Podczas wczorajszej, trzydniowej konferencji Snapdragon Summit, która to odbywa się na Hawajach w dniach 15-17 listopada Qualcomm zaprezentowało flagowy procesor Snapdragon 8 Gen 2.
Nowy układ o numerze SM8550-AB wykonany został w procesie technologicznym 4 nm w najnowszej architekturze ARMv9, a nie jak zakładano dużo wcześniej, 3 nm. Wnosi on dużo ulepszeń na wszystkich płaszczyznach względem poprzedniej generacji. Qualcomm chwali się również wprowadzeniem innowacji takich jak obsługę Wi-Fi 7 oraz Ray Tracing. Pamiętajmy jednak, iż pierwszym procesorem wspierającym tę technologię jest niedawno zaprezentowany MediaTek Dimensity 9200.
Specyfikacja techniczna Snapdragon 8 Gen2
Snapdragon 8 Gen 2 po raz kolejny skupia swą uwagę na poprawie efektywności zużycia energii. Po zeszłorocznej premierze Snapdragona 8 Gen 1, który to przysporzył producentowi wiele problemów z zarządzaniem energią oraz problemami z przegrzewaniem się, Snapdragon 8 Gen 2 rozwiązuje te problemy, o czym zapewnia Qualcomm. Nowy procesor zapewni wzrost wydajności do 35% przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię do 40%. Układ ten zapewnia również obsługę nowszych technologii pamięci, czyli LPDDR5X z częstotliwością do 4200 MHz oraz pamięci ROM z nowym formatem UFS 4.0, która zastąpi aktualny standard UFS 3.1.
Obsługa technologii RAY-TRACING
Znaczących usprawnień doczekała się także grafika. Nowa karta graficzna Adreno zapewni o 25% wyższą wydajność przy 45% mniejszym zużyciu energii. Producent oferuje technologię Ray Tracing z akceleracją sprzętową. To ważny krok dla sceny gier mobilnych. W końcu twórcy gier mobilnych będą mieli większe pole do popisu przy projektowaniu gier mobilnych. Jest to pierwsze GPU, które obsługuje Vulkan 1.3, dostarczany wraz z OpenGL ES 3.2. Wspiera ono rozdzielczość QHD+ przy częstotliwości do 144 Hz lub 4K przy częstotliwości do 60 Hz. Ponadto nie zabrakło tu obsługi HDR 10+ oraz Dolby Vision. Co więcej układ ten szczyci się funkcją dekodowania wideo AV1, co pozwala na przesyłanie strumieniowe do 8K przy 60 klatkach na sekundę.
Obsługiwane aparaty
Procesor ten będzie współgrał z matrycą Sony z technologią Digital Overlap HDR (DOL-HDR). Aparat ISOCELL z rozdzielczością 200 MP HP3 otrzymał specjalne poprawki, ułatwiające współpracę z Snapdragon ISP. Układ cechuje się potrójnym 18-bitowym ISP. Może on obsłużyć do trzech kamer o rozdzielczości 36 MP lub do 200 MP dla pojedynczej matrycy. Co ciekawe, aparaty 108 MP obsługiwane są z zerowym opóźnieniem migawki.
Snapdragon 8 Gen 2 wspiera nagrywanie w rozdzielczości 8K HDR z szybkością 30 kl./s oraz jednocześnie może wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 64 MP. Może także utrwalać wideo w rozdzielczości 4K przy 120 fps, jak i filmy w zwolnionym tempie przy 720p oraz 960 fps. Istnieje również wiele ulepszeń AI. Nowy procesor Hexagon pomoże aparatowi rozpoznać, które części obrazu to twarz, włosy, ubrania itp.
Wsparcie dla Wi-Fi 7
Układ ten wyposażono w nowy modem Snapdragon X70, który to poprawia obsługę sieci 5G. Znaczącą aktualizacją jest jednak obsługa nadchodzącego standardu, jakim jest bez wątpienia, Wi-Fi 7 802.11be za pośrednictwem nowego systemu Fast Connect 78000. Maksymalnie osiąga on prędkość przesyłu 5,8 Gb/s. Oprócz szybkości, nowy standard zmniejsza również opóźnienia. Nie zabraknie tu też obsługi łączności Bluetooth 5.3 czy też obsługi połączenia kablowego USB 3.1 ze wsparciem dla Quick Charge 5.
Dostępny jest również najnowszy system dźwiękowy Snapdragon z ulepszeniami do przesyłania strumieniowego wraz z bardzo niskimi opóźnieniami.
Pierwsze telefony ze Snapdragonem 8 Gen 2
Tradycją podczas premiery nowych procesorów jest ogłaszanie listy firm, które zaimplementują te układy w swoich smartfonach. Qualcomm potwierdza, że wielu producentów wybiera właśnie ten układ. Na liście znajdziemy między innymi markę Xiaomi, która wyposaży w ten procesor nadchodzącą flagową serię Xiaomi 13.


Źródło: GizChina