiło iść w stylistyczne ślady MI3, w którym to rogi urządzenia nie są zaokrąglane. Przede wszystkim, tego typu rozwiązanie zmniejsza nieco komfort samego użytkowania, ale dodatkowo zwiększa szanse uszkodzenia kantów. Stylistycznie, MiPad bardzo mocno przypomina tablety Apple’a.
Przyciski służące za regulację głośności i uruchamianie urządzenia, zostały osadzone z prawej strony. Z lewej strony umiejscowiono slot na kartę pamięci, który otwiera się podobnie, jak slot SIM w MI3. W tym momencie, warto zauważyć, że urządzenie nie zostało wyposażone w modem 3G – dostęp do Internetu, odbywa się więc przede wszystkim poprzez WiFi.
MiPad ma dość standardową grubość. Odczuwalna jest jednak w pewnym stopniu waga samego urządzenia, które to cięższe jest chociażby od iPada Mini. Porównując jednak te dwa tablety, naszym zdaniem zauważalna jest jakość wykonania – w tym wypadku, na korzyść MiPada.
Pewnym minusem może być podatność tylnej części obudowy na zarysowania, której powierzchnia wykonana jest z plastiku, a nie jak w przypadku np. Nexusa 7 – z gumy.
Ekran
Ekran urządzenia nie pozostawia wiele do życzenia. Kolory są ostre i wyraźne, a podświetlenie na tyle mocne, że korzystanie z urządzenia przy mocniejszym oświetleniu nie sprawia większych kłopotów. MiPad wyposażony został w ekran 7.9” o rozdzielczości 2048×1536 i matrycy IPS. Cechuje się on PPI o wartości 324, dzięki czemu urządzenie może konkurować z iPadem Mini wyposażonym w ekran Retina, w którego przypadku PPI wynosi 326.
Bateria
Oto kolejna bardzo mocna strona tego urządzenia. Bateria o pojemności 6700 mAh, pozwala na swobodne użytkowanie przez kilka dni, zakładając że nie będziemy grali przez kilka godzin. Korzystając z sieci, aplikacji codziennego użytku i dodatkowo odtwarzając muzykę, można śmiało korzystać z MiPada przez około 4 dni.
MiPad wraz z procesorem Tegra K1 ma ponoć wytrzymywać na baterii ok. miesiąca (w trybie stand-by). Teoretycznie jest to możliwe, ale niestety nie doświadczymy tego na naszych egzemplarzach. Xiaomi przystosowuje urządzenia do pracy ze swoimi aplikacjami, które nie korzystają z usług synchronizacji Google, tak więc korzystając z MiPada w Polsce na romach MIUIPolska musimy wziąć pod uwagę, że wydajność urządzenia na baterii będzie krótsza niż deklaruje producent.
MIUI
MiPad działa pod kontrolą najnowszej wersji nakładki MIUI. Została ona w tym wypadku dopasowana do działania na tablecie – widać to przede wszystkim, po zajrzeniu do opcji urządzenia. Całość została rozplanowana w sposób, bardzo przypominający rozkład opcji w iOS. Lewą stronę zajmuje kolumna menu, a z prawej strony wprowadzamy już konkretne ustawienia. Całość sprawuje się wyjątkowo intuicyjnie, nawet dla osoby, która z MIUI nie miała wcześniej nic wspólnego.
Na chwilę obecną, ta wersja MIUI nie pozwala na zmianę motywów – możliwa jest jedynie edycja tapet. Umieszczać na pulpicie możemy tylko Gadżety, które dostarczone są już z systemem. Dodatkowo, nie możemy umieszczać ich na ekranie, na którym umiejscowione są aplikacje.
To pierwsze kroki Xiaomi i MIUI w świecie tabletów, dlatego też najpewniej dodatkowe opcje będą wprowadzane z czasem – tak, by całość mogła współgrać z wersją MIUI na smartfony. Więcej o wyglądzie MIUI dla tabletów znajdziecie tutaj.
Co ciekawe podobnie jak Apple, w Xiaomi możemy liczyć na szereg udogodnień związanych z synchronizacją treści między posiadanymi przez nas urządzeniami. I tak logując się na konto Xiaomi w tablecie i smartfonie możemy synchronizować między nimi zakładki przeglądarki, listy odtwarzania muzyki, notatki, galerię zdjęć czy kontakty.
Benchmarki
Ciekawostką może być fakt, że na MiPadzie możemy uruchomić gry z Tegra Zone np. Half Life 2, która graficznie przewyższa wszystkie gry na Androidzie. Po podpięciu klawiatury i myszki lub kontrolera z PS3 możemy grać na tablecie jak na klasycznym PC.
Podsumowanie
MiPad z pewnością stanowić może bardzo mocnego rywala topowych produktów marek takich, jak Apple czy Samsung. Urządzenie ma świetną specyfikację, a przy tym jak zawsze, bardzo konkurencyjną cenę. Rozważając zakup tabletu, należy jednak postawić sobie zasadnicze pytanie – czy nie potrzebujemy do codziennego użytku modemu albo funkcji GPS – bowiem tych próżno szukać aktualnie w MiPadzie. Jeśli jednak nie są to dla Was elementy podstawowe, to MiPad z pewnością może być bardzo solidnym wyborem – zwłaszcza, jeśli na co dzień korzystacie w swoich smartfonach z systemu MIUI.