MIUI v4 – Poradnik dla początkujących

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
MIUI v4 – Poradnik dla początkujących

Trudno rozpatrywać MIUI w kategoriach po prostu kolejnego ROMu opartego na Androidzie. MIUI to coś więcej. System posiada zupełnie odmienne UI względem standardowego wyglądu naszego zielonego robota. Poza wizualnymi modyfikacjami MIUI wnosi wraz z sobą szereg usprawnień systemowych i aplikacji, których próżno szukać w żadnym innym ROMie. Poniższe porady zostały przygotowane dla MIUI v4, czyli opartego na Androidzie 4.0. Jednak część z nich będzie wciąż aktualna dla starszych wersji MIUI bazujących na Androidzie 2.3.

Wiele użytecznych porad znajdziecie w naszym dziale FAQ

Kilka podstawowych ustawień
 • Wyłączenie limitu pobierania 3G: aplikacja Pobrane→ Pobieranie tylko z Wi-Fi: wyłącz | Pobrane→ menu→ limit wielkości pliku: ustawiamy wartość która nam odpowiada
 • Wygląd stanu baterii na pasku: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → bateria→ styl wskaźnika baterii
 • Zabijanie procesu przyciskiem powrotu: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → przyciski sprzętowe→ zamykanie aplikacji: włącz
 • Układ przełączników na pasku powiadomień: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → pasek statusu→ styl przełączników
 • Powiadomienia aplikacji na pasku: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → pasek statusu→ powiadomienia aplikacji→ włącz: wybieramy aplikacje, które będą mogły wysyłać powiadomienia
 • Automatyczna kopia danych:
  • Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → kopia i kasowanie danych→ Utwórz kopię zapasową: włącz
  • aplikacja Kopia MIUI→ menu→ automatyczna kopia MIUI→ włącz automatyczną kopię: ustawiamy własne preferencje
 • Wyświetlanie prędkości połączenia na pasku: Ustawienia → Pasek statusu → Pokaż prędkość sieci


Launcher MIUI (aka MiHome)Podczas pierwszego kontaktu z MIUI, większość z Was rozpoczyna poszukiwania app drawera, znanego z Androida (wysuwany pasek z aplikacjami). Stety, w MIUI czegoś takiego nie ma. Launcher działa na zasadzie znanej z iOS, to znaczy że aplikacje umieszczane są bezpośrednio na pulpitach. Ikonki można swobodnie przemieszczać, umieszczać w docku, usuwać przeciągnięciem w górę ekranu, czy też umieszczać w folderach. Jeśli jednak nie czujecie się dobrze z MiHome, zawsze możecie skorzystać z alternatywnych launcherów – np. Nova Launcher.

 • Dock: możesz mieć aż sześć ikon umieszczonych w docku, włącznie z folderami. Ich wielkości dopasowują się odpowiednio do szerokości ekranu.
 • Uszczypnięcie dwoma i trzema palcami: Uszczypnijcie dwoma palcami pulpit MIUI, aby przejść do ekranu edycji widgetów. Można śmiało je usuwać, przenosić między pulpitami oraz edytować ich ustawienia. Spróbuj teraz uszczypnąć ekran trzema palcami. Trafisz do edycji pulpitów, w której możesz tworzyć nowe, przemieszczać, usuwać obecne pulpity i ustawić pulpit główny.
 • Wygodne przemieszczanie ikon: dzięki opcji multi-touch, możesz łatwo chwycić jednym palcem ikone, a drugim palcem nawigować pomiędzy pulpitami.
 • Widgety: MIUI zawiera domyślnie 3 zegarki, 3 ramki na zdjęcia i pełnych rozmiarów widget muzyczny. W aplikacji Motywy znajdziemy liczne modyfikacje wizualne obecnych widgetów. Co ciekawe, widgety w MIUI nie aktualizują się, jeśli nie znajdujesz się na pulpicie zawierającym dany widget. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo na zużyciu baterii i RAMu.

Ekran blokadyStandardowy ekran blokady w MIUI, po przytrzymaniu przycisku może przenieść Cię do wiadomości, telefonu, aparatu oraz oczywiście głównego pulpitu. Podwójne kliknięcie na przycisku uruchomi opcję odtwarzania muzyki prosto z ekranu blokady. Jeśli muzyka jest już odtwarzania, lockscreen automatycznie przejdzie do tej opcji. Jeśli masz nieodebrane połączenie lub wiadomość, przytrzymanie głównego przycisku pozwoli na ich podejrzenie. Kolejną istotną cechą ekranu blokady w MIUI, jest możliwość szybkiego uruchomienia latarki. Wystarczy przytrzymać chwilę fizyczny przycisk Home w telefonie.
Dzięki przejrzystemu plikowi konfiguracyjnemu, w sieci znajdują się setki lockscreenów zawierających różne funkcje i możliwości. Aby z nich skorzystać, wystarczy ustawić dany motyw w aplikacji Motywy

Menadżer motywówJest to jedna z najistotniejszych funkcji w MIUI. W żadnym innym systemie modyfikowanie wyglądu wizualnego nie jest tak łatwe i zarazem pełne różnych możliwości. Można instalować motywy w całości, albo „miksować” je korzystając z zakładki Własne w aplikacji Motywy.

 • Dodając nowy motyw i wchodząc w niego, można kliknąć ikonkę w lewym dolnym rogu, by wybrać składniki, które mają zostać zastosowane.
 • Przechodząc do zakładki Własne i klikając menu, mamy możliwość utworzenia kopii zapasowej obecnego motywu.
 • W zakładce lokalnej klikając menu, możemy wczytać motyw z dowolnego miejsca na karcie SD.
 • Poza motywami aplikacja pozwala na zmianę dzwonków, dźwięków powiadomień oraz tapet.
  • Motywy umieszczamy w: /sdcard/MIUI/theme
  • Tapety w: /sdcard/MIUI/wallpaper
  • Dzwonki i dźwięki w: /sdcard/MIUI/ringtone

UprawnieniaAplikacja ta pozwala na zarządzanie uprawnieniami, które przyznawane są poszczególnym aplikacjom zainstalowanym w naszym MIUI. Uprawnienia dzielą się na trzy zasadnicze sekcje: uprawnienia ROOT, uprawnienia pozostałych aplikacji oraz Autostart. Ostatnia z sekcji pozwala użytkownikowi na wybranie bądź zablokowanie startu konkretnych aplikacji wraz z systemem.
Przechodząc do zakładki Aplikacje i wybierając konkretną appkę, mamy możliwość „Zaufania jej”. Dzięki tej opcji, MIUI nie będzie więcej pytać czy zezwolić jej na konkretne czynności.

Monitor danychPozwala na zarządzanie zużyciem danych internetowych – zarówno 3G jak i WiFi (zakładka aplikacje→ menu→ pokaż użycie WiFi). W pierwszej z zakładek aplikacji, mamy możliwość ustawienia naszego limitu danych w abonamencie oraz kiedy kończy nam się okres rozliczeniowy i przy jakim zużyciu danych MIUI ma nas ostrzegać o kończącym się pakiecie.
Przechodząc do zakładki Aplikacji i wybierając przycisk Aplikacjie, mamy możliwość zablokowania dostępów do 3G→ WiFi.

Bezpieczeństwo i prywatnośćPrzechodząc do ustawień→ Bezpieczeństwo i prywatność→ prywatność mamy możliwość uruchomienia trybu poufnego. Gdy jest on aktywyny, ukrywane będą wiadomości, notatki i logi połączeń. Co ciekawe, poprzez opcję Ograniczenie dostępu użytkownik ma możliwość zablokowania dostępu do konkretnych aplikacji wzorem.
Szybkie uruchomienie trybu prywatnego możliwe jest prosto z paska powiadomień→ więcej→ prywatny.

FirewallDzięki tej aplikacji możemy zablokować przychodzące połączenia i wiaomości od dodanych do listy numerów. Gdy dzwoni do nas numer znajdujący się na czarnej liście, otrzymamy powiadomienie krótkim „beep” a połączenie trafi do listy połączeń. Aplikacja pozwala również na zablokowanie wszystkich połączeń, poza numerami znajdującymi się na białej liście.

Menadżer zadańPrzytrzymując fizyczny przycisk Home trafimy do menadżera zadań. Możemy chwycić daną aplikację o przeciągnąć w górę – wtedy jej proces zostanie zakończony. Klikając ikonkę z miotłą zostaną zbite wszystkie dodatkowe, aktywne procesy w systemie.

Menadżer plikówSystem wyposażony jest domyślnie w łatwy w użyciu Menadżer Plików. Jego główne funkcje to:

 • Grupowanie plików: program rozpoznaje wiele typów plików i wyświetla ich podział w formie kafelkowej
 • FTP: umożliwia dostęp do plików na karcie SD z poziomu komputera w sieci lokalnej
 • MiDrive: nowa funkcja w MIUI v4. Wraz z nowym kontem Xiaomi dostajemy możliwość przechowywania plików w chmurze na dysku sieciowym. Dla każdego z kontem Xiaomi przewidziane jest 5GB miejsca na pliki. Dostępny jest także klient PC i wersja przeglądarkowa, dzięki czemu pliki mogą być synchronizowane na wszystkich urządzeniach jednocześnie.

[dotacja]

W oparciu o [GUIDE] MIUI v4 Beginner’s Guide [Work in Progress]
Entuzjasta nowych technologii - fan marki Xiaomi oraz systemu MIUI. Na co dzień zajmuje się webdesignem. Wraz z Acidem, współtworzy MIUIPolska od 2011 roku.
[AuthorRecommendedPosts]
 • mst

  Na hd2 galeria (7,4MB) okropnie się ścina i jest powolna :P nie wiem jak na innych urządzeniach, wystarczy wywalić to przekombinowane dziadostwo i pobrać z marketu QuickPic (tylko 0.3MB), kt jest lżejsze i nawet lepsze.

  Ot taka porada jakby kogoś też to raziło, bo chyba już w ogóle tego nie optymalizują.

  • Nic dziwnego. Na HD2 nie ma w pełni działającej akceleracji sprzętowej. Zresztą Miui nie jest dla HD2 toteż działa to jak działa.
   Na urządzeniach z MIUI v4 Galeria działa płynnie.

   • mst

    Znaczy, że ICS nie ma? Zwykłe ICS już od dłuższego czasu posiadają akcelerację sprzętową. NIe zmienia to faktu, że 7MB na prostą aplikację to przesada.

    • ICS tak… na telefonach z ics. HD2 takim nie jest. Wszystko chodzi gładko na telefonie z oficjalnym miui v4.

     • mst

      ICS ze wsparciem sprzętowym dla HD2 jest, choć nie oficjalnie. I tak samo całe MiUi się cięło niesamowicie dopóki nie zrobili wsparcia sprzętowego. Teraz MiUi chodzi płynnien no poza tą galerią.

      Zwykłe romy ICS na HD2 teraz chodzą ze wsparciem sprzętowym.

     • No to działanie galerii musi poprawić autor portu a nie MIUI, gdyż oficjalnie nie ma co poprawiać.

     • MST

      Autor teraz jest zajęty portowaniem Jelly Bean ;).

 • Augustine

  Witam, fakt poradnik przydatny ale ja mam pytanie dlaczego nie ma spolszczenia dla Desire S?

  • Bo nie działa jak powinno.

 • Augustine

  A kiedy można się spodziewać spolszczenia?

  • Nie można się spodziewać. Spolszczenie dla Desire S jest zawieszone.

 • Pan Herbatka

  Dobra a teraz takie małe pytanie. Jak Miui v4 działa na HTC Desire? Ścina się, czy zachowuje podobną responsywność co Miui z androidem 2.3.7?

