Mi Note 10/Pro i Redmi Note 8 Pro bez oficjalnych aktualizacji MIUI

Kacper Skrzypek
22 komentarze

Dziś Xiaomi zaktualizowało swoje strony dotyczące wsparcia wersji Global MIUI. Na listę urządzeń, dla których wsparcie zostało zakończone, trafiły modele wydane pod koniec 2019 roku: Redmi Note 8 Pro, Mi Note 10/Pro oraz Mi CC9 Pro, czyli chiński wariant drugiego z wymienionych modeli.

Informacja oznacza w zasadzie tyle, iż te telefony nie otrzymają już żadnej aktualizacji wersji stabilnej MIUI, w tym poprawek zabezpieczeń Androida. Nadal oczywiście można ich używać, lecz nie należy się spodziewać informacji o nowych wydaniach systemu dla tych urządzeń. Czy ich posiadacze są skazani na pozostawanie na MIUI 12.5 (lub MIUI 13 w przypadku Mi Note 10/Pro) i Androidzie 11?

Nie, przecież są custom ROM-y

Redmi Note 8 Pro jako jedno z nielicznych urządzeń z procesorem MediaTek może się poszczycić sporą liczbą twórców nieoficjalnego oprogramowania. Większość najnowszych ROM-ów na ten smartfon pracuje już na Androidzie 13, czyli najnowszej wersji systemu od Google’a; na chwilę pisania tego artykułu w wyszukiwarce największego telegramowego kanału poświęconego temu urządzeniu odnaleźć można 67 wydań, a co parę dni pojawiają się kolejne. Jest w czym wybierać; warto jednak poświęcić trochę czasu na zrozumienie procesu instalacji, ponieważ część ROM-ów wymaga określonego układu partycji, który będzie trzeba dla nich utworzyć.

Z Mi Note 10 sprawa ma się trochę gorzej, bo na tę chwilę nie znajdziemy ani jednego ROM-u działającego na Androidzie 13 dla tego modelu (być może ze względu na jego dość wysoką cenę już w chwili premiery). Ostatnie wydania dedykowane temu smartfonowi działają na Androidzie 12, ewentualnie 12L. Nie oznacza to jednak, że nie da się zainstalować obrazu Androida 13; ponieważ Mi Note 10 wspiera, jak wszystkie smartfony wydane w ciągu ostatnich paru lat, Project Treble, można tu zastosować tzw. generyczny obraz systemu (GSI), który działa na wszystkich kompatybilnych z tym programem smartfonach.

Do obu opcji trzeba mieć oczywiście odblokowany bootloader.

Czy następne w kolejce do “wygaszenia” będą modele z serii Mi 10? Wygląda na to, że niestety tak; wsparcie dla nich w wersji beta zakończyło się już w czerwcu, od tamtego czasu gdzieniegdzie publikowane są nowe aktualizacje wersji stabilnej, lecz raczej trudno się spodziewać, aby Xiaomi robiło to w nieskończoność. Według informacji podanych przez firmę na stronie urządzeń kompatybilnych z programem Android Enterprise Recommended, seria Mi 10T ma mieć wsparcie pod względem poprawek zabezpieczeń jeszcze przez rok. Na tej liście nie ma jednak urządzeń z podstawowej serii Mi 10, co raczej dość jasno sugeruje, że koniec wsparcia dla tych telefonów nastąpi wcześniej.

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

22 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner