Nadchodzące funkcje w aplikacji Wiadomości Google pozwolą użytkownikom czytać transkrypcje notatek głosowych oraz reagować na wiadomości sms/mms, za pomocą emotikonów.
Najnowsza wersja aplikacji Wiadomości Google przesłana do Sklepu Play została zdekompilowana przez 9to5google. W kodzie źródłowym tej aplikacji odnaleziono informacje dotyczące przyszłych funkcji, takich jak reakcję dowolną emotikoną, transkrypcja wiadomości głosowych oraz ulepszenie możliwości wyboru multimediów, które Google może wprowadzić do tej aplikacji.
Reakcję na wiadomość dowolną emotikoną
W 2020 roku Wiadomości Google wprowadziły możliwość reagowania na wiadomości sms czy też mms, jedną z siedmiu emotikonów. Funkcja ta znana jest z aplikacji iMessage oferowaną przez Apple. Przez długi czas reakcje te pozostały w niezmienionej formie. Google stara się teraz usprawnić tę funkcję, wprowadzając możliwość reagowania na wiadomość, dowolną emotikoną. Opcja ta dostępna jest w najnowszej wersji beta tej aplikacji.
Dotknięcie ikony ze znakiem + powoduje wyświetlenie pełnej listy emotikonów dostępnych na telefonie z systemem Android, z których to każda może zostać użyta jako reakcja na wiadomość. Co więcej, te niestandardowe reakcje emoji działają nawet po stronie odbiorcy bez potrzeby włączania tej funkcji.
Wiadomości głosowe „Transkrypcja”
Niezależnie od tego, czy rozmawiamy przez RCS, czy SMS/MMS, możemy nagrać notatkę głosową, która zostanie wysłana do drugiej osoby, wykorzystując w tym celu przycisk mikrofonu. Niestety ze względu na kompresję, jakość takiej wiadomości może być znacznie obniżona.
W związku z powyższym, Wiadomości Google przygotowują opcję transkrypcji przychodzących notatek głosowych. Wiadomości te są automatycznie transkrybowane po ich otrzymaniu. Oczywiście będzie też dostępna możliwość ręcznego użycia tej funkcji poprzez dotknięcie przycisku „Transkrybuj”. Nie wiadomo czy funkcja ta zostanie wprowadzona w najbliższych aktualizacjach stabilnej wersji aplikacji. Z pierwszych testów wynika, iż funkcja ta automatycznie umieszcza interpunkcję, na podstawie pauzy oraz tonu głosu mówcy. Transkrypcja nie jest jednak tak szybka, jak pisanie głosowe Asystenta Google.
Transkrypcje mogą być pomocne, gdy dźwięk wiadomości głosowej nie jest wyraźny lub nie można jej po prostu odsłuchać. Dodajmy, że wiadomości głosowe są transkrybowane tylko na urządzeniu użytkownika, a jej treść nie jest wysyłana do serwerów Google.
Źródło: 9to5google