Qualcomm Snapdragon AR2 powstał z myślą o okularach AR

Adam Błażejewski
0 komentarz(y)

W styczniu Qualcomm wraz z firmą Microsoft ogłosili, że wspólnie opracowują procesor AR dla „metaverse” – po polsku nazywany metawersum lub też metaświatem. Na tegorocznym szczycie Snapdragon Summit Qualcomm zaprezentował pierwszy wynik tej współpracy, jakim jest układ Snapdragon AR2.

Qualcomm Snapdragon AR2, co o nim wiadomo?

Procesor ten wykonano w procesie technologicznym 4 nm, co sprawia, że jest on wystarczająco mały, aby zmieścić się w zausznikach okularów. Jest on mniejszy aż o 40% od układu Snapdragon XR2 dotychczas wykorzystywanego w okularach AR z mniejszym o 50% zapotrzebowaniem na energię. Qualcomm chwalił się możliwościami sztucznej inteligencji Snapdragon AR2 mówiąc, że jest znacznie szybszy w rozpoznawaniu obrazu i śledzeniu dłoni niż poprzednie układy. Wysoka wydajność układu może być szczególnie przydatna w różnych aplikacjach; na przykład tłumaczenia języków w czasie rzeczywistym. 

Dzięki technologii Qualcomm FastConnect 7800 układ AR2 może komunikować się z telefonem z opóźnieniem mniejszym niż 2 ms wykorzystując w tym celu Wi-Fi 7. Większość dzisiejszych okularów AR wymaga połączenia przewodowego, natomiast bezprzewodowe okulary AR będą znacznie wygodniejsze ze względu na brak kabli.

Nie wiadomo, jak będą wyglądały urządzenia ze Snapdragonem AR2. Ale według Qualcomm, firmy takie jak Lenovo, LG, Nreal, OPPO, Pico, QONOQ, Rokid, Sharp, TCL, Vuzix oraz Xiaomi opracowują już okulary AR oparte na tym układzie. Okulary AR, takie jak Nreal Air, OPPO Air Glass czy też Lenovo Glasses T1, opierają się na układzie Qualcomm XR, przewodowym połączeniu z urządzeniem, a ich rozmiary sprawiają, iż są one mało komfortowe w użytkowaniu.

To nie jest pierwszy raz kiedy to Qualcomm prezentuje procesor tego typu. Pierwszym z nich był układ XR1, wykorzystywany w przewodowych okularach rzeczywistości mieszanej, a następnie zmieniono przeznaczenie układu Snapdragon XR2 Quest 2 na projekt referencyjny Wireless AR Smart Viewer. Procesor AR2 ma kilka bardzo istotnych ulepszeń w stosunku do XR2.

Pojawienie się Qualcomm Snapdragon AR2 Gen 1 może być wielkim krokiem dla przyszłości okularów AR. Ciekawe, czy Qualcomm wkrótce ogłosi również XR2 Gen 2. Biorąc pod uwagę przecieki sugerujące, iż układ ten będzie wykorzystywał podobne rdzenie jak nie dawno zaprezentowany Snapdragon 8 Gen 2 i prawdopodobnie będzie on zasilał zestaw Meta Quest 3 VR.

Źródło: androidcentral

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner