Trudno rozpatrywać MIUI w kategoriach po prostu kolejnego ROMu opartego na Androidzie. MIUI to coś więcej. System posiada zupełnie odmienne UI względem standardowego wyglądu naszego zielonego robota. Poza wizualnymi modyfikacjami MIUI wnosi wraz z sobą szereg usprawnień systemowych i aplikacji, których próżno szukać w żadnym innym ROMie. Poniższe porady zostały przygotowane dla MIUI v4, czyli opartego na Androidzie 4.0. Jednak część z nich będzie wciąż aktualna dla starszych wersji MIUI bazujących na Androidzie 2.3.
[separator]
[title-1]Kilka podstawowych ustawień[/title-1]
- Wyłączenie limitu pobierania 3G: aplikacja Pobrane→ Pobieranie tylko z Wi-Fi: wyłącz | Pobrane→ menu→ limit wielkości pliku: ustawiamy wartość która nam odpowiada
- Wygląd stanu baterii na pasku: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → bateria→ styl wskaźnika baterii
- Zabijanie procesu przyciskiem powrotu: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → przyciski sprzętowe→ zamykanie aplikacji: włącz
- Układ przełączników na pasku powiadomień: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → pasek statusu→ styl przełączników
- Powiadomienia aplikacji na pasku: Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → pasek statusu→ powiadomienia aplikacji→ włącz: wybieramy aplikacje, które będą mogły wysyłać powiadomienia
- Automatyczna kopia danych:
- Ustawienia (zakładka „wszystkie”) → kopia i kasowanie danych→ Utwórz kopię zapasową: włącz
- aplikacja Kopia MIUI→ menu→ automatyczna kopia MIUI→ włącz automatyczną kopię: ustawiamy własne preferencje
- Wyświetlanie prędkości połączenia na pasku: Ustawienia → Pasek statusu → Pokaż prędkość sieci
[title-1]Launcher MIUI (aka MiHome)[/title-1]Podczas pierwszego kontaktu z MIUI, większość z Was rozpoczyna poszukiwania app drawera, znanego z Androida (wysuwany pasek z aplikacjami). Stety, w MIUI czegoś takiego nie ma. Launcher działa na zasadzie znanej z iOS, to znaczy że aplikacje umieszczane są bezpośrednio na pulpitach. Ikonki można swobodnie przemieszczać, umieszczać w docku, usuwać przeciągnięciem w górę ekranu, czy też umieszczać w folderach. Jeśli jednak nie czujecie się dobrze z MiHome, zawsze możecie skorzystać z alternatywnych launcherów – np. Nova Launcher.
- Dock: możesz mieć aż sześć ikon umieszczonych w docku, włącznie z folderami. Ich wielkości dopasowują się odpowiednio do szerokości ekranu.
- Uszczypnięcie dwoma i trzema palcami: Uszczypnijcie dwoma palcami pulpit MIUI, aby przejść do ekranu edycji widgetów. Można śmiało je usuwać, przenosić między pulpitami oraz edytować ich ustawienia. Spróbuj teraz uszczypnąć ekran trzema palcami. Trafisz do edycji pulpitów, w której możesz tworzyć nowe, przemieszczać, usuwać obecne pulpity i ustawić pulpit główny.
- Wygodne przemieszczanie ikon: dzięki opcji multi-touch, możesz łatwo chwycić jednym palcem ikone, a drugim palcem nawigować pomiędzy pulpitami.
- Widgety: MIUI zawiera domyślnie 3 zegarki, 3 ramki na zdjęcia i pełnych rozmiarów widget muzyczny. W aplikacji Motywy znajdziemy liczne modyfikacje wizualne obecnych widgetów. Co ciekawe, widgety w MIUI nie aktualizują się, jeśli nie znajdujesz się na pulpicie zawierającym dany widget. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo na zużyciu baterii i RAMu.
[title-1]Ekran blokady[/title-1]Standardowy ekran blokady w MIUI, po przytrzymaniu przycisku może przenieść Cię do wiadomości, telefonu, aparatu oraz oczywiście głównego pulpitu. Podwójne kliknięcie na przycisku uruchomi opcję odtwarzania muzyki prosto z ekranu blokady. Jeśli muzyka jest już odtwarzania, lockscreen automatycznie przejdzie do tej opcji. Jeśli masz nieodebrane połączenie lub wiadomość, przytrzymanie głównego przycisku pozwoli na ich podejrzenie. Kolejną istotną cechą ekranu blokady w MIUI, jest możliwość szybkiego uruchomienia latarki. Wystarczy przytrzymać chwilę fizyczny przycisk Home w telefonie.