  • szotaa

   I tak i nie. Ja akurat korzystam z MIUIv4 ad2sdx by amarulzz i zauwazylem lekkie ścinki na ekranie blokady (gdy mamy wybrane samo zabezpiecznie wzorem wtedy dziala bardzo plynnie) i w launcherze gdy mamy wybrany tryb przejścia klasyczny. Ogólnie z romu korzystam codziennie i powiem ze jestem zadowolony.

   • sarenmaster

    z nowości w wersji 4 to brak radia. a w najnowszym sofcie nie ma apki do SMSów O_o

    • Nie ma radia w MIUI v4 w ogóle. A SMS jest tylko zainstaluj rom oddzielnie ze spolszczeniem, robiąc restart pomiędzy instalacjami.

     • sarenmaster

      Heh dzięki za radę, ale wcześniej zainstalowałem Go sms pro
      Faktycznie nie ma radia. Spróbujcie użyć programu Spirit FM Radio Light. U mnie na HTC desire działa. I radio wróciło :)

  • v4 na HTC Desire… niestety :-( Zadziała ale działa bardzo wolno :-(

 • spryciul

  Witam wie ktos gdzie zmienic ustawienia wifi, kiedy ekran sie zablokuje wifi sie wylacza, tak jakby przechodzilo w stan wstrzymania, mozna to gdzies zmienic?

  • spryciul

   Dodam ze chodzi o desire Z

   • szotaa

    opcje wifi-> klikasz menu-> zaawansowane-> zasady usypiania wifi

 • Pawel

  Witam, nie wiem czemu ale nie wykrywa mi muzyki… jakies rady? I kiedy bedzie spolszczenie dla galaxy s 1 v2.7.27

 • kackop

  Witam, jak ustawić w wiadomościach, polecanych, by były wierszyki i kawały po polsku, bo przez chwile miałem, a teraz są same domki?

 • Mam takie pytanie. po wgraniu miui przy wiekszości aplikacji do których potrzebny jest root zamyka aplikacje „Aplikacja została zatrzymana” Roota mam przecież i dlaczego tak sie dzieje??

  • Spróbuj wykonać fix permissons w recovery (taka funkcja)

   • niestety dalej to samo. Instalowałem nawet jeszcze raz MIUI ale dalej to samo.

    • Wipe dalvik?

     • przez ok sekunde jest logo czy tło aplikacji i potem znów błąd : ( ale juz lepiej

     • teraz patrze i widze że jakimś dziwnym cudem nie mam ROOTa :/ instalowałem roota pare razy i dalej nic niby rot jest a tak naprawdę go nie ma pomozesz?

     • Ale w jakim celu instalujesz roota? Przecież na MIUI nie trzeba, na pulpicie jest aplikacja Uprawnienia i tam aktywujesz uprawnienia ROOT.

     • No bo przez te „Uprawnienia” nic nie idzie znaczy że przy niektórych aplikacjach potrzebuje roota, przy sprawdzeniu przez superuser pisze ze roota nie mam.

     • Ok to powiedz jaki telefon i MIUI bo takie info powinno być już na samym początku.

      Może Desire z MIUI 2.8.3?

     • Guest

      Tak Desire S z Najnowszym miui 4

     • Wybacz myślałem ze to tylko wina Miui :)

      Wiec tak, posiadam HTC Desire S i Najnowsze miui z Android: 4.0.4 / MIUI: 2.8.17.

     • halo ?

     • W zasadzie póki nie zrobisz logcata, to nie wiadomo co powoduje fc aplikacji. A przecież nie ma tego w MIUI normalnie więc, ja nic nie wywróżę.

      Możesz jeszcze po prostu zrobić full wipe, a wcześniej backup za pomocą Kopia MIUI. Ponownie wgrać najnowszą wersję MIUI i zobaczyć jak chodzi.

      A Zarządzaj uprawnieniami ROOT są aktywne w aplikacji Uprawnienia?

     • tak mam uprawnienia ROOT w uprawnieniach

     • tak mam uprawnienia ROOT w uprawnieniach.

