MediaTek dominuje na rynku procesorów mobilnych, lecz najwięcej zarabia Qualcomm. Dane za II kwartał

Kacper Skrzypek
0 komentarz(y)

Agencja badawcza Counterpoint opublikowała dane dotyczące udziału producentów układów wykorzystywanych w smartfonach w rynku za drugi kwartał tego roku. Wynika z nich, że największą ilością swoich procesorów może się pochwalić MediaTek.

Tajwańska firma była odpowiedzialna za 39 procent ogólnej liczby układów pod względem ich dostaw (wzrost o 3 punkty procentowe względem pierwszego kwartału), do czego, zdaniem agencji, przyczyniły się głównie komponenty z niskiej i średniej półki cenowej (serie Helio G oraz Dimensity 700). Odnotowała ona jednak niewielki spadek sprzedaży procesorów tej firmy w minionych 3 miesiącach, spowodowany ograniczeniem zamówień ze strony głównych producentów smartfonów, przede wszystkim chińskich. Nie spowodowało to jednak większego zagrożenia ze strony głównego konkurenta Tajwańczyków, czyli Qualcomma, który pod tym względem zajął drugie miejsce z 29 procentami udziałów (spadek o 4 punkty procentowe względem okresu styczeń-marzec 2022 r.). Inni producenci procesorów zachowali w zasadzie swój stan posiadania: Apple i UNISOC nie straciły ani nie zwiększyły swojego stanu posiadania (odpowiednio 14 i 11%), lekki wzrost odnotował Samsung (6% udziałów, o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim kwartale). Udziały Huaweia (HiSilicon) są natomiast marginalne i wynoszą zaledwie 0,4% (spadek o 0,6%).

MediaTek dostarcza najwięcej, ale nie najwięcej zarabia

O ile można stwierdzić, że tajwański gigant ma największe udziały pod względem dostaw, o tyle sytuacja zmienia się, gdy spojrzymy na statystyki dotyczące przychodów z ich sprzedaży. Tu bowiem niezmiennie prowadzi Qualcomm (44 procent udziałów, brak zmian w stosunku do 1 kwartału), co nie zaskakuje, patrząc na to, jakie procesory widujemy najczęściej w smartfonach, które zwykliśmy uważać za flagowe. Pod tym względem nie powinniśmy być również zdziwieni, patrząc na udziały Apple’a (23%, spadek o 3 pp.). MediaTek w tym rankingu znajduje się dopiero na 3. miejscu (22%, wzrost o 3 pp.), ale notuje pod tym względem tendencję wzrostową, która niewątpliwie związana jest z wejściem na rynek premium z takimi procesorami jak np. Dimensity 9000. Pozostali gracze w zasadzie utrzymali swój stan posiadania (Samsung 8%, wzrost o 1 pp.; UNISOC i HiSilicon odpowiednio 3 i 1%, bez zmian).

Źródło: Counterpoint (1, 2)

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner