POCO X2: Redmi K30 z Allegro w wersji Globalnej?

POCO X2: Redmi K30 z Allegro w wersji Globalnej?

Dostaliśmy od jednego z użytkowników nowego Redmi K30 informację o tym, że zakupił on ten telefon w tzw. wersji Globalnej przy czym urządzenie nie posiada… NFC. Specyfikacja Redmi K30 uwzględnia moduł NFC w jaki wyposażony jest ten telefon. Czy jest to powód do reklamacji?

POCO X2 w Redmi K30 to oszustwo?

Okazuje się, że na Allegro pojawiły się importy nowego Redmi K30, którego możemy zakupić w wersji chińskiej lub wersji Globalnej z systemem wielojęzykowym (w tym polskim). Sprzedawcy wystawiają aukcje, w których informują, że:

Redmi K30 występuje w wersji chińskiej i w wersji Globalnej jako POCO X2 z systemem Globalnym. Jeśli zakup był na aukcji opisanej jako wersja Globalna, to informacja o oprogramowaniu z POCO X2 jest prawidłowa.

Problem w tym, że użytkownikowi zależało na telefonie z modułem NFC, w który Redmi K30 został wyposażony, a otrzymany telefon nie dość, że na wstępie przedstawił się jako POCO X2 to opcji NFC w systemie nie ma.
Sami możemy to potwierdzić, gdyż tydzień temu dostaliśmy na testy dokładnie taki telefon i funkcji NFC brakuje w systemie (mimo, że telefon fizycznie w taki moduł jest wyposażony).

Czytaj też:  MIUI 21.9.28

Tak się składa, iż nie możemy się zgodzić z argumentami sprzedawców, że z telefonem jest wszystko ok. Nie jest. I tak naprawdę nie jest to wina ich kompletnej niewiedzy technicznej, ale raczej wiary w to co przekazuje im chiński dostawca, bez samodzielnej weryfikacji tego.

Przerobiony Redmi K30.

Otóż kupowany Redmi K30 z Allegro w wersji Globalnej jest wersją chińską, z odblokowanym bootloaderem i wgranym kompatybilnym oprogramowaniem Global od niewydanego jeszcze modelu POCO X2.

I nie, K30 nie występuje (jak piszą sprzedawcy) w wersji Globalnej jako POCO X2. Gdyby tak było to klienci dostaliby telefony z logo POCO, a te miałyby zablokowane bootloadery. To chińscy sprzedawcy masowo bootloadery odblokowują, by na tańszy wariant telefonu w wersji chińskiej zainstalować rom Global. Przy czym rom Global od POCO X2 nie posiada np. NFC czy 120 Hz odświeżania ekranu.

Innymi słowy Redmi K30 to Redmi K30 w wersji chińskiej i tyle (ewentualnie może pojawić się model na Indie, ale to wciąż będzie K30). Natomiast POCO X2 może bazować podzespołami na Redmi K30, ale to oddzielny model produkowany pod tak naprawdę zupełnie inną marką jaką ostatnio stało się POCO.

Czytaj też:  Cenzura: Xiaomi angażuje zewnętrzną firmę do sprawdzenia litewskiego raportu

Czy to powód do reklamacji zakupionego telefonu?

Teoretycznie tak, ponieważ wg. specyfikacji telefon ma posiadać NFC czy wyższe odświeżanie ekranu, a telefon w “wersji Globalnej” takich funkcji nie ma. W tym przypadku towar zakupiony jest niezgodny z umową, ponieważ ma inną specyfikację niż podana w aukcji.

Co teraz z Redmi K30 z odblokowanym bootloaderem?

Szczęście w nieszczęściu, Redmi K30 z Allegro ma odblokowany bootloader, a więc można z niego korzystać jak z normalnego telefonu z systemem Global (pomijając brak NFC czy sporadyczne lagi). Będzie można na niego zainstalować wkrótce rom xiaomi.eu/miuipolska pomijając etap odblokowania bootloadera z kontem Xiaomi.

Niestety póki co nasze wydanie romu dla K30 zostanie opóźnione.
Od października 2019 programiści mają problem z opracowaniem recovery TWRP dla telefonów z bazowym Androidem 10. Przyczyną są kolejne usprawnienia i zabezpieczenia Androida przez Google. Póki co przygotowujemy rom do instalacji z fastboota.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.