     • Podziałał full wipe i instalka jeszcze raz no jak to mówią do 3 x sztuka ;) Dziękuje!

 • No name

  Niestety w MIUI v4 nie da się włączyć latarki przyciskiem sprzętowym, po odblokowaniu telefonu, jak w MIUI v2. Ja miałem ustawione pod przyciskiem aparatu. Jednokrotne, krótkie naciśniecie tegoż klawisza uruchamiało ją od razu :/

 • Forward552

  hmm a jeśli chcę aby po wciśnięciu przycisku home powracał do głównego ekranu??
  mam htc desire s z miui 2.9.7

 • Forward552

  do powiem jeszcze że czasami ten przycisk działa :/

 • mihaszek

  Jak ustawic zeby klawiatura w dialerze byla schowana? Strasznie mnie to irytuje…Romik piekny;) Pozdrwiam

  • Nie da się tego ustawić. Jedynie jak klikniesz w listę kontaktów to dialer się schowa.

 • Luck78

  Pytanko następujące:mam htc one s i wgrane miui 2.10.26 – w górnym lewym rogu ekranu mam cały czas tajemiczy napis „NETWORK” myśle że powina tutaj byc nazwa operatora, gdzie można zmienić ten napis albo wyłączyć – dodam że moja sieć to Three UK.
  pozdrowienia.

  • Podaj mi kod tego operatora to sprawdzę.

 • Skalu

  czy MIUI działa na hboot cm7r2?

 • Amadeusz

  Fajny ten MIUI nawet CM nie ma wszystkich tych funkcji :D

 • Mariusz S

  a jak dostać sie do android market ??

  • Zainstalować aplikacje Google – gapps.

 • ja to

  jak ustawić własny dzwonek ??? do windows phone 8s by htc ???

  • Kupić telefon z Androidem.

   • ja to

    to mam ii jak to ustawić nigdzie nie mg poszukać

    • Ustawienia – Dźwięk…

     Wysłano z MI-2

 • disqus_oHYBod2cYO

  Ja mam taki problem z motywami ze kiedy chce jakiś inny motyw wgrac to nie moge gdyż mówi ze motyw nie został zakupiony w mrkecie…

  • Zaloguj się do konta Xiaomi.

 • Mateusz

  Zaznaczyłem „zaufana aplikacja” czy jak to się tam nazywa a on dalej się pyta o upranienia root..jak ktoś tu wchodzi i ma pomysł to proszę o kontakt [email protected]

 • Krzysztof Boniewski

  żeby wgrać miui v 2.xxx trzeba najpierw wgrać android 2.xxx czy można mieć 4,0,4 ?

  • Nie ma znaczenia.
   Choć musisz mieć jakieś dziwne urządzenie skoro od dawna jedziemy na MIUI v5.

 • Marek

  Gdzie się zmienia dźwięk towarzyszący startowi MIUI?

 • Nowy

  Gdzie jest Google Play i gdzie są zainstalowane aplikacje? Zainstalowałem MIUI zainstalowałem jakoś skype przez wyszukiwarkę i pół godziny szukam gdzie jest ten skype zainstalowany! Ludzie po co robicie takie mody, gdzie najprostszych rzeczy nie można znaleźć?

  • Jest taka strona gdzie jest wszystko napisane: miuipolska.pl.
   Wystarczy ruszyć palcem czy głową i poszukać odpowiedzi. Gwarantuję, że na każde pytanie znajdziesz odpowiedź.

 • paweł

  A ja mam dostępu do motywów, brak połączenia z siecią. Internet działa po Wi-Fi i gprs

 • Przemek

  Witam mam problem z pobraniem czegokolwiek do desire z, motywy, tapety itd nic sie nie pobiera, klikam pobierz i nie ma rekacji w ogole, tylko w momencie klikania i z powrotemwraca do pobierz. jakas rada? zalozylem konto oczywiscie
  pozdrawiam

 • Michał

  Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak ściągnąć na komputer zakupiony motyw, tak aby wyciągnąć z niego ikony ?? Z góry dzięki