Dzięki przejrzystemu plikowi konfiguracyjnemu, w sieci znajdują się setki lockscreenów zawierających różne funkcje i możliwości. Aby z nich skorzystać, wystarczy ustawić dany motyw w aplikacji Motywy
[title-1]Menadżer motywów[/title-1]Jest to jedna z najistotniejszych funkcji w MIUI. W żadnym innym systemie modyfikowanie wyglądu wizualnego nie jest tak łatwe i zarazem pełne różnych możliwości. Można instalować motywy w całości, albo „miksować” je korzystając z zakładki Własne w aplikacji Motywy.
- Dodając nowy motyw i wchodząc w niego, można kliknąć ikonkę w lewym dolnym rogu, by wybrać składniki, które mają zostać zastosowane.
- Przechodząc do zakładki Własne i klikając menu, mamy możliwość utworzenia kopii zapasowej obecnego motywu.
- W zakładce lokalnej klikając menu, możemy wczytać motyw z dowolnego miejsca na karcie SD.
- Poza motywami aplikacja pozwala na zmianę dzwonków, dźwięków powiadomień oraz tapet.
- Motywy umieszczamy w: 1/sdcard/MIUI/theme
- Tapety w: 1/sdcard/MIUI/wallpaper
- Dzwonki i dźwięki w: 1/sdcard/MIUI/ringtone
- Motywy umieszczamy w:
[title-1]Uprawnienia[/title-1]Aplikacja ta pozwala na zarządzanie uprawnieniami, które przyznawane są poszczególnym aplikacjom zainstalowanym w naszym MIUI. Uprawnienia dzielą się na trzy zasadnicze sekcje: uprawnienia ROOT, uprawnienia pozostałych aplikacji oraz Autostart. Ostatnia z sekcji pozwala użytkownikowi na wybranie bądź zablokowanie startu konkretnych aplikacji wraz z systemem.
Przechodząc do zakładki Aplikacje i wybierając konkretną appkę, mamy możliwość „Zaufania jej”. Dzięki tej opcji, MIUI nie będzie więcej pytać czy zezwolić jej na konkretne czynności.
[title-1]Monitor danych[/title-1]Pozwala na zarządzanie zużyciem danych internetowych – zarówno 3G jak i WiFi (
1 | zakładka aplikacje→ menu→ pokaż użycie WiFi |
). W pierwszej z zakładek aplikacji, mamy możliwość ustawienia naszego limitu danych w abonamencie oraz kiedy kończy nam się okres rozliczeniowy i przy jakim zużyciu danych MIUI ma nas ostrzegać o kończącym się pakiecie.
Przechodząc do zakładki Aplikacji i wybierając przycisk Aplikacjie, mamy możliwość zablokowania dostępów do 3G→ WiFi.
[title-1]Bezpieczeństwo i prywatność[/title-1]Przechodząc do
1 | ustawień→ Bezpieczeństwo i prywatność→ prywatność |
mamy możliwość uruchomienia trybu poufnego. Gdy jest on aktywyny, ukrywane będą wiadomości, notatki i logi połączeń. Co ciekawe, poprzez opcję Ograniczenie dostępu użytkownik ma możliwość zablokowania dostępu do konkretnych aplikacji wzorem.
Szybkie uruchomienie trybu prywatnego możliwe jest prosto z
1 | paska powiadomień→ więcej→ prywatny |
.
[title-1]Firewall[/title-1]Dzięki tej aplikacji możemy zablokować przychodzące połączenia i wiaomości od dodanych do listy numerów. Gdy dzwoni do nas numer znajdujący się na czarnej liście, otrzymamy powiadomienie krótkim „beep” a połączenie trafi do listy połączeń. Aplikacja pozwala również na zablokowanie wszystkich połączeń, poza numerami znajdującymi się na białej liście.
[title-1]Menadżer zadań[/title-1]Przytrzymując fizyczny przycisk Home trafimy do menadżera zadań. Możemy chwycić daną aplikację o przeciągnąć w górę – wtedy jej proces zostanie zakończony. Klikając ikonkę z miotłą zostaną zbite wszystkie dodatkowe, aktywne procesy w systemie.
[title-1]Menadżer plików[/title-1]System wyposażony jest domyślnie w łatwy w użyciu Menadżer Plików. Jego główne funkcje to:
- Grupowanie plików: program rozpoznaje wiele typów plików i wyświetla ich podział w formie kafelkowej
- FTP: umożliwia dostęp do plików na karcie SD z poziomu komputera w sieci lokalnej
- MiDrive: nowa funkcja w MIUI v4. Wraz z nowym kontem Xiaomi dostajemy możliwość przechowywania plików w chmurze na dysku sieciowym. Dla każdego z kontem Xiaomi przewidziane jest 5GB miejsca na pliki. Dostępny jest także klient PC i wersja przeglądarkowa, dzięki czemu pliki mogą być synchronizowane na wszystkich urządzeniach jednocześnie.
[dotacja]
[separator-big]
[small]W oparciu o [GUIDE] MIUI v4 Beginner’s Guide [Work in Progress][/small]